Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
yusufyucel82
2 hafta önce - Pzr 09 Hzr 2019, 00:51
Samsun - Orta Karadeniz Sahil Demiryolu [Proje]


Şu anda gündemde olmasa da ilk etapta Yakakent'ten Ünye'ye kadar sahilde süratli ve konforlu bir demiryolunun hayata geçirilmesi, Sivas demiryoluyla da entegre olacağı düşünüldüğünde özelde şehrimizin merkezi konumunu güçlendirecek genelde de orta karadenizin kalkınmasında büyük rol oynayacaktır. Ünye'den Yakakente kadar geniş düzlüklerde bu projeyi gerçekleştirmek çok da zor olmasa gerek. Bu gibi projeleri illaki merkezi yönetimin düşünüp gerçekleştirmesini beklemek yerine yerel yönetimlerin -Sivas Samsun demiryolunda olduğu gibi- kısmen dışardan finansman bularak hibe bularak kendi öz imkanlarını kullanarak gerçekleştirebilecegini düşünüyorum.
Bu gibi projeler şimdiden planlanmadiginda ihtiyaç hasıl olduğunda çok daha fazla maliyetler ortaya çıkıp imkansız hale gelebilir. Samsun Ankara YHT nin 2023'e yetişmesi şüpheli ki kuvvetle muhtemel yetişmeyecek. Ve bizim sadece Ankara'ya değil sahilde de hızlı bir demiryolu ulaşımına ihtiyacımız var. Merkezi beklersek olağanüstü bir durum olmazsa 2053'de de bu sahil demiryolunu göremeyebiliriz. Bu nedenle erken tarihlerde konforlu ve yüksek hızlı bir demiryolu için yerel dinamiklerin bu işin ardına düşmesi ve taşın altına elini koyması şart.

1. Etap Tekkeköy-Çarşamba havaalanı-çarşamba-terme
2. Etap Atakum- taflan- ondokuzmayıs- Bafra- alaçam-yakakent
3. Etap Atakum- samsun- Tekkeköy
4. Etap terme- ünye- fatsa- orduYerel ve merkezi yönetim işbölümüne giderek Proje ve altyapı işleri belediyeler tarafından gerçekleştirilip üsttapıda merkez devreye girebilir. Böylece iş çok daha erkene alınmış olur.

Konu hakkındaki değerli görüşlerinizi paylaşırsanız sevinirim. Konu tek mesajla çöpe gitmesin.


Cemoli D18
2 hafta önce - Pzr 09 Hzr 2019, 12:17

Haritadaki çizim mantıklı.
Yolcu potansiyeli nedir?
Doğuda orduya batıda sinopa kadar uzayabilir gibi geldi bu proje.


smtcglr

2 hafta önce - Çrş 12 Hzr 2019, 14:19

Gereksiz bir proje olur bence 3 şeritli yol var araç trafiğinde sıkıntı yokki neden böyle bişeye ihtiyaç duyulsun.Can5502
1 hafta önce - Prş 13 Hzr 2019, 00:00

Şimdilik çokda gerekli bir proje olarak görmüyorum önce ankaraya hızlı trenle gidelimde 😅

smtcglr

1 hafta önce - Prş 13 Hzr 2019, 11:28

Aynen öyle, önce Ankara-Samsun projesi ilk sırada olmalı.. Sonrasında tramvay halaalanına kadar gitmeli bence.ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET