Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
mehmet-c
10 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 19:13
Yağmur suyu giderleri

Beni çok rahatsız eden bir konuyu sizlerle paylaşmak istiyorum. İstanbul'da her yağmur sonrasında yollarda ve kaldırımlarda büyük su birikintileri oluşuyor. Çünkü normal koşullarda yolların kenarında bulunan giderlerden akıp gitmesi gereken bu sular, giderlerin neredeyse tamamının yol seviyesinden daha yüksek yapılması nedeniyle zemindeki çukur bölgeleri dolduruyor. Bu giderleri yol seviyesinin bir kaç milimetre altına yapmak, yolların eğimini buna göre ayarlamak bu kadar zor bir şey mi? Belediyenin bu işlerin düzgün yapılıp yapılmadığını denetleyen hiç mi yetkilisi yok. Öyle yerler var ki 1 metre ötede yağmur suyu gideri kupkuru dururken etrafında koca bir göl oluşuyor. Bunu hiç bir yetkili görüp, önlem alma ihtiyacı hissetmiyor mu? Hazır olan bir altyapıyı bile sırf bu yüzden kullanamıyoruz.

Ahmet Arif Hoca

10 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 19:42

Yağmur suları için ayrı bir tahliye teşkilatı mı var.
Başlığı okuduğumda Yağmur suyunada mı para ödeyeceğiz anladım.
Bu sıralarda Gider kelimesi alerji yaptı bende

F_A_R_U_K

10 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 19:44

Vasıfsız bir elemanı işe almak için lise diploması şartı konulmasına önceden anlam veremezdim. Ancak zamanla olumsuz örnekleri uygulamalı olarak gördüğümde hak vermeye başladım.
Bir insanın, lisede öğretilen fizik kurallarını bile bilmeden işe alınması (yağmur suyu kanalı işçisi, asfalt işçisi v.b) böyle sonuçlara neden olur. Eğim'den bir haber olan bir asfalt işçisine asfalt döktürürseniz, bu sonuçlar kaçınılmaz olur.
Hadi onu geçelim, bu çalışanların üstünde denetleyici kontrol elemanı da mı yok ? İşçinin gözünden kaçtı ise, ve ya bilmiyorsa, başında bulunan şefi onu yönlendirmelidir. Sizinde dediğiniz gibi alt yapısı kaldırabilecek bir sistemin bile mazgallarına eğimi olmadığı için suyun gelmemesi gerçekten talihsiz bir olay...

ömer bey
10 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 20:27

İğneyi kendine çuvaldızı başkasına.

Evet halkısınız giderlerin hepsi doğru kotta deği.

Ama elimizdeki her bir şeyi yere atanlarımızda hiç mi kabahat yok. Sigara bitti, paket camdan dışarı.
Su bitti o da yallah dışarı. Bir de meteoroloji raporlarını dikkate almayıp temizlenmeyen rögarlar bir araya gelince az bir şey su basabilir memleketi .

Ancak bir diğer mesele tüm bu hazırlıklar yapılmış dahi olsa idi bile yağan yağmur değil adeta afat tı.

TOZKAL
10 yıl önce - Pts 27 Ekm 2008, 20:40

Ben asfalt dökme faaliyetinin mühendislerce yapılan inceleme sonucunda gerçekleştirildiğini zannediyorum. Öyle ise "vasıfsız, diplomasız kimseler sadece işin uygulayıcısı olabilir. o da belki... Sistem kurucusu değillerdir" diye düşünmekteyim.

Şimdi gelelim alt yapı sorununa. Bu alt yapı sorununu bir partiye, belediyeye maletmek, bence haksızılık olur. Bu o partinin, belediyenin göreve geldikten sonra meydana gelen bir problem değildir. Bu problemin evveliyatı vardır. Peki evvelden meydana gelen bu problemin sebebi nedir ? hemen söyleyeyim, "göç dalgası". Göçle birlikte inanılmaz bir yapılaşma ortaya çıkmıştır. Evler içiçe girmiştir. Neredeyse her boş alan bina yeri olarak değerlendirilmiştir. "insanlar başımızı sokacak bir yerim olsunda..." anlayışıyla evler yapmışlardır. Denizler doldurulmuş, üzerine binalar dikilmiştir. Şimdi bu noktaya gelinmiştir. Artık işin ucu kaçmıştır. Yeni bir yapılanma olması gerekir. O da ne mümkün...Göç, işsizliği, alt yapı sorununu, trafik sorununu ve daha bir çok sorunu beraberinde getirmiştir. Sonuç olarak, bırakın planı projeyi, neredeyse asfalt dökecek yer kalmamıştır.

[/quote]

Cemoli D18
4 yıl önce - Cmt 19 Tem 2014, 16:55

Fulya'daki Polat Tower'ın olduğu mekan her yağmurda sel altında kalmakta.
O bölgede alt yapı iyi değil ki zaten Fulya'nın o bahsettiğim yeri bir çok yokuştan akan suların ortak noktası ve yığılma olduğu yer.
Kanalizasyonların yerlerini daha doğru ve düzgün yere koymak gerek.

Gorkem.

4 yıl önce - Cmt 19 Tem 2014, 17:01

eğimden dolayı yokuş boyuunca ve yukarısındaki sular bir noktaya gelir dogru ama bunu ongorup buna gore ızgara koymak gerekir
veya
en asagıda yıgılma olmasın diye yokus boyunca da ara ara inen suları alsın diye ızagara konabilir..

Cemoli D18
4 yıl önce - Cmt 19 Tem 2014, 19:53

Alıntı:
eğimden dolayı yokuş boyuunca ve yukarısındaki sular bir noktaya gelir dogru ama bunu ongorup buna gore ızgara koymak gerekir
veya
en asagıda yıgılma olmasın diye yokus boyunca da ara ara inen suları alsın diye ızagara konabilir..

Yapılsa bunlar çok iyi olur.

Misafir 8d7

2 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 07:29

Yağmur şu giderleri hiçbir koşulda asfalt yol platformu üzerinde olmamalıdır.şayet illede olsun kafası var ise araçların mazgal üzerinden geçer iken sarsılmaz ve vuruntu duyulmayacak düzlükte yapılmalıdır.Gerçekte Fransa'da uygulanan kaldırım altına yani kaldırım ile asfalt yol platformu birleşiminde yerleştirilerek,bombeli asfalt yoldan akan suların kaldırım altına ızgarada gönderilmesi hususu başarı ile uygulanmaktadır. Kaldıkı yaz aylarında yağmur lu gün yok ise.sabah erken ve akşam üstü bombeli asfalt kenarlarına biriken sedimentasyonlar, ve diğer döküntülerin gitmesi ićin otomatik şu gönderilerek temizlik amacı ile kullanılır. Bu sayede evinize ayakkabınız temiz girebilirsiniz.İnş. yuks. Muh.YusufGünaydın.

Cemoli D18
2 ay önce - Sal 16 Nis 2019, 07:37

Yüksek makine mühendisi her şeyi anladım da evin içine ayakkabı ile girmeyi anlamadım...

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET