Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8

Sivas turistik açıdan zengin bir ilimiz mi?
Evet 56.0%  56.0%  [42]
Hayır 38.7%  38.7%  [29]
Bilmiyorum 5.3%  5.3%  [4]
Toplam Oy : 75

sebasteia
1 yıl önce - Pzr 09 Hzr 2019, 20:30

Valla seni ciddiye almislar, sevindim

Linkteki yazimi paylastim, iplemediler 😏
http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=6741248#6741248

beratdemir
6 ay önce - Pts 06 Oca 2020, 09:34

“Sivas müzeler şehri olacak”

Müze Kenti Sivas projesi çerçevesinde mevcut müzelerin geliştirileceğini ve müze çeşitliliğinin artırılacağını aktaran Sivas Valisi Salih Ayhan, “Müze Kenti Sivas Vizyonumuzla 2023 yılı için hedefimiz şehrimizdeki müze sayısını 20’ye çıkarmak. Sivas’a Dünyada adından söz ettirecek mimarisi ile tek olacak bir müze kuracağız. Şuanda proje çalışmaları yapılıyor. Yani Sivas müzeler şehri olacak diyebiliriz” dedi. MEHMET TIRPAN
Sivas Valisi Salih Ayhan, mimarisi ile ve iç donanımı ile dünyada kendinden söz ettiren bir müze kuracaklarını söyledi. Kültürel ve sanatsal anlamda 20’ye yakın müze kurulacağını aktaran Ayhan, “Sivas’a Dünyada adından söz ettirecek mimarisi ile tek olacak bir müze kuracağız. Şuanda proje çalışmaları yapılıyor. Herkes bu müzenin önünde fotoğraf çektirecek. Hep beraber emek vereceğiz Sivas’ın sırtı yere gelmeyecek” dedi. Şehrin kültürel değerlerinin turizm yansımalarının en önemli örneklerinin Müzeler olduğunun altını çizen Ayhan, “Müzeler konusu Çalıştay Raporunda da üstünde dikkatle durulan bir mesele. Bu nedenle Müzeler konusunda çok spesifik bir çalışma yürütüyoruz. ‘Müze Kenti Sivas’ Vizyonumuz çerçevesinde mevcut müzelerimizin geliştirilmesinin yanında müze çeşitliliğimizin arttırılmasına yönelik de yoğun bir gayretimiz var. İlimizdeki müze sayısı Sivas’ın potansiyeli düşündüğümüzde gerçekten çok yetersiz. Müze Kenti Sivas Vizyonumuzla 2023 yılı için hedefimiz şehrimizdeki müze sayısını 20’ye çıkarmak. Şehrimizin sembollerinden biri olan Gök Medresenin titizlikle yürütülen restorasyon çalışmalarında sona geldik. 2020 yılı içerisinde Türk Mimarisi ve süsleme sanatının en gözde eserlerinde biri olan bu özel yapıyı, müze olarak açacağız. Yine restorasyon çalışmalarında sonlara yaklaştığımız ‘Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi’ ulusal anlamda örnek müzelerimizden biri olacak.
-Kent Tarihi Müzesi,
-Etnografya Müzesi,
-İsmet Yılmaz Eğitim Müzesi,
-Spor Müzesi,
-Ozanlar ve Müzik Kültürü Müzesi,
-Hamam Müzesi,
-Gastronomi Müzesi,
-Basın Müzesi,
-El Sanatları Müzesi,
-Savaş Atları Müzesi,
-Tarım Aletleri Müzesi,
-Mevlevihane Müzesi,
-Türk Dünyası Kültür Evi,
-Nuri Demirağ Müzesi
ile ilgili projelendirme çalışmalarımız ise devam ediyor. Yaşayan müzecilik anlayışı ile tasarlanan Müzelerimiz tamamlandığında şehrimize gelen misafirlerimiz, Sivas’ı her yönüyle tanıma şansı bulacaktır. Hitit Dönemi’nin önemli yerleşim yerlerinden biri olan Sivas, arkeolojik anlamda da büyük bir mirasa sahip. Sarissa ve Kayalıpınar’da büyük bir titizlikle kazı çalışmalarımız devam ediyor. Çalışmaların tamamlanmasının ardından bölgenin önemli bir cazibe merkezi haline geleceğine inanıyorum. Şehir kültürünü yansıtan en önemli değerlerimizden biri de elbette sivil mimarimiz. Bu anlamda Sivas çok büyük bir hazineye sahip. Merkezde ve ilçelerimizde, özellikle konaklarımızın hayata kazandırılması yönünde yoğun bir çalışma başlattık. Restorasyon çalışmalarının yanında yapılarımıza çeşitli fonksiyonlar (eğitim, müze, vb.) vererek sürdürülebilir bir koruma ve turizm değeri oluşturmayı amaçlıyoruz. Kültüre verilen değerin ölçü birimlerinden biri de vefadır. Bizler geçmişimize, yetiştirdiğimiz değerlere gösterdiğimiz vefa kadar gelecekte var olabiliriz. Bu anlamda çok önemsediğim ve titizlikle takip ettiğim Muhsin Yazıcıoğlu Evi ve Âşık Ruhsati Evi Restorasyonlarını yakında tamamlayacağız. Sivas Hizmet Vakfı, Osmanağa Konağında Kıraat Meclisi oluşturarak şehir kültürüne büyük katkı sunmakta ve kültür adamlarımızı yeni nesil ile bir araya getirmektedir. Ayrıca; “Sivas Ansiklopedisi ve Sivas Atlası” gibi iki önemli eseri Sivas’ımıza kazandırmak üzere çalışmalarına başladı” şeklinde konuşmasını sonlandırdı. Sivas Anadolu'nun kadim kültürü içerisinde yoğurulmuş ve bu kültürü sonraki nesillere aktarabilmeyi başarabilmiş bir şehirdir. Özellikle yazılı olmayan kültür değerlerinin aktarımında köylerin ve orada süren endemik yaşamların büyük önemi vardır.

Kaynak : https://sivasmemleket.com.tr/gundem/sivas-muzeler ...52912.html

sebasteia
6 ay önce - Pts 06 Oca 2020, 23:09

Alıntı:
Ayhan, “Sivas’a Dünyada adından söz ettirecek mimarisi ile tek olacak bir müze kuracağız. Şuanda proje çalışmaları yapılıyor. Herkes bu müzenin önünde fotoğraf çektirecek. Hep beraber emek vereceğiz Sivas’ın sırtı yere gelmeyecek” dedi.

Sayın Vali hangi müzeyi kastediyor acaba??

Ayrıca yıllar evvel başka bir forum başlığında "Hamam Müzesi" için kent meydanında bulunan, kendisi yıkılmış ancak temelleri açıkta bulunan Kale Hamamı'nın aslına uygun bir şekilde inşa edilip "Sivas Hamam Müzesi" olarak açılmasını önermiştim. Bu önerim halen uygulanabilir...

burak yilmazer58
6 ay önce - Pts 06 Oca 2020, 23:39

Yeni Halk Eğitim Merkezi'ne giderken o yol üstünde restorasyonda olan bir bina var baya da büyük bir çevre düzenlemesi yapılıyor, yüksek ihtimalle ondan bahsediyordur.

A.B.ÜNVER
6 ay önce - Prş 09 Oca 2020, 09:47

Ben de Sivas'ta resimde işaretlediğim -kötü çizim kusura bakmayın- hilale benzeyen alanın demiryolu ve demiryolu sanayi müzesi olarak değerlendirilebileceğini düşünüyorum. Tüdemsaş'a ait olduğunu düşündüğüm bu atıl alanda açık ve kapalı teşhir alanları olacak ve bu müzenin açık kısmı eski buharlı lokomotiflerin, Sivas'ta üretilen lokomotif ve vagonların, Tüdemsaş'ın geçmişten bugüne ürettiği bojiler, vagon parçaları, kullandığı eski tezgahlar vs. sergilendiği bir alan olarak kullanılabilir ve açık alan tren garı şeklinde, peronlu olarak tasarlanabilir. Alana yapılacak bir müze binası içerisine TCDD'nin Türkiye genelinden toplanacak demiryolu objeleri ve Tüdemsaş genel müdürlüğü içindeki müzede sergilenen objelerin sergilendiği daha profesyonel bir müze oluşturulmalıdır. Bu müze de Tüdemsaş'a ait olmalıdır. Konum olarak da çok uygun olduğunu düşünüyorum. Çünkü tren garından otobüs terminaline kadar yolun sağ tarafı ölü alan gibi görünüyor. Bu mana da şehrin bu kısmına ayrı bir hava ve hareketlilik katacağını düşünüyorum. Tren garı otobüs terminali arasındaki yolun sağ tarafında sanayi tesisi görüntüsü perdelenerek bir müze ile daha estetik görünüme de kavuşturulmuş olacaktır. Ayrıca yeni yapılan Muhsin Yazıcıoğlu Kültür Merkezi de bu bölge de bulunuyor. İnşallah sayın valimiz ve diğer yöneticilerimiz bu fikri düşünüp, hayata geçirebilir.

(+)

Karakas Mehmet

6 ay önce - Prş 09 Oca 2020, 15:58
İletişim Fakültesi Öğrencileri Turizm Potansiyeli İçin Çalışma Yaptı

Alıntı:
İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım Bölümü son sınıf öğrencileri Reklam Tasarımı Kampanyası dersi kapsamında uygulamalı olarak Sivas’ın kültürel varlıklarından tarihine, coğrafi güzelliklerinden mutfak kültürüne kadar şehrin turizmine yönelik fikirlerini katılımcılara aktardılar.

Bu da benim katkım olsun

Gürün-Şuğul kanyonu için yürüyüş parkuru için çalışma yapılabilir ve Trekking guplarının da ilgisi çekilebilir.
Böyle keşfedilmeyi bekleyen kanyonlarımıza örnekler verecek arkadaşlar ilginizi ve değişik konu,aktiviteler hakkında paylaşımlarınızı,yazılarınızı ...

sayfa 8
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET