Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Emir ERTEN
5 ay önce - Prş 13 Arl 2018, 12:49

Geçen gün 5M Migros'un restoran kısmında bir masada sütlü kahve içerken yan masada konuşulanlara kulak misafiri oldum. Sohbetin içeriği tiyatro üzerineydi. Frapan giyimleriyle kültürlü oldukları hissedilen orta yaşlarda 2 kişi tiyatro üzerine hasbıhal ediyorlardı. Devlet tiyatrosu olmadığı ve bu yüzden bazı oyunlara gidemediklerini duydum. Sohbetin bir kısmında Haldun Dormen'den bahsedildi ama fazla kulak misafiri olduğum hissedilmesin diye pek kulak vermedim. Sonuçta iki kişi arasındaki bir konuşma bu. Bu arada Haldun Dormen de Mersinli. 90 yaşını devirmiş bir üstat.

Oğulhan
5 ay önce - Prş 13 Arl 2018, 12:52

Haldun Dormen üstadımız Mersinli ve Halen Kadıköy'de tiyatroda sahne alıyor. Umarım daha nice seneler bizimle olur. Gönül ister ki Mersin Devlet Tiyatrosunda da bir eseri oynansın ama nerde... hiçbir ilerleme duymuyoruz Devlet Opera ve Balesinin olduğu 4. Şehir ama halen Devlet Tiyatrosu yok. Neyse ki Mersin Büyükşehir Belediyesi Macit Özcan zamanında Şehir Tiyatrosunu kurdu.

Misafir 4f9

5 ay önce - Cum 14 Arl 2018, 10:51

Sadece Mersinin değil tüm sanatçılarımızın yerel ve genel yöneticilerden isteği bu mart yerel seçimde Devlet Tiyatrosudur. Kurdurmak zor olmasa gerek zaten Devlet Opera ve Balesi var. Altyapı ve temel sağlam.

Misafir 683

5 ay önce - Pzr 16 Arl 2018, 01:53

Tweet atın adaylara ve genel başkanlara burada yazmakla olmuyor.

Oğulhan
4 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 23:52

Son 20 yılda Kültür Bakanları kültür ve sanatı ülke çapına yaymak için ne yaptılar bilmiyorum ama tiyatronun, operanın, müzikalin, balenin bir lüks değil modern toplumlarda sosyal bir ihtiyaç olduğunu öğrenmeleri lazım.

Ben 30 büyükşehirde de devlet tiyatrosu, devlet opera ve balesi görmek istiyorum artık.

İstanbul'da bile Devlet Opera ve Balesi izlemek için kıta değiştirip Kadıköy Süreyya Operasına gitmek durumunda Avrupa Yakasında oturanlar. Bu oyunların sadece il bazında değil ilçelerdeki kültür merkezlerine de dağıtılması lazım.

Oğulhan
2 ay önce - Prş 28 Şub 2019, 00:04

Mersin Büyükşehir Belediye başkan adayları Devlet Tiyatrosunun şehre gelmesi için elinden geleni yapmalı. En azından bir farkındalık yaratmalılar Kültür Bakanlığına. Twitterda 2 adaya da bu konuyu yazalım arkadaşlar.

hasanpozan
2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 21:38

Az önce kanal33'te canlı yayında Lütfi Elvan Mersine devlet tiyatrosu kurulması için girişim başlatacam dedi

.

Oğulhan
2 ay önce - Cmt 16 Mar 2019, 00:25

Seçimi beklemesine gerek yok. İktidardalar. Yapsalardı 17 yıldır. Neyse bekliyoruz halen zaten Bakanlığın görevi. Yerel seçimle alakası yok.

sayfa 6
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET