Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
MENDERES NAÇ
6 yıl önce - Cmt 04 Ağu 2012, 15:35
Fatih Sultan Camii - Anadoluhisarı

Anadoluhisarı Camii'ni Fatih Sultan Mehmet Güzelcehisarı tamir ederken tek kubbeli olarak inşa ettirmiştir. Kesin bir yapım tarihi yoktur. Bu camii Anadoluhisari iskele önündeki meydan düzenlenirken İstanbul Şehremeni Emin Bey zamanında (09.06.1924-20.01.1926) yıktırılmış, Anadoluhisarı - Kanlıca yolu üzerine bugünkü haliyle yeniden yaptırılmıştır.

Bugünkü Anadoluhisarı Camii kare planlı, ahşap çatılı geçme ve o devir özelliklerini taşıyan kağir bir yapıdır. İlk yapısının yalnızca kare taşlarından yararlanılmıştır. İbadet mekanı pencerelerle aydınlatılmıştır. Kuzey köşede yer alan minare kesme taştan olup şerefe altı süslenmiştir.|

Minare üzerindeki Tarihnüvis Muhtar Efendi’nin yazdığı bir kitabe bulunmaktadır :

Çünkü yanıp oldu harab, ihyasına kıldı şitab
Sultanı fâruki cenâb, Abdülhamit Hanı zeman,
Kıldıkça m’üminler namaz, itdikçe âşıklar niyaz
Ömrü hümâyunu diraz, kılsun Hüdai müstean
Muhtar tes’id eyledi, târihi muaccen söyledi,
Lütfetti tecdid eyledi, bu camî şâhi cihan.

1301 (M.1885)

Bu caminin milli mücadelede ayrı bir yeri vardır. Cami gizli bir karargah olarak kullanılmıştır. Vatan müdafaasına koşan gönüllüler Anadolu’ya davet edilen zabitler, cephane ve silah bu camide toplanır ve Anadolu’ya sevkedilirdi.

(yukarıdaki bilgiler hwww.ahisar.com/tarihi-eserler/anadolu-hisari-fatih-sultan-camii.html sitesinden alınmış olup fotoğraflar ise şahsıma aittir.)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

Misafir 7d4

1 ay önce - Cum 15 Şub 2019, 13:54

Ilhami ulusoy samsun camide ikindi namazini kildiktan sonra yalnis ayakabi giymisim numarasida 41 benimkide43 giymek icin cok ugrastim ayaklarim sismis dedim ayni renk ayni desen oraya bir arkadasla gelmistim cami imaminada ulasamiyorum bir hafta sonra samsuna donecem yardim ederseniz memlun kalirim allaha emanet olunuz telefonum 05327445962

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL