Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8
Aykutayhan
8 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 18:40

* Anadolu yakasının yüzölçümü avrupa yakasının yüzölçümünden küçüktür..

* Avrupa yakasında nüfus daha fazladır.

* Anadolu yakası avrupa yakasına göre daha sakindir.

* Anadolu yakası avrupa yakasına göre şehirleşmesi daha düzenlidir.

* (bana öyle geldi) Anadolu yakası avrupa yakasından daha ucuzdur(özellikle yiyecek konusunda)

SONUÇ OLARAK; AVRUPA YAKASINDA GEZİLİR, ANADOLU YAKASINDA YAŞANIR...

KORAY3434
8 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 20:58

Alıntı:
Anadolu yakası avrupa yakasından daha ucuzdur(özellikle yiyecek konusunda

işte burada yanılmışsın Aykut.. Çünkü İstanbul'un en pahalı bölgesi Anadolu Yakasıdır. Örneğin Bayrampaşa'da (Avrupa Yakası) 170-180 bin TL'ye satın alabildiğin bir dairenin aynısını mesela Kartal'da (Anadolu Yakası) 250-300 bin TL'den aşağıya alamazsın. Yiyecek konusunda Avrupa yakası özellikle süpermarketler açısından yoğun bir bölgedir. Hemen hemen her mahallede ortalama en az 8-9 tane orta büyüklükte (Bim, Şok ve Dia gibi marketlerden biraz daha büyük) market bulabilirsiniz. Bu oran Anadolu yakasında mahalle başına 3 veya 4 'tür. Bu yüzden Avrupa yakasında rekabet dolayısıyla ucuzluk daha fazladır. İstanbul'un ve Türkiye'nin en pahalı ilçesi olan Kadıköy'de yaşamak da ayrı bir mağrifettir. Anadolu yakasının özellikle sahil kesimi (Üsküdar, Kadıköy, Bostancı, Bağdat Caddesi, Maltepe, Dragos, Kartal, Pendik, Tuzla sahil kesimleri (E-5'in alt kısmı) Avrupa yakasından çok daha modern, düzenli ve Avrupaidir. Pahalıdır ama ucuzunu da bildiğiniz yerde rahatlıkla bulabilirsiniz.

Sezgin Cengiz

8 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 21:23

Kadıköy'de oturan biri olarak diğer ilçelerle kıyasladığımda ucuz olduğunu söyleyemem.Yukarıdaki msjda katıldığım bir nokta E-5 altı diye tabir ettiğimiz bölge son derece gelişmiş ve nüfusu oturmuş bir yerdir.Doğal olarak yerleşik hayatla beraber kalite de ön plana çıktığından orta veya ortanın biraz üstü fiyatlarla karşılaşabiliyoruz.Bağdat caddesi gibi merkezi noktalarda ise oldukça fiyatlar yüksek.(Her anlamda)

Avrupa yakasında sevdiğim ilçe Beşiktaş diyebilirim.Çünkü oraya her gidişimde yeşil ve huzurlu buluyorum.Avrupa yakası tabiki sadece Beyoğlu, Beşiktaş, Fatih gibi ilçelerden oluşmamakla birlikte bazı semtler sakindir.Fakat şehrin çekim noktaları daha çok Avrupa Yakası'ndan olduğundan adeta insan seline çeviriyor güzelim İstanbul'u.Asya Yakası ise Avrupa Yakası'na göre daha düzenli ve nefes alınabilir olduğundan dolayı hem İstanbul'un tadını çıkarırım hem de huzurlu ve sakin bir yerde yaşamak isterim diyenler için en cazip yaka.Bu konuda da Anadolu Yakası çekim merkezidir.

İstanbul'u Avrupa ve Asya diye idolojik olarak ayırmamak gerekir.Asya ve Avrupa sadece coğrafi olarak birbirinden ayrıdır ama İstanbul bir bütün olduğundan iki şehirmiş gibi muamele yapmak mantıksızlık olur. İstanbul dışındaki şehirlerin de eğlence ve turistik yerleri ile şehrin daha sakin metropol ilçeleri nasıl mevcut ise İstanbul için de Anadolu Yakası sakin metropol ilçelerden oluşmadır.En azından günümüzde böyle, ileride nasıl olur yaşayıp görmek lazım.(Benim izlenimlerime göre Anadolu Yakası da dengelemeye başladı hareketlilik bakımından ama...)

Özetlemek gerekirse İstanbul'daki bu kıyaslamayı yapabilmek için İstanbul'da yaşayan, çalışan, trafiğini bilen kısacası İstanbul'un heryerini yaşayan kişiler bunu bilebilir.Dışarıdan bakan kişilerin de izlenimlerini tabiki memnuniyetle karşılamamız gerekir

can salmanoğlu
8 yıl önce - Sal 22 Şub 2011, 21:46

İstanbul'da Avrupa Yakası turizm ve gezme açısından daha çok olanaklar taşıyor. Ama Anadolu Yakası bana hep daha temiz, daha modern, daha elit, daha samimi gelmiştir. İnsanları da kesinlikle daha iyi. Yerleşim olarak Kadıköy ilçesi bana çok sıcak gelmiştir hep. Anadolu Yakası'nı daha çok seviyorum kesinlikle.

antonio62tr
8 yıl önce - Çrş 23 Şub 2011, 13:54

Anadolu yakasından Türkiye 1. liglerinde oynamış takımlar;
53 sezon:Fenerbahçe
8 sezon: Beykozspor

Avrupa yakasından Türkiye 1. liglerinde oynamış takımlar;
53 sezon: Beşiktaş, Galatasaray
23 sezon: İstanbulspor
14 sezon: Vefa SK,
13 sezon: Sarıyer,
9 sezon: Feriköy,
8 sezon: Kasımpaşa,
6 sezon: Fatih Karagümrük,
5 sezon: Zeytinburnuspor
4 sezon: İstanbul Büyükşehir Belediyespor,
3 sezon: Bakırköyspor,
2 sezon: Alibeyköyspor , Beyoğluspor, Yeşildirek,

can salmanoğlu
8 yıl önce - Çrş 23 Şub 2011, 15:37

Eksi verenin beyni olsaydı gayet iyi anlardı. Faşist düşüncenin bir ürünü olsa gerek.

Misafir 757

2 yıl önce - Pzr 22 Oca 2017, 06:18

Avrupa yakası kaç km2

najbolje ime
3 hafta önce - Pzr 03 Mar 2019, 13:14

Avrupa yakasi daha tarihi ve daha guzel. Insan kendini daha cok Istanbul'da hissediyor. Anadolu yakasi sadece evlerden olusuyor sanki. Avrupa yakasini daha cok seviyorum. Anadolu yakasinda oturmayi dusunmem, cok kasinti insanlar var. Bir tek onlar biliyor gibi davraniyor cogu. Kadikoy'de oturacagima Bakirkoy'de otururum daha iyi.

sayfa 8
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet