Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Bursa - Kent Müzesi
« önceki   123 ... 171819   sonraki »

ANA SAYFA -> BURSA
cevap yaz
sayfa 18
Hakan Aydın

9 ay önce - Cum 01 Şub 2019, 14:34


(+)
Berktuğ
site denetçisi

9 ay önce - Çrş 13 Şub 2019, 11:56

DEFTERDARLIKTI ‘MÜZE’ OLDU
Alıntı:
Bursa Kent Müzesi, yeni ek binasına kavuştu. Maliye Bakanlığı’ndan Büyükşehir Belediyesi’ne devredilen eski Defterdarlık binası, 16 Şubat 2019’dan itibaren Bursa Kent Müzesi’nin ek binası olarak hizmet verecek.Türkiye’nin ilk kent müzesinin içeriği ve sınırları genişliyor, sergi ve etkinlikleriyle Bursa’nın önemli kültürel mekânlarından biri olan Bursa Kent Müzesi 16. kuruluş yılında yeni ek binasına kavuşuyor. Avrupa’nın ödüllü müzeleri arasında yer alan ve yılda 100 binden fazla kişinin ziyaret ettiği Bursa Kent Müzesi, tarihi Bursa Defterdarlık binasının da bünyesine katılmasıyla önemli bir kültür kompleksine dönüşüyor. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, alınan meclis kararıyla Büyükşehir Belediyesi’nin uhdesine geçen Defterdarlık binasının bundan böyle Bursa’nın sembollerinden Bursa Kent Müzesi’nin bünyesinde müze dostlarını ağırlayacağını söyledi. Kent Müzesi’nin kuruluşunun 16. yılında 16 Şubat Cumartesi günü yeni binanın açılışını gerçekleştireceklerini ifade eden Başkan Aktaş, Bursa’nın müzecilik ve müze kültürünün yaşatılması adına şanslı şehirlerden biri olduğunu vurguladı. Başkan Aktaş, “1926 yılında inşa edilen 95 yıllık bu bina, uzun süre Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak vergi dairesi olarak kullanıldı. Meclisimizin aldığı karar doğrultusunda gerekli tahsis Büyükşehir Belediyemize yapıldı. Bizler de bu binayı Kent Müzesi bünyesinde Bursa belleğine kazandırmayı uygun gördük” diye konuştu.Aksel ve Kaleşi’den anlamı bağış
Mimar Ekrem Hakkı Ayverdi tarafından Defterdarlık binası olarak 1926 yılında yapılan ve Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi’nin aldığı karar doğrultusunda kent belleğine kazandırılan ek bina, iki önemli sanatçının eserlerine de ev sahipliği yapacak. Türk Resim Sanatının ünlü iki ressamı Ressam Malik Aksel ve Ressam Ömer Kaleşi’nin bazı tablo ve koleksiyonları müze envanterine geçti. Halen Paris’te yaşayan Kaleşi müzeye 21 yağlıboya tablosunu bağışlarken ünlü ressam müzenin yeni ek binasının açılışında da yer alacak. Malik Aksel’in oğulları Ord. Prof. Dr.Nuri Aksel ve Murat Aksel de Cumhuriyet dönemi resim sanatına damga vuran Aksel’e ait 100 tablo ve taşbaskı koleksiyonu sergilenmek üzere müzeye bağışladı. İki ünlü ressamın müzeye bağışladığı eserler, Kent Müzesi’nin ek binasında sergilenecek.

‘Bir Seyyahın Çizgileriyle 1866 Bursa’
Bursa Büyükşehir Belediyesi Kültür Sanat Daire Başkanlığı, Müzeler Şube Müdürlüğü bünyesinde ziyaretçilerini ağırlayan Bursa Kent Müzesi’nin ek binasının açılışına özel İngiliz asıllı seyyah, çizer ve yazar olan Mary Adelaide Walker’ın 1866 yılında Bursa notları ve çizimlerinden oluşan ‘Bir Seyyahın Çizgileriyle 1866 Bursa’ sergisi de sanatseverlerin beğenisine sunulacak. 19. yüzyıl Bursa’sına ışık tutan sergi, seyyahın tarihi belge niteliğindeki çizimleri ve seyahat notlarındaki ilginç alıntılarla kurgulandı.

Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/defterdarlikti-muze-oldu ...aber/27137

Hayırlı uğurlu olsun.


Berktuğ
site denetçisi

9 ay önce - Pts 18 Şub 2019, 13:57

EKONOMİYE DEĞİL KÜLTÜRE DEĞER KATACAK
Alıntı:
- Avrupa'nın ödüllü müzeleri arasında yer alan Bursa Kent Müzesi'nin ek binası olarak hizmet verecek olan defterdarlık binası yenilenen yüzüyle hizmete açıldı.Bursa'da 1926 yılında defterdarlık binası olarak inşa edilen, uzun süre Maliye Bakanlığı’na bağlı olarak ekonomiye hizmet veren tarihi bina, Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan düzenlemenin ardından kent kültürüne hizmet vermeye başladı.

Bursa'nın kalbi olarak nitelendirilen Heykel'deki Kent Müzesi'nin hemen karşısında bulunan ve uzun yıllar Maliye Bakanlığı'nın defterdarlık olarak kullandığı bina, Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'nin kararıyla Büyükşehir Belediyesi uhdesine geçmişti. Bakanlıktan tahsisi alınan binanın, Kent Müzesi'nin ek binası olarak hizmet vermesi kararlaştırmıştı. Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılan hummalı çalışmaların ardından tarihi yapı, yenilenen yüzüyle kültüre hizmet vermeye başladı. Kent Müzesi ek binası, açılışına özel iki önemli sergiye de ev sahipliği yaptı. Türk Resim Sanatının ünlü iki ressamı Ressam Malik Aksel ve Ressam Ömer Kaleşi’nin bazı tablo ve koleksiyonları müze envanterine geçti. Kapılarını bu iki önemli sergiyle açan Kent Müzesi ek binasının açılış törenine Bursa Valisi Yakup Canbolat, Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Bursa Milletvekili Vildan Yılmaz Gürel, geçmiş dönem milletvekili Ceyhun İrgil, Üsküp Mary Teresa Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Aziz Polojani, eserlerini müzeye bağışlayan Ressam Ömer Kaleşi ve sanatseverler katıldı.Kültür kompleksi
Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş, Kent Müzesi ek binasının açılış töreninde yaptığı konuşmada, Bursa'nın birçok konuda olduğu gibi müzecilik alanında da öncü konumda olduğunu söyledi. Büyükşehir bünyesinde faaliyet gösteren müzelerin her birinin, farklı konseptlerle, tarihe, kültüre, gelenek ve göreneklere ışık tuttuğunu dile getiren Başkan Aktaş, "Müzelerimiz; sanayi tarihimizden köy kültürüne,
arkeolojik bulgulardan karagöz değerimize, tekstilden bilim ve teknolojiye kadar geniş bir yelpazede hizmet veriyor. Geçen yıl 1 milyona yakın kişi belediyemize bağlı müzelerimizi ziyaret etti. Müzeler sadece sergilerden ibaret değil, geçmişin ve geleceğin bugünde buluşma noktasıdır. Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz yıl içinde Yaşam Kültürü Müzesi ile Sağlık Tarihi Müzesi’nin açılışlarını yaparak Bursa’nın müze kültürünü zenginleştirmiştik. Geçtiğimiz ay da Muradiye Medresesinde Kur’an ve El Yazmaları Müzesini ziyarete açtık. Şimdi de 16 yıl önce Türkiye'nin ilk kent müzesi olarak açılan Kent Müzesi'nin içerik ve sınırlarını genişleten ek binasını hizmete alıyoruz. Kent Müzemiz Avrupa’nın ödüllü müzeleri arasında yer alıyor ve yılda 100 binden fazla kişi tarafından ziyaret ediliyor. Bursa Kent Müzemiz, tarihi Bursa defterdarlık binasının da bünyesine katılmasıyla önemli bir kültür kompleksine dönüşmüş olacak" dedi.

Başkan Aktaş, halen Paris’te yaşayan ve 21 yağlıboya tablosunu müzeye bağışlayan Ressam Ömer Kaleşi ve 100 tablo ve taşbaskı koleksiyonu sergilenmek üzere müzeye bağışlayan Cumhuriyet dönemi resim sanatına damga vuran Malik Aksel’in oğulları Ord. Prof. Dr. Nuri Aksel ve Murat Aksel'e teşekkür etti.

Başkan Aktaş, tarihi binanın bütünüyle Büyükşehir uhdesine geçmesi için önemli katkı sağlayan Bursa Milletvekili Hakan Çavuşoğlu ve geçiş dönem milletvekillerinden Ceyhun İrgil'e de ayrıca teşekkür etti.

Video:İlham veren şehir
Bursa Valisi Yakup Canbolat da Bursa'nın tarihi, kültürel ve doğal değerleriyle tarih boyunca ilham verem bir şehir olduğunu, İngiliz asıllı seyyah, çizer ve yazar Mary Adelaide Walker’ın 1866 yılında Bursa notları ve çizimlerinden oluşan ‘Bir seyyahın çizgileriyle 1866 Bursa’ sergisinin bu özelliği ispatlar nitelikte olduğunu vurguladı. Bursa Kent Müzesi'nin 16 yıldır Bursa'nın sahip olduğu kültürel zenginlik ve çeşitliliği gözler önüne serdiğini hatırlatan Vali Canbolat, defterdarlık binasını müze olarak kente kazandıran Başkan Aktaş ve eserlerini müzeye bağışlayan Ömer Kaleşi ile Malik Aksel’in oğulları Ord. Prof. Dr. Nuri Aksel ve Murat Aksel'e teşekkür etti.

Bağışladığı tabloları ile müzeye değer katan Ressam Ömer Kaleşi de Kosova ve Üsküp'ün ardından eserlerinin yer aldığı üçüncü galerinin Bursa'da olduğunu belirterek, "En güzeli Bursa'da oldu diyebilirim. Gerçekten çok ciddi ve güzel bir çalışma yapılmış. Çok teşekkür ediyorum" dedi.

Konuşmaların ardından açılış kurdelesini kesen protokol üyeleri daha sonra davetlilerle birlikte açılışa özel hazırlanan İngiliz asıllı seyyah, çizer ve yazar Mary Adelaide Walker’ın 1866 yılında Bursa notları ve çizimlerinden oluşan ‘Bir seyyahın çizgileriyle 1866 Bursa’ sergisini gezdi.

Kaynak: https://www.bursa.bel.tr/ekonomiye-degil-kulture- ...aber/27155

Hayırlı uğurlu olsun.Alperen B 224

6 ay önce - Sal 23 Nis 2019, 14:27

Dün çektiğim fotoğraf.


(+)


Güven Hoca

4 ay önce - Prş 27 Hzr 2019, 23:29
Bu sabah seminere geldik(+)
sayfa 18
« önceki   123 ... 171819   sonraki »
ANA SAYFA -> BURSA