Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Cemoli D18
1 yıl önce - Çrş 21 Hzr 2017, 12:54
Ilgaz tarafında Devrez
(+)
(+)


foto : zaglı 18


Cemoli D18
1 yıl önce - Prş 22 Hzr 2017, 15:34


(+)

(+)


Alıntı.Cemoli D18
1 yıl önce - Pts 11 Eyl 2017, 13:28
Ilgaz - Çörekçiler'den geçen Devrez


Cemoli D18
8 ay önce - Prş 06 Eyl 2018, 11:50

Alıntı:
Devrez Çayı; 211 km uzunluğunda, Kızılcahamam ilçesi sınırları içinden doğarak gelen, Orta, Kurşunlu, Ilgaz, Tosya ve Kargı topraklarını sulayarak Kızılırmak’a ulaşır.

Geçtiği bölgelerde doğal güzellikleri sayesinde bölgede halkın doğal piknik alanı olması, hemde geçtiği bölgelerde sulu tarım yapılması ile yaşamımıza renk katan devrez çayı 8-10 yıl öncesine kadar suyu rahatlıkla içiliyor ve sebze, meyveler sulanıyor, o leziz balkılar yöre halkı tarafından tüketiliyordu.

Arıtma tesisi olmadan suya karışan lağım sularının, Arıtması olduğu halde uygunsuz yapılan arıtmaların istenilen nitelikte olmamasından direk devreze akıtılan sularının, Kum Ocaklarının vermiş olduğu sorunlarla yaşam mücadelesi vermektedir.

Devrez Çayı bu yıl geçtiğimiz yıllara göre gün geçtikçe kirleniyor ve can çekişiyor.

Tüm dünyada su kaynaklarının adeta petrolden daha fazla önem taşıyacağı günlere yaklaştığımız bu zamanda acilen bu konuda gerekli adımların atılarak bu doğal kaynağımızın bir an önce eski haline getirilmesi gerekmektedir. Böylece sadece doğal bir kaynağı kurtarmış olmayacak aynı zamanda tertemiz bir ortamda, sivrisinek korkusu olmadan çoluk çocuğumuzla beraber piknik yapabileceğiz ve devrez çevresinde daha fazla ve sağlıklı ürünler yetişebilecektir.

Devrez Çayı, bizlerden hizmet bekliyor;

Devrez Çayı Nasıl Kurtulur

Devrez Çayına Sınır Köylerin bir an önce kanalizasyonlarının yapılması,

Devrez Çayına Sınır Köylere yapılan kanalizasyonların gerkli standartlara uygun yapılması,

Devrez Çayında sınır işletmeler ve kum ocaklarının iyi bir şekilde denetlenmesi,

Bir zamanlar geçtiği köylerinin hayat damarı olan ve tüm nimetlerini sunduğu bizlerden bir talebi var eski günlerine dönmek, tekrardan; bünyesinde beslediği balıklarını tekrar eski lezzeti ile sunmak, çamaşır, tahıl ürünlerini yıkamak ve yöre halkına bütün ihtişamıyla hizmet etmek istiyor.


Alıntı.

Çay
Dere
Irmak
Göl
Su kaynakları çok önemli hayatımız için.


Cemoli D18
2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 07:43

sayfa 4
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler