Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Çepni61
2 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2016, 05:50
Trabzon-Ortahisar Tarih Müzesi


Trabzon’da Ortahisar Belediyesi’nin hizmete soktuğu Tarih Müzesi Trabzon tarihine ışık tutuyor.
İçinde Osmanlı ve Cumhuriyet dönemine ait tarihi vesikaların, fotoğrafların, folklorik ürünlerin sergilendiği müze ziyaretçilerini adeta geçmişe götürüyor. Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç Tarih Müzesi’nin Ortahisar’ın müzeler kenti olması yolunda atılan adımlardan bir tanesi olduğunu belirterek müzenin Karadeniz’in en kapsamlı belge ve arşiv müzesi olduğunu söyledi.
Ortahisar’ın kültür-sanat faaliyetleriyle anılan bir kent olması için bütün imkanları zorladıklarını kaydeden Başkan Genç, "Tarih Müzemiz, bölgemizde bulunan en zengin ve en kapsamlı müzelerden bir tanesi niteliğinde. Müzemizin arşivinde 7 bin 800 tane belge, 2 bin 200 tane fotoğraf var. Böylesine zengin eserlere sahip bir müze... Müzemizde, Osmanlı ve Cumhuriyet dönemini çeşitli yönleriyle anlatan eserler sergileniyor. Müzemizi oda oda şeklinde tanzim ettik. Trabzon kent yaşamını, basın tarihini, Trabzonspor’u, şehrimizin kültür-sanat ve sosyal yaşantısını anlatan ayrı ayrı odalar şeklinde düzenledik. Antik çağlardan beri bir liman kenti olan Trabzon’da limanımızın tarihiyle ilgili objelerin sergilendiği bir odamız da mevcut. Ayrıca, Trabzon’u üç kez ziyaret eden devletimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ziyaretleriyle ilgili materyallerin sergilendiği bir odamız var. Müzemizde Şakir Şevket tarafından 1877 yılında yazılan Trabzon Tarihi adlı kitabın orijinali de sergileniyor. Her yönüyle Trabzon’u anlatan kitapların sergilendiği ve 400 tane kitabı bulunan bir de kütüphane düzenledik. Bu kütüphanemizde Trabzon tarihine ışık tutan, araştırmacıların, tarihçilerin ve konuya meraklı kişilerin yararlanacağı pek çok kitap bulunmakta. Bundan sonra da Trabzon tarihiyle ilgili ne kadar değer varsa bunları ortaya çıkarıp gelecek nesillere taşıyacağız. Tarihimizi koruyup, gözetmek ve ortaya çıkarmak ecdadımıza karşı bizim borcumuzdur" diye konuştu


Çepni61
2 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2016, 05:51


(+)

(+)


Çepni61
2 yıl önce - Cmt 29 Ekm 2016, 05:55

Jolly Roger
2 yıl önce - Pzr 30 Ekm 2016, 12:19
Çepni61
2 yıl önce - Çrş 09 Ksm 2016, 02:06

Bir süre önce Ortahisar Belediyesinin Ortahisar’da açtığı Tarih Müzesi’nde Trabzon’un her alanında siyah beyaz fotoğrafları yer alıyor.

Hem şehir manzarası hem de şehirdeki sosyal yaşamdan kesitlerle binlerce fotoğraf sergileniyor.

Moloz’da hamsilerin karaya vurması, şimdi Valilik olan alanda açılan fuarda eğelenen Trabzonlular, A.Aker’deki tribünler, sanat etkinlikleri, bayram kutlamalarından geniş bir yelpazede siyah beyaz fotoğraflar insanların büyük ilgisini çekiyor.

O fotoğraflar ilgi çektiği gibi özellikle yaşı 40 ve üzerinde olanlar büyük sürprizlerle de karşılaşıyorlar.

O sürpriz de şu. Ya babalarını ya da dedelerini o fotoğrafta görüyorlar. Bir gazinoda, fuar alanında, bayramda ya da Trabzon’un hareketli sokaklarındaki siyah beyaz fotoğraflarında yakınlarını büyüklerini görenler hem duygulanıyor hem de böyle bir müzenin varlığından son derece memnun oluyorlargökhannn61
1 yıl önce - Cum 06 Nis 2018, 16:28

Alıntı


(+)


Jolly Roger
4 ay önce - Prş 28 Mar 2019, 17:04


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET