Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 1423
mehmet GZL
1 hafta önce - Pts 13 May 2019, 16:07

Alıntı:
Borsa da çökmüş durumda, %2,5 kayıp an itibarıyla.

Çin bu yüzden (vergilere) karşılık vermemeli, yoksa daha kötü olur." dedi.

Alıntı:
Çin, 1 Haziran'dan geçerli olmak üzere bazı ABD ürünlerine yönelik tarifeleri yükseltti. Buna göre Çin, 60 milyar dolarlık 2493 ABD ürününe vergiyi yüzde 25'e yükseltecek.

Alıntı:
Trump, mesajı devamında "Çin ile iş yapacak kimse kalmayacak. Çin için çok kötü, ABD için çok iyi. Fakat Çin yıllardır ABD'den (başkanlarımız bir şey yapmadığı için) faydalanıyor. Çin bu yüzden (vergilere) karşılık vermemeli, yoksa daha kötü olur." dedi.

"ABD ile bir anlaşma yapılmaması halinde bunun Çin'i çok kötü şekilde etkileyeceğini Devlet Başkanı Şi ve birçok Çinli dostuma açık şekilde söyledim" diyen Trump, yapılan ticaret görüşmelerinin ardından Çin'e seslendi ve "Harika bir anlaşma vardı, neredeyse bitmişti ama caydınız." ifadelerini kullandı.

Çin Dışişleri Bakanlığı sabah saatlerinde yaptığı açıklamada ABD'nin 200 milyar dolar tutarındaki Çin mallarına uygulanan gümrük tarifesini yüzde 25'e çıkarmasına yönelik kararına ilişkin, "Çin asla dış baskıya teslim olmayacak." demişti.

Kararın ardından Trump'ın tepkisi merak konusu.

Dünya borsaları da bizimkisi gibi düşüşte asya borsaları çakılmakta .... Tabi bunların sebebi bizdeki doların artmasının nedeni değil bizde doların bulunmaması

Mahmut Göksu
1 hafta önce - Pts 13 May 2019, 18:11

Berat Albayrak gitsin kim gelirse gelsin sistem aynı şekilde çalışıtğı sürece yapacak hiç bir şey yok. Warren Buffet gelsin. Warren Buffet cumhurbaşkanından emir alacak o gidecek hazine ve merkez bankasına karışacak tuik enflasyon oranlarını farklı sepetlerle açıklayacak e o zaman ne olur ki

Murat Altınay
1 hafta önce - Sal 14 May 2019, 01:13

Söylediğim 2 isim sistemi toptan değiştirebilecek kişilerdir
Mete Gündoğan parayı borca dayalı üretilen enstrüman olmaktan çıkaracak, üretime dayalı yapacak
Bartu Sorel de Çin gibi Türkiye’de üretim ekonomisini hayata geçirecek, tamamen üretim üssüne dönüştürecek.

Mert tanış
1 hafta önce - Sal 14 May 2019, 15:15

Türkiye cds seviyesi 500 seviyelerine sabitlenmiş gibi duruyor. Dünyada ciddiye alınan ekonomilerde bundan daha yüksek arjantin var sadece 700 cdsle o da batık ekonomi olarak tanımlanıyor zaten artık. Uluslararası piyasada 500 cds üzeri ülkeler krizde kabul edilirler. Çok sıkıntılı bir noktadayız gibi hissediyorum

Mahmut Göksu
1 hafta önce - Sal 14 May 2019, 21:26

Alıntı:
Türkiye cds seviyesi 500 seviyelerine sabitlenmiş gibi duruyor. Dünyada ciddiye alınan ekonomilerde bundan daha yüksek arjantin var sadece 700 cdsle o da batık ekonomi olarak tanımlanıyor zaten artık. Uluslararası piyasada 500 cds üzeri ülkeler krizde kabul edilirler. Çok sıkıntılı bir noktadayız gibi hissediyorum

Çok sıkıntılı değil çok çok sıkıntılı bir noktadayız bu durumun sonu belli oldu gibi yan inanılmaz bir dibe çöküş yaşacagız.

Örnegin bundan 3 sene öncesine kadar tüketim hayatımızın bir parçasayıdı
Örnegin millet araba satın alırken passat'ı beğenmeyip c180 alıyordu o paraya kredi çekip
golf 1. tercih edilen arabaydı.
Yeni çıkan cep telefonların dünya gibi ülkemizde de gündemdi.

Şu an araba telefon almak hayal oldu. yaşıyoruz yavaş yavaş bu kaybı. Satınalma gücümü yerlerde.

Sebebi hem devletin hem de bireylerin ucuz dövizi baskılanan dövizi lüks tüketim ile kullanması oldu.

Milyarlarca doları ihtiyacımızın ve standartımızın bir iki kalite üstü araba telefon giyim gibi işlere yatırdık ve kriz tasarrufsuz yakalandık.

Ya da bi dibe çöküş öncesi imf gibi bir kurumlar anlaşacagız. yavaş yavaş durağan bir ekonomi ile toparlama yaşamaya başlayacağız 0 arabalar 1990 2000 yıllar gibi hayal olacak 2. 3. el c kasa mercedes alanlara oooo arabaya bak denilecek. gibi gib

Bu imf gibi gelen süreç ile toplanan gelir yapılan tasarruf ya bize 2002 2015 yılları arası gibi tüketim çılgınlığına sevk edecek ya da tarihten ders alıp önümüzde ki eğer olursa imf gibi bir süreç ile elde edilen kazanımları gerçek yatırıma katma değere dönüştüreceğiz...

nedim972
1 hafta önce - Çrş 15 May 2019, 03:22
dolar yukselir mi?

hasan-hüseyin
1 hafta önce - Çrş 15 May 2019, 05:25

Alıntı:
Çok sıkıntılı değil çok çok sıkıntılı bir noktadayız bu durumun sonu belli oldu gibi yan inanılmaz bir dibe çöküş yaşacagız.

Örnegin bundan 3 sene öncesine kadar tüketim hayatımızın bir parçasayıdı
Örnegin millet araba satın alırken passat'ı beğenmeyip c180 alıyordu o paraya kredi çekip
golf 1. tercih edilen arabaydı.
Yeni çıkan cep telefonların dünya gibi ülkemizde de gündemdi.

Şu an araba telefon almak hayal oldu. yaşıyoruz yavaş yavaş bu kaybı. Satınalma gücümü yerlerde.

Sebebi hem devletin hem de bireylerin ucuz dövizi baskılanan dövizi lüks tüketim ile kullanması oldu.

Milyarlarca doları ihtiyacımızın ve standartımızın bir iki kalite üstü araba telefon giyim gibi işlere yatırdık ve kriz tasarrufsuz yakalandık.

Ya da bi dibe çöküş öncesi imf gibi bir kurumlar anlaşacagız. yavaş yavaş durağan bir ekonomi ile toparlama yaşamaya başlayacağız 0 arabalar 1990 2000 yıllar gibi hayal olacak 2. 3. el c kasa mercedes alanlara oooo arabaya bak denilecek. gibi gib

Bu imf gibi gelen süreç ile toplanan gelir yapılan tasarruf ya bize 2002 2015 yılları arası gibi tüketim çılgınlığına sevk edecek ya da tarihten ders alıp önümüzde ki eğer olursa imf gibi bir süreç ile elde edilen kazanımları gerçek yatırıma katma değere dönüştüreceğiz...

Çok sıkıntılı durumdayız ama saçma sapan örnekler vermişsin.3 sene önce Passat yerine Mercedes C180 alıyor demişsin ama sen daha Passat ile Mercedes C180 fiyatlarının yakın veya aynı olduğunu bilmiyorsun.Adamda para varsa tabi ki hayatında Mercedes'e binmek isteyecek.Parası olan adam niye alt segment bir araba alsın Golf alarak.Sen ve senin gibi zihniyetin anlamadığı şey bu araba ve Iphoneları gariban halkın aldığını zahnedip ona göre konuşuyorsunuz.Bu arabaları şirket sahipleri veya araba kiralama şirketleri satın alıyor ve bu araçları kurumlar vergisinden düşüyorlar.

Satın alma güçü şuan kime göre yerlerde.Satın alma güçü asgari ücretli ve gariban halk için yerlerde.Zengin ve orta kesim için yerlerde değil.Dolar 7 lerden 5 lere inince Türkiye'de lüks otomobil alımı patladı.Vural Ak bile 1000 tane Mercedes C serisi aldı kiralamak için.Şuan fiyatı 260.000 euro olan BMW M5 satış patlaması yaşadı ve alan alana.Bu örnek ile ucuz döviz düşüşünü halkın lüks tüketimi tetikledi diyorsun ama hala suçu geçinmeye ve tanzim kuyruklarına giren halka suçu atıyorsun.Yine yazıyorum arabayı,pahalı telefonları ve lüks kıyafetleri halk almıyor.Bol parası olan ve iyi maaşı olanlar alıyor.2 sene önce 1.100 tl ye aldığım telefon 2.200 tllerin üzerine çıkmış.Benim için bu telefonu almak zor.2013 yılında 46.000 tl ye sorduğum Golf 7 şuan 170.000 tl civarında.O zaman yeterli peşinatım olamadığı için kredili alamadım.Ama gidip de bu Golfe de 170.000 tl,telefona da 2.200 tl vermem.

Baskılanan dövizi yine söyleyim halk değil,parası olan kesim dolar ve altın yaparak bankaya yatırmıştır ve zaten bundan dolayı ülkede ithalatın düşmesine sebep oluyor.

Aşırı tüketimden bahsetmişsin ama Hollanda,Honk Kong,Japonya,Güney Kore,İsveç,İsviçre gibi ülkelerde aşırı lüks tüketim var ama dış ticaret fazlası veriyorlae ve ayrıca aşırı lüks tüketim ülkelerine çok da zarar vermiyor.Demek ki bu ülkeler bir şekilde denge sağlıyorlar ve halkın ne alım güçü düşüyor ne de fakirliyor.Bu ülkelerde halkın tasarrufları fazladır.

Krize tasarrufsuz yaklanmamızın sebebi ise halkın geçim masrafları ile maaşları arasında tasarruf yapmasına uygun değil.Biz senelerdir aldığımız maaşlardan tasarruf ederiz ama şuan hayat pahalılığından tasarruf edip kenarıya para ayırmak zor.Hatta ayıramıyoruz bile.Bütün para maaş günü gelmeden bitiyor.Elektrik,su,doğalgaz faturaları belimizi çok büküyor aşırı zam geldikleri için.Patronlar ve devlet ne zaman asgari ücrete iyi zam yapıp tasarruf yapması için para kalacak,halk işte o zaman tasarrufa başlayacaktır.

Buraya tekrar yazayım ülkemizde 1 milyon tl ve ona karşılık gelen banka hesabı olan 193.000 kişi var ve maaşları çok iyi olan birkaç yüzbin insan vardır ülkemizde.Bunların yaptıkları tüketimi halkın yapıyormuş gibi örnek vermeyin tamamı ile hata yaparsınız ve çok büyük tepki çekersiniz.Ülkemizde ekonomik krizde olsa bu kesimlere asla bir şey olmaz ve hiç olmamış gibi davranırlar.Örnek 2001 krizinde ülkemizde 7 Ferrari ve 30 yakın Porsche spor otomobil satıldı.Diğer satılan lüks araçları yazmadım.

Tasarruf olayına gelince,yukarıda saydığım ülkelerin kasalarında yüzlere milyar dolar paraları var ve asıl tasarrufu ülkemizin yapması gerekirken bu ekonomik krizde meclise 80 Yeni Audi A6 almayı tercih ediyor.

Şuan yurt dışında ülkemiz ile ilgili iki haber yapılıyor.İlki Abd Türkiye'ye 2020 yılına kadar S400 füzelerinin alımını ertelesin haberi ve bu habere yalanlama sadece alt düzeyden geldiği için S400 füze sistemlerinin ertelenecek haberleri ile dolar 6'nın altına düşüyor ama diğer ikinci haber olan merkez bankasının döviz rezervi eksiye düştü haberleri ile dolar 6 üstüne hep atak yapıyor ve 6'nın altına düştüğü gibi yine 6 üstüne atıyor.Ayrıca bu haberlerde rezervler eksi olduğu için hükümet merkez bankasının 45 milyar tl parayı hesabına geçirecek haberlerinide içeriyor.Rezervlerin eksiye düştüğü ile ilgili de yalanlama gelmediği için 2 gündür durmadan başta Reuturs ve Bloomberg International haber yapıyor.Ülkemiz için asıl tehlike budur ve eğer rezervler eksi ise bu saatten sonra doları tutmak imkansız olacaktır.Artık mücadele etmek için elimizde sadece faizleri yüksek oranda arttırmak kalıyor.Bu da bizi Arjantin'in durumuna sokacaktır.Olan yine geçim derdine düşmüş halka olacaktır.

Bülent Arasıler

1 hafta önce - Çrş 15 May 2019, 08:30

Kambiyo işlemlerine % 0.1 oranında BSMV getirildi... Bazı işlemlere istisna var:

https://www.bloomberght.com/kambiyo-muamelelerind ...ak-2219179

Yakup

1 hafta önce - Çrş 15 May 2019, 20:15

Binde 1 mi?

Saka olmali..

Mehmet uygur
1 hafta önce - Çrş 15 May 2019, 23:11

Son dakika haberi... Bankaların kendi aralarında ve hazineye yapılan kambiyo satışlarında banka ve sigorta muameleleri vergisi (BSMV) yüzde 0 olarak belirlenirken, diğer işlemlerde BSMV binde 1 olarak uygulanacak. Döviz alımına getirilen bu vergiyle dolar talebinin azaltılması hedefleniyor. Karar Resmi Gazete'de yayımlandı. Bu oranın daha yükseltilmesi halinde yasal düzenleme gerekiyor.

sayfa 1423
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET