Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 4
Resul GUL
7 ay önce - Çrş 13 Mar 2019, 12:35
HASAN AĞA (HASAN KETHUDA) CAMİİ

Ali dede Mahallesi’nde, Yağ Camii arkasındadır. 1558 yılında, kubbeli ve kesme taştan yapılmıştır.

Planının Mimar Sinan tarafından hazırlandığı sanılmaktadır.

Camiyi 1558 yılında Ramazanoğlu Halil Bey’in kölesi Abdullahoğlu Hasan Kethüda ile azatlı kölesi Atike yaptırmıştır.

Adana Hasan Ağa Camii

(Büyüt )

Cami ile ilgili Bilgiler

Alıntı:
Planını Mimar Sinan’ın yaptığı söylenirİki bölümden meydana gelen son cemaat yeri, klasik Türk mimarisinde görülen stalaktitli sütun başlıklarının taşıdığı sivri kemerlerle üç bölüme ayrılmakta ve bölümler üzerini küçük kubbeler örtmektedir.

Camii esas mekanına son cemaat yerinden girilmekte olup, kare plandaki mekanı köşe trompları ile intikali sağlanan yüksek kasnaklı bir kubbe örtmektedir.

Giriş kapısının kuzey duvarı bitişiğinde Lale Devri üslubunu andıran oymalı süslemeler vardır.

Müezzin mahfili ve mihrabı ağaçtandır. Siyah ve beyaz mermerlerle süslüdür. Mimberi de aynı cins mermerlerle yapılmıştır.

Tek şerefeli minaresi 1730 yılında yapılmıştır. Kesme taştan sade ve klasik üsluptadır.

Caminin güney duvarında 1671 yılında Adana’ya gelen Evliya Çelebi’nin imzasını taşıyan bir yazıt bulunmaktadır.

Ulu Camii’nin yapımını yöneten Hasan Kethüda buradan artırdığı malzeme ile, daha güzel olan bu camiyi yaptırmıştır.

Söylentiye göre buna kızan Ramazanoğlu Piri Mehmet Paşa da onun başını kestirmiştir.

Cami, 1813 yılında büyük bir onarım görmüştür. 27 Haziran 1998 depreminde hasar gören caminin onarımı 1998-2004 yılları arasında Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce tamamlanarak 2004 yılında ibadete açılmıştır.

http://www.adanadan.reklam_link.com/icerik.asp?ICID=187

Caminin güney duvarında 1671 yılında Adana’ya gelen Evliya Çelebi’nin imzasını taşıyan bir yazıt bulunmaktadır

Malesef Aşağıdaki Giriş kapısının solunda bulunan Yazıt Restorasyon sırasında silinmiştir

Bu kısım.

Cezmi Yurtsever in bu konudaki açıklamaları

Alıntı:

Yurtsever, "Cami tarihini bilenlerden aldığım bilgilere göre, 1998 Adana depremi sonrasında ibadete kapatılan ve onarımdan geçen tarihi Hasan Ağa Camii'nin giriş kapısı mermeri üzerinde bulunan Evliya Çelebi'nin imzasının silinerek yok edilmiş. Adana'daki tarihi Hasan Ağa Camii'nde Evliya Çelebi'nin imzasının bulunduğu yazıların yok edilmesi denetimden geçmeyen bir restorasyon rezaletidir. " dedi.

Hasan Ağa Camii'ndeki sorunların çok fazla olduğunu belirten Yurtsever, "Caminin yapımını gerçekleştiren Hasan Ağa'nın mezarını da tahrip etmişler. İlginç olan bir durum daha var ki onarım esnasında caminin tuvaletini de yok etmişler. Adana'da ve Türkiye'de tuvaleti olmayan tek cami Hasan Ağa Camisi olsa gerek. " diye konuştu.
Sayın Adana Valisi'ni Hasan ağa camisindeki onarım rezaletine acil müdahaleye çağırıyorum. En kısa zamanda Hasan Ağa Camii'nin sorunlarına çözüm bulunmalı. ve bu arada Evliya Çelebi'nin sözlerinin yazılı olduğu Osmanlı-Türkçesi yazının orjinalinden kopyası ve günümüz Türkçesine çeviri levhası Hasan Ağa Camii'nin giriş kapısına yerleştirilmelidir. " şeklinde açıklama yaptı.

Evliya Çelebi'nin O SÖZLERİ.....

Evliya Çelebi'nin Adana'daki Hasan ağa camisini giriş kapısı mermer duvarı üzerine yazdığı yazı önemli tarihi mesajlar da veriyordu.

Evliya Çelebi'nin el yazısı ile yazdığı sözler: "Melek Ahmet Paşa Seyyahı alem Evliya ruhiçun Allah rızasına Fatiha sene 1082 (miladi- miladi-1671). "
http://www.haberler.com/tarihi-camiden-evliya-cel ...85-haberi/

REHBER IŞIK
7 ay önce - Cum 15 Mar 2019, 00:37
Tanışma

Sn Resul Gül, sizinle tanışmak isterim. (Özel mesaj göndermek istedim ama yeni üyelere bu imkan verilmemiş, umarım siz bana özelden yazabilirsiniz) Böyle, tarihi değerlerimize önem ve emek verdiğinize göre yollarımız kesişir. Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası kurucu üyesi 28 yıllık bir Rehber'im. Hasan Ağa Camii'mizle ilgili hiç bu kadar geniş bilgiye rastlamamıştım. Cezmi Yurtsever gibi bilgi donanımı üst düzey bir hemşerimizin görüşlerini de paylaştığınız için çok teşekkürler! M. IŞIK TANIŞ

Resul GUL
7 ay önce - Sal 19 Mar 2019, 13:05

Alıntı:
Sn Resul Gül, sizinle tanışmak isterim. (Özel mesaj göndermek istedim ama yeni üyelere bu imkan verilmemiş, umarım siz bana özelden yazabilirsiniz) Böyle, tarihi değerlerimize önem ve emek verdiğinize göre yollarımız kesişir. Adana Bölgesel Turist Rehberleri Odası kurucu üyesi 28 yıllık bir Rehber'im. Hasan Ağa Camii'mizle ilgili hiç bu kadar geniş bilgiye rastlamamıştım. Cezmi Yurtsever gibi bilgi donanımı üst düzey bir hemşerimizin görüşlerini de paylaştığınız için çok teşekkürler! M. IŞIK TANIŞ

İnşallah Hocam kısmet olursa görüşürüz Tabi ki..
Malesef Yeni Üye olduğunuz için Ben de size Mesaj gönderemiyorum.

Bir çok konuyu ben de bilmiyordum Sağolsun Bu konuda yetkin olan Cezmi Yurtsever gibi Araştırmacı insanları takip etmeye çalışıyorum

Onlardan Adana ile ilgili gizli kalmış ya da böyle haberlere konu olmuş bilgileri buradan paylaşarak Sitedeki okurlara ulaştırmaya çalışıyorum Bilgi paylaşılarak çoğalır Ben de zamanım elverdikçe paylaşıyorum.

Resul GUL
6 ay önce - Prş 21 Mar 2019, 22:48
Adana Hasan Ağa Camii

Adanalı Hamko
4 ay önce - Prş 13 Hzr 2019, 01:08

Hasan Ağa Mescidini geçenlerde ziyaret etmiştim, Mescid yeniden orjinaline sadık kalınarak restore edilmesi gerekir, özellikle yanıbaşında bulunan bir kaç tarihi yapıda Mescidle beraber restorasyondan geçirilmesi gerekiyor, bir kaç ucubede görüntü kirliliği yaratıyor onlarda derhal yıkılmalıdır.

sayfa 4
ANA SAYFA -> ADANA