Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1
Berktuğ
site denetçisi

3 yıl önce - Pts 10 Ekm 2016, 23:57
TCDD Taşımacılık A.Ş.
TCDD Taşımacılık A.Ş. Web sitesi hizmete girmiştir. Hayırlı uğurlu olsun.
İnternetten bilet satış, rezervasyon işlemleri Taşımacılık web sayfasından yapılacaktır.

http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/


En son Berktuğ tarafından Pts 10 Ekm 2016, 23:59 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


adnan fatih gören
3 yıl önce - Pts 10 Ekm 2016, 23:59

İşletmeci isimleri değişiyor
Ulaşım a.ş-Metro istanbul a.ş
Tcdd-Taşımacılık a.ş
Özel statü kazandığı için artık personel alımlarıda kpss olmadan yapılır.Ali Kemal 80+
3 yıl önce - Pzr 04 Arl 2016, 15:49

Espark - Eskişehir

Eskişehir gezi rehberi, sefer saatleri, kulaklık 🎧 ve ıslak mendil hediye 🎁(+)


Ahmed Bayezid
2 yıl önce - Cum 08 Hzr 2018, 15:25
Demiryolu Yük Taşımacılığında “CIM Taşıma Belgesi” İle Yeni Dönem / 07.06.2018


Ortak Transit Sözleşmesi ve Gümrük Kanunu Hükümleri doğrultusunda ortak ve ulusal transit rejimlerinde demiryolu ile basitleştirilmiş usulde taşıma yapma izni kapsamında, Şirketimiz üzerinden ve Şirketimiz izni ile yapılacak taşımalar için uluslararası demiryolu taşımacılığında kullanılmakta olan “CIM Belgesi” Transit Beyannamesi olarak kullanılmaya başlandı.

Transit beyannamesi düzenlenmesi ve teminat verme gerekliliği ortadan kalktı

Böylece, Ortak Transit Sözleşmesine taraf olan ülkelerden (AB ülkeleri, EFTA ülkeleri, Makedonya ve Sırbistan) Türkiye’ye ve Türkiye’den bu ülkelere yönelik demiryolu taşımalarında transit beyannamesi düzenlenmesi ve teminat verme gerekliliği ortadan kalkmış oldu.

Pilot uygulamaların ardından uygulamanın TCDD Taşımacılık AŞ şebeke geneline yayılması için hazırlanan tebliğ, 05 Haziran 2018 tarihinde Resmi Gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Tebliğ ile sınır geçişleri başta olmak üzere işlemlerin azaltılarak gümrük işlerinin hızlandırılmasını, bu sayede eşyanın hızlı bir şekilde ve daha düşük maliyetle ekonomiye kazandırılmasını amaçlayan bir düzenleme yapıldı.

Tren sınır işlemleri 15 dakikaya düştü

Demiryolu taşımacılığında transit işlemlerinin basitleştirilmesi ile sınır geçiş işlemleri başta olmak üzere işlem basamakları azaltılarak gümrük işlemleri hızlanırken, Transit Beyannamesi kapsamında 5 saat ile 2 gün arası süren tren sınır işlemleri en fazla 15 dakikada tamamlanarak tren sevke hazır hale geldi ve buna bağlı olarak da iç gümrük idarelerinde çıkış ve nihai işlemler kolaylaştı.

Demiryolu tarihinde bir ilk

Ayrıca bu uygulama kapsamında, demiryolu tarihinde ilk olarak limanlara gelip, vagonla yurt içerisine ilerletilecek gümrüklü eşyanın da CIM taşıma belgesiyle yapılması imkanı doğdu.

Belirtilen gelişmelerle, eşyanın hızlı bir şekilde ve daha düşük maliyetle ekonomiye kazandırılması sağlanmakta, ihracat sürecindeki maliyetler düşürülerek ihracat eşyasının yurtdışı edilme ve ihracat beyannamesinin kapanma süreci hızlandırılmaktadır.

Basitleştirilmiş usulde taşıma yapmak için izin alınacak

Düzenlemeye göre; ulusal demiryolu altyapı ağı üzerinde yük taşımacılığı yapmak üzere Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığınca yetkilendirilmiş bir demiryolu tren işletmecisine eşyanın demiryolu ile taşınmasına ilişkin basitleştirme izni verilebilecek.

İzin başvurusu Gümrükler Genel Müdürlüğüne yapılacak

Eşyanın demiryolu ile taşınmasına ilişkin basitleştirme izni için Gümrükler Genel Müdürlüğüne başvurulacak.

İşlem yetkisi TCDD Taşımacılık A.Ş. Genel Müdürlüğüne olacak

Ortak Transit Sözleşmesi hükümlerine göre, ortak ve ulusal transit rejimi kapsamında basitleştirme işlemlerinin kullanılıp kullanılmaması yetkisi TCDD Taşımacılık AŞ’de olacak.
-----------------------------------
-----------------------------------
CIM Belgesi Nedir?

CIM Rail Consigment Note) Trenle tasimacilikta kullanilan tasima belgesi olup "mallarin demiryolu ile tasinmasina iliskin uluslararasi anlasma" (Convention Internationale Concernantle Transports Des Marchandises Par Chemins De Fer) - kisa adi CIM - anlasmasina tabii olarak düzenlenir. Mallarin mülkiyetini temsil etmez, dolayisiyla ciro edilemez. Demiryolu idaresince belgenin gönderene verilisi sadece malin bir vagonu doldurmasi (Full Load) durumu ile kisitlidir. Aksi halde, yani bir gönderene ait malin vagon doldurmamasi (Less Than Full Load)durumunda demiryolu idaresi hamule senedi vermez. Bu gibi hallerde malin bir tasima komisyoncusuna teslim edilerek ondan nakliyeci makbuzu alinmasi gerekir. Komisyoncular ayni yöne mal gönderen saticilardan teslim aldiklari mallari gruplandirarak vagonlari doldururlar ve demiryolu idarecilerinden kendi adlarina hamule senedi alirlar.

Dolu vagon karsiliginda demiryolu idaresinin verdigi belge hamule senedinin ikinci nüshasidir. Birinci nüsha(Asil) mallarla birlikte gönderilir. Mallar, alicisina, müracaatinda ve hüviyet ibrazi karsiliginda hamule senedi aranmaksizin teslim edilebilir. Bu nedenle kredili islemlerde hamule senedinde alici olarak bankanin kayitli olmasinin önemi vardir.

Kısacası
Avrupa Birliği transit rejiminin uygulanabildiği yerlerde, bu rejim altındaki demiryolu ile yapılan taşıma işlemlerde bildirim yerine kullanılan belge. krş. gönderim belgesi

Alıntıdır


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Prş 13 Arl 2018, 13:54

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.'DEN DUYURU!Kaynak: http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Pzr 16 Arl 2018, 12:54

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş.'DEN DUYURU!Kaynak: http://www.tcddtasimacilik.gov.tr/


oguzgel
1 yıl önce - Pzr 16 Arl 2018, 19:00
Turkce Sorunu


Turkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollari Tasimacilik A.S. Turkce yazmayi bilmiyor. "Ayrica Baskentray'da...." hareket edecekmis. Tovbe yarabbim. "Dahi anlaminda kullanim"i ilkokulda ogretmisti bize hocamiz. 1969, 1970 civarinda.

Misafir 830

1 yıl önce - Cum 15 Şub 2019, 17:48

Erol arıkan dönemi hayrolsun.

Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Çrş 22 May 2019, 11:47

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş'DEN DUYURU! [*]
Alıntı:

(+)


Berktuğ
site denetçisi

1 yıl önce - Prş 20 Hzr 2019, 12:00

TCDD TAŞIMACILIK A.Ş. WEB SAYFASINI GÜNCELLEMİŞ


(+)(+)
sayfa 1
ANA SAYFA -> ULAŞIM