Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 207
Rüştü BAKMAZ
5 gün önce - Prş 10 Oca 2019, 18:09

Okuma, araştırma, sorgulama, tek taraflı ezbere sloganlarla ahkam kesmeye devam et.

Yarın öbürgün Meral Akşeneri de listene eklersin.

Dünyayı sağ ve sol olarak algılayıp üstelik ülkenin en faşist partisini sol sanmakla malulsün. Çünkü okumuyorsun anlamıyorsun hayatını ülkenin en faşist partisinin hepsi de yalanoğluyalan palavra sloganlarına teslim etmişsin. Yalnız da değilsin ama bunların çoğu aslen 100 yılda ülkeyi sömüre sömüre şişirilmiş gayrımilli tipler. Arada Anadolu insanından da bu ekibe yamanmaya çalışanlar da çıkmıyor değil.

Aynen durumları şu; Zincirsiz Django filmindeki Samuel L. Jacksonun canlandırdığı zenciden farkları yok.

naims1
5 gün önce - Prş 10 Oca 2019, 18:12

İhracat yani dış ticaret önce etrafındaki komşularınla yapılır.

İsterseniz bir de bizim komşularımıza bakalım.

Yunanistan= batak ülke, kendine hayrı yok bize mi hayrı olacak ticarette.

Bulgarisran=eti ne butu ne, bulgarların her tarafı ticaret olsa ne olur, dişimizin kovuğunu bile dolduramazlar.

Gürcistan= çok küçük pazar bizi kesmez.

Ermenistan=üzerinde konuşmaya bile değmez.
Irak =ırak devleti var mı yok mu belli bile değil, şu an o da bize derman olacak durumda değil.ömümüzdeki yıllarda hala ne olacağı belli değil, ekonomi ve politik olarak.

İran=ambargo tehdidi altında ki komşuya ticaret yapsanız dert yapmasanız ayrı bir dert, ambargo olmasa ülkemiz için güzel pazar ama rahat bırakmıyorlar ki güzel bir ticaret yapalım, 2019 da da durumlar vahim görünüyor.

Suriye=ortada Suriye diye bir devlet kalmadı.

Rusya = şuan da işlerin tıkırında gittiği komşu diyebiliriz. Allahtan onlar var

Etrafımızda ticeret yapabileceğimiz komşu kalmamış çeşitli sebeplerle.

Durum bu kadar vahimken yapılan rekor takdire şayandır.

Birde bu açıdan bakın isterseniz.

Komşularınla ticaret yapamazsan mecburen uzak pazarlara açılmak zorundasın.
Bu hem zor hem de çok zahmetli.

Klavye başında 170 milyar doları beğenmemek kolay tabi.

Hollandanın sadece etrafındaki komşuları yeter ona ayrıca.

Ben Avrupa ülkeleri gibi huzur adası bir coğrafyada değilim ki.

En son naims1 tarafından Prş 10 Oca 2019, 18:23 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Misafir 5bd

5 gün önce - Prş 10 Oca 2019, 18:23

Alıntı: Hep aynı hikaye. 2002 yılından günümüze tam 17 yıl gecmiş ve sen kalkıp 17 yılda 36 milyardan 168 milyara cıkan ihracatı övüyorsun ? 2002 YILINA Kadar bu ülkeyi tek parti yönetmedi. Tansu ciller, mesut yılmaz, Süleyman demirel, sizin agzınızın suyu akan adnan menderes, turgut özallarda yönettiler. Gizlenerek yazacagına gercek kimliginle yazda bilelim kim oldugunu.

Hayır övmüyorum. Rakamlarla konuşuyorum. 80 yılda 36 milyar dolara çıkarabilmişsin. Bu da yılda 450 milyon dolar yapar. Adamlar gelmiş 16 yılda 168 milyar dolara çıkarmış ki bu yılda 10.5 milyar dolar yapar. Senin 80 yılda yaptığını adamlar 3 yılda yapmış. Bu arada bu ülkeyi Adnan Menderes’in, Tansu Çiller’in, Mesut Yılmaz’ın yönettiğini sanman çok komik. Ekonomiden anlamıyorsun ama siyasetten de anlamıyormuşsun belli ki.

Alıntı: Ayrışma derken ? 2002 YILINA KADAR Türk ve kürt kardes gib iydi. HDP değil barajı gecmek %2 oy bile alamıyordu. Ne zaman çözüm süreci ortaya cıktı ayrısma cıktı hdp %10 üzeri oy alan parti haline dönüştü. 2002 yılına kadar bu ülkede alevi,sünni, laz-çerkez ayrımı da yoktu.

Türk-Kürt kardeş olduğu için mi binlerce askerimiz şehit oldu? Bu nasıl bir kardeşlik ki sen kardeşine kendi dilinde anasıyla konuştu diye hapise atıyorsun? Türk-Kürt tabii ki kardeşti. Siz geldiniz onları yok sayıp teröristlerin türemesine izin verdiniz. Şimdi HDP ile ittifak yapanlar da sizsiniz. Alevi-Sünni ayrımı asıl şimdi yok. Siz dün Alevileri Dersim’de bombalayan, Cemevlerine statü vermeyen adamlarsınız ama kafanız güzelmiş. Karşındakini yok say, ez, öldür, kafanı kuma göm sonra ortada sorun olmasın. Ne içiyorsan aynısından bize de söyle.

Sarı Ali

5 gün önce - Prş 10 Oca 2019, 18:50

2008/09 senesine kadar türkiye ekonomisi acayip bir ivme kazandı. 2008/09 'a kadar çok hızlı gelişti türkiye ekonomisi. Hatta dünya finans krizi ve sonrası büyüme devam etti, cumhur reisin dediği gibi kriz teyyit geçti. Ne zaman şu gezi parkı olayları( 2013 ) ve 2016 darbe girişimi patlak verdi,ozamandan beri ekonomi bir türlü yerinde saymaya başladı. Büyümeye rağmen tl acayip değer kaybetti!!!
Eğer bu iki olay olmasaydı şimdi kişi başı gelir 15-18 bin dollarlarda,ihracat 250 -350 milyar dollarlarda olurdu. 2023 hedefleri (kişi başı gelir 20-25 bin, milli hasıla 2 trilyon dollar ,ihracat 500 milyar dollar) rahatlıkla yakalanabilirdi. Bu besberli bir çelme takmadır vatan hainleri tarafından. Yinede inanıyorum ki türkiye gelecekte er ya da geç muazır medeniyetin önüne geçecektir!!! Yine aynı kötü niyetli insanlar buna engel olmaya başlayacaklardır.Ama Allah'ın izniyle bu hedeften türk milletini alıkoyamayacaklar inşallah!!!

güney 01

5 gün önce - Prş 10 Oca 2019, 22:16

Ben bu işin geziyle fetöyle alakası olmadığını düşünüyorum çünkü Bü örgütler olmasa diğer örgütler vardı yanı sürekli birşeyler vardı benim düşüncem ne zamanki inşaat sektörü çoğaldı millet marketı manavı fabrıkayı üretimi bırakıp betona yöneldi işte o zaman patlak verdi. Sayın Baskan işte diyorki İstanbulu türkiyeyi kıyılarımızı ormanlarımızı kim bu hale getirdi betona gömdü? '' ben yaptım '' yahu heryere imar verdiniz beton blokları gelişmişlik olarak gösterdiniz herkez işi gücü bıraktı betona gömüldü zengin oldu ama patladı. Örnek vereyim Adana/pozanti ilçesinden bahsedeyim size biraz küçük yaylalık bir ilçe başladılar dağa taşa imar vermeye son 7 8senede bir inşaat başladı bu ilçede ilçenin manavı kasabı restoran işleteni kısaca ilçenin bütün esnafı müteahhit oldu başımıza kriz Bi patlak verdi binlerce ev bomboş duruyor satılmıyor da sonra herkez kan ağlıyor adamlar 1500 2000 TL ye Bi belge cıkartıyor sözde müteahhit alın size sonuç hüsran. Hem yaylayı yaylalıktan çıkardılar hem işlerinden uzaklaştır hemde paraları şimdi boş boş beton olarak yatıyor.

kalecan
4 gün önce - Cum 11 Oca 2019, 11:34

İstanbul 72,1 milyar dolar ihracat yapmış. Bu rakamın gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Konya'da binlerce fabrika var. Yarısı ihracat yapıyor. Konya'nın ihracatı 1,8 milyar dolar. İstanbul Konya'nın 10 katı olsa 18 milyar dolar yapar. Konya'da üretilen malı İstanbul firmaları ihraç ediyor. Mersinde sanayi yok gibi, ama serbest bölge var. Konya'da üretilen ürünler buradan ihraç ediliyor. İhraç edilen malların kim tarafından ihraç edildiği değil, kim tarafından üretildiği şeklinde bir istatistik daha doğru sonuç verir.

En son kalecan tarafından Cum 11 Oca 2019, 11:38 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

Yakup

4 gün önce - Cum 11 Oca 2019, 11:36

Alıntı:

İstanbul 72,1 milyar dolar ihracat yapmış. Bu rakamın gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum. Konya'da binlerce fabrika var. Yarısı ihracat yapıyor. rakam 1,8 milyar dolar. İstanbul Konya'nın 10 katı olsa 18 milyar dolar yapar. Konya'da üretilen malı İstanbul firmaları ihraç ediyor

Kendiniz degindiniz..

Konyanin mali Istanbul ihracatina yazilarak "Istanbul ihracati" olarak gecmis olabilir..

önery

4 gün önce - Cum 11 Oca 2019, 11:45

Alıntı:
Konya'da binlerce fabrika var. Yarısı ihracat yapıyor. rakam 1,8 milyar dolar. İstanbul Konya'nın 10 katı olsa 18 milyar dolar yapar.

direk böyle bir orantı kurmak doğru olmaya bilir. ürünlerin değeri de önemli. yani aynı mt2 alanda yada aynı sayıdaki her sanayi tesisi aynı oranda ihracat yapacak diyemeyiz.
aynı büyüklükte iki tesisten birisi biri beş yapıyordur diğeri biri iki yapıyordur ve bu şekilde ihraç ediyordur.
haliyle büyüklük aynı olsa da ihraç değerler farklı olur.
Alıntı:
İstanbul 72,1 milyar dolar ihracat yapmış. Bu rakamın gerçeği yansıtmadığını düşünüyorum.

haklı olduğunuz yer var. bazı şirketlerin merkezi istanbulda ama üretim yerleri başka şehirlerde. haliyle ihracat değeri istanbul hanesine yazılabiliyor. yada üreten firma farklı ihraç eden firma farklı olabiliyor.
konya da ki X firma üretip istanbuldaki Y firması ihraç ediyor olabilir de.
Alıntı:
Mersinde sanayi yok gibi,
biraz abartmış gibisin

kalecan
4 gün önce - Cum 11 Oca 2019, 11:51

Alıntı:
Kendiniz degindiniz..

Konyanin mali Istanbul ihracatina yazilarak "Istanbul ihracati" olarak gecmis olabilir..

TİM tarafından illerin 2018 yılında yaptığı ihracat miktarları açıklandı. Pek çok haber sitesinde bu haberin altına yazılan yorumlarda ihracatı az olan iller eleştirildi. Bu iller asalak gibi hazır yiyici olan, üretmeyen, çalışmayan iller olarak yorumlandı. Bu nedenle ben illerin ihracat miktarları hesaplanırken ihraç edilen ürünlerin hangi ilde üretildiğine bakılmasını istedim.

Konya'da bir fabrika un fabrikası makinaları üretiyor. Ürettiği ürünleri İstanbullu bir firma dünyaya pazarlıyor. Bu ihracat istanbula yazılıyor.

Alıntı:
Alıntı:
Mersinde sanayi yok gibi,
biraz abartmış gibisin

Konya ile kıyas ettim.

görkem 07
4 gün önce - Cum 11 Oca 2019, 12:03

500 milyar dolar ihracat hedefi konulduğunda mevcut üretim stili ile zaten bir hayaldi. Ayakları yere basmayan bir hedefti.
Türkiye zannedilen aksıne bir üretim ülkesi ama ürettiği ürünler yüksek AR-Ge çok yüksek teknolojik birikim ürünleri değil bunu TİM in 2018 sektörel rakamlarından anlamak mümkün.

kaynak: http://www.tim.org.tr/tr/ihracat-rakamlari.html

Biz 2018 aralık tim verilerine göre 163.8 milyar dolar ihracat yapmışız. Bunun 37 milyar doları tarım ve tarıma dayalı işlenmiş ürünler. 31 milyar dolar otomotiv, 17 milyar dolar konfeksiyon ihraç etmişiz.

Burada şöyle bişey var 31 milyar dolar otomotiv ihraç ettik ama bu 31 milyar dolarlık ihracat için ne kadar ithalat yaptık. Mesela Renault clionun veya honda civic'in motor bloğunu burada mı döktük, şanzımanı nereden aldık,motor nereden geldi. ortalama yerlilik oranı %50 desek bu sektörde Nereden baksanız 15 milyar dolar ithalat yapmışızdır. Yani 60 milyar dolarlık otomotiv ihraç etsek 15 milyar daha fazla ithalat yapmak zorundayız. mevcut üretim modeli ile.

Bu kısırdöngüyü kırabilmek eğitim sisteminin teknoloji-inavasyon odaklı olması şirketlerin Çok ciddi bir Arge bütçesi olması ve kamu-özel sektör işbirliği olması ve finansman maliyetlerinin çok rekabetçi olması gerekıyor.Çünkü bizim ürün maliyeti açısından çin ve güney doğu asya bloku ile rekabet etme imkan ve ihtimalimiz yok.

Uzun sözün kısası Katma değeri düşük veya yeterince yüksek olmayan ürünler ihraç ediyoruz.

sayfa 207
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET