Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 3
hakan023
3 yıl önce - Pzr 15 Ksm 2015, 13:02

Doğunun AR-GE ve üretim merkezi Elazığ Fırat Teknokent


Türkiye ekonomisinin belkemiğini oluşturan KOBİ’lerin ve girişimcilerin, gerek iç gerekse dış piyasalarda rekabet gücünü artırmaya yönelik olarak tasarlanan Rekabetçi Sektörler Programı, Avrupa Birliği işbirliği ile Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından 2007 yılından bu yana hayata geçiriliyor. Programın 2007-2013 yılları döneminde, bölgesel kalkınma ve bölgeler arası ekonomik ve sosyal eşitliğe katkıda bulunacağı belirlenen 59 projeye mali kaynak aktarıldı. AB-Türkiye mali işbirliğinin 2014-2020 yıllarını kapsayan yeni döneminde ise Türkiye’nin tüm bölgeleri Rekabetçi Sektörler Programı’nın uygulama haritasına dahil edildi. Önümüzdeki günlerde mali destek için proje çağrısı yapılacak.

TEKNOLOJİDE BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ

AB-Türkiye işbirliği ile yürütülen Rekabetçi Sektörler Programından destek alan projelerden biri de Girişimci İşgücünü Çevreleyen Fırat Gökkuşağı (FIRASET) Projesi. FIRASET, Fırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesinin, akademisyenler ve beş firmayla başlayan yolculuğuna kısa bir zaman diliminde ivme kazandırarak zirveye taşımayı başardı.

FIRASET Projesi kapsamında, Fırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi için 10.000 m2 kapalı alana sahip inşaat tamamlanarak tüm altyapılarıyla 2014’te faaliyete geçti. Proje çerçevesinde araştırmacılara ve girişimcilere yönelik birçok eğitim ve çalıştay sürekli olarak düzenleniyor.

Yaklaşık 6.8 milyon Avro fon desteği alan Elazığ Fırat Teknokent Teknoloji Geliştirme Bölgesi, yeni çalışma ortamları ve verilen teknik desteklerle bugün yazılım, bilişim, elektronik, mekatronik, biyomalzeme, enerji ve enformasyon üzerine çalışan 50’ye yakın Ar-Ge firmasına ev sahipliği yapan bir teknoloji üssüne dönüşmüş bulunuyor. Elazığ Fırat Teknokent’in, başlangıç yatırımı olan 400 bin liralık sermayesini, kısa sayılabilecek bir sürede gerçekleştirilen yatırımlarla 30 milyon TL değere ulaştırması kat edilen mesafeyi gözler önüne seriyor. 2016 yılı ilk çeyreğinde. Teknoloji Geliştirme Bölgesindeki Teknoloji Transfer Ofisi Araştırma Merkezi ve Kalibrasyon Laboratuvarına teknik ekipman alımı yapılarak sunulan hizmetlerin sayısı ve kalitesi artırılacak.

İCAT ÜSTÜNE İCAT

Elazığ Fırat Teknokent birbirinden ilginç projelere ve özel üretimlere ev sahipliği yapıyor. Sağlık sektöründe aile hekimleri yazılımı, hayvancılık sektörü için hayvan takip sistemi, coğrafi bilgi sistemleri yazılımı, internet üzerinden TV yayını yapan sistem, insan elinin ulaşamadığı, zorluk derecesi yüksek ve tehlikeli yerlerde boyama ya da kritik işlemleri yapabilen quadcopter, yeni dökülen betonun 2 saat içinde kalitesini ve mukavemetini ölçen cihaz, engelliler için sesli komutlarla hareket eden, telefon araması ve mesajlaşma gerçekleştirebilen internete erişim sağlayan tekerlekli sandalye, fizik tedavi hastalarına evlerinde egzersiz yaptıran ve yaptıkları hareketlerin doktorlar tarafından izlenmesine olanak sağlayan aygıt gibi gelecek vaat edilen birçok üretim Elazığ Fırat Teknokent bünyesinde geliştiriliyor.

Fırat Teknokent bünyesinde açılan Türk Patent Enstitüsü Bilgi ve Doküman Birimi ise firma sahipleri, akademisyenler ve girişimcilerin ürettiği ürün veya bilgiyle ilgili ihtiyaç duyabilecekleri marka, patent, faydalı model, endüstriyel tasarım, coğrafi işaretler, entegre devre belgeleri gibi konularda uzman kişilerden bilgi alabilmelerine olanak sağlıyor. Bölgeler arası kalkınma farklılıklarını dengelemek ve bölge şehirlerinin teknolojik gelişimlerine ivme kazandırmak üzere önemli bir atılım olan Fırat Teknokent, yenilikçi girişimlere teknolojik destek vermek ve istihdama ciddi katkılar sağlamayı hedefliyor.


http://bilgicagi.com/dogunun-ar-ge-ve-uretim-merk ...teknokent/


kaan_aslan
2 yıl önce - Sal 01 Ağu 2017, 08:44


(+)
KEMALİYE 23
2 yıl önce - Sal 01 Ağu 2017, 17:34

Elazığ daki büyük sorunlardan biri peyzaj sorunu kentsel dönüşüme girmiş mahalleler gibi ne yol ne yeşil kuşak ne aydınlatma fotoğraf a baksanıza birçok yer böyle geçen il özel idareye muhteşem bina yapılmış doğru dürüst yol yok etrafında yeşil alan yok yeşil alan dediğim çim ekimi yoksa yoğun ağaçlandırmada değilyusufyuşa23
2 yıl önce - Cum 04 Ağu 2017, 09:59

Yeni mahallelerde peyzaj sorunu olması gayet doğal. Muhtemelen boş arsaların dolması bekleniyor. Muhitte halen birçok imarlı boş arsa bulunuyor. Yeni mahallelerin çoğunda aynı sıkıntı var. Mesela Ataşehir mahallesinde de bir çok yerde peyzaj eksikliği var.

hazarkentli
6 ay önce - Cum 08 Şub 2019, 00:42

Elazığ'da Fırat Teknokent bünyesinde Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu'nun üretimini yaptığı elektrospin cihazı, ABD ve ve Suudi Arabistan'a ihraç edildi.Fırat Üniversitesi (FÜ) Fen Fakültesi Katıhal Fiziği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fahrettin Yakuphanoğlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, elektronik, tıp ve savunma sanayi gibi birçok endüstriyel alanda çığır açan nanoteknolojinin başta ABD, Çin, Japonya, Almanya ve Fransa gibi gelişmiş ülkelerdeki bilimsel araştırmalarda öncelikli alan olduğunu belirtti.

Bu ülkelerin nanoteknolojiye yıllık 1 milyar doların üzerinde kaynak ayırdıklarını aktaran Yakuphanoğlu, Türkiye'deki üniversiteler ile Ar-Ge merkezlerinin nanoteknolojiyle ilgili bilimsel çalışmalarda elektrospin cihazına ihtiyaç duyduğunu söyledi.
Söz konusu cihazın yurt dışından yüksek maliyetlerle satın alındığını, alınan cihazların da ihtiyacı tam karşılayamadığını dile getiren Yakuphanoğlu, şöyle konuştu:

"İthalatın önüne geçebilmek için nanoteknoloji uygulamalarında kullanılabilecek yerli cihazları üretmeye karar verdim. Bir yıl süren araştırmanın ve altyapı hazırlığının ardından ithal cihazlara oranla daha üstün özellikteki yerli elektrospin cihazını geçen yıl itibarıyla ürettik. Türk bilim insanlarının istedikten sonra üretemeyeceği bir teknoloji yoktur, yeter ki bunun için azim gösterelim."

Pittsburg Eyalet Üniversitesi'nde kullanılıyor

Yakuphanoğlu, üretimini yaptığı ilk cihazları Türkiye'deki üniversiteler ile Ar-Ge merkezlerinin kullanıma sunduklarını aktararak, şunları kaydetti:

"Bir modelini Suudi Arabistan Kral Abdülaziz Üniversitesine gönderdik. Diğer bir cihazımızı ise geçen ay ABD'ye ihraç ettik. ABD'ye ihraç ettiğimiz elektrospin cihazımız, Pittsburg Eyalet Üniversitesi'ndeki bilim insanları tarafından nanoteknoloji araştırmalarında kullanılıyor. ABD'deki farklı üniversitelerden ve Ar-Ge merkezlerinden siparişler alıyoruz. Teknoloji devi ABD'ye nanoteknoloji ihracatı yapmak bizim için büyük bir başarı."
Yakuphanoğlu, elektrospin cihazının yanı sıra farklı cihazlarda ürettiklerini, bunları da başta AB ülkeleri ile Güney Kore olmak üzere ihraç ettiklerini kaydetti.
"Her alanda kullanılabilecek bir cihaz"
Tüm gayretinin ülkeyi bilimsel araştırmalarda ve yüksek teknoloji ürünlerin üretiminde dışa bağımlılıktan kurtaracak cihazlar üretmek olduğunu vurgulayan Yakuphanoğlu, bu düşünceyle teknoloji ihracatı yaptıklarını vurguladı.
Türkiye'nin nanoteknolojinin gerisinde kalmaması için gerekli yatırımlarla bu alana daha çok yönelmesi gerektiğini ifade eden Yakuphanoğlu, sözlerini şöyle tamamladı:
"Yüksek elektrik alanı altında çalışan bu cihazımız ile nano yapılı kaplama, ince film, nanopartükiller, nano boyutta fiber üretebilirsiniz. Bu cihazımızı savunma sanayinde radar absorplayıcı ince film kaplamalarda kullanabilirsiniz. Böyle bir malzemeyle bir uçağı, helikopteri ya da tankı kaplayarak radardan saklayabilirsiniz. Tıpta yapay doku teknolojisinde, nano ilaç taşınım sistemlerinin geliştirilmesinde, diş implantların yapımında, biyoteknolojik ürünlerde yine bu cihazı kullanabilirsiniz. Her alanda kullanabilecek bir cihaz."sayfa 3
ANA SAYFA -> Diğer Şehirler