Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
fatih civelek
7 yıl önce - Cum 06 Oca 2012, 01:43
Diyarbakır - Sur - Lalebey Mahallesi

Diyarbakır - Suriçi - Lalebey Mahallesi
Kaynak Sur Belediyesi 2010-14 str. Plan s.57
Konut Sayısı 1.177
Apartman Sayısı 25
İşyeri Sayısı 246
Yaşayan Sayısı 4.797
Çalışan Sayısı 455

fatih civelek
7 yıl önce - Cum 06 Oca 2012, 01:43

Mahalle bazında tarihi eserlerin tasnifi ve sosyal hayat öğeleri

Diyarbakır'ın Kalbi olan ve Sur Belediyesi'nin yönetim bünyesinde bulunan Suriçi'ndeki 15 tarihi mahallenin her birine adanmış bu özel başlıkarda her mahalleyi ayrı ayrı mercek altına alacağız. Öncelikle şunu belirtmek gerekiyor ki çoğü Batı Avrupa'da bulunan tarihi kentlerin yazılı tanıtım materyallerinde bütün kentte ki,

Tarihi Eserler 2 farklı şekilde hizmet olarak sunuluyor, şöyle ki;

• Genel Envanter Listesi: bütün tarihi eserler tüm kent için bir bütün olarak tasnif edilir.
  • Mahalle Envanter Listesi: tarihi eserler bulundukları mahallelere göre tasnif edilir.

Bu başlık altında atfedilen mahalle hakkına mahalle sınıları içinde barındırdığı eserler paylaşılabilecek. Lâkin wowturey forumlarında hemen hemen her bir tarihi eserin ayrı başlığı mevcut. Bu çerçevede tarihi eser bir cami ise eğer o cami ile ilgili fotoğrafları ve bilgileri kendi başlığina aktarılması daha uygun olur. Eğer o cami etrafında mahallenin diğer unsurları da fotoğraflnmış ise bu başlık altında paylaşılabilir.

Son olarak bu mahalle içinde barındırdığı öğeleri iki kategoriye ayrırabiliriz;

• Tarihsel: antikkent, kale, kümbet, cami, kilise, medrese, konak, tarihi eveler, kervansaray, köprü, tarihi çarşı, tarihi çeşme, hamam, vesaire ..

• Sosyal:: lokanta, ptt, otel, kaplıca, müze, turizm, danışma, itfaye, kurumsal binalar, çay bahçesi, eğlence mekanı, havuz, park, lunapark, balkonlar .. vesaire ..

Bu sayede dünyanın ender açık hava müzesi netiliğinde olan Diyarbakir Kentimizin tarihi mahalelerini daha iyi öğrenmiş ve tanımış olacağız. Umuyorum bu başlıklar çok eğlenceli ve diğer yandan çok eğitici olurlar. Kaliteli paylaşaımlara özen göstermeye gayret edeceğiz.

Teşekkürler Diyarbakır ..

yönlendirici kaynak: Diyarbakır - Mahalle ve Köyleri (Büyükşehir)

turhan özyurt
2 ay önce - Pts 11 Mar 2019, 22:34

(+)

(+)

Evlerin tümü boşaltılmış. Ali Paşa mahallesi'nden sonra sıra Lalebey mahallesinde sanırım.

ANA SAYFA -> Diğer Şehirler