Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
ozgurfantastik
6 yıl önce - Çrş 06 Şub 2013, 21:30
Bursa Demirtaş'taki eski tütün depoları için yeni residence projesi


Demirtaş’ta eski tütün depolarının bulunduğu alanı 4 parçaya ayırıp kendi özel imarını çıkaran Özelleştirme İdaresi satış ihalesini de yaptı. 6 firmanın katılımıyla 24 Ocak’ta yapılan ihalede zarflar bu hafta açılacak, yerin yeni sahibi belli olacak…


Şöyle bir düşündük, 25 yıl kadar geriye gittik… Bir zamanlar Bursa’da Tekel Başmüdürlüğü tarafından tütün alım kampanyaları düzenlenirdi.
Genellikle nisan ayındaki bu alım kampanyasının açılışını da mutlaka Gümrük ve Tekel Bakanı, kurumlar birleştirildikten sonra da Maliye ve Gümrük Bakanı yapardı.
O nedenle…
Dönemin Maliye ve Gümrük Bakanı olan Ahmet Kurtcebe Alptemoçin’in açılışını yaptığı sayısız tütün alım kampanyası izledik.
Üreticiler tütün başfiyatını çok önemsedikleri için alım kampanyası açılış töreni merakla beklenirdi. En yoğun alım gerçekleşen, en hareketli yer de Demirtaş olurdu.
O yıllarda Demirtaş’ta gülen yüzlerin de, tepkiden yakılan tütünlerin de fotoğraflarını çok çektik.
Bursa Merkez’de artık tütüncülük kalmadı. Dolayısıyla alım kampanyası açılışları da olmuyor.
Dahası…
Demirtaş tütün depolarını Tekel’den devralan ve kısa adı ÖİB olan Özelleştirme İdaresi Başkanlığı yetkisini kullanarak imar durumu yaptı.
Üstelik…
Osmangazi ve Büyükşehir belediyelerine haber dahi vermeksizin Ankara’dan değiştirilen imar durumuyla, 81 bin 350 metrekarelik alan 4 parçaya bölündü:
Toplu konut, ticaret, sağlık, park.
Sonra da…
Bu dört parçadan ilki olarak ticaret alanı için ihaleye çıkıldı.
İşte…
O ihaleyi, süreci başından beri en yakından takip eden ve haziran ayından bu yana da Bursa gündemine sık sık taşıyan Osmangazi Belediye Meclisi MHP Grubu Sözcüsü Cemil Aydın’a sorduk.
Çarpıcı bir bilgi aktardı:
“Daha önce birkaç kez ertelenen ihalenin kapalı zarf verme yöntemiyle 24 Ocak’ta Ankara’da yapıldığını öğrendik. Bu ihaleye 6 firma katılmış. Zarflar bu hafta açılacak ve ihaleyi kazanan firma belli olacak.”
Çok zor elde ettiklerini söylediği o 6 firmanın adlarını da verdi:
“Ata Bölükbaş, Adil Şipal, Eraslan Meşrubat, 1001 Gıda, 3D Bilişim Teknolojileri Servisi, SYK Tekstil Sanayii-Edip Dikencik Ortak Girişim Grubu.”
Şu noktada üzgün:
“Tütün depoları ihalesine Osmangazi Belediyesi’nin girip almasını ve Bursa’ya kazandırmasını arzu ettik. Bunu defalarca gündeme getirdik, Meclis toplantılarında söyledik.”
Ardından…
“Kamu kuruluşlarının ihaleye giremeyecekleri söylendi. Oysa AKP isteseydi bu çözülür, o alan Bursa’nın olurdu” dedi ve bakışını ortaya koydu:
“Zarflar bu hafta açılacak ve bir firma kazanacak. Kent için gerekli olduğunu düşündüğüm bir alanın satılıyor olmasına üzülüyorum.”


abdullah ş.
6 yıl önce - Prş 07 Şub 2013, 02:09

başlıkta bir residence projesinden bahsediliyor ama içerikte residence'in r'si yok; anlamadım bu işten bir şeyozgurfantastik
6 yıl önce - Çrş 03 Nis 2013, 21:41

buranın ihalesi yeniden yapılacak. ilk teklifler düşük bulunmuş. gelecek ay sanırım yeniden ihale edilecek ve değerlendirilecek.

ozgurfantastik
6 yıl önce - Cum 12 Nis 2013, 21:47

Yeniden ihale edileceği tarihi bilen var mıdır? Bugülerde sessizce yapılıyor olması gerekiyor.

Misafir c14

1 yıl önce - Prş 13 Arl 2018, 02:21

Sene 2019 oldu olucak ama hala hareketlilik yok acaba iyi bilgi sahibi olan tekel depoları hakkında bilgi verebilir miMisafir 012

1 yıl önce - Prş 13 Arl 2018, 08:25

danıştay iptal etti planı bir hareketlilik yok...

falsac
10 ay önce - Cum 15 Şub 2019, 16:15

14 Şubat 2019 Perşembe günü yıkmaya başladılar. Buraya ne yapacaklar bilen var mı?

Barış

9 ay önce - Sal 26 Şub 2019, 13:40

Hastane yapılacağı söylentileri dolaşıp duruyordu yıllardır ki şehrin bu bölgesinde hastane yok önemli ihtiyaç. Umarım proje budur.

ozgurfantastik
9 ay önce - Sal 26 Şub 2019, 22:58

Arazi geçen sene TOKİ ye devredildi, şu aşamada söylenen bir proje yok,

sdgr

9 ay önce - Çrş 27 Şub 2019, 14:22

yeter zaten be kardeşim içimiz dışımız rezidans olduANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet