Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
mehmet güngör bağ
1 hafta önce - Cum 07 Hzr 2019, 08:15

Alıntı:
mahmut11

Mithatpaşa Caddesi'ne çıkan bir sokakta bulunan bir yapı:

Fotoğrafda gözüken bina Bet İsrael Sinagogu'dur.

adres bilgileri:
Turgut Reis Mahallesi, Mithatpaşa Cd. No:265, Konak

Alıntı:
Bet İsrael Sinagogu, İzmir'in Karataş semtinde bulunan bir sinagog. Mithatpaşa Caddesi üzerinde bulunan sinagog 1907 yılında ibadete açıldı. Padişah II. Abdülhamit'in dönemin İzmir Valisi eski Sadrazam Kamil Paşa'ya hitaben yazdığı bir fermanla, Karataş semtindeki Musevilerin ibadet edebilmeleri amacıyla yaptırıldı.

kaynak: Vikipedi

Alıntı:
19. yüzyıl ortalarından itibaren gelişmeye başlayan Yahudi cemaatinde yeni bir burjuvazi sınıfı doğdu; yeni fikirler ve istekler ortaya çıktı. Yüzyıllar boyunca yaşadıkları Yahudi mahallelerinden koptular ve yerleşime yeni açılmış olan, bugün Mithatpaşa Caddesi dediğimiz, körfezin güney kıyı şeridi ve tepeleri boyunca yerleştiler. Birkaç zengin aile de Avrupalıların, Levantenlerin yaşadığı Alsancak, Karşıyaka ve Bornova’ya taşındı.

Bu yüzyılın sonunda İzmir’in nüfusu 250 bin, Yahudi nüfusu 25 bindi. Kentte 45 tane kadar havra ve dua evi vardı. Bunların büyük kısmı Havra Sokağı ve civarında, birkaçı da Bornova, Buca, Karşıyaka ve Mithatpaşa’daydı.

1890’larda Yukarı Karataş’ta önce Roş A’har Havrası inşa edildi. Daha sonra şehrin büyük hayırsever insanı olan Nesim Levi, Karataş hamamının arkasında Bet Levi Havrası’nı ve yukarı Karataş’ta Bet Ester dua evini inşa ettirdi. Bu 3 küçük havra ihtiyaçlara cevap veremeyince, Yahudiler daha büyük bir havra için kolları sıvadılar.

alıntının devamını linkden takip edebilirsiniz
https://www.izmirdergisi.com/tr/turizm/inanc-turi ...bet-israel

mahmut11
1 hafta önce - Cum 07 Hzr 2019, 13:02

Yanlış olan ne? Asansörden çektim, caddeye mi bakıyor, sokağa mı emin olamadım. Büyük bir zum var o fotoğrafta. Ama teşekkürler yine de. Sinagog olduğunu bilmiyordum.

kami suyutmaz
1 hafta önce - Cum 07 Hzr 2019, 18:26

Aynı şahıs,tarihi Asansörü vede oradaki Musevi Hastanesinide(içinde Yaşlılar yurduda barındırır) yaptırmıştır

sayfa 6
ANA SAYFA -> İZMİR