Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
ikokcuk

2 yıl önce - Çrş 08 Mar 2017, 01:22

Sayın Fatih isimli arkadaş sana gelince benim yazdığım mesajı kopyalayıp kendince biseyler yazmışsın ama benim o mesajı oku bakalım 5 sene önce yazdığım şeylerin hangisi yanlış. Erkek cezaevi taşındı müze falan olmadı 5 yıldır da bayan cezaevi olarak hizmet veriyor. Neyse kendi kendinize yazın çizin bi beş yıl sonra da gelirsiniz aha bak gördün mü 10 yıl önce biz demiştik müze oldu dersiniz.

Fatih C1
2 yıl önce - Çrş 08 Mar 2017, 03:48

Alıntı:
Sayın Fatih isimli arkadaş sana gelince benim yazdığım mesajı kopyalayıp kendince biseyler yazmışsın ama benim o mesajı oku bakalım 5 sene önce yazdığım şeylerin hangisi yanlış. Erkek cezaevi taşındı müze falan olmadı 5 yıldır da bayan cezaevi olarak hizmet veriyor. Neyse kendi kendinize yazın çizin bi beş yıl sonra da gelirsiniz aha bak gördün mü 10 yıl önce biz demiştik müze oldu dersiniz.Gecikme olabilir ama proje iptal değil. Sen iptal oldu yapılmayacak yazmışsın. Bunu anlamak çok zor olmasa gerek.

Kendi kendine o iptal bu yapılmayacak demişsin ama yalan olduğu ortaya çıktı. Bundan sonra yazdıklarını da dikkate almam.

Bu şehir bilgisizce karamsarlık yayanlardan illallah etti artık. Sivas a yapılmaz Sivas gelişmez. Biri gelir Hilton iptal der öteki gelir AVM yapılmayacak der biz bunları çok gördük. Yapılıyor işte kardeşim.

Bak şehire yeni bir hapishane yapılıyor ki iş imkanı açısından iyi bir gelişme daha önemlisi yerine böyle güzel bir proje yapılacak. Hapishanenin ihalesi bu ay içinde yapılır 1-2 yıl içinde biter. Hala neyin iddiasındasın 10 yıldan falan bahsediyorsun.


sussan
2 yıl önce - Çrş 08 Mar 2017, 08:54

Yol yine dar bende sandım ki Sivasın şuanki sorunlarını görüp biraz ileri görüşlü olurlar... Şimdi müzeni yaptın camini yaptın parkını yaptın artık herneyse , oldu mu sana yeni işlek bir yaşam merkezi.. o yolu 5 metre geniş yapsan kim küser?? Haziran parkının ordan genişletmeye başlasan karşına çıkabilecek hiç bir engel yok.. Yazık!!Misafir 8e8

2 yıl önce - Çrş 08 Mar 2017, 11:11

Bu konu başlığı altı yıl önce açılmış.bu güne kadar cek - cak la gelmiş. Yani her seçim öncesi ısıtılıp, ısıtılıp milletin önüne konmuş.Ama hala bir kazma vurulmamiş.eminim siyasiler bile sivaslilari kandırmak tan bıkmıştır ama Sivaslı hala her yalana inanmaktan bikmadi.yine bir seçim öncesindeyiz ve verilen vaadlerin haddi hesabı yok.bende şimdi soruyorum altı yıldır niye yapmadınız.bu konu tam altı yıl önce gündeme gelmiş

Misafir 36a

2 yıl önce - Çrş 08 Mar 2017, 15:32

Aynen kardeşim sana katılıyorm. Ben onu bunu bilmem dagına göre kar yagar. Kimse Sivas'ın bişey istemıyor ki. Partıye giden vekili gören. Oğluma. Devlet işi kızıma iş. Damadıma iş. Sivas'a istıyon. Böyle gelmiş böyle gider sıvasMisafir d2d

2 yıl önce - Çrş 15 Mar 2017, 12:30

franasada böylesi bir alan farklı bir şekilde değerlendirilmiş http://www.arkitera.com/haber/28414/nantes

Ömer Mete
2 yıl önce - Cum 11 Ağu 2017, 21:34

TARİHİ KADIN CEZAEVİ MÜZEYE DÖNÜŞÜYOR

Sivas’ın prestij projelerinden birisi olan ve hızla dönüşüm çalışmalarına başlanan ‘Şehir Parkı’ projesi kapsamında Tarihi Kadın Açık Cezaevi müzeye dönüşüyor.

Valimiz Davut Gül, Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşar Yardımcısı Nihat Gül, Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya ve beraberindeki heyet, Cezaevi yerleşkesi’nde incelemelerde bulundu. Son dönem Osmanlı mimarisiyle inşa edilen ve günümüzde Kadın Açık Cezaevi olarak kullanılmaya devam eden tarihi binayı gezen Valimiz Gül, mahkumların çalıştığı halı dokuma ve tekstil atölyelerini de inceledi.

Planlanan proje detayları hakkında yetkililerden bilgiler alan Valimiz Gül, Kadın Açık Cezaevinin mevcut E Tipi Kapalı Cezaevi’nin yanına taşınacağını ifade etti. Sivas’a T tipi bir cezaevinin daha inşa edileceğini belirten Gül, bunlara lojmanda ekleneceğini söyledi. Açık cezaevi taşındıktan sonra eski yapının restorasyona alınacağını belirten Gül, tarihi binanın onarım sonrası müze olarak hizmet vereceğini kaydetti.

Daha sonra Valimiz Gül ve beraberindeki heyet, 1916 yılında hizmet vermeye başlayan Selçuk Anadolu Lisesi binası ve bahçesinde incelemelerde bulundu.


(+)
(+)
(+)
(+)
(+)


Kaynak: Sivas ValiliğiKarakas Mehmet

5 ay önce - Pzr 24 Mar 2019, 21:24
Cezaevi yapılmıştı, müze oluyor
Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı'nın 10 milyon TL'lik desteğiyle aslına uygun şekilde restore edilecek Hamidiye Mektebi, Şehir ve Sanayi Mektebi ismini alacak bir müzeye dönüştürülüyor. Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, yapının uygulama atölyeleri ile yaşayan müze haline dönüştürüleceğini belirterek, Sivas'ın sembolü olan binanın ilin turizm potansiyelini geliştireceğini söyledi.

Cezaevi olarak kullanıldı

Bakan Varank, binanın 1961 yılından sonra cezaevi olarak kullanıldığını belirterek, “Her şehrin karakterini, kimliğini özetleyen sembol binalar, yapılar vardır. Yerel kültürün izlerini oralarda bulur, yaşanmışlıkları ve tarihi dokuyu bu sayede hissedersiniz. İşte Hamidiye Mektebi de Sivas açısından sembol bir yapı. 117 yıl önce Sivas Valisi Reşid Akif Paşa tarafından İkinci Abdülhamit Han adına yaptırılan bu bina, 1961 yılından itibaren yarı açık cezaevi olarak kullanıldı. Biz bu tarihi yapı ve çevresini aslına uygun bir şekilde restore edeceğiz. Sonraki aşamada da burayı yaşayan bir müze haline dönüştüreceğiz. Böylece bu yapı; geleneksel el sanatlarını da içeren Şehir ve Sanayi Müzesi olarak hizmet verecek. Müzemizde sergi alanları, satış mağazası, Minyatür Halı ve Kilim Atölyesi, Sivas Tarağı Atölyesi, Sivas Bıçağı Atölyesi ve Geleneksel Müzik Aletleri Yapım Atölyesi gibi uygulama alanları oluşturmayı planlıyoruz” dedi.

10 Milyonluk hibe

Müzeye dönüştürülecek tarihi bina için 10 milyonluk hibe aktarılacağını ifade eden Varank, “Ziyaretçilerimiz müzeyi gezerken uygulama atölyelerinde geleneksel el sanatlarını deneme imkanı bulacak. Ayrıca genç ve kadın girişimciler için uygulamalı eğitim programları da düzenleyeceğiz. Sonuçta ilimizin turizm potansiyelini geliştirmek adına önemli bir işe imza atıyoruz. Bakanlığımız bu projeyi Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında yürütecek ve 10 milyon lira hibe desteği aktaracak. Proje; valiliğimiz öncülüğünde, bakanlığımızın finansal desteğinde ve Orta Anadolu Kalkınma Ajansı'nın koordinasyonunda yürütülecek” diye konuştu.

18 ayda tamamlanacak

Projenin 18 ay gibi kısa bir sürede tamamlanacağını belirten Bakan Varank ayrıca şunları söyledi:
“Orta Anadolu Kalkınma Ajansı koordinasyonunda yürütülecek olan projenin ortakları Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü ve Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü. 18 ay süreli proje ile Sivas'ın kültürel mirasının korunmasını ve gelecek nesillere yenilikçi bir yöntemle aktarılması amaçlanıyor. Proje kapsamında tarihi yapının rölöve, restitüsyon, restorasyon, makine, elektrik ve peyzaj, müze teşhir ve tanzim çalışmaları yapılacak. Tarihi kent meydanına yürüme mesafesinde olacak proje, Sivas'ın cazibe merkezi bir şehir olması yönünde hedefe de yardımcı olacak.”beratdemir
4 ay önce - Çrş 15 May 2019, 07:55

SONUÇ İLANI
BİNA İŞLERİ YAPTIRILACAKTIR
SİVAS İL ÖZEL İDARE

İhale kayıt numarası : 2019/132030
1- İhalenin
a) Tarihi : 19.04.2019
b) Türü : Yapım işi
c) Usulü : Açık
d) Yaklaşık Maliyeti : 12.157.244,03 TRY
2- İhale konusu yapım işinin
a) Adı : SİVAS YARI AÇIK CEZAEVİ RESTORASYON İŞİ (RÖLÖVE-RESTİTÜSYON-RESTORASYON--İNŞAAT-ELEKTRİK-MEKANİK VE PEYZAJ YAPIM İŞİ)
b) Yapılacağı yer : Sivas - Merkez
c) Süresi : 390
3- Teklifler
a) Doküman Satın Alan Sayısı : 37
b) Dokümanı EKAP üzerinden
e-imza kullanarak indiren sayısı : 30
c) Toplam Teklif Sayısı : 15
d) Toplam Geçerli Teklif Sayısı : 7
e) Yerli istekli lehine
fiyat avantajı uygulaması : Uygulanmamıştır
4- Sözleşmenin
a) Tarihi : 13.05.2019
b) Bedeli : 8.822.500,00 TRY
c) Süresi : 22.05.2019 - 15.06.2020
d) Yüklenicisi : DİRİLİŞ RESTORASYON İNŞAAT TAAH. SAN. VE TİC. LTD. ŞTİ.

e) Yüklenicinin uyruğu : Türkiye
f) Yüklenicinin adresi : EHLİBEYT MAHALLESİ CEYHUN ATUF KANSU CADDESİ NO:117/7 ÇANKAYA/ANKARA
Kamuoyuna saygıyla duyurulur.


sinan5858
3 ay önce - Prş 23 May 2019, 15:55
Sivas Açık Cezaevi Yaşayan Müzeye Dönüştürülüyor


Sivas Tarihi Yarı Açık Cezaevi, ORAN Kalkınma Ajansının destekleri ile ‘Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı’ kapsamında ‘Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi’ olacak.

-Herhangi Bir Mimari Ve Tarihi Özelliği Bulunmayan Eklenti Binalar Yıkılıyor-

Tarihi yapının müzeye dönüştürülmesi ile ilgili çevresindeki virane yapıların yıkım işi ise başladı. Yıkım işinde konuşan Vali Salih Ayhan, "1902 yılında Sivas Valisi Reşid Akif Paşa tarafından inşa ettirilen, 1961 yılından itibaren Yarı Açık Ceza Evi olarak kullanılan tarihi yapı için sahadaki çalışmaları başlattık. Tarihi tescilli cezaevi binasına yıllar içinde ihtiyaçlar doğrultusunda betonarme eklenti binalar yapılmış. Herhangi bir mimari ve tarihi özelliği bulunmayan eklenti binalar statik açıdan deprem yönetmeliğine uygun olmadığından yıkımını yapacağız. Restorasyon ve peyzaj çalışmalarını 390 gün içerisinde tamamlayarak müze teşhir tanzim çalışmalarına başlayacağız" dedi.

-Tarihi Yapı Aslına Uygun Biçimde Restore Edilerek Turizme Kazandırılacak-

Sivas İl Özel İdaresi tarafından Sanayi ve Teknoloji Bakanlığının 2018 Yılı Cazibe Merkezlerini Destekleme Programı kapsamında teklif edilen Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi Projesi'nin 19 Kasım 2018 tarihli bakanlık oluru ile program kapsamına alındığını anımsatan Vali Ayhan, "23 Mart 2019'da Sanayi ve Teknoloji Bakanımız Sayın Mustafa Varank'ın katılımlarıyla proje imza töreni yapılmıştı. Proje vasıtasıyla, tarihi yapıları aslına uygun biçimde restore ederek turizme kazandırmayı ve tarihi kent bölgesini cazibe merkezi haline dönüştürmeyi hedefliyoruz" diye konuştu.

-Müze, Zengin İçeriğe Sahip Olacak-

Düzenleme yapılacak olan tarihi yapının müze içeriği hakkında da bilgi veren Vali Ayhan, "Sergi alanları, müze satış mağazası, yönetim ve kafeterya, yarı açık ceza evi odası, sanayi mektebi odası, minyatür halı ve kilim atölyesi, Sivas tarağı atölyesi, Sivas ağızlığı ve Sivas kalemi atölyesi, Sivas bıçağı atölyesi, geleneksel müzik aletleri yapım atölyesi gibi geleneksel el sanatlarına yönelik uygulama atölyeleri oluşturacağız." ifadelerini kullandı.

Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi'nin, yaşayan yeni nesil bir müze olacağından, yerli ve yabancı ziyaretçilerin müzeyi gezerken uygulama atölyelerinde geleneksel el sanatı yapma imkânı da yakalayacağını ifade eden Vali Ayhan, "Proje ortakları; Sivas Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü ve Sivas İl Milli Eğitim Müdürlüğü vasıtasıyla müzenin işletilmesini sağlayacağız. Özellikle genç ve kadın girişimciler için uygulamalı eğitim programları düzenleyeceğiz. Tarihi kent meydanına yürüme mesafesinde olacak projeyle, şehrin turizm potansiyelinin artmasını ve Sivas’ın cazibe merkezi haline gelmesini hedefliyoruz. Şehrimize kazandırılacak olan Şehir ve Sanayi Mektebi Müzesi'nin ilk adımı olan bu yıkımın hayırlı uğurlu olmasını diliyorum." dedi.

Konuşmanın ardından herhangi bir mimari ve tarihi özelliği bulunmayan eklenti binaların yıkımı gerçekleştirildi.

Düzenlenen yıkım programına; Cumhuriyet Başsavcısı Murat İrcal, İl Özel İdaresi Genel Sekreteri ve Vali Yardımcısı Mehmet Nebi Kaya, İl Kültür ve Turizm Müdürü Teoman Karaca, Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Nazım Yakut, Sivas Rölöve ve Anıtlar Müdürü İsmail Onur Yıldızlı, ORAN Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ahmet Emin Kilci, Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu Müdürü Ömer Kalın ile teknik ve idari personel katıldı.
Kaynak Sivas Valiliği

sayfa 5
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET