Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 2
Ali Melih Atafırat

10 yıl önce - Sal 18 Ağu 2009, 02:28
Çınarcık barajı




(+)

Çınarcık baraj gölü dolmaya başlamış. Santrala giden su tünelleri çoktan suyun altında kalmışlar.


feritsahin

9 yıl önce - Cum 23 Nis 2010, 10:14
Çektiğim resimler




(+)





(+)





(+)





(+)





(+)




feritsahin

8 yıl önce - Cmt 12 Ksm 2011, 13:40
Bursa'nın Nilüfer ilçesi Akçalar mevkiinde yer alan Uluabat HES, 150 milyon dolarlık yatırımla hayat




(+)





(+)



Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın Ankara Atatürk Spor Salonu’ndan yaptığı sembolik törenle açılışı yapılan 111 tesisten biri de Uluabat Hidroelektrik Santrali oldu. Uluabat, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından 2005 yılında özel sektöre açılan ilk HES ihalesinde, 33,8 milyon TL bedelle en yüksek teklifi vererek 49 yıl boyunca işletmeye hak kazanan Akenerji’nin, bugüne kadar üretime geçen ve inşaat süreci devam etmekte olan hidroelektrik santral projeleri arasında en büyüğü olma özelliğini taşıyor. Akenerji, 100 MW kurulu güce sahip bulunan Uluabat HES’te yılda 422.627 GWh elektrik enerjisi üretecek.

Akenerji Genel Müdürü Ahmet Ümit Danışman, Uluabat’ta gerçekleştirilen törende yaptığı konuşmada sürdürülebilir bir enerji geleceği ve daha temiz bir dünya için üretimde kaynak çeşitliliğini hedeflediklerini, bu doğrultuda yenilenebilir enerji kaynaklarına yöneldiklerini söyledi.

Danışman, “2006 yılında Uluabat HES ile başlattığımız yatırım atağımızın meyvelerini birbiri ardına alıyoruz. Uluabat HES ile birlikte yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim kapasitemiz toplam 301 MW’a ulaştı. Bugün itibariyle üretim portföyümüzün yüzde 46’sı yenilenebilir kaynaklıdır. 2012’de devreye alacağımız 3 yeni hidroelektrik santrali ile birlikte toplam üretim kapasitemiz 746 MW’a çıkacak. Ülkemizin ve çocuklarımızın geleceğini aydınlatacak daha nice başarılı projeye imza atmak kararlılığındayız.” diye konuştu.

Uluabat HES’in 11 kilometre uzunluğundaki kuvvet tüneli, Türkiye’nin tek taraftan açılan en uzun kuvvet tüneli olma özelliğini taşıyor. Yapımına 2006 yılında başlanan ve 53 ay boyunca inşaat çalışması süren ve elektromekanik işlerinde ayda ortalama 300 kişinin görev aldığı Uluabat Kuvvet Tüneli ve HES’te, Akenerji tarafından satın alınan 120 metre uzunluğunda ve 4 metre çapındaki özel yapım Tünel Delme Makinesi (TDM) kullanıldı.

Coğrafi yapının ortaya koyduğu tüm zorluklara rağmen önemli başarı sağlandı. Brüt düşüşü 322,4 metre ve 2x50 MW kurulu gücündeki Uluabat HES’te; Çınarcık Barajı’ndan temin edilecek su, 11.461 metrelik kuvvet tüneli ve 1.182 metrelik açıkta cebri boruyla hidroelektrik santraline ulaştırılacak ve elektrik enerjisi üretildikten sonra 1.170 metrelik kanalla Uluabat Gölü’ne bırakılacak.

Resmi açılışı gerçekleştirilen Uluabat HES ile birlikte Akenerji’nin yenilenebilir kaynaklardan enerji üretim kapasitesi toplam 301 MW’a çıktı. Akenerji, 2012 yılında kademeli olarak faaliyete geçirmeyi planladığı 3 hidroelektrik santrali ile birlikte yenilenebilir kaynaklı enerji üretim kapasitesini 388 MW’a, toplam üretim kapasitesini de 746 MW’a çıkaracak.

Tüm yenilenebilir enerji projeleri için Gönüllü Karbon Piyasası’nda (Voluntary Emission Reduction-VER) sertifika başvurularını tamamlayan Akenerji, Uluabat HES için de karbon sertifikalandırma sürecini sonlandırdı.

Uluabat, Türkiye’nin bugün itibariyle Gönüllü Karbon Standardı (VCS)’na göre tescil edilmiş barajlı en büyük hidroelektrik santrali olma özelliğine sahip. Sadece Uluabat HES’in üretim kapasitesiyle yılda 221.020 ton karbondioksit (CO2) salınımı engellenecek, bir başka deyişle HES, yaklaşık 12,3 milyon ağacın sağladığı temiz havaya eşdeğer bir katkıda bulunacak.

Akenerji, tüm yenilenebilir kaynaklı santralleri devreye girdiğinde yılda yaklaşık 1 milyon tonu aşan karbondioksit (CO2) salımını engelleme sözünü de yerine getirmiş olacak.


Kaynak : http://www.telgrafturk.com/ekonomi/uluabat-hidroe ...20020.html


Adnanoruç
5 yıl önce - Pzr 08 Hzr 2014, 02:34

Hey gidi köyüm hey oradan bakınca 2030'dan sonra Bursa'nın suyunu karşılayacak yazıyor değil mi,ama kimsenin bişey bildiği yok köyümüze hiç bir yatırım yapılmadı Türkiye'nin ilk 10 sırasında yer alan barajın sahibi olan köyde telefon çekmiyo,alt yapı yok internet yok,köy yolları berbat çamur çapak içinde Hasanağa tarafı yolları kamyonların geçme sebebiyle kocaman çukurlar açılmıştır ve bunlar hala kapatılmamıştır inşallah sesim gider bi yerlere şu köy modern bi hale gelir.Harita gözüküyor köyümüz sadece hiç yatırım yok.

Misafir 9e3

1 yıl önce - Sal 19 Arl 2017, 15:26

Suyu 70 dereceye kadar ısıtmak gibi bir özellik hiçbir barajda yoktur. Havuzlar dinlendirme havuzlaridir. Su içerisindeki en küçük kum zerrecikleri bile türbin ömrünü çok fazla kisaltmaktadir. O yüzden baraj kanal ve tünelden gelen sular cebri boruya verilmeden önce dinlendirilip çökertilir. Havuzların maksadı soğutma ya da ısıtma değildir. Su türbine o kadar tazyikli gelir ki akıllara zarar. 4 beş metreküp debili bir dere 2.5 üç cm bir delikten geçer. 20 cm lik bir kütüğü 1 dakika içerisinde delip geçiyor o suyun tazyiki. Denenmiştir. Bu kadar süratli suyum içindeki kum zerrecikleri türbin kanatlarını da aşındırıyor. Havuzlar o yüzden yapılıyor

Misafir c9c

9 ay önce - Prş 14 Şub 2019, 13:59

ÇINARÇIK KÖYÜNDE ÖLE BİR MANZARA Kİ FOTO TUTKUNLARI KAÇIRMASIN TURİZİM İÇİN BAĞLANTI YOLLARI (ÖMERALTI KÖYÜ) ASFALTLAYIN KEMALPAŞA YOLU TIKANINCA 34 PLAKALILAR YOLLARI KARŞTIRIYOR ORALARI MUHTEŞEM GİTMEYENLER ÜZÜLÜR

Misafir 2bb

9 ay önce - Prş 14 Şub 2019, 15:43

mrb ömeraltı köyü M.kEMAL PAŞA ya bağlı yörük köyüdür. Köy halkının misafir perver insancıl yaklaşımları insanı etkilememesi elde deil tomruklardan yapılmıs evler samımı sohbetleri içten davranışları yaylaları yaylalarda koşturan yabani atlarıyla gidilip görülmesi gereken bir köy.hafta sonları tur dağcı ve fotoğrafçıların uğrak yeri.
Çınarcık barajından sonra 12 km stabilize bir yol vardır asvalt olması bekleniyor en kısa zamanda..



sayfa 2
ANA SAYFA -> BURSA - Haberler ve Sohbet