Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
körfezli4141
2 yıl önce - Cmt 29 Nis 2017, 15:17
Kocaeli seka kağıt müzesi


İzmitteki SEKA fabrikası Kağıt Müzesi oldu

KOCAELİ Büyükşehir Belediyesi, İzmit'te 80 yıl önce açılan Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları'na (SEKA) ait fabrikayı müzeye dönüştürdü. Müzeye, fabrikanın yapımında işin başında olan mühendis Mehmet Ali Kağıtçı'nın adı verildi. Pazar günü açılacak SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kağıt Müzesi'nde makineler, SEKA'nın tarihini anlatan belgesel ve videolar, kağıttan ve geri dönüşümden üretilen heykeller, fabrikaya ait belgeler, matbaa makineleri sergilenecek.
İzmit'te kağıt fabrikasının temeli 1934'te atılırken, 2 yıl gibi kısa sürede tamamlanan fabrikada ilk kağıt 18 Nisan 1936'da üretildi. Üretilen ilk kağıt, bayraklarla süslenmiş araçlarla kentte dolaştırıldı. Fabrikanın resmi açılışı ise 6 Kasım 1936'da gerçekleştirildi. Fabrikanın yapım sürecinde Türkiye'nin ilk kağıt mühendisi ve kimyager Mehmet Ali Kağıtçı yer alırken, kağıt fabrikasıyla beraber İzmit'in sanayi kenti olmasının ilk adımı da atıldı. Hızla büyüyen, hem İzmit'teki kağıt makinelerinin sayısını artıran, hem de Türkiye genelinde yeni müesseseler açan fabrika, 21 Haziran 1955'te Türkiye Selüloz ve Kağıt Fabrikaları adını aldı.
'SEKAPARK' OLDU
Teknolojisi eskimeye başlayan SEKA, 2005 yılında Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'ne devredildi. SEKA'da çalışan 700 kişi ise Kocaeli Büyükşehir Belediyesi'nde göreve başladı. SEKA'nın arazisi üzerinde Sekapark kuruldu. 1 milyon 100 bin metrekare alana yayılan ve 3 etaptan oluşan Sekapark'ta spor, dinlenme, eğlenme, bilim, teknoloji, konser, konaklama alanları yer aldı. SEKA'nın eski lojmanları kültür evlerine dönüştürüldü, alanda ayrıca film platosu kuruldu. Kağıt fabrikasının bulunduğu alanda Bilim Merkezi açıldı.
FABRİKA MÜZEYE DÖNÜŞTÜRÜLDÜ
Kocaeli Büyükşehir Belediyesi kağıdın serüvenine son noktayı SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kağıt Müzesi ile koydu. SEKA Mehmet Ali Kağıtçı Kağıt Müzesi, SEKA'nın ilk açıldığı günden tam 80 yıl sonra 6 Kasım günü kapılarını yeniden açıyor. Kocaeli'nin sanayi şehrine dönüşmesindeki ilk adım olan SEKA Kağıt Fabrikası uzun yıllar İzmit için bir sembol ve cazibe merkezi olurken, şimdi müze olarak hizmet verecek. 12 bin 345 metrekare alana yayılan 18 salondan oluşan müzede kağıt üretiminin tarihçesi gösterilecek. Fabrika alanında makineler, yapılan yazışmalar, üretim raporları, fabrikada yaşananları aktaran SEKA Postası, 443 belge ve 337 objeyle kağıt üretim sürecinde kullanılan makine ve ekipmanların yanı sıra Roma Dönemi sikkeleri, SEKA tarihine ait belgesel video, kağıttan ve geri dönüşüm malzemelerinden üretilen heykeller yer alacak.
Ayrıca kurulacak atölyelerde elde kağıt yapımı ziyaretçilere anlatılarak, ziyaretçilerin kendi kağıtlarını imal etmeleri sağlanacak. Ziyaretçiler elde kağıt yapım atölyesinde yaptıkları kağıtları hatıra olarak alabilecek


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
NOT FOTOĞRAFLAR BANA AİTTİR BAŞLIĞI AÇMAK İÇİN ŞİMDİLİK BUNLARI ÇEKTİM


Emre Çelik

muratdoktor

1 yıl önce - Çrş 14 Şub 2018, 17:44


(+)

(+)

(+)

(+)
MRT1977
1 yıl önce - Sal 27 Şub 2018, 23:41SİZ HALA SEKA KAĞIT MÜZESİNİ GEZMEDİNİZMİ?

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan SEKA Kâğıt Müzesi Türkiye’nin en kapsamlı Kâğıt müzesi olarak gösteriliyor. Müzeyi gezmediyseniz hiç vakit kaybetmeden hemen gezmenizi öneririz.

REHBER EŞLİĞİNDE 

  Büyükşehir Belediyesi tarafından hizmete açılan SEKA Kağıt Müzesi tarihe tanıklık ediyor. Türkiye’nin en kapsamlı Kâğıt müzesi olarak gösterilen müzede tüm ayrıntılar tek tek düşünülmüş. Kâğıt makinelerinin orijinal haliyle sergilendiği müzede, kâğıt yapımının tüm aşamaları ziyaretçilere gösteriliyor. Özellikle öğrenciler, kendi kâğıtlarını kendileri yapıyor, deneyerek öğreniyorlar.  Ziyaretçiler, kâğıt hakkında merak edilen bütün bilgilere rahatça ulaşabiliyor. Müze geziniz boyunca size eşlik eden rehber sayesinde kâğıdın dününü, bugününü, fabrikanın geçmişini detaylıca öğreniliyorsunuz. SEKA Kâğıt Müzesi, en ince ayrıntısına kadar düşünülerek hazırlandı. Salon salon geziyor, her anıyı yerinde görüyorsunuz. 

TARİHE YOLCULUK 

Kâğıt Müzesi’nde tarihin içerisinde kayboluyorsunuz. “SEKA’da Sosyal Hayat Salonu” SEKA eski çalışanları ile beraber hazırlandı. Bu salonda çalışanların lojman ve kamp alanlarından kültürel ve sosyal aktivitelerine, dayanışma marketlerinden işçi sendikasına, SEKA Kağıtspor’dan SEKA İtfaiyesi’ne, radyosundan SEKA Çocuk Dostları Derneği’ne, çalışanların gündelik yaşamına ilişkin öykülerin yine çalışanlar tarafından anlatıldığı “sözlü tarih” videolarına kadar her ayrıntıya yer verildi.

 MEHMET ALİ KÂĞITÇI ANI SALONU

Müzenin kuzey galerisinde yer alan ‘Mehmet Ali Kağıtçı Anı Salonu’nda, Türkiye kağıt sanayiinin kurucusu Mehmet Ali Kağıtçı’nın hayatı ile mücadelesi, belgelerle ve objelerle anlatılmakta. Mehmet Ali Kağıtçı’nın kâğıt mühendisliği diploması, mikroskobik lif çizimleri çalışması, kitapları, uluslararası alandaki başarılarını belgeleyen ‘İhtira Beratı (Buluş Belgesi) bu salonda sergilenmektedir.

 4 KAT 18 SALON

Avrupa’nın en büyük kâğıt müzesi 2016 yılında hizmete açıldı. SEKA Kâğıt Müzesi bünyesinde 18 ayrı salon var. Müzede ziyaretçilere eşlik eden rehberler kâğıdın dününü, bugününü ve fabrikanın geçmişini detaylıca anlatıyor. SEKA Kâğıt Müzesi 4 kattan oluşuyor. Yapı içerisinde 18 salon var. Bodrum katta SEKA’da Sosyal Yaşam Salonu bulunuyor. Zemin katta Kâğıt Müzesi Geçiş Holü, Karşılama Salonu, Türbin (Enerji motoru) Dairesi, Şlayfer (Parçalama) Salonları, Güç Santrali, Doğu Galerisi, Hamur Deposu, Hamur Temizleme, Kâğıt Makinesi Salonu, Mehmed Ali Kâğıtçı Anı Salonu, Güney Galerisi, Süreli Sergi Salonu ve Kâğıt Bitkileri Bahçesi olmak üzere toplamda 13 salon var. 1. katta Hamur Hazırlama Salonu ve Matbaa Salonu olarak 2 salon yer alıyor. 2. katta Dekantasyon (Çökertme) Kuleleri ve Teksif (Elekleme) Dairesi olmak üzere 2 salon bulunmakta. 

ESKİ KÂĞIT MAKİNELERİ

12 bin 345 metrekare alan üzerine kurulan SEKA Kâğıt Müzesi’nde ziyaretçiler, cumhuriyet dönemi sanayileşme sürecinde önemli bir yere sahip olan fabrikanın kuruluş sürecinden başlayıp, İzmit’ten Türkiye’ye yayılan kâğıdın hayat hikayesini görüntüler eşliğinde izleyecekler. Kâğıt Müzesi’nin hemen her katında makinelerin sergilendiği alanlar ve büyük sergi salonları yer alıyor. Giriş bölümünde vestiyer, hediyelik eşya dükkânları, kahve evi, restoran ve sosyal donatı alanları da mevcut. Müze bünyesinde bulunan 115 adet vitrin içerisinde ise kâğıdın yapım aşamaları, Kocaeli tarihi, SEKA alanının arkeolojik geçmişi, SEKA’da sosyal hayat ve Kağıtspor konulu obje ve belgeler yer alıyor.  Vitrinlerde fabrika dönemine ait toplam 443 adet belge ve 337 adet obje yer almakta. 

HER OBJE ORJINAL

SEKA Kâğıt Fabrikası’ndan kalan makineler, çağdaş müzecilik anlayışı içerisinde orijinaline uygun olarak korundu ve restore edildi. Korunan makineler içerisinde en önemli olanı 1936 yılında açılan SEKA 1’inci Kâğıt Fabrikası’na ait ‘2 no.lu kâğıt makinesi’. Bu makinenin bir özelliği de fabrikanın kurulduğu günden kapandığı güne kadar 70 yıl boyunca hiç durdurulmadan sürekli olarak çalışmış olması. Kaynak: Kâğıt Müzesi’ni hala gezmediniz mi?
Alıntı:
büyükkocaeli gazetesi


emre yildiz
1 yıl önce - Çrş 28 Mar 2018, 21:45

Seka kağıt müzesi...28/Mart/2018


(+)(+)(+)
muratdoktor

1 yıl önce - Cum 06 Nis 2018, 23:54


(+)

(+)

(+)(+)


Emre Çelik

10 ay önce - Çrş 10 Ekm 2018, 16:35


(+)


Önünden geçerkenfatih ürün

7 ay önce - Pts 31 Arl 2018, 15:07


(+)
Ogün4161

5 ay önce - Çrş 27 Mar 2019, 15:52


(+)


(+)(+)


Berktuğ
site denetçisi

3 ay önce - Sal 07 May 2019, 22:36


(+)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET