Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
burak5866

9 ay önce - Pts 10 Arl 2018, 11:54

(+)

Sivas Etli Ekmeği ve Pezik (Dal) Turşusu

Şükrü Güllüoğlu

9 ay önce - Pts 10 Arl 2018, 11:57

Uzattııkça tadı bozuluyor. Şöyle güzel yağlı, aşırı çıtır ya da kuru olmayan, hafif hamurumsu yapmak lâzım. Orijinal lezzeti kaybediyoruz.

muallim01
9 ay önce - Pts 10 Arl 2018, 13:36

Etli ekmek yedim Konya'nin gerçekten şahane lezzet en son bu yaz Sivas'taydim köftesini yedim ve gerçekten soğansız bir köftede o lezzeti tatmak keyif vericiydi.Sivas'in etli pidesi olduğunu yeni öğrenmiş olduk daha evvelinden haberim olsaydi muhahhak tadina bakıp Konya etlli ekmek ile karşılaştırma fırsatım olurdu, köftede tam not verdiğim için etli ekmek de hayal kırıklığına ugratamayacagindan eminim

Ramazan karadağlı
3 ay önce - Cum 31 May 2019, 19:31
etliekmek konyanın

etliekmek konyanın işte neymişte sivasınmış

talha58
3 ay önce - Cum 31 May 2019, 20:37

Siteye yazdığın ilk mesajın hayırlı olsun kardeş. Ben Sivaslıyım. Ama yarı Konyalı da sayılırım. Neden Konyalı sayıldığımı daha önce burada da yazmıştım.
Kısaca bu konuda her iki yeri de bilen en tarafsız yorumu yapabilirim diye düşünüyorum.

Doğru etliekmek Konya'nın meşhur bir lezzetidir. Ama takdir edersinki bu durum etliekmek Sivas'ın değildir demeyi gerektirmez. Yüzlerce yıldır her mahallesinde fırınlarında bu lezzetin geleneksel olarak yaşatıldığı Sivas için de önemli bir lezzettir. Ufak tefek farklarla her iki şehrimizde de önemli bir lezzettir.

Aslında bu işi problem haline getirmeyecek şekilde çok basit bir şekilde çözebiliriz. Küçük farklılıkları tam olarak tespit ederek Konya'dakine etliekmek, Sivas'takine etli pide denilir ve sizin için de sorun olmaz sanırım.

Karaman Ahmet
3 ay önce - Cum 31 May 2019, 20:42

Etliekmek Selcuklu Saray mutfaginin tescilli lezzeti. Haliyle Selcuklunun baskenti bu lezzetimizin Konyada Selcuklu Imparatorlugundan beri tüketildigini tescilletmis.

Bu demek degildirki, ayni lezzet bir baska Selcuklu sehri Sivasa ait degil. Ortak damak tadi kardesligi percinler!

osman hacıoğlu
3 ay önce - Cmt 01 Hzr 2019, 00:49
..

Bazı yemekler vardır şehre sonradan gelmiştir. Çiğ köfte, adana şiş, hatay usulü döner, iskender, tavuk dürüm, ciğer şiş vs. Ancak bazı yemekler vardır tarihi bilinmez o şehirle var olmuştur. Sivas köftesi, etli ekmeği, katmeri vs. Bu tür yemeklere oranındır buranındır demek doğru olmaz. Bazı şehirler yemeklerinin reklamını iyi yaparlar, yemek sadece o şehre aitmiş gibi bir algı oluşur. Tabiki kullanılan malzeme ve ustalık birebir aynı olmayacağı için lezzet farkı olacaktır. Etli ekmek deyince konya akla gelir. Özellikle de bir yemek türünde bir şehir ön plana çıkınca diğerlerine tabiri caizse sessiz kalmak düşer. Ne yaparsan yap artık etli ekmek konyayla özdeşleşmiştir. Hangisi daha eskidir hangisi daha lezzetlidir bu tür muhabbetler hiç bir sonuca vardırmaz. Çünkü Sivasta 500 pide fırını varsa bu bile 500 ayrı lezzet demektir. Konya etli ekmeğini tatmış biri olarak açıkçası fazla bir fark göremedim. Biri ince uzun diğeri daha kalın kısa. Birinin adı konya etli ekmeği diğeri sivas etli ekmeği. Tabi bu benim bakış açım. Arkadaş sivasın ki etli pide olsun demiş. Üzgünüm bu tür adlandırmalar dünden bugüne olmaz. Deyimler gibi yerine başka kelime olmaz. Velhasıl güzel yurdumuzun her yerinde ayrı güzellikler var. Tadını çıkarmak gerek.

Karakas Mehmet

2 hafta önce - Sal 27 Ağu 2019, 19:32

25.08.2019

sayfa 6
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET