Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Arda Beşir
2 ay önce - Sal 12 Mar 2019, 11:18
Yenimahalle'ye Muazzam Bir Kent Çiftliği ve 12 Mahalle Bahçesi Yapılacak


1400 dönüm alanda, eşsiz bir KENT ÇİFTLİĞİ yapılacak.

https://www.haberankara.com/veysel-tiryaki-den-ye ...igi/70288/

1400 dönüm üzerine kurulacak, Yenimahalle’de emsallerine göre 300 park büyüklüğünde olacak Kent Çiftliği, doğal tarım ve hayvancılığın yapılacağı,hayvanların özgürce insanlarla bir arada olacağı, müzeleri, festival alanları, yerel ürün pazarları, istihdam ve eğitim alanları ile Yenimahallelileri kent yaşamından uzaklaştırarak rehabilite merkezi olacak.
Yenimahalle’nin Ankara’nın metropol ilçesi olmasına rağmen hizmet belediyeciliği açısından çok büyük eksiklikleri bulunduğunu belirten Yenimahalle Belediye Başkan Adayı Veysel Tiryaki, “15 yıllık belediyeciliğimizde Ankara’nın turizm merkezi haline gelen Hamamönü, Hamamarkası, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, 15 farklı müze projesi, Altınköy Açık Hava Müzesi gibi sayısız projeye imza attık. Ankara’da, AVM’ler ve Anıtkabir dışında ziyaret edilebilecek önemli mekanlar bizim belediyecilik yaptığımız 15 yılda Ankara’ya kazandırıldı. Yenimahalle’de ise Yenimahallelileri hayvanlarla, doğa ile buluşturacak, sanatın kültürün merkezi olacak, hem Ankara’dan hem de Türkiye’den turist çekecek bir projeye ihtiyaç var. Biz geçmişte dünyaya örnek projeleri ilçe belediyesi olarak hayata geçirdik. Yenimahalle’nin adını tüm Türkiye’ye duyuracak Kent Çiftliği Projesi’ni de Yenimahalleliler onay verirse hayata geçireceğiz.

“VATANDAŞLARIMIZI DOĞAL VE TEMİZ GIDAYA ULAŞTIRACAĞIZ”
“Yenimahalle Kent Çiftliği”nde bostanlar, seralar ve bahçeler ile sebze, meyve ve süs bitkileri üretiminin de yapılabileceğini söyleyen Veysel Tiryaki şu açıklamayı yaptı:
“Kent Çiftliği’nde yerel tohum, ilaçsız tarım ve organik tarımın özendirilmesi sağlanacak. Kurulacak olan meralar ve ahırlarla çiftlik hayvanlarının üretilmesi sağlanarak ve vatandaşlarımızın doğal ve temiz gıdaya ulaşımını kolaylaştıracağız. Yerel Bitki Müzesi’nde açık ve kapalı mekânlar bulunacak, İç Anadolu ve Ankara İline özgü yerel bitkileri hem üreteceğiz hem de sergileyeceğiz. Tarım Müzesi ile geçmişte kullanılan ve günümüzde unutulan vatandaşlarımızın kendi yörelerine ait bitkileri tanıma imkânını sağlayacağız. Unutulmaya yüz tutmuş çok sayıda tarım alet ve makinelerinin sergileneceği Tarım Müzesi’nde tüm bu alet ve makineler hem korunacak hem de gelecek kuşaklara ışık tutacak. İlk traktörler, biçerdöverler, kağnılar, düvenler ve çok sayıda eski köy hayatında kullanılan aletlerin bulunacağı bu müze vatandaşlarımıza geçmişi yaşatacak ve farklı bir deneyim sunacak.

TARIM VE HAYVANCILIK ALANINDA MESLEK KAZANDIRMA VE HOBİ AMAÇLI EĞİTİMLER DE VERİLECEK
Şehir hayatında doğup, büyüyen çocuklarımızın sağlıklı gelişimleri için doğayla iç içe olmaya ihtiyacı var. Bu nedenle Kent Çiftliği’nde Uygulamalı Eğitim Merkezi de bulunacak. Çocuklarımıza meyve, sebzelerin üretim sürecinin, tarım ve hayvancılığın öneminin anlatılacağı eğitimlerin bulunacağı, sertifika programları ve atölye çalışmaları gerçekleştirilecek. Ayrıca vatandaşlarımıza tarım ve hayvancılık alanında meslek kazandırma ve hobi amaçlı eğitimler de verilecek. Yapılacak olan Hobi Bahçelerinde Yenimahalleliler doğa ile baş başa vakit geçirerek, ekip biçerek üretim yapmanın keyfini çıkarabilecekler. Kent Çiftliği’nde vatandaşların aileleri ve arkadaşları ile hafta sonu planı yapabileceği, keyifli ve kaliteli zaman geçirebilecekleri, çocukların oyun oynayabileceği piknik alanları da bulunacak. Vatandaşlarımıza değer katacak tarım festivalleri, konserler ve söyleşiler gibi çok sayıda kültür sanat faaliyetlerine ev sahipliği yapacak olan bir de Açık Hava Festival alanı inşa edeceğiz.

DOĞAL ÜRÜNLER UCUZ, GÜVENİLİR VE SAĞLIKLI BİR ŞEKİLDE YENİMAHALLELİLERLE BULUŞACAK
Çiftlikte üretilen doğal ürünlerin kullanıldığı, sağlıklı ve yerel lezzetlerin sunulduğu, Yenimahallelilerin buluşma noktası haline gelecek ‘Doğal Kafeler’le vatandaşlarımız keyifli ve sağlıklı bir deneyim yaşayacaklar. Kurulacak olan Doğal Ürün Dükkânlarında ise çiftlikte üretilen tüm doğal gıdalarına, her türlü el sanatlarına ve zanaat ürünlerine vatandaşlarımız kolaylıkla ulaşabilecek. Çiftlikte üretilen doğal ürünler ile Ankara çevresinde doğal üretim yapan çiftçilerimizin ürettiği ürünler haftanın belirli günlerinde ucuz, güvenilir ve sağlıklı bir şekilde Yenimahallelilerle buluşacak.
Kent Çiftliği konseptine uygun biçimde ahşap olarak tasarlanan Binicilik Tesisi, binicilik sporunun icra edilebileceği çocuk ve yetişkinler için uygun olan açık ve kapalı manejler olarak inşa edilecek. Yenimahalle’de tüm çocuklarımız çeşitli spor tesisleriyle büyüyecek. Binicilik tesisinde hem spor yapacaklar hem de hayvanlarla güzel bağlar kuracaklar.

BİZİM İÇİN HER CAN ÇOK KIYMETLİDİR
Bizim için her can çok kıymetlidir. Hayvan dostlarımızı korumak, ihtiyaçlarını gidermek ve onları iyileştirmek için çiftliğimizde onlara yönelik tesisler de kuracağız. Sahipsiz hayvanların bakımlarının ve barınma ihtiyaçlarının karşılanmasına yönelik gelişmiş ülke standartlarında bir Hayvan Barınağı, acil servis, ambulans ve mobil hayvan tarama aracı hizmeti verecek olan Hayvan Hastanesi ve hayvan sahiplerinin zorunlu durumlarda dostlarını emanet edebileceği Hayvan Oteli inşa edeceğiz. Ziyarete açık olacak hayvan barınağında hem çocuklarınıza hayvan sevgisini aşılayacak hem de sessiz dostlarımızı sahiplenebileceksiniz.

EĞİTİM VERİP İSTİHDAM SAĞLAYACAĞIZ
Yenimahalle Kent Çiftliği ve kent çiftliklerine bağlı olarak geliştirilecek olan Mahalle Bahçeleri’nde çok sayıda Yenimahalleli vatandaşımızı tarım, hayvancılık ve servis sektöründe istihdam edeceğiz. Tarım ve hayvancılık gibi üretim alanlarında verilecek olan eğitim ve sertifikalar ile meslek sahibi olmalarını sağlayacağız. Yenimahalleli vatandaşlarımızın refahı ve iyi yaşaması için ne gerekiyorsa onu yapacağız.”


Arda Beşir
2 ay önce - Sal 12 Mar 2019, 11:31
DİĞER BİR PROJE


Yenimahalle’ye 12 mahalle bahçesi yapmayı arzu ettiklerini de ifade eden Veysel Tiryaki, şu açıklamalarda bulundu.

YENİMAHALLE’YE 12 MAHALLE BAHÇESİ
“Yenimahalle Kent Çiftliği ile bağlantılı olarak planladığımız Mahalle Bahçeleri’nin büyüklüğü 20 bin ile 40 bin metrekare arasında değişecek. Farklı mahallelerde yapılacak olan mahalle bahçeleri sebze ve meyve bahçeleri, süs bitkileri serası, doğal ürünler dükkânı, tavuk kümesi, oturma ve dinlenme alanları ve çocuk oyun alanları bulunacak. Mahalle bahçelerinin içerisinde oluşturulacak sebze-meyve bahçeleri ve seralarda Ankara iklimi ile uyumlu, mevsimine göre sebze ve meyve yetiştirilecektir. Dalından toplanan bu taze ve doğal ürünler Yenimahalle sakinlerinin satışına sunulacaktır. Oluşturulan Süs Bitkisi Seraları ile kesme çiçekleri, iç mekân süs bitkileri, doğal çiçekler üretilecek ve Yenimahalleliler bu çiçekleri satın alma imkânı sağlayacaklardır. Kent çiftliğinde ve mahalle bahçelerinde üretilen doğal ürünler, süs bitkileri, el sanatları ve zanaat ürünlerinin satışı Doğal Ürün Dükkanlarında olacak. En değerli varlıklarımız, çocuklarımıza doğanın içinde güvenle ve özgürce eğlenmeleri, hayal dünyalarında yepyeni ufuklar açmaları için Mahalle Bahçelerinin içinde Çocuk Oyun Alanları inşa edeceğiz. “


Misafir ff2

2 ay önce - Sal 12 Mar 2019, 11:35

Veysel başkan şimdiye kadar nerdeydin başkanım, sonunda şans yenimahalleye gülecekArda Beşir
2 ay önce - Sal 12 Mar 2019, 11:44

Yakacık
Memlik
Gazi
İvedik
Yeni Batı
Çamlıca
Yahyalar
Serhat
Pamuklar
Susuz
Yuva
Kayalar


Arda Beşir
2 ay önce - Prş 14 Mar 2019, 16:31

Özhaseki projesi olan ÇOCUK KÖYÜ PROJESİ
Yenimahalle ilçesine hayırlı olsun. Yeri bugün açıklandı.
1 milyon m2 lik devasa bir proje.

Kent Çiftliği Projesi 1 milyon 400 bin m2.

Ayrıca Yenimahalle ilçesinde 12 ilçeye Mahalle Bahçesi yapılacakArda Beşir
2 ay önce - Prş 14 Mar 2019, 17:55

https://www.veyseltiryaki.com.tr/?gclid=CjwKCAjw9 ...t-ciftligi

Yenimahalle'de yaklaşık 1.400.000 m2 (1.400 dönüm) büyüklüğünde bir kent çiftliği kurulacaktır. Doğal tarım ve hayvancılığın yapılacağı, doğal ürünlere ulaşabileceğiniz kent çiftliği; bostanları, seraları, meraları, festival alanı, müzeleri, hayvan barınakları ve piknik alanları ile kent içi doğal üretim alanı olarak planlandı.

Dr. Veysel Tiryaki
Cumhur İttifakı Yenimahalle Belediye Başkan Adayı

BOSTANLAR

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında kurulacak olan bostanlar,bahçeler ve seralar yardımı ile sebze meyve ve süs bitkileri üretimi yapılacak; yerel tohum, ilaçsız tarım ve organik tarımın özendirilmesi sağlanacaktır.

REKREASYON

KENT ÇİFTLİĞİ PROJESİ ile Yenimahalle'ye kazandırılacak olan 1.400.000 m2'lik yeşil alan ile Yenimahalleli nefes alacak. Kent içerisinde de doğa ve toprak ile buluşma imkanına kavuşacak.

MERALAR

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında kurulacak olan ahırlar ve meralar yardımı ile çiftlik hayvanlarının üretilmesini ve vatandaşlarımızın doğal ve temiz gıdaya ulaşımını sağlayacağız.

YEREL BİTKİ MÜZESİ

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında kurulacak olan açık ve kapalı mekanları ile bitki müzesinde, İç Anadolu Bölgesi'ne ve Ankara İli'ne özgü yerel bitki türleri sergilenecektir.

TARIM MÜZESİ

Tarım müzesinde, geçmişte kullanılan ve günümüzde kaybolmaya yüz tutmuş çok sayıda tarım alet ve makinelerinin, hem gelecek kuşaklara aktarılması hem de korunmaları sağlanacak. Müzede ilk traktörler, biçerdöverler, kağnı, karasaban, düven gibi eski tarım makinelerinin yanı sıra çok sayıda eski köy aletleri de yer alacak.

UYGULAMALI EĞİTİM

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında kurulacak olan eğitim merkezinde, çocuklara üretim süreçleri, doğa, tarım ve hayvancılığın öneminin anlatılmasına yönelik eğitimler, sertifika programları, atölye çalışmaları yapılacaktır. Tarım ve hayvancılık alanında meslek kazandırma ve hobi amaçlı eğitimler verilecektir.

HOBİ BAHÇELERİ

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında Yenimahalleliler'in doğa ile baş başa vakit geçirebileceği, kendilerinin ekip biçeceği, üreteceği, her biri 20-50 m2 büyüklüğünde hobi bahçeleri yapılacaktır.

PİKNİK ALANI

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında piknik alanları oluşturulacaktır.

FESTİVAL ALANI

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında tarım festivalleri, konserler ve söyleşiler gibi açık hava etkinliklerine ev sahipliği yapacak olan bir açık hava festival alanı inşa edilecektir.

DOĞAL KAFELER

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında; çiftlikte üretilen doğal ürünlerin (et, süt, yumurta, sebze ve meyve vb.) kullanıldığı, sağlıklı ve yerel lezzetlerin sunulduğu, Yenimahallelilerin buluşma noktası haline gelecek olan doğal kafeler açılacaktır.

DOĞAL ÜRÜN SATIŞ NOKTALARI

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında kurulacak olan doğal ürün dükkanlarında, çiftlikte üretilen tüm doğal gıdaların, her türlü el sanatları ve zanaat ürünlerinin satışı yapılacak.

YEREL ÜRÜN PAZARI

Yenimahalle Kent Çiftliği'nde üretilen doğal ürünler ile Ankara çevresinde üretim yapan çiftçiler ve ürettikleri doğal, yerel ürünler Yenimahallelilerle buluşturulacak; haftanın belirli günlerinde ucuz, güvenilir ve sağlıklı bu ürünlere ulaşmalarını sağlayacak yerel ürün pazarları kurulacaktır.

BİNİCİLİK TESİSİ

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ kapsamında binicilik sporunun icra edileceği çocuk ve yetişkinler için uygun olan kapalı ve açık manejler ile ahırlar inşa edilecek. Binicilik Tesisi, kent çiftliği konseptine uygun biçimde ahşap bir yapı olarak tasarlanacak.

İSTİHDAM

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ ve kent çiftliklerine bağlı olarak geliştirilecek olan Mahalle Bahçeleri'nde, çok sayıda Yenimahalleli tarım, hayvancılık ve servis sektöründe istihdam edilecek; tarım ve hayvancılık gibi üretim alanlarında verilecek olan eğitim ve sertifikalarla, meslek sahibi olmaları sağlanacaktır.

REHABİLİTASYON

YENİMAHALLE KENT ÇİFTLİĞİ PROJESİ kapsamında, her yaş grubundan kentli için doğa ve toprak ile temas edebileceği, kendini rehabilite edebileceği bir kentsel açık alan oluşturulması hedeflenmiştir.


Arda Beşir
2 ay önce - Sal 19 Mar 2019, 17:48

Arda Beşir
1 ay önce - Prş 28 Mar 2019, 10:26
15 alanda 1,4 milyon m2


Misafir e8f

1 ay önce - Cum 29 Mar 2019, 22:53

Nereye kurulacak bu kent çiftliği ? Biri de bunu söylese de inansak.

Arda Beşir
1 ay önce - Cmt 06 Nis 2019, 14:58

iptalANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet