Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5541
Misafir 021

2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 21:38

17 araclik muhimmat yuklu askeri konvoy, dun Taskopru’den gecip Sinop yonune devam etti.

Misafir cc0

2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 22:08

2020 den sonra Mius ucagimizin en azından prototipini üretmeliyiz. Aselsan SDB( small diameter bomb) ve Som j yüklü jet motorlu stealth ihamiz bütün düşman donanmaları için çok büyük tehdit olacaktır. 😎😎😎

ozbey kara
2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 22:18

"Ben çin hss ne bile razıydım inşaallah s400 den geri adım atılmaz,hatta tamamlayıcı sistemlerde "

ilk düğmeyi yanlış iliklersen ne yaparsan yap sonraki düğmeler de yanlış gider. o ihale iptal edilmemiş olsaydı ilk bataryalar geçen sene gelecekti.
füzesinde değilim de belki karadan karaya füzelerden sonra karadan havaya füzelerde de birlikte olabilseydik bize başka kapılar da açılabilirdi sürecin sonunda.

aşağı tükürsen sakal, yukarı tükürsen bıyık malesef.

2 ay önce yazdığımı tekrar alıntılamanın zamanı geldi.
hala aynı fikirdeyim çünkü.

"
kesin olmayan f35 uçağının gelmeyeceği kesinleşirse kesin olmayan s400 sistemini kesinleştirir, sonra da bunların yanında bu bataryaları ortak bir ağda çalıştırabilecek bir komuta kontrol sistemi de Rusya'dan alırdım. birkaç ufak radar ve buk sistemiyle birlikte kısıtlı sistemi verimli kullanmanın yollarını arardım.
demiştim."

hala aynı görüşteyim ki arkadaş ta s400'ı n nasıl korunacağı sorununa işaret etmiş.

s400 bizim ana hava savunma şemsiyemiz değil. bizim şemsiyemiz en küçükten büyüğe
korkut- hisar a-o-u ve eurosam ortaklığı şeklinde.
o arada siper de var eurosam öncesi.

hesap tutmazsa da elde nihayetinde kısıtlı bir s400 sistemimiz var diyeceğiz.
s400 hem kritik birkaç noktayı acilen koruma altına alacak

hem diğer projelerin takvimlerindeki olası gecikmelerde bize psikolojik bir rahatlama sağlayacak.

bu günkü açıklamalar bir yerlerde B planı hazırlığının işareti.

YEDİBİR19
2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 22:22

Alıntı:
"Artık gidilen noktada hassas imalatlar yapmak bir adım ama bu hassas imalatları yapacak tezgâh ve makinelerin Türkiye'nin gündeminde olması gerekiyor. Giderek artan oranda bu tür hassas işlem yapan makine ve tezgâhların tedariki konusunda kısıtlama olmaya başladığını görüyoruz. Özellikle Türkiye söz konusu olduğunda, daha da ötesinde savunma sanayi söz konusu olduğunda bir kısım kısıtlar, itirazların olacağını, olduğunu, daha da olacağını görüyoruz. Bu açıdan da tezgâhlar konusunda da Türkiye'de bir gündem oluşturmak gerektiğini ve bu konuda çalışmak isteyen arkadaşlarımızın da önünü açmak istediğimizi belirtebiliriz. Fiyat ve maliyet ikinci planda kalıp, teknolojiye ağırlık vermemiz gerekebilir.

Geçenlerde asıl meselenin motor değil cnc tezgahları olduğunu söylemiştim. Hatta bununla ilgili bi makale paylaşmıştım. Savunma SB İsmail Demir de bu durumu gündeme getirmiş. Türkiye nin en az 5 eksenli cnc tezgahları geliştirmesi zarurettir. Ülkemizde ERMAKSAN bu sektörde faaliyet gösteren en önemli firmadır. Türkiye nin ilk 3 boyutlu metal yazıcısını üretmiştir inşallah 5 veya daha fazla eksende üretim kabiliyeti olan cnc tezgahlarını ürettiğinide görürüz.

Misafir cc0

2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 22:29

Arkadaşlar biliyorsunuz şu anda Hisar A füzesi geliştiriyoruz .2021 yılında envantere girmesi bekleniyor. Aynı zamanda daha uzun olan (4.5 metre ve 300 kg) Hisar O fuzesinide geliştirmeye devam ediyoruz. Hisar O füzesini geliştirdikten sonra kolay bir şekilde bu füzeyi 100 km nin üstü menzillere çıkarabiliriz. Yılardır füzelerin alt kısmına menzil arttırımı için booster takılıyor. Bizde nike hercules füzesinde olduğu gibi Hisar O füzesine 4 adet booster ( ya da tek adet büyük) ekleyerek menzil arttirimi sağlayabiliriz. Saygilar 😎😎😎Nike hercules

Misafir 46a

2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 22:31

zaten savunma sanayisinde ilerledikce amborgolarin gelecegini yazmistik bunlar savunmasayisini durdurma cabalaridir buda gösteriyorku bizim buna karsi bir hazirligimiz yok daha bunu yeni konusuyorlar

Metehan209
2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 22:35

Alıntı:
Metebey evet alakasız oldu.

Cenk bey. Alaka şöyle idi,
'muz cumhuriyeti değilsek ona göre hareket etmeliyiz.meclis niye var'
İfadeniz karşılık, meclis iradesinin, nasıl hiçe sayılarak , AYM götürülüp bypass edildiğini, uzay ajansı kararı, meclisten çıksa bile durdurmak isteyenlerin, 'aman bu meclis kararı', engel olmayalım'. Demeyecegini, kısa yoldan anlatmak istedim.
Hatrlarmisiniz bilmem, hani Çağan Irmak in bir filminde,
'Gitmek isteyene önünde dağ olsan, gücün yetmez' deniyordu işte ona benzer. AYM ye gidecek adam meclis kararı da olsa, cb kararnamesi de olsa farketmez. GİDER

Cenkbca
2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 22:50

Mete bey neden anlamıyorsunuz.uzay ajansı kurulmasın diye birşey diyen yok.petrol aramayın diye de aynı şekilde.
Bakın son 17 yılda maalesef torba kanun diye birşey çıktı.yani 1 değil birden çok sayıda kanunun bir seferde kabul edilerek meclisten geçirilmesi.örneğin bir kanun maddesinin altında 10 tane daha madde var ve bu maddelerin ikisi uygun kanun değil. Siz bunu kabul ederseniz bunlarda torbada olduğu için kanunlaşıyor. Bu yüzden yapılıyor. Birçok örneği var. Hükümete bu kanunları ayrı ayrı inceleyelim diye uyarı yapılmasına rağmen kabul görmüyor. Bakın gelişmiş ülkelere insanı canından bezdiriyorlar ama doğrusu bu.otokontrol var.hükümet iktidara geldiğinde bu konu açıldı ve muhalefet partileri ki chp de dahil buna çözelim bu sorunu dediler. Ama yıllarca bu kullanıldı ve çok sonra çözüldü.populist hareketleri fazla önemsemeyin.

ozbey kara
2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 22:54

önemli bir haberin bazı kısımlarını alıntılıyorum. çok tartıştığımız bir takım konularda birincil ağızdan önemli bilgiler var.

"

"Demir, "Özellikle .......
Toplam sayıya baktığımızda Türk Silahlı Kuvvetlerini Güçlendirme Vakfı şirketleri özelinde konuşayım. Oradan biraz insan kaynağı gidiyor gibi söylendi. 15-16 bin kişilik bir yapı var ve buradan son 3 sene içerisinde ayrılan insan sayısı 500'ün altında. Bunu seneye döksek hadi 200 kişi diyelim." diye konuştu."

"durumu söylüyoruz. ve bugünkü durumda şu an itibariyle F-35'ler, mesela gelecek hafta yeni bir ödememiz geliyor, biz ödememizi yapacağız. Arkadaşlarımız, bir toplantı var oraya gidiyorlar, görüşmeler devam ediyor, bunlarla ilgili sorunumuz yok."
"

""F-35'in sizi çok da bağımsız kılacak bir uçak olmadığının altını çizmek isterim"

Demir, Milli Muharip Uçak Projesi'nin bu bağlamda çok önemli olduğuna dikkati çekerek, sözlerini şöyle tamamladı:

"Bugüne kadar F-35 olmadan yaşamış bir ülke 7 sene daha yaşayabilir, çok da problem olmaz. Ancak F-35'in ne tür bir uçak olduğuyla ilgili de çok dikkatli baktığımızda sizi çok da bağımsız kılacak bir uçak olmadığının altını çizmek isterim. Yani her şeyiyle uçan bir bilgisayardan, akıllı sistemden bahsediyorsunuz. Bu akıllı sistem kendi sahibiyle sürekli iletişimde."""

hep ne diye kafa ütülüyorum ben. tfx bizim için f35 uçağına alternatif değildir. tfx bizim için lüks değil zorunluluktur.

https://www.sondakika.com/haber/haber-f-35-lerin- ...-11840949/

Misafir e30

2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 22:56

Özbey hocam Korkut savunma sistemini ( 3 silah sistemi ve bir komuta kontrol araci).Herikks sistemine. Bu sistemide S 400 sisteminin radarlarına entegre edebiliriz. Bu sayede korkut savunma sisteminin radar menzili 600 km yi buluyor.. Bu sisteme ayrıca Akıncı ihayi ( Aesa radar olacak) da ekleyerek seyir füzeleride tespit edilebilir. Sonuç olarak S400 sistemini daha iyi koruyabiliriz. 😎😎😎

sayfa 5541
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET