Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Rabia Aydın
11 yıl önce - Sal 04 Arl 2007, 19:22
İstanbul-Mavi Kartlı Seneler

2000 Yılına kadar İstanbulda yaşamış bir İstanbullu olarak (Karadeniz doğumlu olsamda) Öğrencilik ve memuriyet yıllarımda ben de mavi kart kullanan biri idim. Bir ay için bütün İETT otobüslerinde geçerli olmasının verdiği rahatlığı anlatamam. Gideceğiniz hatta üç otobüs çalışıyor ise başka hatları kullanarak yani indi bindi yaparak daha hızlı gitme imkanı verirdi. En güzel yanı üyelerden birinin de belirttiği gibi otobüs kalabalıksa orta kapıdan kartı şöföre doğru tutarak binme lüksünüzün bulunması idi. Bana hoş gelen bir başka yanı İstanbul sever biri iseniz bir bilet fiyatına İstanbul'un her yerini gezme şansı bulabilmeniz idi. Bugün dahi İstanbul'u gezmek için belediye otobüsleri kullanılarak güzellikleri görme şansı değerlendirilebilir. Hatta özel sektörde çalışan işçiler işyeri çalışma şartlarını değerlendirirken yemek+sigorta+mavi kart ücreti diye anlatırlar. Yol parası kavramını kullanmazlardı.

erolc
11 yıl önce - Sal 04 Arl 2007, 19:28

Mavikart seri numarasının (6 digit) sonuna yaklaşılınca nasıl bir yöntem uygulandı acaba?

cuneyt vulas

11 yıl önce - Sal 04 Arl 2007, 19:50
fıkra gibi

sene 88 filan.. Taksimden saat 23,30 gibi 83 nolu hattın son seferine bindik.kalkış saatini bekliyoruz.kör kütük sarhoş bir vatandaş geldi araca bindi.aracın en arkasında da yere oturdu.

şöför arkasından bağırıyor biletini atsana ama adamdan tık yok adam boş olan araçta yere oturmuş istifini bozmuyor.söför tekrar ikaz etti adam cevap bile vermiyor.

şöför açtı arka kapıyı gitti adamın yanına indirecek sarhoşu son ikazdan sonra sarhoş kafayı kaldırdı sakin bir tavırla bilet atmam ben , benim mavi kartım var dedi

allah İETT çalışanlarına sabırlar versin

Necdet Cevahir
11 yıl önce - Sal 04 Arl 2007, 20:01

Alıntı:
Resimdeki beyin bıyıklarına bakacak olursak Moğol kökenli... Atilla Dönemi olabilir mi acaba?

Eveeeeett.. bir bakalım.. Şimdi bence biraz daha gerilere gitmemiz gerekecek, ama prehistorya desem ortada bir yazı var o olmaz.. Demekki yazının bulunmasından sonraki bir döneme ait Cilalı taş devri desem acaba doğru bir tahmin yapmış olurmuyum? Şahsın sanki yüz hatlarında bir sanatçı veya eğitmen havası var. Hani sanki biraz eskileri sever gibi. Ne bileyim sanki yontma taş devrini özler gibi bakıyor.. Ama en azından yanılma payımızla birlikte eğer Atilla dönemi desek bile onun ordusunda bir büyük komutan edasıda seziliyor..

Yılmaz hoca gelmeden tüysek iyi olacak..

Tarık Akın
7 yıl önce - Çrş 11 Nis 2012, 16:30

İETT tarihinde bu ay: 1 nisan 1980
Toplu taşıma araçlarında "Aylık Mavi Kart" uygulamasına başlandı.

İETT nin web sitesinde yukarıdaki duyuruyu görünce sakladığım Mavi Kartım aklıma geldi. Forumda da bu başlığı görünce yüklemek şart oldu.

(+)

Mavi Kartımı 1980-1981 yıllarında aldığımı düşünüyorum. Kartımı en çok kullandığım hat 55 Taksim-
Üçşehitler ve Taksim'den sonra Dolmabahçe'den geçen herhangi bir otobüs oluyordu. O zamanlar Mavi Kart tam bir özgürlüktü.

Fotoğrafta Mavi Kartın plastik kılıfında kupon koyma yuvasının sağ kenarının sol ve sağ tarafında bant izleri var. Demek aylık kupon düşmesin diye bant yapıştırıyormuşum. Böylede bir risk varmış.

sazanhayko
2 yıl önce - Pzr 29 Oca 2017, 00:46

Şimdi bu başlık piyanqodan çıkınca ben de ilk mavi kartımı hatırladım. Yıl 1991'di, o zaman okuldan demeyeyim de İngilizce kursu çıkışı bazen değil her seferinde otobüslerle gezmeye çıkardık, o dönemler çift bilet sıkıntısı yüzünden aylık masrafım yükseldiği için bir gün Karayköy'den geçerken ani bir yön değiştirmeyle İett'nin kart bölümüne girmiş ve fotoşipşak vesikalık resmimi vermiştim, görevli de hemen beş dakikada mavi kartımı şak diye vermişti. Hâttâ adımı bile yanlış yazmıştı, ya da o zamanlar mavi kart alırken kimlik kontrolü olmadığı için mi yoksa adımı yanlış mı anlamıştı anlamamıştım.
Velhasıl kelâm o mavi kartımı yaklaşık iki yıl boyunca kullandım, bir güne bir gün hiçbir şoför de kartın üstündeki ismi kontrol etmemişti.
Hiçbir zaman da kuponun gününü geçirmezdim, ancak bir kez haftalığıma denk gelmediği için ayın beşi olmuştu, mavi kartımın kuponunu değiştirememiştim, semtte de kupon da bilet de bulunmuyordu o zamanlar, utana sıkıla ve kuponun yerini parmağımla kapatmaya çalışarak otobüse bindim, en kötü birinden bilet bulup atacağım ama, şoför dedi ki geç otur bu seferlik benden git, Eminönü'de inince yenisini almayı unutma demişti. İett bu konuda hakkını helâl eder mi bilmiyorum.

O zamanlar mavi kart sadece kırmızı renkli İett otobüslerinde ve o zamanlar yeni yapılan Beyoğlu Tramvayında geçerliydi, halk otobüsleri ve Tünel'de geçmiyordu. İoaş ise yoktu.
En büyük avantası ise otobüse istediğiniz kadar binip inebiliyordunuz, ister bir durak ister ilk duraktan son durağa kadar. Şimdiki gibi 180 binişle sınırlı değildi.
Mavi kartım sayesinde o zamanlar İett'nin birçok hattında birçok otobüsüne binmişimdir. İnşallah bir gün eski mavi kartımı bulunca burada da paylaşmak ve eski mavi kartın nostaljisini paylaşmak da kısmet olur.

Yeri geldi bir hikâye geldi aklıma:
İstanbul'un semtlerinden birinde bir kabadayı varmış, bu kabadayı ne zaman İett otobüsüne binerse şoföre şöyle bir yan bakarmış, "Kabadayı bilet atmaz" dermiş.
Şoför ise zayıf ve çelimsiz olduğu için bu izbandut gibi olan adamdan oldukça tırsarmış.
Tırstığı için önce garaja hattının değiştirilmesini istemiş, ancak garaj müdürü bu talebini geri çevirmiş.
Her gün her gün bu sahneyi yaşamaya devam etmiş.
Şoför bakmış bu iş böyle yürümeyecek, karate kursuna yazılmış, birkaç ay sonra karatede kuşak atlamış, kuşak atladıkca şoföre bir güven gelmiş.
Yine bir sabah otobüsü durağa yanaştırmış, bizim kabadayı binerken yine yan yan bakarak "Kabadayı bilet atmaz" deyince kalkmış yerinden, "Neden bilet atmazmış?" diye sormuş.
Kabadayı kıs kıs gülmüş:
"Kabadayının MAVİ KART'ı var" demiş.

osman akar
2 yıl önce - Pzr 29 Oca 2017, 00:58

(+)

Bu da benim ilk mavi kartım.... Yanlış hatırlamıyorsam 1986 olmalı...Bilenlerin hemen anlayacağı üzere ÖĞRENCİ MAVİ KARTI....
1991 yılında ise TAM MAVİ KART almıştım....

berkant bayrak
3 ay önce - Prş 16 May 2019, 00:42

Aylık öğrenci akbili 40 tl olsun kesin kararı çıktı ancak ne zaman yürürlüğe girer,iett sitesine baktığımda halen 85 tl yazıyor.

sayfa 2
ANA SAYFA -> ULAŞIM