Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Sal 06 Ksm 2007, 15:02
Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) - [EKONOMİ]


Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ) son dönemdeki gelişmelerden sonra ayrı bir başlığı hakediyor.
TOSBİ ile ilgili sürekli yeni yatırım haberleri geliyor.
Ayrıca TOSBİ'nin gelişmesiyle ile birlikte Tire'de de ekonomik ve sosyal anlamda yeni gelişmeler oluyor.
TOSBİ'de çalışan veya Tire'de yaşayan arkadaşlarımız TOSBİ'yi buradan bize tanıtabilirler.


TOSBİ'nin resmi web sitesinin adresi ise şu şekilde :
www.tosbi.org.tr


H.İ.Murat ÇELİK
12 yıl önce - Sal 06 Ksm 2007, 15:06

TOSBİ'nin Kasım 2007'deki durumu hakkında güncel bilgi veren haber aşağıda yer almaktadır.

Alıntı:
Bir zamanlar 11 milyon dolarlık borcuyla Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) meclis toplantılarının ana tartışma konusu olan, geleceği ipotek altındaki Tire Organize Sanayi Bölgesi (TOSBİ), yabancı yatırımcıların gözdesi olunca borç batağından kurtuldu. British American Tabocco, Mayr Melnhof, Bozetto Kimya, Korean Tobacco'dan sonra Almanya'nın dev treyler üreticisi Krone de Tire Organize Sanayi Bölgesi'ni tercih edince son kalan 4.5 milyon dolarlık borç da tarihe karıştı.

5 milyon dolarla
Krone'ye satılan 200 bin metrekarelik arsa karşılığı kasasına yaklaşık 5 milyon dolarlık para girecek olan TOSBİ, artık geleceğe güvenle bakıyor. Krone'nin imzasından sonra bir çok yabancı firmanın da yatırım için sıraya girdiği TOSBİ, hazır altyapısı, doğalgazı ve demiryolu hattı ile İzmir ekonomisinin geleceğinde söz sahibi bölgelerden biri olacak. TOSBİ Yönetim Kurulu Başkanı Kamil Porsuk, Krone'yi de bölgelerinde yatırıma ikna ederek, TOSBİ'nin borç sorununu çözdüklerini belirterek, yeni yabancı yatırımcılarla da görüşme halinde olduklarını söyledi.

7 yıllık dert bitti
TOSBİ'nin altyapı yatırımları için Halk Bankası'ndan aldığı kredi borçlarından dolayı 7 yıldır büyük sıkıntı yaşadığını anlatan Porsuk, krediye kefil olan EBSO'nun da sıkıntı çektiğini kaydetti. Bütün bu sıkıntıları artık geride bıraktıklarını vurgulayan Porsuk, "Son olarak bölgede 35 milyon euroluk yatırım yapacak olan Krone ile yan sanayi yatırımları da bölgemize gelecektir. Krone'ye yapılan arsa satışı ile borçlarımızdan kurtuluyoruz. Kasamıza yaklaşık 5 milyon dolar bir giriş olacak. Bundan sonra bölgedeki eksik yatırımlarımızı tamamlayacağız" dedi.
Krone'den sonra birçok yerli ve yabancı yatırımcının da kapılarını çaldığını dile getiren Porsuk, TOSBİ'nin artık kısa bir süre sonra dolacağını düşündüklerini söyledi. TOSBİ ile birlikte bölgede diğer OSB'lere de yatırımcıların geleceğini anlatan Porsuk şöyle konuştu: "Bizim doğalgazımız var. Altyapımız tamamlanmış durumda. Bugün tapusunu alan girişimciler yarın yatırım yapabiliyor. Su ve enerji problemi yok. İzmir Limanı'na kadar da demiryolu bağlantımız var. Burada kurulacak gümrük ile ihracatçılar Tire'den konteynerlerini yükleyecek ve başka bir şeye karışmayacak. Bütün bu avantajlar Tire'yi yatırımcıların ilk tercihi haline getiriyor."

Rahat nefes aldık
Krone yatırımı ile rahat bir nefes aldıklarına işaret eden EBSO Yönetim Kurulu Başkanı Tamer Taşkın, sırada yeni yatırımların olduğunu söyledi. Özellikle Krone'ye üretim yapan yan sanayi şirketlerinin İzmir'e yakın zamanda geleceğini açıklayan Taşkın, "Biz İzmir'e yabancı yatırım çekmek için büyük uğraş veriyoruz. Bunun da meyvelerini topluyoruz. İzmir yatırımcılara sağladığı avantajlarla son dönemde çok cazip bir bölge halne geldi. Bundan sonraki süreçte İzmir'deki bütün OSB'ler kısa sürede dolacaktır" diye konuştu.http://www.yeniasir.com.tr/ya2007/11/06/index.php ...lum=gunluk


H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Sal 05 Şub 2008, 19:23

Tire’nin geleceği tarım ve hayvancılığa dayalı sanayide...

Tire’nin ekonomik kalkınmasını sürdürebilmesi için, ilçede tarıma dayalı sanayi yatırımlarının arttırılması gerektiğinde birleşildi.

Alıntı:
Ege Bölgesi Sanayi Odası, Tire Belediyesi, Tire Ticaret Odası ve Tire Süt Kooperatifi işbirliği ile “Tire Ekonomisinin Geleceği” konulu bir panel düzenlendi. Panele EBSO Başkanı Tamer Taşkın, Tire Belediye Başkanı Sıtkı İçelli, Tire Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Çapkınoğlu, Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük, CHP İzmir Milletvekili Mehmet Ali Susam, AK Parti İzmir Milletvekili Erdal Kalkan, İzmir Defterdarı Mehmet Beceren katıldı.

Türkiye’nin gelişmekte olan sorunlu bir ülke olduğunu belirterek, “Biz problemlerimizi çözmeye kendimizden başlayalım. Kendi değerlerimizin kıymetini bilip eksiklerimizin kendi potansiyelimiz ile çözmeye çalışmalıyız. Kontrol edemediğimiz bir dünya var, ülkemizi yöneten siyasiler var bir de biz varız. Hükümetimizin bu kadar sorunlar içerisinde sesimizi duymasını beklememeliyiz. Sorunlarımızı kendi potansiyelimiz ile çözmeliyiz. Çünkü birileri bu sorunları duyacak ya da duymayacak. Duysa bile çözmeyecek. Tire tarım, hayvancılık ve sanayisinin en güzel yeri” dedi.

Tire’ye yapılması planlanan demiryolu hattı ile Tire’ye bir anlamda deniz geldiğini vurgulayan Taşkın, “Şu andaki mevcut otoyol ileride sanayisinin gelişmesiyle birlikte ihtiyacı karşılayamayacak. Umarım, yeni yollar yapılır. Demiryolu çok önemli. Çünkü Avrupalı’ya göre demiryolu varsa orada ticaret gelişir. Hollanda 15 milyonluk nüfusu ile dünya süt piyasasına hakim. ABD ve AB ülkeleri süt ihracatlarını her geçen gün arttırıyorlar. Bizim de, ihracatımızı arttırmamız için maliyeti düşürmemiz gerekiyor. Burada hükümete büyük görevle düşüyor. Bizim sorunları çözebilmemiz için 24 saat diyalog kurmalıyız” diye konuştu.

> TARIM SANAYİ YATIRIMLARINA İHTİYAÇ VAR

Tarımsal ürünlerin işlenip pazarlanmasının ekonomik bağımsızlığı sağlayacağını anlatan Tire Süt Kooperatifi Başkanı Mahmut Eskiyörük ise, “Küçük Menderes’te kargo uçaklarıyla dünyanın her yerine ticaret yapabileceğimiz günleri hayal ediyorum. O zaman ekonomik açıdan gelişmiş ve bağımsız bir ülke olabiliriz. Bağımsızlığımızı sağlayabilmek için tarımsal üretim yapmak değil işleyip pazarlayabilmek önemli. Tire domates, kırmızı biber, incir, meyvecilik, hayvancılık ve süt üretiminde önemli bir yere sahip. Tire’de günlük 330 ton süt üretiyoruz. Ancak bu sütün işlenmesi için 550 kilometre uzaklıktaki Adapazarı’na gönderiyoruz. Adapazarı’ndan peynir ve yoğurt şeklinde geri alıyoruz. Bizim süt ve süt ürünlerini kendimiz işleyebileceğimiz yatırımlara ihtiyacımız var” dedi.

http://www.egeekonomisi.com/haber_detay.php?hid=9060
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet