Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
bekircan22

4 yıl önce - Cmt 08 Ağu 2015, 01:16
Karabük Üniversitesi (KBÜ)


Karabük Üniversitesi ya da kısaca KBÜ, 2007 yılında kurulmuş bir devlet üniversitesidir. Bulunduğu il olan Karabük'ün ismini taşımaktadır. 2014-2015 Eğitim-Öğretim döneminden itibaren bünyesindeki 14 fakülte, 7 meslek yüksek okulu, 4 yüksek okul ve 4 enstitü ile akademik etkinliklerini sürdürmektedir. Rektörlüğünü Refik Polat yapmaktadır.2015 yılı itibarıyla okula kayıtlı (uzaktan eğitim dahil) öğrenci sayısı 46.000'i aşmıştır.

Karabük Üniversitesi, 5662 Sayılı "Yüksek Öğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yüksek Öğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun” ile kurulan ve 28 Mayıs 2007 tarihinde dönemin Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer tarafından onaylanan 17 üniversiteden biridir.

Karabük Üniversitesi Balıklar Kayası Kampüsü merkez kampüs konumundadır ve birçok Fakülte , Enstitü , Araştırma Merkezi , Yüzme havuzu , Futbol Sahası , Kapalı Spor Salonu , Bankamatik ve Banka , Botanik Bahçesi , Cami , Lojmanlar ve Yurt bu kampüste bulunmaktadır. 25.000 kişilik stadyum ve cami inşaatının 2013 yılında tamamlandı. Kampüsün çevresinden Araç Çayı geçmektedir.Kredi Yurtlar Kurumuna ait Kız ve Erkek öğrenci yurtları mevcut olup ayrı olarak öğrencilere Kampüs dışında konaklama imkanı vermektedir.Güvenli ve hesaplı olup Karabük Üniversitesini kazanan öğrencilerin hemen KYK'ya başvuruları gerekmektedir.

Hazırlık binası üniversite girişinden 1 kilometre uzaktadır. Üniversiteyi diğer üniversitelerden ayıran özellik ise ön lisans programları da dahil olmak üzere öğrencilere zorunlu 1 yıllık İngilizce hazırlık eğitimi veriyor olmasıdır.

Bünyesindeki Programlar:

Ön lisans Programları:

Bilgisayar Programcılığı
Elektronik Teknolojisi
Adalet
Fizyoterapi
Çocuk Gelişimi
İşletme Yönetimi
Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
İş Sağlığı ve Güvenliği
Çocuk Gelişimi
Uygulamalı İngilizce ve Çevirmenlik

Lisans Programları:

Enerji Sistemleri Mühendisliği
Aktüerya ve Risk Yönetimi
Mimarlık
Bilgisayar Mühendisliği
Endüstri Mühendisliği
Endüstriyel Tasarım Mühendisliği
Raylı Sistemler Mühendisliği
İmalat Mühendisliği
Otomotiv Mühendisliği
İlahiyat
Tarih
Arkeoloji
Spor Yöneticiliği
Sosyal Hizmet
Sosyoloji
Hemşirelik
Sanat Tarihi
İngiliz Dili ve Edebiyatı
Coğrafya
Sosyoloji
Türk Dili ve Edebiyatı
Matematik
Kamu Yönetimi
Uluslararası İlişkiler
İşletme
İktisat
Felsefe

Yüksek Lisans Programları:

Bilgisayar Mühendisliği (Tezli)
Bilgisayar Mühendisliği (Tezsiz)
İşletme (Tezsiz)
Sertifika Programları

İş yeri Hekimliği ve İş Güvenliği Uzmanlığı Eğitimleri


(+)

(+)

(+)


Misafir ae8

4 yıl önce - Cmt 08 Ağu 2015, 14:21

Kardes bence bu okul cok kotu

bekircan22

4 yıl önce - Cmt 08 Ağu 2015, 15:14

tamamen şehri kalkındırmak için kurulmuş diyebiliriz kardeşim aslına bakarsan

BHavaci
3 yıl önce - Prş 13 Nis 2017, 11:49

Safranbolu Kültür ve Turizm Vakfı Başkanı işadamı Şefik Dizdar tarafından yapımı üstlenen Sivil Havacılık Yüksekokulu Uçuş Eğitim Pisti ile ilgili toplantı Karabük Üniversitesi Yabancı Diller Yüksekokulu binasında bulunan Rektörlük Toplantı Salonu’nda yapıldı.

Misafir b1f

1 yıl önce - Pzr 04 Ksm 2018, 15:50

KBÜ ile Çin Devi CRRC Arasında Raylı Sistemler Alanında İş Birliği

Karabük Üniversitesi, dünyanın en büyük tren üreticisi Çin devlet demir yolu şirketi CRRC Zhuzhou Locomotive ile iş birliği protokolü imzaladı. Türkiye'deki raylı sistemlerin yerlileştirilmesine katkı sağlayacak iş birliği protokolü aynı zamanda Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü öğrencilerine hem staj hem de iş kapısı olacak.

Çinli demir yolu şirketinin Ankara'daki fabrikasında imzalanan iş birliği protokolü kapsamında Karabük Üniversitesi, CRRC Türkiye Raylı Sistemler Teknoloji Ortak Araştırma ve Geliştirme Merkezi'nin kurulmasına destek olacak. Bu merkezle Karabük Üniversitesi, Türkiye'de bulunan raylı sistemler sektörünün yerlileştirilmesi için tasarım ve üretim desteği sağlayacak.

Ayrıca söz konusu protokolle, Karabük Üniversitesi Raylı Sistemler Mühendisliği öğrencileri Çinli demir yolu firması CRRC'de staj yapma ve mezun olduktan sonra çalışma imkanına sahip olacak. Öte yandan CRRC firmasının personeli de Karabük Üniversitesinde yüksek lisans ve doktora yapabilecek.

İş birliği protokolü kapsamında iki taraf arasında özellikle raylı ulaşım sistemleri alanında kullanılan akıllı teknolojiler, hafif teknoloji, enerji depolama, geri dönüşüm teknolojisi, modüler tasarım - üretim, tekerlek - ray ilişkisi ve performans testi gibi gelecek nesil taşıma sitemlerine yönelik pek çok konuda ortak çalışmalar yürütülecek.


Misafir bf1

1 yıl önce - Cum 08 Mar 2019, 23:33


ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET