Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 246
Misafir 1f3

5 ay önce - Cmt 12 Oca 2019, 23:06

Su abd de market videosu ceken arkadasin daha bircok bu tarz videosu varmis. Cok bilgilendirici cok faydali. Kendiside cok naif alcak gonullu bir insan videolardan anlasildigi uzere.
Gordugum kadari ile sebze meyve bizden pahali fakat bunun disindaki diger urunler genelde bizim burayla ayni hatta bazi et sut urunleri daha ucuz. Biz daha az gelirle bunlari ayni fiyata tuketiyoruz.
Tabii buna ek olarak onlarin alim gucunun yani kisi basi gelirinin bizden 3 4 kat fazla oldugunu da dusunursek onlara gore bu urunleri almak hic dert degil. Zaten arkadas bunu vurguluyor surekli.
Ustelik burasi pahalica bir market diyor. Diger videolarinda baska marketlerde fiyatlar biraz daha dusuk.
Marketin temizligine duzenine hayran kaldim. Urun cesitliligi ise inanilmaz. Hazirlanmis et ve gida reyonunun cesitliligi, goruntusu ayri bir guzel. Hakikaten adamin dedigi gibi sıkır sikır. Benim anladigim, orada yasasam mutfak masrafim burayla ayni gibi olur. Hayret verici bir durum. Orada yasayan arkadaslar soyluyordu ama tabii boyle bir videoda izlemek farkli oldu. Arada bir walmart sitesine de falan girip bakardim ama izlemek gibi olmuyormus dogrusu.

Arkadasin eline emegine saglik. Paylasana da tesekkurler.


OnurMD
5 ay önce - Pzr 13 Oca 2019, 00:03

Ankara'da oturumluk 1+1 tavsiyesi olan var mı? Ya da ne zaman alınmalıdır?

Misafir 5f9

5 ay önce - Pzr 13 Oca 2019, 11:30

Bir gayrimenkulun birden çok değeri vardır.

sahibinin gözündeki değeri: (çevredeki satılık ilanlara bakarak karar verir)

rayiç değeri: (emlak vergisi hesaplanırken değer)

yasal değeri: (TUİKin dikkate aldığı değer)

piyasa değeri: (Evini sattığı değer)

gerçek değer: (Birçok faktöre göre hesaplanan olması gereken değer)

Vatandaş bu değerleri karıştırıyor. Evin rayiç değeri, yasal değeri ve gerçek değeri artarken; sahibinin gözündeki değer ve piyasa değeri azalabilir.

Mesela evinizin olması gereken değeri yani gerçek değeri 200.000. Rayiç değeri 100.000.
Bankadan eksper gelir yasal değer 150.000 fiyat biçer.
Konut talebinin fazla olduğu dönemde fiyatlar şişer. 250.000 den satarsınız.
Konut talebinin az olduğu dönemde fiyatlar düşer. 150.000 den satarsınız.

Gerçek değer ise bilimsel yöntemler ile, uluslararası endeksler de dikkate alınarak yapılan karmaşık bir hesaplama. Baz alınan endeksler en az 20 seneliktir.
Mesela doların piyasa değeri 3.8 iken, gerçek değeri bilimsel yöntemler ile 5.2 bulunur. Hemen alın denir.
Doların piyasa değeri 7.2 iken, gerçek değeri 5.5 bulunur. Hemen satın denir.

Bu sene evinizin rayiç değeri, yasal değeri ve gerçek değeri artacaktır. Ama evinizin gözünüzdeki değeri ve piyasa değeri azalacaktır.

Gerçek değer, piyasa değerinden fazla ise konut alınır.
Konutların çoğunun gerçek değeri yani olması gereken değeri piyasa değerinden halen epey düşük, ev almak zarar.
Örneğin Ankarada bir evin gerçek değeri 200.000 TL ise, evsahibi 400.000 TL istiyorsa almanın bir mantığı yok.
Ama aynı eve 150.000 TL istiyorsa o ev alınır. Alan kişi 200.000 TL evi, 50.000 TL ucuza alır.
Gayrimenkulun önümüzdeki senelerde prim yapacağına inanıyorsa, fiyatı da uygunsa alır, kazanç sağlar.
Sizi yanıltan emlak sitelerindeki, emlakçılardaki ilanlardır.
Gayrimenkulun değerini çok büyültürsünüz.

Al-sat işine yani şimdi alayım 5 sene sonra satarım mantığı gayrimenkulde işlemez, 15-20 senelik yatırım yapacaksınız, iyi düşünmeniz gerek.Misafir 100

5 ay önce - Pzr 13 Oca 2019, 14:32

Aslında konut sektörünede içten saldırı ve manüpülasyon yapıldı. Yok aesa sahibi yok mütaehhit bedavadan rant alıyor vb.
Ancak bunların kuyrupuna takılıp emsallerin düşürülmesi bina yüksekliklerinin kısıtlanması ve kimş yerlerde kayırmayla veya arsanın önünü kesmek için emsal oynamaları da rol aldı. Alt yapı getirmeyen belediyeler de cabası.....
Üretim mi az al saba konut üretimi. Asıl dolara ve faize yönelince üretime jatkısı yok. Yazık oldu.


Misafir 73f

5 ay önce - Pzr 13 Oca 2019, 18:02

Ovacıkta 4+1 daire alana 4+1 daire bedava kampanyası başlamış. Şimdiye kadar alanlara geçmiş olsun.
Ancak bu kampanya yetmez 1 alana 3 bedava ancak süspanse eder o fiyatları.Misafir 5bc

5 ay önce - Pzr 13 Oca 2019, 18:44

Ülke genelinde senelerden beri satılamayan yüzbinlerce konut var. Bu konutlar sıfır, markalı, pahalı konutlar. Fiyat indirimleri, kampanyalar bile fayda etmedi. 1+1, 60 metrekare daireye İstanbulda halen 500.000 diyorlar, bu sene de satılamaz. Aidatları bile 500 TL üzerinde.
Bu yerleri gezdim, site içinde yapılmış lüks yerler, üst gelir grubuna hitap ediyor ama üst gelir grubu da uyanık, böyle konutları almadı, satsan satılmaz, kiralasan kiralanmaz. İşçi memur, orta gelir grubunun bu lüks konutları alacağı yok. Konut stoğu bu yüzden yüksek çıkıyor.
Ayrıca kentsel dönüşümle müteahhitlerin elinde kalan birçok daire var. 2016dan sonra iş yapan, maketten daireleri satamayan müteahhitlerin birçoğu iflas etti, daireleri düşük fiyattan satmak zorunda kalıp piyasadan çıktılar. Devam eden inşaatlar ise yarım kaldı.
Ankara İzmir gibi şehirlerde benzer durumlar var.

2003-2015 seneleri arasında konuta yatırım yapanlar çok kazandı. Sonrasında fiyatlar balon oldu, yatırımcılar konutlarını satıp, dolar, altın ve faize döndü.
Konut maliyetini belirleyen 3 temel faktör vardır. İnşaat maliyeti, arsa fiyatı ve müteahhit karı. İnşaat maliyetinin %30 arttığı, arsa sahiplerinin fiyatları indirmediği ve müteahhitlere güvenin kaybolup inşaatlarını ertelediği, müteahhitlerin iflasta olduğu bir dönemde az konut yapılacağını düşünürsek, işsizliğin arttığı bu dönemde talep olmayacağı açıktır.

2018 Ağustosunda dolar 7.2, sonrasında mevduat faizleri %30 görünce evlerini satışa çıkartanlar çoğaldı. Yüksek fiyattan evlerini satışa çıkarttıkları için satamadılar.
Emlakçılar şu sıralar kiralık piyasasından memnun. Evi satılamayanlara “kiraya ver, ev satılıncaya kadar kira kazan” diyorlar. Düşük kiraya verilen evler doldu. Yüksek kiraya verilenler ise boşaldı. Kira piyasasındaki hareketlilik de buradan kaynaklanıyor.

3 aydan beri takip ettiğim 250.000-350.000 TL arasında, 2+1 , 90 metrekare, iyi muhitlerde, birkaç yaşında lüks daireler arasında %15 indirim yapılan evler satılıyor. Bu evlerde fazla konut stoğu olmaması, orta gelir grubuna yönelik olması, kolay kiralanması avantaj.
İnşaat sektörü çökünce diğer sektörler de krize girdi. Halkın bir kısmı inşaat sektörü çökünce sevinmişti, şimdi işsiz kaldılar, şaşkınlık içindeler. İnşaat sektörü direkt olarak ekonominin %8ini, dolaylı olarak %30unu ilgilendiriyor.
Emlakçıları dolaşın, yorum yapın. Kira fiyatları düşmüştü, şimdi yükseldi diyorlar. 350.000 TL üstü satılık ev için artık telefon bile gelmiyor diyorlar. Faizler %20 seviyesinde, düşme eğiliminde. Enflasyon karşısında faiz zarar ettirdi. Dolar ve altın gözde oldu.
Birçok kişi parasını yastık altına koymuş, piyasayı izliyor. İnşaat sektörü ekonominin lokomotifi olarak geçer. Sinyalizasyon hatası yüzünden lokomotif kaza yaptı, bakalım ne zaman raylar açılacak?


Misafir 386

5 ay önce - Pzr 13 Oca 2019, 20:07

Akıl karıştırmak gibi olmasın ama bu devirde Ankara gibi yerden 500bin TL'ye kim ev alır?
Haydi İzmir'den alınır ve ferah ve modern bir hayat için değer derim.
Ama Ankara'dan bu kadar parayı ödeyip kim neden ev alsın?

İlla yatırım yapacağım diyorsan git %24 mevduat faizi var.
5.30 gelirse git dolar al. Dolar en düşük 5.15'i görebilir. Ama yukarıda 7 TL'ye kadar yolu var.
Yerli ve milli misin? O zaman borsada çok ama çok ucuzlamış bir çok hisse senedi var.
Üstelik inanın bana BİST50'den alacağınız hisse senedi eğer Türkiye çoşacaksa betondan kat ve kat fazla değerlenir.

Yine de yatırım tavsiyesi değildir diyelim.
Saygılar efendim.Misafir 79c

5 ay önce - Pzr 13 Oca 2019, 22:19

Ankara 6 milyona yakin nufusa sahip. 6 milyon insandan her turlu gelir grubu var. Kac kisi parasini faize koyup diken ustunde elin evinde oturur? tabiki alanda olur satanda alamayan da.

OnurMD
5 ay önce - Pzr 13 Oca 2019, 23:52

Sektörün içinde olanlar daha düşeceğini söylüyor , M2 bazında lüks 2+1 veya 1+1 ne kadarda alım fırsatı yaratır? Bilgili arkadaşların görüşlerine açığım

Misafir b0a

5 ay önce - Pts 14 Oca 2019, 16:21

Ankara'dan ev alınır mı bilmem ama Ankara'dan alınmazsa İzmir'den İstanbul'dan hiç alınmaz. M2 fiyatları daha yüksek, ciddi şekilde olumsuz göz alıyor, altyapısı ve üstyapısı iyi değil.sayfa 246
ANA SAYFA -> ANKARA - Haberler ve Sohbet