Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Güven Hoca

4 yıl önce - Cmt 11 Nis 2015, 15:12
11.04.2015 - Cumartesi(+)


(+)


Berktuğ
site denetçisi

2 yıl önce - Pzr 25 Arl 2016, 20:22

TKM SİL BAŞTAN YENİLENİYOR
Alıntı:
- CUMHURİYET TARİHİNİN İLK MODERN SİNEMA, TİYATRO VE KONSER SALONLARI ARASINDA YER ALAN HEMEN HEMEN HER BURSALININ ANILARINDA YER EDİNEN TAYYARE KÜLTÜR MERKEZİ, BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİ TARAFINDAN GÜNÜMÜZ KOŞULLARINA GÖRE SİL BAŞTAN YENİLENİYOR.
- BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANI RECEP ALTEPE, YANGIN, SES, ALARM, IŞIK SİSTEMLERİNDEN KOLTUKLARINA, ZEMİNDEN FUAYE ALANLARINA KADAR TKM’NİN SON SİSTEMLERLE DAHA MODERN BİR HALE GETİRİLECEĞİNİ SÖYLEDİ.


Cumhuriyet tarihinin ilk modern sinema, tiyatro ve konser salonları arasında yer alan hemen hemen her Bursalının anılarında yer edinen Tayyare Kültür Merkezi, Büyükşehir Belediyesi tarafından günümüz koşullarına göre sil baştan yenileniyor. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, yangın, ses, alarm, ışık sistemlerinden koltuklarına, zeminden fuaye alanlarına kadar TKM’nin son sistemlerle daha modern bir hale getirileceğini söyledi.

Tayyare Cemiyeti tarafından ünlü mimar Arif Hikmet Koyunoğlu’nun projesi doğrultusunda yaptırılan ve 1932 yılında hizmete açılan Tayyare Kültür Merkezi, Cumhuriyet tarihinin ilk modern sinema-tiyatro-konser salonları arasında yer alıyor. Yakın zamana kadar Bursa’da kültürel ve sanatsal faaliyetlere ev sahipliği yapabilecek nitelikteki tek merkez olan TKM, Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi ile farklı semtlere yapılan kültür merkezlerine rağmen hem kent merkezindeki konumu hem de tarihi özellikleri nedeniyle bu alandaki önemini hiçbir zaman kaybetmedi. Bursa genelindeki tüm ecdat emaneti eserleri ilk günkü ihtişamları ile kente yeniden kazandıran Büyükşehir Belediyesi, mevcut kent ziynetlerini de günümüz koşullarına göre yenileme çalışmaları kapsamında TKM’deki çalışmalara da start verdi. Proje kapsamında yangın, ses, ışık, alarm sistemleri tümüyle yenilenirken, fuaye alanından balkonlara, duvarlardan zemine ve koltuklara kadar tamamen yenilecek olan TKM, modern bir görünüm kazanacak.

Video:Yepyeni bir merkez olacak
Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, TKM’deki yenileme çalışmalarını yerinde inceledi. TKM’nin tescilli bir yapı olduğunu ve bugüne kadar birçok sosyal, kültürel ve sanatsal etkinliğe ev sahipliği yaptığını hatırlatan Başkan Altepe, “Ancak bu tarihi yapı, zamanla yoruldu. Bir taraftan kentimize farklı kültür merkezleri kazandırırken, TKM’nin de günümüz şartlarına göre yeniden uyarlaması gerekiyordu. Özellikle yangın gibi güvenlikle ilgili imalatlar günümüz standartlarına uymuyordu. Yangın tesisatı, ses, ışık sistemleri tümüyle yenileniyor. Bunun dışında duvarlardan zemine ve balkonlara kadar burası tepeden tırnağa yenilecek. Yaklaşık 6 milyon lira harcayacağımız TKM, her şeyiyle yepyeni bir merkez olacak ve yine güzel organizasyonlara ev sahipliği yapmaya devam edecek. Çalışmalar hızla devam ediyor. Kısa zamanda toparlayıp, yeniden hizmete açmayı hedefliyoruz” dedi.

Kaynak: http://www.bursa.bel.tr/tkm-sil-bastan-yenileniyo ...ber/22945/

Hayırlı uğurlu olsun.


ahmet1965
2 yıl önce - Pts 08 May 2017, 21:46


(+)
Hakan Aydın

6 ay önce - Sal 05 Şub 2019, 14:38


(+)
sayfa 6
ANA SAYFA -> BURSA