Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
irfan x
14 yıl önce - Cum 04 Mar 2005, 02:36
Haliç'e dünya çapında 'Su Sporları Merkezi'


Alıntı:
Spor yatırımlarına çok önem verdiklerini belirten İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Mimar Kadir Topbaş, Haliç'e, bölgeyi dünya çapında bir su sporları merkezine dönüştürecek olan 'Kürek Federasyonu Tesisleri'ni inşa edeceklerini açıkladı.

Beyoğlu Belediye Başkanlığı döneminde kendisinin çizdiği 'Haliç Kürek Federasyonu Tesisleri'nin projesini gazetecilere tanıtan Başkan Kadir Topbaş, yatırımı o dönemde hayata geçiremediklerini kaydetti. Haliç'i bir kültür, sanat ve spor vadisi haline getireceklerini ifade eden Topbaş, şöyle konuştu;

"Yatırım yaparken İstanbul'a yakışır projeler üretmek gerekir. Yurt dışına gidip görüyoruz ve imrenek bakıyoruz. İş yaparken doğru ve kaliteli yapmak lazım. Su sporları için ideal bir parkur olarak kabul edilen Haliç'te 16 kulüp ile Milli Takım'ın konuşlanabileceği bir tesis kuracağız."

Projenin uygulanacağı yerin Milli Savunma Bakanlığı'na ait olduğunu, bu nedenle Bakanlığa yer tahsisi için talepte bulunduklarını dile getiren Başkan Topbaş, tesis hakkında şu bilgileri verdi; "Bu tesisin içinde müzesinden konferans salonuna, sporcuların yatacağı yere kadar en ince ayrıntılar düşünüldü. Ayrıca İstanbul'un tarihi ile örtüşsün diye, proje kuşbakışı olarak bir Osmanlı Kadırgası'nın omurgasını andırıyor."
http://www.ibb.gov.tr/index.htmMücahid

11 yıl önce - Cmt 03 May 2008, 23:09

Alıntı:

Beyoğlu Belediyesi ile Türkiye Yelken Federasyonu’nun ortaklaşa düzenlediği 2. Haliç Yelken Şenliği, Hasköy Spor Tesisleri’nde gerçekleştirildi. Yaşları 10 ile 15 arasında değişen çocuklar, optimist katagorisinde yarıştılar. Aralarında kızların da bulunduğu çocuk sporcular Haliç’te kuğular gibi süzülürken, güzel görüntüler oluşturdular.

Beyoğlu Belediyesi’nin geçtiğimiz yıl su sporlarına önem vererek kurduğu “Beyoğlu Belediyesi Yelken Kulübü”nün ev sahipliğinde gerçekleşen şenlik izleyenlere de keyifli dakikalar yaşattı.

Türkiye Yelken Federasyonu Başkanı Nazlı İmre, şenlik öncesinde yaptığı konuşmada “İlk kez geçen sene burada bir yarış yaptık. Çocuklarımız Haliç’i çok sevdi. Türkiye’nin pek çok yerinde bu sporu sevdirmek için geziyor ve yarışlar düzenliyoruz. Ama hep kendimizi sanki bir sirk gösterisi yapan grup gibi hissediyorduk. Çünkü geri döndüğümüzde bir dahaki sene oralarda bu sporu yapan olmuyordu. Ancak ilk kez Beyoğlu’nda böyle bir güzellik yaşıyoruz. Geçen sene ektiğimiz tohumları bu yıl topluyoruz. Beyoğlu Belediyesi Yelken Klubü’nden bu yıl 5 sporcu bu yarışmaya katılıyor. Bu da bize gurur veriyor” dedi.

Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Beyoğlu ilçesinin iki tarafınının denizle kaplı olduğunu hatırlattı. Demircan “Haliç ve İstanbul Boğazı ilçemizi çevreliyor. Halkımızı denizle daha çok buluşturmak istiyoruz. Bu nedenle Haliç’te su sporlarına yönelik bir kulüp kurduk. Bir yılda 200 gencimize eğitim verdik. Aralarından 25’i başarılı olarak lisans aldılar. Bu spor öylesine sevildi ki artık optimist teknelerimiz yetmiyor. Sayılarının 1000’i bulması gerekiyor” diye konuştu.

Konuşmaların ardından teknelerini Haliç’e indiren sporcular, Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan’ın start vermesiyle yarışa başladılar. Şenlik, gün boyu süren 3 yarışın ardından ödül töreni ile son buldu.

25 ilden gelen 9 kulübe bağlı kızlı-erkekli 49 çocuğun yelkenlerini suya indirdiği şenlikte Haliç’te şen kahkahalar yükselerek, unutulmaz görüntüler oluştu. Tüm sporculara katılım sertifikası ve eşofman takımı ile bir çift spor ayakkabı hediye edildi. Genel Klasman’da ilk 5 sporcu ile bayanlar kategorisinde ilk 3 sporcuya ödülleri verildi.


Haliç'te bugün gerçekten de görsel bir şölen vardı. Zengin sporu gibi gözüken yelkenciliğin, halka ulaşmasında emeği geçen Beyoğlu Belediyesinin yaptığı çalışma takdire layık.
(+)


En son Mücahid tarafından Pzr 04 May 2008, 13:43 tarihinde değiştirildi, toplamda 2 kere değiştirildi


Misafir 56d

8 ay önce - Cum 03 May 2019, 20:01

SELAM.SAĞLIKLI,HUZURLU,GÜZEL GÜNLER HEPİMİZİN OLSUN.özür dilerim sifremi unuttum.yeni sifrede alamadım. uzun zamandır siteye giremedim.yardımlarınızı bekliyorum simdiden TEŞEKKÜRLER

nedimussoy

8 ay önce - Cum 03 May 2019, 21:35

Kullanıcı adını yazman gerekiyor.
Mesajından kim olduğun belli değil.ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet