Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Nazmi

1 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 23:34
Kayseri - Sur İçi Kentsel Dönüşüm

Alıntı:
Sur İçi Kentsel Gelişim Meclis Gündeminde

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarihi dokusunu da ortaya çıkaracak olan önemli bir kentsel dönüşüm projesine daha başlıyor.

Kayseri Büyükşehir Belediyesi, şehrin tarihi dokusunu da ortaya çıkaracak olan önemli bir kentsel dönüşüm projesine daha başlıyor. Sur İçi Kentsel Gelişim Projesi olarak adlandırılan ve Camii Kebir ile çevresini de kapsayan proje Büyükşehir Belediyesi Meclis Toplantısı’nda da ele alındı. Başkan Çelik, projenin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ile birlikte çok hızlı bir şekilde yapılacağını açıkladı.

Büyükşehir Belediye Meclisi, Başkan Mustafa Çelik yönetiminde toplandı. Meclis toplantısında 41 madde görüşülerek karara bağlandı.

Büyükşehir Belediye Meclisi’nde kentsel dönüşüm projeleri ile ilgili olarak sınırları belirlenen alanlarda Bakanlıklar, TOKİ ve Milli Emlak ile protokoller yapılması için yetki verilmesi konusu da görüşüldü. Görüşmeler sırasında iki önemli dönüşüm projesi hakkında açıklamalar yapan Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Çelik, Sur İçi Kentsel Gelişim Projesi ve Kayseri Mahallesi’nin devamı projelerinde TOKİ ile birlikte çalışacaklarını belirtti.

Yoğunburç, Kiçikapı, Düvenönü ve Meydanın çevrelediği Cami Kebir ve çevresini de kapsayan bölge için önemli bir proje hazırladıklarını vurgulayan Başkan Mustafa Çelik, “Projemizi Çevre ve Şehircilik Bakanımız Murat Kurum’a Kayseri ziyaretinde sunduk. Çok uygun buldu ve yerinde de incelemek istedi. Büyükşehir Belediyesi ile TOKİ’nin kol kola olması halinde projenin çok daha hızlı tamamlanacağını belirtti. Sayın Bakanımıza bu desteği için çok teşekkür ediyorum. Bu proje Kayseri için çok önemli bir proje. İkinci projemiz de Kayseri Mahallesi’nin 2. Etabı ile ilgili. Hatıroğlu Camii ve Kayseri Mahallesi arasında kalan bölgeyle ilgili de güzel bir proje hazırladık. O bölgeye değer katacak olan projemizi de Sayın Bakanımız çok beğendi. Bu projede de Bakanlığımızla birlikte çalışacağız” dedi.

Başkan Çelik’in açıklamalarının ardından konuyla ilgili madde oybirliği ile kabul edildi. Büyükşehir Belediye Meclisi gündeminde bulunan 41 maddenin tamamını oybirliği ile karara bağladı.

[ ! ]

Çarşı olarak nitelendirdiğimiz, kapalı çarşı, Cami Kebir ve etrafı, kısmetse yeni dönemde kentsel dönüşüme uğrayacak. Bir çok yapı yıkılacak. Hem tarihi değerler ortaya çıkarılmış olacak, hem de karmaşadan kurtulacak bölge. Alıntılamış olduğum haberde geçmiyor, ama Memduh başkanın konuşmasında dinlemiştim, Bürüngüz Cami yanındaki binalar da yıkılacak. Bölgedeki iş yerlerinin bir çoğu, aynı zamanda 2. etap çalışmalarının da başlayacağı Kayseri Mahallesi'ne taşınacak. Belediye ve bakanlık ortak çalışacakmış bu projede.

Meydanın bir tarafında Sahabiye, diğer tarafında çarşı içi..
Güzel bir dönüşüme uğrayacaklar kısmetse

Emre92
1 ay önce - Sal 12 Şub 2019, 00:54

Orayı yıkmak çok fazla masraflı olur Hunat çarşı bile çok masraflı olmustu

Alper Tekkuş

1 ay önce - Sal 12 Şub 2019, 08:28

Projenin alt yapısı daha önceden atılmıştı Camiikebir esnafı için Tekstilkent kuruldu büyük bir çalışma oldu sonrasında Camiikebirden yıkımlar başlar ama ses getirecek bir çalışma

Suzi Dilara

1 ay önce - Sal 12 Şub 2019, 08:52

Ses getirmek bir yana Gümbürtü koparacak bir gelişme Söz konusu yer ; Kale içi ! Esnafın olduğu kadar MÜŞTERİnin -Tüketicinin de can damarı .Çok zor biter gibi geliyor bana,uzuuun yıllar alacak.

Yoğunburç'tan başlamasa bile 27 mayıs cd. ile Kayseri Lisesi -Hatıroğlu Camii dahil İnönü Bulvarına kadar gider o alan

Çarşı esnafı hatırlarsanız Doğalgaz dönüşümü ve araç trafiğine kapalı hale getirildiği yıllarda (ki araçtan yayaya fırsat kalmıyordu) Öldük bittik mahvolduk demişti
Haseki Başkan'ın az başı ağrımadı o zaman.
Sanırım Sıra Memduh Başkan'da .

Alper Tekkuş

1 ay önce - Sal 12 Şub 2019, 09:29

Suzi, dün Kayseri STK'lar ile Memduh Başkan'ın canlı yayınlanan programı vardı...Kiçikapı'ya 2. Kent Meydanı çalışmasına hemen başlanacak dedi... Trafik tamamen Taksim gibi yer altına alınacak ve tarihi tüm yapılar ile şahane bir meydan çıkacak... Kayseri Lisesi Meryam Ana Kilisesi... Taşçıoğlu Konağı...

Suzi Dilara

1 ay önce - Sal 12 Şub 2019, 09:39

Evet evet anlattı baya bişeyler .çoğunluğunu izledim programın.
Bunları bir kaç yıl önce konuşmuştuk Meclis üyesi tanıdıklarla hatta biri Elitaş'ın danışmanıydı.Demek ki Çevreleriyle fikir alışverişi oluyor ya da aklın yolu bir diyelim

Başka tavsiye öneriler de oldu. Şimdilik bunlar alınmış gündeme, onlar de çıkar günyüzüne belki.
Çok kıymetli bir Şehir mirası var genel sınırlar dahilinde. Yabancıların elinde olsa Hac merkezi bile olabilir o derece diyeyim

Bürokrasi ağır aksak olsa da Atom Karınca faktörü var Allah kolaylık versin hepsine

Nazmi

1 ay önce - Sal 12 Şub 2019, 15:38

Projeyi sadece çarşı içi kentsel dönüşüm projesi olarak değerlendirmemek lazım. Cumhuriyet Meydanı, yakında açılacak olan kale içi kültür merkezi, Kiçikapı meydanı, çarşı içi dönüşüm, tarihi Kayseri Mahallesi.. Hepsi büyük bir alan içerisinde iç içe, bir bütün olarak ele almak lazım. Elbette kısa zamanda bitirilmesi zor, ama tamamlandığında tarihi ve kültürel bir yaşam alanı çıkacak ortaya. Yapılması planlanan projeyi, kısa zamanda kapsamlı bir şekilde kamuoyu ile paylaşırlar umarım. Uygulanacak projeyi merak ettim doğrusu

Suzi Dilara

1 ay önce - Sal 12 Şub 2019, 17:14

Elbette haklısın , çok zor bir dönüşüm olacak.
Kale içi Tarihi eser statüsünde 12 Yıl oldu benim bildiğim Bu da 10 Yıl olsun hadi iyi ihtimalle

Benim bir de Eskiyi muhafaza edemeyeceklerinden yana bir tereddütüm var ki Kayseri mahallesinde biraz farketmişsindir. Fazla müdahale olmuş Pazarlama mantığıyla Mahalleden biraz Külliyeye dönmüş.
Kış uykusunda esnaf sanırım
Yazın ne durumda olur bilmiyorum.

Camii kebir Tek değil Kaleden Bürüngüz'e oradan Sakatatçılar - Kapalı çarşı içindekiler ve Kürkçü Hanı bi dolu detay var .ilk etapta aklıma gelenler .

Sabredeceğiz demek isterim kısaca

Nazmi

1 ay önce - Sal 12 Şub 2019, 17:36

Aynen, bekleyip göreceğiz. Beklentimi bu sefer yüksek tutmayacağım, sonra hayal kırıklığına uğruyor insan Ama ne yapılırsa yapılsın, mevcut halinden çok daha iyi olacağı aşikar. Proje sunumunu paylaşsınlar, o zaman daha etraflıca konuşabiliriz

Nazmi

1 hafta önce - Cum 15 Mar 2019, 21:54

Spdo Mimarlık hazırlamış bu görselleri. Kiçikapı'daki kilise civarı gösterilmiş. Camikebir etrafı gözükmüyor görsellerde. Bu görseller mi uygulanacak emin değilim. Bazen mimarlık firmaları, kafalarına göre çizimler de yapabiliyor. Ama, Sahabiye'de uygulanan projeyi Spdo'nun hazırladığını düşünürsek, Sur İçi projesinin de bu firma tarafından hazırlanması muhtemel.

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET