Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
brhn_acem
8 yıl önce - Pts 25 Ekm 2010, 16:17
GELİŞİM


Hayırlı günler arkadaşlar. Bildiğiniz gibi Türkiye'de Edirne'den Habur Sınır Kapısı'na kadar 2bin km'ye yakın bi otoyol projesi var. Edirne'den Ankara'ya kadar ve Niğde'nin Kemerhisar ilçesinden Pozantı, Adana, Gaziantep ve Şanlıurfa'ya kadar faaliyette olan bu yolun, henüz Ankara ile Niğde arasının temelleri atılmamıştır. Doğal olarak Aksaray sınırları içerisinden geçecektir. Ama projede öyle yerlerden geçiyorki, Aksaray'a hiç faydası yok. Türkiye'de jeopolitik konumunun önemi İstanbul ve Ankara'dan sonra gelen yer olan Aksaray bu projeyle bu konuda geriler ve daha yavaş gelişme gösterir. Projedeki ufak bir değişiklik Aksaray'ı bu sıkıntıdan kurtarır. Yeni haritalarda görünen bu yol Nevşehir yolunu Alayhan civarında yaklaşık 45 km uzaklıkta kesmektedir. Oysaki projeyi Niğde'nin Çiftlik ilçesinden sola doğru Ihlara'ya saptırıp Uzunkaya-Çeltek-Sevinçli üzerinden Nevşehir yolunu Aksaray ile Gençosman arasından kesiştirmek bu kaderi oldukça değiştirir ve Hürriyet Mahallesi'ne güney giriş-çıkış Yunuskent ve Toki yede kuzey giriş-çıkış yapılması Aksaray'ımızı oldukça ileri götürür ve cazip bir yerleşim yeri haline getirir. Bunu kamuoyu ve siyasal baskıyla halledebilmek mümkündür bence. Tüm Aksaray'lı hemşehrilerimizi bu konuda bilinçlendirmek gerek. Aksaray için çok önemli olan bu konuda lütfen duyarlı olalım.
Aslında sadece konu bu değil. İlgisizlikten dolayı Ankara-Aksaray-Ulukışla hızlı tren projesi resmen elimizden alınıp Konya ya verilmesi çok büyük bir handikap maalesef . Bir diğer konu ise 5 milyon doların çöpe atıldığı, çocuğun elinden oyuncak gibi alınıp Nevşehire verilen havaalanımız var.
Yani arkadaşlar yolumuz Niğdeye, havaalanımız Nevşehire, trenimizde Konyaya verilmiştir. Şahsen Aksaraylı olarak ben çok üzüldüm. Lütfen duyarlı olalım birşeyler yapalım yoksa ipekyolu üzerinde olan Aksarayımızın jeopolitik konumunun öneminin artık bi önemi olmayacak ve daha yavaş gelişim göstereceğiz Aksarayımız bunları hak etmiyor ..


H.ERÇOLAK03

2 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 07:36


(+)
sayfa 2
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler