Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 506
Mehmet Kasım İyonya
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 13:12

İlginç bir analiz yazısı

http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/turkiye/129490 ...iledi.html
Alıntı:

Parti kulislerinde, “Anketlerde kararsızların oranında henüz bir aşağıya doğru gidiş yok. Ancak ekonomik nedenlerle partiye mesafe koyan seçmen, Millet İttifakı tarafına geçmez. Millet İttifakı’na birçok yerde HDP’nin de destek verdiğini biliyor. Sandık başına gittiği zaman yine Cumhur İttifakı içinde kalacaktır, AKP’ye vermese bile MHP’ye oy verecektir. Ekonomide yaşanan olumsuz gelişmeler nedeniyle partinin oyu yüzde 40’ların altına düşebilir ama ittifak nedeniyle belediyelerde çok büyük sürpriz yaşanmaz” görüşü dile getiriliyor.


İl bazlı değilde benim TR geneli tahminim şöyle:

AKP: % 34
CHP: % 30
İYİP: % 13
MHP: % 9
HDP: % 5
SP: % 2


Arda Beşir
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 13:38

Alıntı:
AKP: % 34
CHP: % 30
İYİP: % 13
MHP: % 9
HDP: % 5
SP: % 2


Beynin ERROR durumunda yapılmış bir tahmin.

1 -) Ak Parti + Mhp yüzde 53 den yüzde 43 e mi düşecek ?

2 -) İp'in yüzde 13 alması mucize, nedenini açıklayım. İp belediye başkan adayları olarak ülke nüfusunun yarısında yok. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa gibi nüfusun en yoğun olduğu yerlerde İp belediye başkan adayları olarak seçime girmiyor. 24 Haziran'da Sp sayesinde yüzde 10 alabilmiş bir parti 82 milyonluk ülkenin 40 milyonunda seçime girmiyorken nasıl yüzde 13 alacak ?

3 -) İp'in belediye olarak seçime girmediği yerlerde seçmen gidip kuzu kuzu Chp'ye mi oy verecek ? 24 Haziran'da İp'e oy vermiş ama asla Chp'ye oy vermeyecek olan büyük bir kitle var. İp seçmeni birçok yerde boykot edip sandığa gitmeyebilir. Bu da en çok Ak Partinin işine yarar, yüzde olarak oyu artar.

4 -) Seninkini topluyoruz 93 ediyor, bağımsızlar yüzde 7 mi alacak, hadi diğer partiler yüzde 1 alsın, bağımsızlar yüzde 6 mı alacak ? Bağımsızların ülke genelinde yüzde 2 almaları bile küçük çaplı mucize olur.

5-) 45 civarı şehirde Mhp, Ak Partiyi destekleyecek. Sağcı seçmen Chp ye oy gitmesin diye büyük oranda Ak Partiyi destekler. Mhp'nin puanlarından 3 puanı kesinlikle Ak Partiye yazarız. Mhp'nin seçime girmediği yerlerde ilçe başkanlarının hepsinin Ak Parti listelerinden meclis üyesi olduğu unutulmasın.

6 -)
Ak Parti : Yüzde 43
Cehape : Yüzde 30
Mhp : Yüzde 8
İp : Yüzde 7
Hdpkk : Yüzde 7
Sp + Dsp + Bbp + Diğer + Bağımsızlar : Yüzde 5


kemalviyana
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 13:42

arda bey, chp 30% oy almasina kargalar guler, chp tas patlasa 22%, chp ne yapmiski 30% oy alsin? ne kadar islam. vatan dusmani varsa chp yaninda saf tutmusArda Beşir
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 16:07

CHP'nin Adana'da Büyükşehir Belediye Başkanlığı'na aday gösterdiği Zeydan Karalar, Seyhan Belediye Başkanlığı döneminde teröristlere yakınlığı ile gündeme geldi. 2016 yılında Suriye'de öldürülen YPG/PKK'lı kadın terörist Fatma Eylem Ataş'ın cenazesine araç tahsis eden Karalar, eleştirilerin odağı olmuştu. Başkan Karalar'ın tahsis ettiği aracın üzerine PKK paçavraları asılmış, bu görüntüler de büyük tepki çekmişti.
Cemoli D18
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 19:42

Hdp seçimde ak partinin aleyhine oy verecek. Umarım geçmişte hdpye oy verip bu seçim aynı hatayı yapmazlar.
Teröre yandaşlık yapanlarla aynı safta olmak iyi durum değil.

Sezai temel, mansur yavaşa eğer seçilirsen, bu hdp sayesinde olacaktır diyecek kadar ileri gidiyor.

Aklı başında olanlar lütfen bir kez daha düşünün.
Evet ekonomik bazı sorunlar var, kırılganlıklar var bunlar kolay kolay geçmez ama bunu düzeltecek olanda bu iktidardır.


alican65
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 22:08

Alıntı:
Evet ekonomik bazı sorunlar var, kırılganlıklar var bunlar kolay kolay geçmez ama bunu düzeltecek olanda bu iktidardır.


Ali Babacan gibi Mehmet Şimşek gibi ekonomiyi bugünden çok daha iyi yönetecek ekonomi ile ilgili bakanlık yapmış kişiler varken sen damadını ekonomi bakanı yaparsan bu ekonomiyi bu iktidar kolay kolay düzeltemez.mehmetlu
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 22:24

Kör ölünce badem gözlü olurmuş. Mehmet Şimşek, koltukta otururken saldıran adamlar şimdi Mehmet Şimşek olsa daha iyi yönetirdi diyor. Dolar ilk defa 5 TL sınırına Mehmet Şimşek döneminde geldi. Kendisi önemli bir isim de olsa ekonomi öyle bir kişinin sihirli dokunuşları ile bozulup, düzelmez.

fatih_43
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 22:28

AK Parti: %35
CHP : %30
MHP : %12
İYİP : %10
HDP : %10
Diğerleri: %3
Bu da benim tahminim


hasan-hüseyin
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 22:40

Alıntı:

Ali Babacan gibi Mehmet Şimşek gibi ekonomiyi bugünden çok daha iyi yönetecek ekonomi ile ilgili bakanlık yapmış kişiler varken sen damadını ekonomi bakanı yaparsan bu ekonomiyi bu iktidar kolay kolay düzeltemez.Mehmet Şimşek mi?Gerçekten komik.Ak Parti'nin en kötü ekonomi bakanları sıralaması yapsam 1.sıraya Efkan Aladağ,2.sıraya Mehmet Şimşek'i koyarım.(Berat Albayrak'ın bu sıralamada 1.sırayı zorlaması için 1 seneye daha ihtiyacı var)

Mehmet Şimşek hangi sözünü tutmuş.Maliye Bakanlığına geldiğindeki ilk vaadi Türkiye de vergi kaçağını bitirmekti.2-3 yıl sonra vergi kaçakçılığının adını anmadı.


Ekonomi bakanlığı döneminde üretim ekonomisine önem verilmek yerine borsaya sıcak para çekme peşine düşen kişi olup ülkedeki bugün ki ithalata dayalı üretimin devam etmesine emeği geçen biridir.

Mehmet Şimşek bankacılık deneyimi en üst noktada olduğu için onun için ekonomi hayali sıcak para-faiz kısır döngüsü içinde sınırlı kalmış biridir.


Eleştirecekseniz hükümeti bari bugün ekonominin bu hale gelmesinde en büyük payı olan kişi ve/veya kişileri kahraman yapmadan eleştirin.


osman yörükoğlu
1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 22:46

Alıntı:
Mehmet Şimşek mi?


Kardeş cevap vermeye bile değmez bakma burada şimdi Mehmet Şimşek'i övüyormuş gibi yaptıklarına eğer görevde olsaydı ona da oldukça sallarlardı bunlar.Ki bence fazla abartılan bir isimdi.sayfa 506
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET