Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
S_Yıldırım
7 yıl önce - Pts 18 Mar 2013, 18:55
Denizli DRT Kanalı çok yakında uyduda


DRT UYDU’DA, PEK YAKINDA

Radyo Televizyon Üst Kurulu’ndan “Uydu TV (U-TV)” Yayın Lisansı talebinde bulunan Denizli Radyo Televizyonu “DRT Denizli’nin” başvuru dosyası incelendi ve kanuna uygun bulunarak kabul edildi. 5 Mart 2013 tarihinde toplanan RTÜK Üst Kurulu; Denizli merkezli yayın yapan DRT Denizli’ye Uydu Yayın İzni Lisansı verilmesini kararlaştırdı. Denizli Radyo Televizyonu Karasal yayında, Kablo TV’de, internette ve Uydu ortamında, “DRT Denizli” logosu ile yayın yapacak.

Denizli’nin nabzını ve gündemini elinde tutan DRT, karasal, kablo ve internet yayınlarının ardından şimdi de “uydu yayını” ile Denizli’nin en önemli yerel televizyonu olma özelliğini sürdürecek. DRT Denizli uydu ortamına da hızlı girecek ve yine fark yaratacak. Saat başı güncel ve sıcak haber, canlı bağlantılar, son dakika gelişmeleri, naklen yayınlar, her ortamdan 3G bağlantıları, tartışma ve yorum programlarıyla Denizli gündemine damgasını vuran DRT Denizli, yeni dönemde de bu iddiasını sürdürecek, Denizli’yi tüm Türkiye ve dünyaya tanıtacak ve anlatacak.

NEREDE BİR DENİZLİLİ VAR DRT ORADA

Burada biraz da DRT Denizli Televizyon Kanalı’nın yayıncılık serüvenini ve bundan sonra izlenecek süreci anlatalım istedik. “Yerel bir kanal da olsanız çağın gerektirdiği teknolojik gelişmelere ve yöntemlere uymak ve uyum göstermek gerekiyor. Denizli’nin ve Türkiye ile Dünyanın dört bir yanında yaşayan Denizli insanının ihtiyacı olan ‘memleketten haberler’ talebini karşılamak gerekiyordu. Zaten bizim çıkış sloganlarımızdan biri ‘yerel dünya televizyonu’ idi. Ayrıca habercilikte olan iddiamızı; ‘nerede bir Denizlili var, DRT Haber orada’ parolası ile ortaya koyuyorduk. Uyduda bir DRT Denizli ile bu iddiamızı tam anlamıyla gerçekleştirmiş, hayata geçirmiş olacağız. Türkiye’nin ve dünyanın neresinde bir Denizlili varsa artık biz de orada olacağız. Kısacası yine; ‘DRT Denizli’yi, Denizli DRT’yi izlemeye devam edecek. Hem de hakkını vererek.”

HER DENİZLİLİ ARTIK DRT İLE

“MEMLEKET KOKUSU” DUYACAK

Uydu yayınlarında olan bir yerel kanalın, “ulusal kanal” olmayacağına da açıkça bilmek gerekir. “Uyduya çıkmakla ulusal kanal olunmaz. Bu iş o kadar kolay, ucuz ve basit bir iş değil. Yukarıda da söyledik; uyduya çıkarak bu yerkürenin neresinde yaşıyorsa yaşasın her Denizlili’ye ulaşmak ve onlara ‘memleket havasını koklatmak’ bizim amacımız. Yani Denizlililer’in biricik televizyonu olmak, Denizli insanının birinci sırada izlediği televizyon kanalı olmak bizim amacımız. Biz diyoruz ki; ‘mesele ulusal olmakta değil, adam gibi yerel bir kanal olabilmekte asıl mesele..’ Uyduda bugün yüzlerce ve hatta binlerce ulusal, bölgesel ve yerel kanal var. Sayısız tematik kanal var. Bu kadar kanalın içinde; ‘lokal, yerel, yerinde, yerelleştirmeci ve adem-i merkeziyetçi, yayında ve Denizlili’nin yanında olan bir kanal haline gelmek kastettiğimiz. Örneğin tarihte; küçük Galya Köyü’nün sesini tüm Roma'ya duyuran Asteriks gibi olmak kastettiğimiz. Bir yerel televizyon kanalı olarak; Kanada’daki Nikferli Kilise işgalcisine, Avustralyalı ünlü pop yıldızı Delta Goodrem’in vokalisti Denizlili bayan şarkıcıya, Almanya ve Hollanda’daki Denizlili Belediye Başkan Yardımcılarına, Güney Afrika’daki döner zinciri sahibi Kızılcalı’ya, ABD’de John Lennon ödülünü alan Denizlili Yener Korkut’a sahip çıkmak bizim kastımız..”

DRT DENİZLİ’Yİ, DENİZLİ DRT’Yİ İZLİYOR

DRT Denizli, ulusal düzeyde yayın yapan, genel kanallarla yarışabilecek teknik altyapıya sahip bir kanaldır. Tamamen digital yayın sistemleriyle yayın yapmaktadır. Yayıncılıkta bilgisayar tabanlı non-lineer, dvcam formatı kullanılmaktadır. Yayın çıkışı dijitaldir. Çekimler ve prodüksiyonlar için standartlara uygun 3 ayrı program stüdyosuna sahiptir. Yasanın öngördüğü şekilde karasal linklerle şehir merkezi nüfusunun yüzde 90’ına yayın ulaştırabilen ve “tek il kablo yayınında” da yer alan bir kanaldır. Şehir merkezindeki (Çöp Tepesi) ana vericisi 1000 Watt (1 KW) çıkış gücüne sahiptir. Link ve vericilerinin tümü Telekomünikasyon Kurulu tarafından onaylıdır. DRT Denizli; Kablolu TV’de de yer almakta ve kentte 35 bin aboneli kablo-tv platformunda yer alan ve internetten yayın yapan tek yerel kanal özelliği taşımaktadır. İnternet ortamında “drttv.com.tr” üzerinden eş zamanlı yayın yapmaktadır. Çoğu zaman; haber, etkinlik ve sıcak olayları da naklen yayınlama gücüne sahip olan, 3G ve Karasal Ling teknolojileri kullanan DRT Denizli, spor haberleri ve programları konusunda da oldukça başarılı ve iddialıdır. RTÜK’ten Uydu Yayın Lisans İznini (U-TV) almıştır. Ve TÜRKSAT uydusu üzerinden izleyicilerine daha iyi ve yaygın bir yayın hizmeti vermeyi amaçlamaktadır.

http://www.drttv.com.tr/index.php?haber_detay=4237


gencmustafa
7 yıl önce - Çrş 20 Mar 2013, 16:03

Pamukkale Tv ile birlikte uyduda rekabet iyi olur.

Osmanlı 2000
1 yıl önce - Cmt 27 Nis 2019, 12:32

Youtube kanalında 2 haftadır Full HD içerik veriyor. Altyapı HD uyumlu olmuş. Umarım uyduda Full HD yayın yapar.

Ayrıca yayın binası yeni yerine taşındı. Bayramyerindeki eski bina belediye tarafından katlı otopark için kamulaştırılmıştı.ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET