Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
yusufyuşa23
4 yıl önce - Prş 21 Ağu 2014, 19:04

Çalışma var bazı yerlerde ama ağır tonajlı araçlar yolu zarar veriyor

Aksu23
4 yıl önce - Prş 21 Ağu 2014, 20:11

ne kadar yalan ne kadar gercek bilemiyorum ama guluskur koprusu sonrasi Palu Alacakaya Aricaka donen yol madene duble yol seklinde baglanacakmis. Boylece Bingol uzerinden Diyarbakira baglanti bu yol uzerinden saglanacakmis. Bu yolun yapilmasi demek. Bingol Diyarbakir arasi mesafenin yaklasik 60-70km kisalmasi demek. Bu bahsettigim yolun yapilmasi Alacakaya ilcesini olumlu yonde etkileyecek ve ilce kalkinacaktir. Hem madencilik alaninda belirli sayida iscinin evlerine ekmek goturmesine yol acan ilcem baglanti yolunda yer almasi nedeniyle nufusunda belirgin bir artis olacaktir...

hanserin
4 yıl önce - Cum 22 Ağu 2014, 01:56

Bence Alacakaya ya giden mevcut yolu maden taşıyan yük araçlarına tahsis edip,Palu-Alacakaya-Maden Yeni bir duble yol açılmalı,şuan duble yolla ulaşım sağlanamayan 3 ilçe kaldı.Birisi de Bordo beyaz simgemizin ilham kaynaklarından mermer ve madencilik üssü Alacakaya,Bingöl den ve Tunceli den, Diyarbakır a giden araçlar zaman zaman Gülüşkür-sarıkamış-Gezin bağlantısını kullanıyorlar.aydınol
4 yıl önce - Pzr 01 Mar 2015, 20:32

ülkemiz dünyanın en zengin cr madenine sahip olmasına rağmen hala bir cr fabrikamızın olmaması, bizim içi utanılacak bir olaydır.biz isterdik ki, ülkemizde her tür cr ve alaşımlı cr üretebilelim. Bu çalışmayı engelleyen yabancı güçler olabilir. her şartlarda bu tip engelleri de aşarak cr teknolojisine sahip olmamız gerekmiyormu?
elimizdeki ekmeği hala yabancılara yedirmeye devam mı edeceğiz,
bütün mühendislik dallarında olduğu gibi maden mühendisleri de bu tip olaylarla ilgileneceği yerde her ne dense kendi işini bırakarak başka işlerle ilgilendiğini görmek insanı kahret tiri yor. Herkes kendi işine bakabilse ülkemizde yapabileceğimiz çok işler var
AKILLI İNSAN KENDİ İŞİYLE, BOŞ İNSAN KİŞİLERLE UĞRAŞIR


hazarkentli
2 yıl önce - Sal 06 Hzr 2017, 14:13

Bu sanayi kuruluşumuz her geçen gün daha da büyüyor. Bu yıl dahada yükselerek Türkiye'nin 202.Büyük sanayi kuruluşu olmuşhakan023
2 yıl önce - Sal 06 Hzr 2017, 17:06Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşunda Elazığ'ın Sırası...
2 saat önce
Elazığ’ın Sanayi kuruluşlarından olan Eti Krom A.Ş. Türkiye’nin 500 büyük sanayi kuruluşu 2016 araştırmasında 202. Sırada yer aldı. ETSO Başkanı İdris Alan’da büyük sanayi kuruluşu listesinde daha fazla firmanın yer alması istediklerini söyledi.

İstanbul Sanayi Odası “Türkiye'nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2016 Araştırması”nda Elazığ sanayi kuruluşlarından Eti Krom A.Ş. 202. sırada yer alarak Türkiye’nin en büyük 500 firması listesine girdi.

Konuyla ilgili açıklama yapan ETSO Başkanı İdris Alan ,Sanayi şirketlerinin üretimden satış gelirleri dikkate alınarak ülkenin en büyüklerinin belirlendiği “İSO 500-2016” araştırmasına göre, Elazığ’dan bir firmanın büyük şirketler kategorisinde yer almasından mutlu olduklarını belirtti. Elazığ’ın kaynaklarının ve potansiyelinin dikkate alındığında ilk 500 arasına girecek firma sayısının artması gerektiğini ifade eden Başkan Alan:Yeni işletmeye geçmiş ve Cazibe merkezleri programı kapsamında yeni kurulacak işletmelerimizle önümüzdeki yıllarda büyük sanayi kuruluş sayımız artacaktır. Yine bununla birlikte 2016 yılı araştırmasında İlk 500 arasında yer alarak Elazığ ismini başarı ile temsil eden Ferrokrom işletmemizin başarılarının artarak devam etmesini temenni ediyor, Yönetim Kurulu başta olmak üzere tüm çalışanlarını tebrik ediyorum” dedi.

reklam_link


kaan_aslan
6 ay önce - Cmt 09 Şub 2019, 13:37
Eti Krom Atık Geri Kazanım Pilot Tesisi


Eti Krom Atık Geri Kazanım Pilot Tesisi, 5 Şubat’ta yapılan törenle faaliyete geçmiş.Tesis,geri kazanım yöntemiyle serpantin,olivin ve kromit minerallerini elde ediyor.Türkiye de atık sahasında sondaj ve atık çalışması yapan ilk şirket olmuş.
Haberin detayları için:
https://www.gunisigigazetesi.net/elazig-guncel/et ...69145.html ve

http://ajans23.com/yildirim-holding-dunya-da-bir- ...rdi/15034/Ercan23
6 ay önce - Cmt 09 Şub 2019, 16:23

Elaziga bir faydasi var mi?
Adam kazandigi parayi Samsuna tasimaktan baska is yapmiyor. Adamin babasi yine sagolsun bir lise yaptirdi. Oglu bir kurus bile Elaziga katki yapmiyor. Bulundugu memlekete faydasi olmayan firma kim olursa olsun paylasimi haketmiyor


ahmetsever
6 ay önce - Sal 19 Şub 2019, 21:03

Alıntı:
Dünyada bir ilk! Tezini yatırıma dönüştürdü...
Elazığ'da Eti Krom AŞ'de cevher hazırlama mühendisi Ali Anagül'ün, üniversite yıllarındaki bitirme tezinden yola çıkılarak kurulan tesiste, maden atıklarından hibrit ayrıştırma yöntemiyle kromit ve olivin mineralleri elde ediliyor. Tesisin tüm etaplarının tamamlanmasıyla saatte 20 ton üretim yapılarak, 1 milyon ton maden atığının 7 yılda işlenerek ekonomiye 52 milyon dolar katkı sağlanması hedefleniyor.

Elazığ'ın Alacakaya ilçesinde yakın zamana kadar krom cevheri zenginleştirme işlemleri sonrasında biriken 1 milyon ton maden atığı, bitirme tezinden yola çıkılarak kurulan tesiste ekonomiye kazandırılıyor.

Eti Krom AŞ'de cevher hazırlama mühendisi Ali Anagül'ün, üniversite yıllarında bitirme tezinden yola çıkılan ve cevher hazırlama direktörü Dr. Cemil Acar'ın katkılarıyla geliştirilerek Kovancılar ilçesinde kurulan Kromit ve Olivin Geri Kazanım Tesisi'nde, maden atıklarından hibrit ayrıştırma yöntemiyle kromit ve olivin mineralleri elde ediliyor.

İlk etabı faaliyete geçen tesisin diğer etaplarının da tamamlanmasıyla saatte 20 ton üretim yapılarak, 1 milyon ton atığın 7 yılda işlenerek ekonomiye 52 milyon dolar katkı sağlanması hedefleniyor.

Üniversite bitirme tezi ile hayata geçirilen tesiste, Alacakaya bölgesindeki milyonlarca ton düşük kalitedeki krom cevherinin ekonomik olarak değerlendirilmesine imkan sağlanacak.

"DÜNYADA KROM MADENCİLİĞİNDE BİR İLKİ GERÇEKLEŞTİRDİK"

Yılmaden Holding Üst Yöneticisi Alp Malazgirt, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2004 yılında Türkiye Özelleştirme İdaresinden satın alınan Eti Krom'un, geldiği nokta itibarıyla Türkiye'nin en büyük krom cevheri, tek ferrokrom üreticisi ve ihracatçısı, Kazakistan'dan sonra da dünyanın en büyük yüksek tenörlü sert parça krom cevheri üreticisi olduğunu belirtti.

Türkiye'de krom madenciliğinin gelişmesinde önemli bir rol oynadıklarını ifade eden Malazgirt, çevreye duyarlı akıllı madencilik ve "sıfır atık" anlayışıyla üretim yaptıklarını aktardı.

Malazgirt, "Bitirme tezi yatırıma dönüştü. Tesiste kromit zenginleştirmek için dünyada ilk kez kullanılan manyetik ayrıştırma yöntemi ile Kef Dağı'ndaki krom cevheri atıklarından yüksek verimle kromit ve olivin minerallerinin geri kazanımını başardık. Önümüzdeki bir yıl içerisinde pilot tesisteki çalışmalarımızı bitirdikten sonra daha büyük kapasitede bir hibrit zenginleştirme tesisini hayata geçireceğiz. Mevcut fabrikamızı daha verimli bir şekilde çalıştırmaya başlayacağız." diye konuştu.

Akıllı madenciliğin akıllı cevher zenginleştirmesi gerektirdiğine işaret eden Malazgirt, Kef bölgesinde bu tesisle yüzde 45'lerdeki verimliliği yüzde 80'lere çekmeyi hedeflediklerini söyledi.

"BUNUNLA İFTİHAR EDİYORUZ"

Çevreci madencilik açısından tesisin kendileri için gurur kaynağı olduğunu dile getiren Malazgirt, şunları kaydetti:
"Bugün madencilikteki en büyük tehlikelerden biri de yer altındaki göçüklerden ziyade, atık barajlarının setlerini aşması ve o çamurun, posanın yolundaki bütün her şeyi mahvetmesi. Bundan birkaç hafta önce Brezilya'da dünyanın en büyük maden şirketlerinden birine ait atık barajının taşarak büyük bir felakete sebep olmasını üzüntüyle takip ettik. Dolayısıyla bizim yapmış olduğumuz sadece buradan muazzam bir değer yaratmak değil, doğayı atık madenlerden temizleyecek bu projeyi dünyamıza hediye olarak veriyoruz. Bununla iftihar ediyoruz."

"ATIK MADENDEN 52 MİLYON DOLAR EKONOMİYE KAZANDIRILACAK"

Cevher hazırlama mühendisi Anagül de İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ekrem Yüce danışmanlığında hazırladığı "KEF konsantre tesisi atıklarından manyetik ayrıştırma yöntemiyle kromit konsantresi kazanımı" adlı bitirme tezinin yatırıma dönüştüğü tesisin krom madenciliğinde dünyada ilk olduğunu söyledi.

Tesisin krom cevheri zenginleştirilmesi sırasında oluşan atıkların yeniden zenginleştirmeye tabi tutularak yüzde 80 verimle kromit ve olivin minerali sağladığını aktaran Anagül, şöyle konuştu:

"1 milyon ton atıktan özellikle 350 bin ton kromit konsantresi elde etmeyi planlıyoruz. Burada atıl olarak bulunan 52 milyon dolar değerindeki doğal zenginliğin ekonomiye kazandırılması için pilot tesisi kurduk. Kısa zamanda 20 ton saatlik tesisi, 10 milyon dolarlık bir yatırımla tamamlayıp üretimimize hızlı bir şekilde devam etmeyi planlıyoruz. 7 senede atık barajını tamamen erittikten sonra daha güvenli ve çevreci bir üretim gerçekleştireceğiz."

PROJE İÇİN PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Anagül, tesiste kurutma ve manyetik zenginleştirme uygulayarak sıfırdan değer oluşturduklarını, 2017 yılında patent başvurusu yaptıklarını dile getirerek, bundan sonraki hedeflerinin ham maddeleri çeşitli nihai ürünler haline getirerek yurt içinde daha çok istihdam ve katma değer sağlamak olduğunu kaydetti.

"MADENCİLİKTE SÜRDÜRÜLEBİLİR BİR BÜYÜME SAĞLAMAYI HEDEFLİYORUZ"

Dr. Acar da tesisin 3 yıl süren yoğun bir Ar-Ge çalışmasının ardından hayata geçirildiğini belirtti. Kef bölgesindeki atıkların yanı sıra bölgedeki milyonlarca ton düşük kaliteli kromit cevheri potansiyelinin de geliştirilen bu sistemle değerlendirilerek bölge ve ülke ekonomisine önemli katkılar sağlanacağını anlatan Acar, "Daha önce de denemeler olmuş ancak hiçbiri bu seviyede yüksek verimle endüstriyel boyutta hayata geçirilememiş. Bitirme tezi ile başladığımız bu projeyi sistematik bir Ar-Ge sürecini takip ederek özverili bir ekip ile birlikte üretim seviyesine taşıdık. Önümüzdeki dönemde Eti Krom AŞ bünyesinde kuracağımız Ar- Ge merkezi ile daha birçok yenilikçi projeye imza atacağımızı umuyoruz. Geliştireceğimiz bu projelerle çevreci, modern ve akıllı çözümler üreterek ülke madenciliğinde sürdürülebilir bir büyüme sağlamayı hedefliyoruz. " dedi.
http://ekonomi.haber7.com/kobi/haber/2829337-duny ...u/?detay=2

İlginç bir buluş olmuş, inşallah bu tesisin ekonomiye katkıları artarak devam eder...


kaan_aslan
1 hafta önce - Cmt 10 Ağu 2019, 12:18


(+)Ferrokrom maden ocaklarının bulunduğu Kef bölgesindeki ayrıştırma fabrikası.sayfa 3
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET