Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 8
MRT1977
7 ay önce - Cum 28 Arl 2018, 06:33


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


SAATÇİ ALİ EFENDİ KONAĞI


MRT1977
7 ay önce - Cmt 19 Oca 2019, 21:40


(+)

(+)

(+)

(+)
MRT1977
6 ay önce - Pts 11 Şub 2019, 10:10


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)

(+)
MRT1977
5 ay önce - Prş 07 Mar 2019, 17:24İçinde yok yok… Tarihi çarşı açıldı İzmit Tarih Koridoru Derneğinin ilk projesi "Tarihi Çarşı" Kapanca Sokak’ta açıldı 07 Mart 2019 Perşembe 16:10 Nüket Özcan'ın kurucu başkanlığında faaliyete geçen İzmit Tarih Koridoru Derneğinin ilk projesi "Tarihi Çarşı" Kapanca Sokak’ta açıldı. Programda konuşan Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Burası Kapanca Sokak adamı kapıyor” dedi. Benim adım Nevzat Doğan bu sokağı ben kapacağım dedim ve öyle yürüdüm” dedi.

UĞRAK BİR YER OLACAK
Kurulduğu ilk günden beri yerel yönetimlerle iş birliği içinde çalışan İzmit Tarih Koridoru Derneği, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan'ın büyük projesi Akçakoca Mahallesi Kapanca Sokak restorasyonu çerçevesinde yenilenen ve Kocaeli Basın Müzesi'nin hemen bitişiğindeki No:11'de yer alan konakta açılan "Tarihi Çarşı" tarih koridoru ve İzmit turizm destinasyonu içerisinde önemli bir uğrak yeri olacak.

GENİŞ KATILIM

Açılışa, İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, İzmit Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nüket Özcan, Kocaeli Ticaret Odası Meclis Başkanı Akın Doğan, Pazarcılar Odası Başkanı Ahmet Serim, dernek yönetim kurulu üyeleri, Biz İzmitiz Platformu Başkanı Hüseyin Erol, esnaflar ve çok sayıda davetli katılım gösterdi. Protokol üyeleri kurdele kesiminin ardından Tarihi Çarşı’yı gezdi.

“TÜM İZMİT’E AÇIK”

Açılışta konuşan İzmit Tarih Koridoru Derneği Başkanı Nüket Özcan, “Kapılarımızı tüm şehir ailemize açtık. Kısa bir sürede. Masal tadında ve bir o kadar da gerçek bir konağı gezeceksiniz. Kültürel çalışmalarda yer almak temennimizdir. Hayalimize ilham veren ve hayalimize ortak olan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan ve ekip arkadaşlarına teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“BENİM ADIM NEVZAT DOĞAN”

Özcan’ın ardından söz alan İzmit Belediye Başkanı Nevzat Doğan, “Herkes kadar ben de heyecanlıyım. Artık İzmit’te bir süreç adım adım ilerliyor. Bunun adı tarih turizmi. 3 bin yıllık tarihi olan İzmit tarihi değeriyle uzun yıllar gündeme gelemedi. 10 yıl önce bu sokağa girdiğimde işaret ediyordum buralara şunları yaparız diyordum. Bir vatandaş balkondan “Hiçbir şey yapamazsınız. Burası Kapanca Sokak adamı kapıyor” dedi. Benim adım Nevzat Doğan bu sokağı ben kapacağım dedim ve öyle yürüdüm. 10 yıl uğraştık. İğneyle kuyu kazdık. Anıtlar Kuruluyla olan süreçler oldu ama çok şükür 100’e yakın tarihi eserimiz . En fazla para harcadığımız, emek verdiğimiz projedir. Şimdi Karaburç’a başladık. Artık Roma ve Bizans’a sahip çıkacağız. Bu toprakların sahipleri bizim. Bu şehir sanatı da hak ediyor” dedi.

DERNEĞİN İLK PROJESİ

İzmit ve tarih koridoru hakkında; kültürel, sanatsal ve akademik çalışmalar yaparak bölgenin bir cazibe merkezi olmasını sağlamak amacıyla 2018 yılı Eylül ayı içerisinde Nüket Özcan’ın kurucu başkanlığıyla faaliyete geçen İzmit Tarih Koridoru Derneği, ilk projesini hayata geçirdi.

İÇİNDE YOK YOK
İzmit’in tarihi noktalarından olan Kapanca Sokak’ta bulunan ve daha önce Kocaeli İmam Hatip Lisesi Mezunları Derneği (KİHMED) tarafından kullanılan tarihi konak, İzmit Tarih Koridoru Derneği’nin girişimleri ile tarihi çarşı halini aldı. Çarşının içerisinde, kolonyacı, tatlıcı, takı ve aksesuarcının yanı sıra mobilya resteratörü, çini ürünleri, el sanatı eserler, kahveci ve İzmit’in sembolik yapılarını anlatan hediyelik eşya dükkanı bulunuyor.Tarihi çarşı İzmitlilerin, tarihe merakı olanların ve İzmit’i yakından tanımak isteyen herkesin ziyaretine açık.

TARİHİ ÇARŞI'DA NELER VAR?

HİKMET KOLONYALARI

İzmit'in simgelerinden, bayramları anlamlı kılan ve fabrikasyon kolonya karşısında inatla ayakta duran Hikmet Kolonyaları, İzmit Tarihi Çarşı'da zamanın adeta durduğu bir konsept ile ziyaretçilerini bekliyor olacak. Tarihi Kapanca Sokak'a yayılacak ve geçmişi hafızalarda yeniden canlandıracak olan kokuları ile Hikmet Kolonyaları, geçmişin ruhuna uygun olarak masalsı bir ortam vaat ediyor. özel üretim kokuları ve güler yüzlü hizmeti ile Hikmet Kolonyaları, samimiyetin adresi olacak.

FOTO RAŞİT

İzmit deyince akla gelen en önemli markalardan, pek çok mutlu ana tanıklık ederek, bu anları ölümsüzleştiren Foto Raşit, Kapanca Sokak'ta bulunan İzmit Tarihi Çarşı'da yerine alacaks Kuşaktan kuşağa gelerek, fotoğrafçılık mesleğini yaşatmaya devam eden Foto Raşit, konak içerisinde hazırlayacağı özel konsept ile, dönemsel izler taşıyan ve İzmit Hatırası olacak karelere anlam katacak. Deklanşöre her dokunuş, yeni bir hikayenin yazımı olacak..

GAYE SOYAY

El emeği ürünleri ile Gaye Soyay, İzmit Tarihi Çarşı'nın Sadekar'ı olacak. Taşlı veya taşsız mücevherlerin değerli madenlerden (gümüş,altın, platin gibi) yapılmış olan kısımlarını üreten kimse olarak bilinen Sadekarlık, pek çok şeyin makinelerle ve seri olarak üretilmeye başlandığı günümüzde, Gaye Soyafın eskiye duyduğu özlemle İzmit Tarihi Çarşı'da yeniden can bulacak. Özel günlerin, anlamlı hediyeleri, Gaye Soyafın elinde yeniden şekillenecek.

SANATÇI KAMURAN ÖZBEN

İzmit'in çok yönlü ve değerli sanatçılarından Kamuran Özben, tarih koridorunun tam merkezinde geçirdiği çocukluğundan itibaren biriktirdiği anılar ile resim sanatına çok değerli eserler kazandırdı. Özben, pek çok değerli mesaj içeren eserleri ile İzmit Tarihi Çarşı'da yer alacak ve Kapancak Sokak'ın hikayesini, yaşanmışlıklarını, gözyaşı, hüzün ve sevinçlerini resmetmeye devam edecek. "Penceremden Bakarkan" adlı kitabında, bir mahallenin geleneklerini, yemeklerini, düğünlerini kısaca tüm yaşanmışlıklarını anlatan Özben, biriktirdiği tüm anıları ile Tarih Koridoru'na değer katacak.

MOBİLYA RESTORATÖRÜ

Geçmişten izler taşıyan motifleri ile günümüze ulaşan antika mobilyalar, küçük ve özenli dokunuşlar ile İzmit Tarihi Çarşı'da ilgililerini bekliyor olacak. İçinize çekeceğiniz ahşap mobilyaların kokusu ile, adeta tarihte bir yolculuğa çıkılacak, ziyaretçiler ellerinde bulunan antika eşyaların restorasyonunu yaptırma imkam bulacak.

ÇİNİ ODASI

Geçmişin yaşanmışlıklarını, göz kamaştıran motif ve asaleti ile günümüze taşıyan eşsiz çiniler, İzmit Tarihi Çarşı'da ilgililerini bekliyor olacak. Vazifesi, tabiatı kopya etmek değil, tabiatı ifade etmek olan sanat, en özel işçilik ile ortaya çıkan çiniler üzerinde, vazifesini yerine getirecek. Özel renkleri ile özenle seçilen çini eserleri, dikkatleri üzerine çekecek.

MÜZİK ODASI

Tarih, müzikten bağımsız düşünülemez. Bu düşünce ile hareketle, İzmit Tarihi Çarşı'dan keman ezgileri eksik olmayacak. Bu sayede Tarihi Çarşı ve Kapanca Sokak, huzur dolu bir adres olarak anılacak. Sokağa ulaşan ezgiler, yapıların duvarlarına işleyen anılarla bütünleşerek, dinleyenlerde farklı duyguların bir arada yaşanmasını sağlayacak. İzmit Tarihi Çarşı'da ayrıca, müzik eğitimleri de verilecek.

TATLI GÜVEN

1985 yılında hizmete açılan Tatlı Güven, ilk günkü anlayışıyla, günümüze kadar lezzetlerini, geçmişin geleneksel yöntemlerini, günümüzün çağdaş hijyenik ve her zaman kaliteli hammadde tedariki ile birleştirip, usta ellerde şekillendirerek İzmit Tarihi Çarşı'da damak tadına önem verenlere sunacak. Özellikle, halka mal olmuş Sütlü Nuriye Tatlısı, Güven'in Sütlüsü olarak ziyaretçilerin beğenisine sunulacak. KAHVE ODASI Bir kahvenin 40 yıl hatrı olduğu düşüncesiyle hareketle, İzmit Tarihi Çarşı'da kahve kokusunun eksik olmaması gerektiği düşünüldü. Tarihi Çarşı içerisinde yer alacak ve özel olarak dizayn edilecek kahve odası ile, ziyaretçiler, sıcak bir kahve ile dinlenme ve sevdikleriyle sohbet imkam bulacak.

HEDİYELİK EŞYA ODALARI

İzmit Tarihi Çarşı'da, ziyaretçiler, sevdiklerine el emeği ve özel motifler taşıyan hediyelik eşyalar alma fırsatı bulacak. Magnet, kolye, mumluk, biblo ve özel tasarım defterler, bu hediyelerden sadece bir kısmı olacak.

SAHANLIKLAR
Tarihi Çarşı'da en dikkat çeken alanların başında sahanlıklar gelecektir. Sahanlıklarda, antika eşyalar, çay takımları, masalar, halılar ve pek çok kıymetli eşya yer alacak. Tarihe dokuyla uyumlu olarak dizayn edilecek sahanlıklar ile dönemsel bir gezinti imkan sağlanacak.

Alıntı:
koceli barış gazetesi


MRT1977
4 ay önce - Pts 01 Nis 2019, 08:59


(+)

(+)

(+)

(+)

(+)


TARİHİ İZMİT ÇARŞISI KAPANCA SOKAKsayfa 8
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler