Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Gaziantep - Nohut Dürümü
« önceki   123 ... 181920

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 20
Emre aydemir27

2 yıl önce - Sal 14 Mar 2017, 23:13

Bugün kendim yaptım. Gerçekten çok özlemişim Memleketime döndüğümde ilk işim nohut dürümü yemek olucak.

Mert Karakoyun

1 yıl önce - Pzr 23 Nis 2017, 11:06
Adem Tilkioğlu

1 yıl önce - Cum 12 May 2017, 10:45

Gaziantep'in 'Nohut dürümü' tescilleniyor

Leziz yemekleri ile BM'nin Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütü, UNESCO tarafından "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Gaziantep, bir mükemmel lezzetini daha tescillemek için girişimde bulundu. Kentte her öğün tüketilen nohut dürüm için Türk Patent Enstitüsüne (TPE) başvuru yapıldı.


Gastronomi dalında Birleşmiş Milletler Eğitim, Bilim ve Kültür Örgütünce (UNESCO) "Yaratıcı Şehirler Ağı"na dahil edilen Gaziantep'te her öğün tüketilen "nohut dürüm"ün tescillenmesi için girişimde bulunuldu.

Türkiye'nin lezzet duraklarından Gaziantep'te yöreye özgü "nohut dürüm", farklı tadıyla son yıllarda kentin önemli lezzetlerinden biri haline geldi. Geceden ıslatılan nohutların gün içinde kemik veya et suyuyla tuz ve karabiber eklenilerek düdüklü tencerede haşlanmasıyla hazırlanan nohut dürümü, sıcak lavaş ekmeğinin arasına alınıp kaşıkla eziliyor, ardından salata eklenerek acılı veya acısız şekilde müşterilere sunuluyor.

http://www.cnnturk.com/turkiye/gaziantepin-nohut- ...yor?page=1


(+)
Mert Karakoyun

1 yıl önce - Prş 30 Ksm 2017, 17:10
Gaziantep’te pide fırınlarının önünde nohut dürümü bundan sonra satılamayacakAlıntı:

Pide fırınlarının önemli bölümünde gerçekleştirilen nohut dürümü satışı yasaklandı. Bundan böyle özellikle sabah saatlerinde pide fırınları önünde nohut dürümü satışı yapılamayacak. Yapanlar hakkında cezai işlem uygulanacak. Denetimler ise zabıta ekipleri tarafından gerçekleştirilecek. Nohut dürümünün pide fırınları önünde yasaklanmasının ardından dürüm satışını savunan Pideciler Esnaf Odası’nın tepkisi merak konusu oldu.

NOHUT DÜRÜMÜ SADECE GAZİANTEP’TE SATILIYOR

Dürümünün sadece Gaziantep’te satıldığı nohut başka kentlerde sadece yemeklerde kullanılıyor. Gaziantep’te ise sabah saatlerinde pide fırınlarının önünde satışa sunulan kaynamış nohudun tüketimi ise oldukça fazla. Gaziantep Pideciler Odası yönetimi fırın önlerinde satılan nohut dürümünün kentin bir geleneği olduğu ve bu nedenle de satışında bir sorun yaşanmadığına dikkat çekmişti. Ciğer Kebapçıları Odası Başkanı Mehmet Gül ise nohut satışının haksız rekabete yol açtığını dile getirerek daha önceden de yerel yönetimlere yazılı başvurarak satışın yasaklanmasını istemişti. Nohut dürümünün pide fırınları önünde yasaklanmasına en çok kendilerinin sevindiğini anlatan Gül, yerel yönetimlere bu yasaktan dolayı teşekkür etti.

GASTRONOMİ KENTİ GAZİANTEP’İN ÖNEMLİ YİYECEĞİ

Gastronomi kenti Gaziantep mutfağının önemli yiyecekleri arasında yer alan nohut dürümünün dışında onlarca yemekte kullanılıyor. Nohut dürümcülerinin oldukça fazla olduğu kentimizde nohut dürümü 4 lira 50 kuruştan satılıyor. Dürümcülerin yıllardır pide fırınları önünde nohut dürümü satışının engellenmesi yönündeki adımlar ses getirdi. Yerel yönetimlerin aldığı karar neticesinde bundan sonra nohut dürümü sadece dürümcülük yapan işyerlerinde satılabilecek.

EKONOMİ
Bülent Öner29.11.2017


Alıntı:
http://www.hakimiyetgazetesi.com/haber/yasaklandi-haberi-17730.html


KAZIM HASIRCI

2 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 00:17


(+)
Misafir 022

2 ay önce - Cum 11 Oca 2019, 13:02

Zengin yemeği oldu artık.

Eskiden bağlarda yerdik bol nohutlu ve antep acılı salçalı


Misafir 030

1 ay önce - Çrş 20 Şub 2019, 08:50

sakaryada nohut dürüm yapan yer varı arkadaşlar ?sayfa 20
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 181920
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET