Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 476
Efe Elaldı

2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 14:13

Alıntı:
Metro da tamamlanırsa sıkıntı olmaz. Kısacası yeni alandan olumlu izlenimlerle ayrıldığımı söyleyebilirim.

Bende kullanan biri olarak izlenimlerinizin çok doğru olduğunu söyleyebilirim büyüklük açısından pier(kapıların) bulunduğu bölümlere geçtiğinizde dahada iyi anlıyorsunuz o bölümelere girdiğiniz zaman güzel manzaralar var çok başarılı bi bina oldu benim ilgi alanım büyük yapılardır.gerçekten şuan dünyada rakibi yok bu terminalin çok iyi planlanmış ben çok rahat gittim ve çok sevdim Allah nasip ederse eylülde tekrar kullanacağım zamanla herkes sevecektir.


Olgun AKBAL
2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 14:53

İstanbul Havalimanımız yavaş yavaş tam kapasiteye doğru ilerliyor, henüz gezme fırsatım olmadı, izlediğim videolardan yurtdışındaki rakiplerinden çok daha yüksek kapasiteli, kullanışlı ve iddialı bir havalimanı olacağını görüyorum şimdiden, vatana millete hayırlı olsun.

Gördüğüm kadarı ile, şu sıralar en çok tartıştığımız konu İstanbul Havalimanında uçakların taksi süresi ve terminal binaları içerisindeki yürüme mesafeleri. Havalimanın mimarisini eleştirenler olmuş, fakat oldukça muazzam bir tasarıma sahip bu havalimanın zamanın ötesinde bir tasarıma sahip olduğu yıllar sonra anlaşılabilecektir. (milletçe bir şeyin değerini geç anladığımızdan )

Madem İstanbul Havalimanını yurtdışındaki havalimanları ile karşılaştırma ihtiyacı duyuluyor, o zaman herkes yurtdışında deneyimlediği taksi ve terminal içi yaya yürüyüş mesafelerini paylaşabilir mi ?
Bir fikir edinmek açısından ben gittiğim yurtdışındaki havalimanlarındaki bu durumu sizinle paylaşmak isterim;

*** (yürüyüş süresine, pasaport ve bagaj bekleme/check-in süresi dahil değildir, sadece terminal binasına giriş/çıkış ve uçağa iniş/binişe kadar arada geçen süre)

- Paris CDG;
İstanbul'dan gelirken Taksi süresi yaklaşık 15 dakika sürdü, dönüşte de 10 dakika sürmüştü.
Uçaktan inip terminal çıkışına kadar da yaklaşık 5 dakika (yaklaşık 400 metre kadar) kadar yürüdüm.
Dönüşte'de yaklaşık 5 dakika yürüdüğümü hatırlıyorum.
Paris havalimanı terminalini, gidilecek ülkelere göre bölümlere ayırmışlardı. (A terminali, B terminali vb.) Tabi terminallerin bölümlere ayrılması, terminallerin alanlarının küçülmesine ve yaya yürüyüşlerinin azalmasına baya bir faydası olmuş, oldukça kullanışlı terminal binalarına sahip.

- Amsterdam Schiphol;
İstanbul'dan gelirken taksi süresi yaklaşık 25 dakika sürdü, İstanbul'a dönüşte ise yaklaşık 15 dakika sürmüştü. (Schiphol Havalimanın taksi yolları biraz karışık geldi bana, sanki yarım tur atmıştık havalimanı çevresinde, bu konuda İstanbul yeni havalimanına ile benzer özellikler taşıyor)
Uçaktan inip terminal çıkışına kadar da yaklaşık 15 dakika kadar yürüdüm (yaklaşık 1 km kadar)
Amsterdam Havalimanı terminal binaları bir kaç farklı konumda U şeklinde tasarlanmış, terminal içi alanlar devasa boyutlarda, her ne kadar yürüyüş bantlarını kullansanızda, bu durum dakikalar boyunca yürümenize sebep oluyor, o yüzden sağlam bir egzersiz yapıyorsunuz, yürümek iyidir sağlık için
(İstanbul'a dönüşte ise yaklaşık 20 dakika boyunca yürüdüm, uçağın kapısı şansıma en uzak noktada çıkmıştı)

- Roma Leonardo da Vinci Havalimanı;
İstanbul'dan gelirken taksi süresi yaklaşık 10 dakika sürdü, giderken de aynı sürmüştü.
Uçaktan inip terminal çıkışına kadar da yaklaşık 7-8 dakika kadar yürüdüm (yaklaşık 500 mt kadar)
Fakat dönüşte ise, terminal içi yürüyüş baya farklı oldu, yaklaşık 20 dakika kadar yürüdüm, en az 3 tane duty free mağazasının içinden geçmek zorunda kalıyorsunuz. Bu yürüyüş süresini ekstradan uzatan ayrı bağımsız bir terminale gitmek zorundaydım.
Bu bağımsız terminal ile ana terminal arasına her 5 dakikada kalkan monoray araçlar koymuşlar. Hani insan biraz yavaş yürüse, monoray aracı beklerken bile uçak kaçar yani o derece gereksiz bir yürüyüş süresiydi Roma Havalimanının terminali, İtalyanlar rahat insanlar tabi, uçak kaçsada sıkıntı değil

- St. Petersburg Pulkovo Havalimanı;
İstanbul'a gelirken kullandığıım bu havalimanında taksi süresi yaklaşık 5 dakika sürdü.
Terminal binasından uçağa kadar da yaklaşık 5 dakika kadar yürüdüm. Petersburg havalimanının terminal binası oldukça kompakt boyutlarda ve kullanışlı sayılır.
Bugüne kadar gördüğüm en az yürüme mesafesine sahip, en az taksi süresine sahip uluslararası havalimanı diyebilirim.

Sonuç olarak, Dünya'nın neresine giderseniz gidin, terminal binaları büyüdükçe, pist sayıları arttıkça, bu durum taksi sürelerine ve vatandaşların ayak egzersizlerinin artmasına sebep oluyor illaki.


En son Olgun AKBAL tarafından Pts 15 Nis 2019, 15:52 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Şahan55
2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 15:37

3 Tane ikili iniş.(+)
Misafir 294

2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 15:43

Yukarıdaki inişten anlaşıldığı üzere SAW ile de bir çakışma var ve SAW iniş hattını dolanarak (zaman kaybederek) IST'ye yaklaşım sağlanıyor.

mustafa 1903
2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 15:56

Alıntı:
3 Tane ikili iniş.

Uçaklar sanki kol kola girmişlerguclu
2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 16:14

Haftasonu Atina gidiş-dönüş yaptım.
Gidiş kapı B1
21:50 push back
22:00 pist başı
22:15 kalkış (biraz sıra vardı)

Dönüş
20:07 teker koyduk
20:25 B3 bağlandık
20:45 bavulumu aldım.

Gayet güzel süreler.Havalimanı müthiş olmuş.
Allah kazadan beladan korusun.


Omer Istanbul

2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 16:57

Flight radar yeni alandaki yer hareketlerini gösteriyor şu anda.Efe Elaldı

2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 17:10

Alıcı geri geldi yeniden uçaklar net görünüyor

Ahmet377
2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 17:39Afedersiniz demin flight radara girdim atatürk havalimanında endonezya merkezli lion aire ait bir boeing 737-900ER var neden buraya gelmiş ve nasıl gelebilir endonezyadan buraya endonezya buraya 10 saatlik yer hadi bu boeing 737'nin uzun menzilli uçağı ama ona rağmen bile en fazla 7 saat uçar buda


ali alimi012
2 ay önce - Pts 15 Nis 2019, 17:39

isveçte sıradan birgün ve uçaklar atatürk havalimanına divert etmiş.
divert öyle olmaz böyle olur.amatör olarak bunu yaptım biraz uğraşsam daha iyisi olurdu. umarım şu divert işini çözerler daha fazla milleti yanıltmazlar.yerdeki uçaklar görünüyor ama uzun süreceğini sanmam gene kaldıracaklar. zaten ilk önce iga kaldırır varsayımlara göre. bana göre değil ama.
şeytanın avukatlığını yapmayı bırakın bana bu konuda cevap yazıp tartışma çıkarmayın. siz fr nin avukatı mısınız.

sayfa 476
ANA SAYFA -> ULAŞIM