Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 9
Mustafabey 01

5 ay önce - Cmt 05 Oca 2019, 17:19


(+)


Gündemde poşet mevzusu olduğu için bu konuyla ilgili olarak da uygulama poşet israfını önleyecektir şimdilik ama zaman geçince bu da unutulacaktır günde 10 tl ve daha fazla veren kişiler için 2-3 tl poşet parası vermek pek sorun olmaz, esas sorun bunların geri dönüşümünü sağlamak olmalıdır ancak böyle doğanın temiz kalmasını sağlarız, sadece poşet değil pet şişe, soda gazoz ve cola şişeleri 4000 yılda yok oluyormuş, bu şişelerin yollarda kırılıp yoldan insanlara ve kedi köpek gibi hayvanlarada zararı oluyor, bunları iadeli ve depizitolu yapılırsa geri dönüşümünü sağlamak daha kolay olur, bu işle uğraşan kağıt toplayanlarada ek bir gelir olur, devletde bu işi bedava yaptırmış olur, aşağıdaki gibi bir uygulama başlatılsa daha faydalı ve etkili olur.
Bu konuda çocuklarada okulda konu ile ilgili eğitim verilse daha bilinçli bir toplum oluşur.Mustafabey 01

5 ay önce - Pts 07 Oca 2019, 17:09

İnsanlar kendilerine zararı olmayan hayvanları korumak ve kollaması lazımdır, köy insanları hayvanlara daha fazla değer verir ve onlara çocukları gibi isim koyar ve besler büyütür, etinden, sütünden, peynirinden v.s. faydalanır çünkü onlarıda Allah c.c. yaratmıştır ve boşa yaratmamıştır, hepsinin bir faydası vardır onlara kötü davranmak ve eziyet etmek insanlara günah kazandırır, hepsinin rızkını Rabbimiz veriyor, kuşlar hiç bir şey ekip dikmezler ama sabah yuvalarından aç çıkarlar akşama tok olarak dönerler, yavrularınada yiyecek bulup getirirler onlarıda doyururlar.


Mustafabey 01

5 ay önce - Sal 08 Oca 2019, 17:19Domuz eti haram, faiz almak helal mi?

“De ki: Allah’ın rızk olarak indirdiği şeyler üzerinde düşündünüz mü? O rızklar ki, bir kısmını yasaklıyor, bir kısmını da meşru görüyorsunuz. De ki: Böyle yapmanız konusunda Allah size izin mi verdi; yoksa tahminlerinizi mi Allah’a yakıştırıyorsunuz?”; “Peki, yalanlarını Allah’a yakıştıranlar, Kıyamet Günü hakkında ne düşünüyorlar? Gerçek şu ki, Allah insanlara karşı cömertlik göstermektedir; ama onların çoğu şükretmez.” (Yunus 59, 60)

Rızk veren Allah’tır; miktarını, takdirini O yapar. Yiyilen, içilen, giyilen, üretimi ve ticareti yapılan şeylerde neyin helal neyin haram olduğunun kaynağı insan değil, Allah’tır. İnsanların bazı şeylere helal, bazı şeylere de haram kararı verme yetkisi yoktur. Bunun aksinin geçerli olduğu bir toplum bir nevi isyan toplumudur. Zanlarına göre yaşamakta ve insanları yönetmektedirler. Oysa eğer Allah’a inanıyorlarsa buna yetkileri olmadığını bilmeleri gerekmektedir. Zannıyla hayatını yaşayan kişi veya toplum, sorumludur, cezaya maruz kalacaklarını, Allah (cc), peygamber ve kitap göndererek bildirmiştir. Her konuda hükmün kaynağı Allah’tır. Şimdi rızk kavramına biraz daha şümullü bakalım haramların şimdiye kadar kimseye bir faydası olmamıştır, belki dünyalık mal elde etmiştir ama huzurlarını ve ahiretlerini kaybetmişlerdir, millete reklamlarla öyle güzel anlatıyorlar ki sanki artık, Ramazan, Kurban bayramları, tatillere giderken veya bir şeyler alırken bankadan faiz çekmek şart olmuş gibi insanları inandırdılar ve artık öyle yaşamaya alıştılar, zaten banka sizi kendine bir bağladımı daha kurtulmanız çok zordur, tabi bunun birde ahirette hesabı olacak, Rabbim kimseyi faize muhtaç etmesin inşallah, bulaşanlarada pişman olup tövbe etmeyi nasip eylesin.Mustafabey 01

5 ay önce - Çrş 09 Oca 2019, 17:28Dizilerde rol bulamayınca gündeme gelmek Dine ve müslümanlara hakeret eden bu oyuncuların niyetlerini herkes biliyor zaten.

Başörtülü olanlardan hoşlanmıyorsan eğer
Eşkiya dünyaya hükümdar olmaz dizisinde kaynanan rolundeki Hayriye hanımda kapalıydı dizi setinde niye hiç ses etmedin?

Bunlar hiçbir zaman halkın sanatçısı olamazlar ancak dizilerde torpille 3-4 sınıf rollerde oynayınca kendilerini bir şey zanederler.


Mustafabey 01

5 ay önce - Prş 10 Oca 2019, 17:30Allah Rahmet eylesin inşAllah, bu siyasetçilerin sadece sözleri kaldı hepsi değerli birbirinden güzel sözler, Türkiye sevgisi bir sevdadır, herkes bu toplarda yaşıyor ama sevmeyen ve batı hayranını çok insan vardır.

Vatanı bölmek isteyenler bu sevdalarından hiç vazgeçmezler bunlarla anlaşmak yerine etkisiz hale getirmek kalıcı çözüm getirir.

Görünüşte herkes Erkek ve Vatanı seviyor gibi gözükür ama Vatan için fedakarlık yapmaya gelince malıyla canıyla çoğu fikir değiştir 15 Temmuz gecesinde olduğu gibi bir kısmı Vatan ve Bayrak sevgisi yüzünden kendini tankların önüne attı mücadele etti, diğerleride bankamatiklere koşup paralarını çektiler, depolarını doldurdular kaçmak için.

Halbuki Peygamberimiz (s.a.v) in; “dini, kutsalı, canı ve malı uğruna öldürülen şehittir” müjdesini şiar edinenler mücadele etti, diğerleri ortalikta hiç görünmedi, hocalara saldırdılar.

Vatanı korumak, kollamak hem milli hem de dini bir görevdir, dinimiz vatan savunması için savaşmayı, mücadeleyi ibadet saymıştır. Bunun için her zaman, her yerde hazırlıklı olmamızı emretmiştir. Vatan müdafaasına önem veren atalarımız yeri geldiğinde bu görev için cepheye gitmeyi, cephede çarpışmayı, bunun sonunda şehit ya da gazi olmayı şerefli bir görev saymışlardır.
Vatan savunmasına katılmakla dinimizi, bayrağımızı, vatanımızı, namusumuzu, izzetimizi ve şerefimizi korumuş oluruz. Bunlar bizim asla vazgeçemeyeceğimiz değerlerdir.

Dinimiz, vatan savunmasından kaçmayı büyük günahlardan saymıştır. Peygamberimiz (s.a.v) “Savaşın kızıştığı zaman, savaş meydanından kaçmayı helak edici yedi günahtan biri” saymış “Vatanın savunması için nöbet bekleyenlerin gözlerini cehennem ateşinin yakmayacağını” müjdelemiştir.
Rabbim tüm şehitlerimize rahmet eylesin inşAllah.Mustafabey 01

5 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 17:37Biz hepimiz önce Türküz yıllardan beri bu coğrafyada beraber yaşadık, Osmanlı döneminde birlik olduk üç kıtada sözü geçen bir devlet olduk, daha sonra dış güçlerin oyunlarıyla parçalandık şimdi hala bizle uğraşıyorlar Türk, kürt, alevi, şafi, sünni diye tüm müslümanları birbirlerine düşürüyorlar malesef ırak, libya, suriye bu oyuna düştü biz düşmeyelim dikkatli olalım yoksa düşmanlar boş durmuyor.
Mustafabey 01

5 ay önce - Cmt 12 Oca 2019, 17:45Müslüman Olarak Ölmek Nasip Olur mu?

"Her canlı nefis ölümü tadacaktır"
Hadisi Şerif

Kimse ölmek istemez aklına getirmez ama bir gün bu herkesin başına gelecek ve dünyada yaptıklarımızdan hesapa çekilceğiz, Alllah (c.c.)nin rızasını kazanacak ameller yaptıysak Cennete, yoksa Cehenneme gideceğiz.

Her mü’minin gayesi Müslüman olmak, Müslüman gibi yaşamak ve Allah’ın (c.c.) istediği gibi bir mü’min hayatı geçirmektir. Şüphesiz her Müslüman, Allah’a (c.c.) en güzel şekilde kulluk etmek ve İslâmiyet’i hakkıyla yaşamak için her an çabalar ve bunu umut eder. Bu noktada Müslüman kulların unutmaması gereken bir durum vardır; Müslüman olarak yaşamak ne kadar önemliyse bir Müslüman olarak ölmek ve ahirete Müslüman gitmek de o kadar önemli bir husustur.

Allah’ın (c.c.) Kelamı Kur’an-ı Kerim’de Müslüman ölmenin önemine dikkat çekilmiştir. Allah ü Teâlâ (c.c.) bir ayet-i kerimesinde şöyle buyurmuştur:

“Ey iman edenler! Allah’tan, O’na yaraşır şekilde korkun ve ancak Müslümanlar olarak can verin.”
Âl-i İmrân Sûresi, 102. Ayet

Bu ayet karşısında her Müslüman’ın düşünmesi gereken tek bir şey vardır; “Bu dünyada Müslüman olarak ölmek için feda edilmeyecek hiçbir şey yoktur!”

Her Müslüman yolunu Allah (c.c.) ile bulmalı, Allah’ın (c.c.) çizdiği yolda ilerlemelidir. Hiçbir mü’min hayatı konusunda Allah’tan (c.c.) başkasına müracaat etmemelidir. Bu dünyadaki hayatını yaşarken, Allah’ın (c.c.) belirlediği ölçüler içerisinde imanla yaşayan mü’minler, O’nun hak ettiği bir kul olma gayreti içerisindedirler. Bu gayret içerisinde olan Müslüman kullar, yaptıklarını Allah (c.c.) rızası için yapmayı ve Allah’ın (c.c.) önünde oldukları bilinci içerisinde yapmayı ilke edinmişlerdir.

Hayatını Kur’an’ın buyruklarına göre şekillendiren, Allah’ın (c.c.) söylediklerini yapıp O’nun yasaklarından sakınarak yaşayan her mü’min Allah’a (c.c.) layığı ile kulluk etmeye uğraşıyor demektir. Hayatının her anını bu bilinçle yaşayan Müslüman bir yandan şunu da bilir ki her an ölebilir. Bu sebeple bir Müslüman’ın, Allah’ın (c.c.) sözünden çıkmaması ve O’nun emirlerini yerine getirmesi Müslüman ölme hususunda çok önemlidir. Her an öleceğinin bilincinde olan Müslüman her anını Müslüman gibi yaşamaya gayret eder.

Bu doğrultuda yaşamaya gayret eden mü’minler, Allah’ın (c.c.) izniyle inşAllah Müslüman olarak ölme şerefine de erişeceklerdir.Rabbim cümlemizi Cenneti kazandıracak ameller işlemeyi nasip eylesin.Mustafabey 01

5 ay önce - Pts 14 Oca 2019, 16:41Çevremizde ve toplumdaki insanlar iki grupa ayrılırlar bazıları iyi niyetlidir olumlu düşünürler huzurlu olurlar çevresindekilerede huzur verirler, bazıları kötü niyetlidir hep olumsuz düşünürler kendileride huzursuz olurlar çevresindekilerede huzursuzluk verirler.

Geçmiş üzüntüsü ve gelecek kaygısının ilacı; iman!
Çağın en büyük psikolojik hastalıklarının çoğu da hep gelecek kaygısı ve geçmiş üzüntüsü kaynaklı negatif düşünme alışkanlıklarından doğmaktadır. Kur‘an-ı kerim‘de Allah‘a dost olanlardan ve Allah‘ın da kendilerine dost olduğu insanlardan bahsederken onların geçmiş üzüntüsü ve gelecek kaygısından sıyrılmış olduğundan bahseder. Bunun en öncelikli yolunun da kulun Allah‘a güvenmesi gerektiği ve imanın da bu güven ilişkisi üzerine kurulu olduğundan dem vurur.

Allah‘a güvenen kişi, sürekli bir "ya şöyle olursa" ihtimaller zinciri kurmaktan ve şeytanın vesveselerine kapılıp gitmekten Allah‘a sığınır. Zaten olumsuz düşüncenin islami literatürdeki karşılıklarından biri de vesvesedir. Rasulullah (s.a.v)‘in sürekli okunmasını tavsiye ettiği surelerden biri olan Nas suresinde de "De ki: insanların Rabbine sığınırım! İnsanların hakimine. İnsanların ilahına. Sinsi vesvesecinin şerrinden..." denilerek, insanların fıtrat gereği vesvese ve kuruntulara meyilli olabildiği ve bundan kurtulmanın tek yolunun da insanların Rabbi‘ne sığınmak gerektiği anlatılır.

Rabbim iyi niyetli olmayı ve iyi insanlarla karşılaşmayı nasip eylesin inşAllah.

Mustafabey 01

5 ay önce - Çrş 16 Oca 2019, 17:12Adnan Menderes Türkiye de başbakanlık yapmış ve seçimlerde %57.6 en fazla oy almış iki dönem başbakanlık yapmış bir devlet adamıdır ama idam edildi, idam sebebide bir sürü suçtan dava açılmış sadece bir bebek davası yüzünden idam edilmiştir, yeni yetişen nesillerin çoğu bilmez, asıl ilginç olanda idam edildikten sonra idam ipinin bedeli, son gün yediği yiyeceklerin bedeli, asanların günlük ücretleri eşi Berin hanımdan istenmiştir ve tahsil edilmiştir o zamanki iktidar tarafından kim olduğunu herkes biliyordur.
Resimde Adnan Menderesin ve ailesin durumu zaten her şeyi açıklıyor, albayın onların arasında hava atar gibi oturmasıda bazılarına ilginç gelebilir, son görüşmeleridir bırakın baş başa görüşsün ailesiyle ne olurdu ki?

Menderes ailesinden geriye kalan üç oğlu da kazalarda ölmeside ilginçtir, oğlunun biri evinde intihar etmiş not yazmış ama yazdığı not kendi yazısı değildir, diğer oğluda kaza geçirip ölmüştür, Aydın Menderes de kaza geçirip önce sakat kalmış sonrada ölmüştür.

Aydın Menderes in cenazesi yassı adadan alınarak CB Turgut Özal döneminde istanbula getirilmiştir, Allah Rahmet eylesin.


Mustafabey 01

5 ay önce - Prş 17 Oca 2019, 17:33Yabancı ülkede yaşayanların bazıları doğru yolu bulup müslüman oluyor, araştırıyor, inceliyor ve doğru yolu buluyor ve ahiretini kurtarıyor bunun bir sürü örnekleri var Yusuf İslam gibi ama müslüman bir ülkede yaşayıp 5 vakit Ezan sesi duyup, camileri ve namaz kılan cemati de görüp müslüman olmayanlar, müslüman gibi yaşamayanlar var, daha kötüsü de birde müslüman lara hakeret edenler var, halbuki bu dünya imtihan dünyasıdır kazanan Cennete kazanamayan Cehenneme gidecektir bunu Kuran-ı Kerim Ayetlerle, Peygamber Efendimiz (s.a.v.) Hadislerle bildiriyor, Alimler kitaplarla anlatıyor ama insanlar hiç ölmeyeceklermiş gibi yaşıyorlar, Rabbimiz bu dünyayı boşa yaratmadı, insanları boşa yaratmadı keşke bilseler ve anlayabilselerdi, Rabbim son nefes de müslüman olmayı ve müslüman olarak ölmeyi nasip eylesin inşAllah.

sayfa 9
« önceki   123 ... 8910 ... 192021   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET