Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
Erkut Behlül
5 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 21:28

Ne yazıkki sokak köpekleri Eskişehirin kronik sorunlarından bir tanesi. Oturduğumuz yerde bu köpeklerden kaynıyor ve sürekli arabalara saldırıyorlar. Öyle ki köpekleri ezmemek için manövra yaptığında defalarca karşılıklı gelen araçlar burun buruna gelme tehlikesi atlatıyor. Belediyeyi senelerdir defalarca aradık, bu sorunları bildirdik fakat hiç bir şekilde ne gelen oldu ne ilgilenen oldu. Hatta telefonda dalga geçer gibi bize eşkal bildirin denildi. Ne belirtmemizi bekliyorlar acaba. Saldırgan köpek sürüsü var yapacakları iş oraya gelip onları toplayıp barınağa götürmek. Daha bugün aynı şekildede kurtuluş mahallesinde köpek tarafından aracım saldırıya uğradı. Sadece oturduğum mahallede olmuyor maalesef Eskişehirin her yerinde bu sorun kendini gösteriyor. Ve maalesef sadece araçlara saldırmakla kalmıyorlar, oradan geçen insanlarada saldırıyorlar. Çocuklarımız için çok endişe verici vahim bir durum. Selam ve dua ile.

bülentD

5 ay önce - Cmt 12 Oca 2019, 11:37

İsim dolayısıyla Ankara Çankaya GOP (bilen bilir,Ankara'nın en ayrıcalıklı, elit,aristokrat bölgesidir)da yaşıyorum.Yasadigim bölgede kopek ceteleri inanamazsiniz 20-30'ar li gruplar halinde geziyor,arac ve insanlara saldırıyorlar.
Ayrıca isim nedeniyle çok sik ve uzun sürelerle bulunduğum Sakarya (daha geçtiğimiz hafta 11 yaşında okuluna giden çocuğun sokak kopeklerince parçalandığını ve 3 gün sonra hastanede öldüğunu duymuşsunuzdur sanırım) Kayseri illerinde de aynı tipte köpek sürülerine rastladım.Sehirlerin en merkezi ve canlı bölgelerinde mahalle aralarında sürüler halinde geziyorlar.Bu durumdan hayatını şehirde sürdüren ve en önemlisi de okul caginda çocukları olan bir fert olarak çok rahatsızım.ABD ve Avrupa'nın muhtelif şehirlerinde de bulundum ve bir tane dahi sokak köpeğine rastlamamış ve hayretler içerisinde kalmıştım.
Erkut bey emin olun bu sorun CHPli -AKP'li belediye meselesi değil,farkindaysaniz örnek verdiğim şehirlerin hangi siyasi görüşe sahip olduğunu sanırım takip ediyorsunuzdur.Memleketim Eskişehir belediyesini bu konuda savundugum anlaşılmasın ayrıca. Bu sorun ülke sorunu halini aldı,ülkemizde insan hayatının değeri,hayvana bakış,şehircilik kültürü ve evrensel anlayislardan yoksunlugumuzun göstergesi.Devletin bu konuya bakışı,hükümetlerin ciddiyetsizligi,kanunların yasal mevzuatın inatla ele alınmaması bu durumu stabil tutmaya devam eder. Sahsen hayvansever bir insan olarak bu hayvanların sokaklarda ve toplum içinde yaşamasından inanılmaz rahatsızım.Ve bu konuda da bir arpa boyu yol alabilecegimiz hususunda da umitsizim.

Erkut Behlül
5 ay önce - Cmt 12 Oca 2019, 12:41

Bülent bey yazdığınız yorum için öncelikle teşekkür ederim. Çok haklısınız ülke genelinde böyle bir sorun var ve inanın tüm samimiyetimle söylüyorum ki bu yazdıklarımda hiç siyaset, a parti b parti düşünmedim. Memleketim, mahallemde yaşadığım olumsuz tecrübeyi anlatmak istedim. Diğer şehirlerde de durum aynı olabilir fakat misal olarak urfada kaldığım zaman zarfında hiç sokak köpeğine hatta hiç evcil köpeğe rastlamadım. Burada, aradığım belediyenin o alaycı tavırlarını anlatmak istedim sadece. Parti ismi hatta belediye ismi bile vermeden. Bu konuya ülke olarak ve hatta bireysel olarak el atılmalı. Bir arkadaşın da burda belirttiği üzere insanımız yavru iken bu hayvanları sahipleniyorlar, biraz büyüdüğünde ise sokağa atıyorlar. Yoldan geçen vatandaşlar arabadan ekmek atıyor, bu hayvanlar koşullu öğreniyor ve aç oldukları için her arabaya, insana yiyecek birşeyler atacaklar diye saldırıyorlar. Bu saldırılar neticesinde ne yazık ki kaç kişi/çocuk hayatını kaybetti, kaç araba kaza yaptı/atlattı, kaç köpek ezildi. İnsanlara herşeyden önce saygı, sevgi, hoşgörü, vicdan, disiplin öğretilmeli ki çevresine saygılı olsun ve korusun. Selam ve dua ile.

Misafir 008

5 ay önce - Cmt 12 Oca 2019, 13:29

bu sorun artık çığırından çıktı ama sorumlusu sadece belediyeler değil mahalle sakini bazı bilinçsiz insanlar..Eskişehir liyim ama Antalya da yaşıyorum,sadece bizim sokakta en az 20 tane başıboş köpek var,sürekli havlıyorlar,her geçen arabaya saldırıyorlar.ama dediğim gibi sorumlusu bazı bilinçsiz mahalle sakinleri,her köşe başı ve parklar hazır mamadan,su kaplarından geçilmiyor..ne o hayvan sevgisi!!! sen bu kadar çok yemek su verirsen onlarda sadece yer içer ve kontrolsüzce ürer,( belediyelerin kısırlaştırdığı muhabbetine de asla inanmıyorum ) sonrada çocukların oynadığı parklarda çimenden çok köpek pisliği olur..birde bu besleyen insanlara bişey demeye de gelmiyor hemen saldırıya geçiyolar..geçenlerde iş yerimin etrafındaki her köşeye mama koyan kadını nazikçe uyardığımda bana gavur dedi..o fino besleyen kadın hayvan dostu bense gavur oldum..bana göre hayvan sevgisi onların doğasına müdahele etmemek,yaşam alanlarına karışmamak demek,genleriyle oynayıp asil kurd u finoya çevirmemek demektir..doğa da hiç bir hayvanın insan a muhtaçlığı yoktur,bunu o küçük beyninize sokun sevgili 20 kedi besleyip finosunu tasmayla parka işettiren hayvan dostları !..

Misafir 34b

5 ay önce - Cmt 12 Oca 2019, 17:45

Bu konunun suçlusu biziz evet insanlar, özellikle üniversite caģındaki gençler bir hevesle tehlikeli cinsler olarak bilinen Dogo Argentino , Rottweiler, Pitbull köpekleri yavru iken alıp beslemeye başlıyorlar , bir süre sonra usanıyorlar yada memleketlerine giderken salıp gidiyorlar, ne oluyor bu cins köpekler sokak köpekleri ile çiftleşip ortaya genleri pittbull görüntüde sıradan sokak ķöpekleri tarzında bambaşka melez köpekler ťürüyor, belediyeyi bende aradım bölgeyi sordu nokta olarak söyledim işin komik yanı bundan sonra. Yarın aradılar, beyefendi söylediğiniz yerde köpek yoook tabi ben şok ,kısa devre yaptım, o an sinirle görevliye ne söylediğimi hatırlamıyorum ....

Dora B
5 ay önce - Pts 14 Oca 2019, 05:06

ücra yerlerdeki başıboş köpekleri bilmem ama eskişehir merkezde özellikle bağlarda gördüğüm sokak köpeklerinin hiçbir zararını görmedim. kırmızı ışıkta karşıya geçmeyi bekleyen köpek gördüm gözlerimle. çoğu insandan daha akıllı olduklarını söyleyebilirim. başıboş köpekler için toplama kampanyası başlatılacaksa ben de başıboş insanları toplama kampanyası başlatmak istiyorum. köpeklerden daha çok rahatsız ediyorlar beni.

eskişehir' de başıboş köpekten çok son senelerde hızla artan göç nedeniyle başıboş ne idüğü belirsiz insanlar kesinlikle daha tehlikeli geliyor bana.

bülentD

5 ay önce - Pts 14 Oca 2019, 10:07

Sayın Dora,sadece bir insan,köpek değil tüm canlıların yaşama hakkına sahip olduğuna inanırım,fazlasıyla hayvanseverim,vicdan sahibi olduguma inanırım.Cocuklarima da bu insani değerleri aşılamaya çalışırım.Ama,şehir dediğimiz bu büyük yerleşim yerleri insanlar içindir ve insanların yaşaması için kurgulanmıştır,başıboş hayvanlar için değil.Bu hayvanlarında Tanrı tarafından kendilerine bahşedilen yaşam haklarına saygı duyulmalı ama sokak hayvanları için kurgulanmış uygun ortamlarda yaşamlarını sürdürülmesi gerektiğine inanıyorum.

ekal
5 ay önce - Pts 14 Oca 2019, 10:44

Bülent bey konuya yaklasımınızı takdire şåyan buluyorum, yerel yönetimlerin bu tarz mevzûlarda daha etkin rol alacağı ,durumdan çıkan doğal vazifelerini bir an önce uygulamaya koymalarını bekliyoruz , saygılar.

hasana23
5 ay önce - Pts 14 Oca 2019, 18:27

Alıntı:
Sayın Dora,sadece bir insan,köpek değil tüm canlıların yaşama hakkına sahip olduğuna inanırım,fazlasıyla hayvanseverim,vicdan sahibi olduguma inanırım.Cocuklarima da bu insani değerleri aşılamaya çalışırım.Ama,şehir dediğimiz bu büyük yerleşim yerleri insanlar içindir ve insanların yaşaması için kurgulanmıştır,başıboş hayvanlar için değil.Bu hayvanlarında Tanrı tarafından kendilerine bahşedilen yaşam haklarına saygı duyulmalı ama sokak hayvanları için kurgulanmış uygun ortamlarda yaşamlarını sürdürülmesi gerektiğine inanıyorum.

Bir çok konuda farklı görüşlerimiz olsada bülent beyin bu görüşüne sonuna kadar katılıyorum.

ekal
4 ay önce - Cmt 09 Şub 2019, 13:00

Çete gibi geziyorlar arkadaş

(+)

sayfa 6
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET