Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Misafir 696

10 ay önce - Cmt 05 Oca 2019, 11:55

1969 yılına kadar kargılı sokak eskicioğlu camii karşısı 24 nolu evde yaşadım.mahallede oyunlar oynardık..sakalar ilkokulunda 5.sınıfa kadar okudum.Kışın kızakla kayardık.Yaz akşamları yazlık sinemalara giderdik.sabah Leblebicioğlu camiinde kuran öğrenir,öğlen okul zili çalınca direk okula giderdim.evimiz cami ile karşı karşıya idi.yazın sarı badanalı duvarda yatağımdan yavru kertenkelelerim seyrederek uyurdum.annemle Şengül hamamına giderdik.soğuklukta gazoz içmesini çok severdim.1959 doğumluyum.
Ankara da abim ,ablam ve akrabalarım var.iki ayda bir giderim.Şu anda İstanbul da ikamet ediyorum.her gidişimde evimizi ziyaret ederim.içine girerim.odaları gezerim.son Zaman'larda iyice köhneleşmiş,yıkılmaya yük tutmuştu.ne Zaman gitsem çok Mutlu olurum.çok güzel anıları o mahallede yaşadım.yakın Zaman'da Yahudi mahallesinin varlığını tesadüfen öğrendim.belkide arkadaşlarım arasında yahudi çocuklar vardı.ama biz hep beraber oynadık,güldük,boğuştuk.ama hiç ayrım yapmadık.daha yeni öğrendim.çok şaşırdım.ablama sordum.ablam hatırlıyor.anlattı.hep iyi olarak.hatta bir anı anlattı..
Rahmetli babamla sabah namazları eskicioğlu camiine giderdik.kışın çok soğuk olurdu.camiin ortasında büyük bir odun sobası vardı.ablamın anlattığına göre hafta sonu bir gün sabah namazı çıkışı siyah şapkalı insanlar babamın koluma girip kibar bir şekilde kendileriyle beraber gelmelerini rica etmiş.babam korkmuş.ancak öyle nazik rica etmişlerdi kırmayarak beraber yürümüşler.bie evin önüne gelmişler.babama elektrikleri yakmasını rica etmişler.babam şaşırmış.dediklerini yerine getirmiş.çok teşekkür edip uğurlamışlar.babam adliyede başkatip idi .emekli olunca evimizi satıp İstanbul a taşındık.takribi 20 sene evvel Büyükada da bir ev aldık.komşularımdak ikisi yahudi idi.onlarla aynı çoçukluğumdak gibi hiçbir yabancılık çekmeden komşuluk yaptık.çocuklarımız aynı bizim gibi evimizin önünde mahallemizde beraber oynayarak büyüdüler.komşumuzun kızının nikahına bizi davet ettiler.şişhanedeki sinagogda.eşimle ilk defa gittik.çok memnun olduk.halen komşuluğumuz yazları saygı ve sevgi çerçevesine devam ediyor.kader 50 sene sonra tekerrür etti.o Zaman Ankara'da ki yahudi mahallesinden haberim yoktu.çok şaşırdım.demek ki inenim yaşadığım iki nesil takribi 100 sene,babamın gençliği vs.çok daha uzun bir süre aynı mahallede ayrı gayrı olmadan bir arada yaşamışız.yeni öğrendim.çok şaşırdım ve Mutlu oldum.demek ki çoğumuz farkında olmadan hep güzel anılarla hep beraber ne olduğumuzu nerden geldiğimizi sorgulamadan beraber yaşamışız.en azından ben yeni öğrendim.
Şu anda anımsadıklarımı yazmak istedim.
Videolarda evimizi de gördüm.çok duygulandım.
Demek ki anne baba ve büyük anne ve büyük babalarımız belki de bizim gibi mahallede top koşturdular.
Zaman tüneli gibi...çok güzel....hayatta ki
Tüm mahalle arkadaşlarıma selam ve sevgiler.....

aliözer06
8 ay önce - Prş 07 Mar 2019, 16:11

(+)

Neşet İlkbahar

4 ay önce - Pts 01 Tem 2019, 00:32

(+)

sayfa 6
ANA SAYFA -> ANKARA