Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 9
Ahmet Şevket

5 ay önce - Pzr 30 Eyl 2018, 15:14

AEG armatürler ateşleyici destekli olmadığı için ve balast yapıları yeni nesil ampullere uymadığı için değiştirildi. Yoksa hala sağlam çoğu. Gereken ampul stoklarda yok artık. Bazen ateşleyici de ekleniyor fakat ışık verimi istenilen seviyeye ulaşamıyor maalesef.

Ahmet Şevket

5 ay önce - Pzr 30 Eyl 2018, 15:19
Philips HRC 400w

(+)

(+)

Türkiye'de 80 li yıllarda Philips lisansı ile üretilmiş HRC armatür.

Ahmet Şevket

5 ay önce - Pzr 30 Eyl 2018, 15:22
Philips SRC400

(+)

(+)

(+)

(+)

SON-E 400 sodyum buharlı lambalı Philips SRC armatür. 1990lardan

ümit 806

5 ay önce - Prş 04 Ekm 2018, 17:09

Alıntı:
Alüminyum gövdeli ,elektrostatik toz boyalı, reflektörleri eloksal kaplı ve akrilik kapağı çelik mandallı efsane armatür. Balastı, ateşleyicisi, kondansatörü ve Osram Nav-e lambası orijinal mükemmel bir sokak lambası.

yakın plan fotoğraflardan tanımam çok zor oldu. malum cem markalı benzeyen çok armatür var.

Son fotoğrafındaki plastik kapağın açısını görünce tanıdım.

Bu armatürlerden sokak ve caddelerde çok az rastladım. Ayedaş'ın santral binalarında vs çok kullanılmıştı bunlar. 2-3 sene önce Fatih Camii'nin avlusunda da bir örneğini görmüştüm. Ümraniye Santral'deki şimdi enerjisa - ayesaş veznesi olan binanın arkasındaki binanın çevre duvarlarında trafoları ve çevreyi aydınlatma maksadı ile kullanılan örnekleri mevcut olması lazım değiştirmedilerse.

ümit 806

2 ay önce - Pzr 06 Oca 2019, 21:03

Geçen günlerde instagramda bir paylaşımda eski bir sokak lambası gördüm. <link> Paylaşım sahibine neresi olduğunu sordum. Sarıyer Merkez'de arkalarda bir yer olduğunu yazmış.

Bu fotoğraftaki lamba, direkte yeni armatür olmadığı için hâlâ yanıyor olmalı diye düşünerek kafayı taktım. fotoğrafı telefondan yaklaştırmaya çalışıp sokağın ismini "dalgıçlar" diye okudum. fakat google haritarlar'da bu isimde sarıyer'de bir sokak bulamadım. O günlük pes ettim. Ama kafaya takmıştım bir kere. Telefondan fotoğrafa defalarca baktım. Dalgıçlar değil mi yoksa diye. Bilgisayardan yaklaştırılamıyor ama Telefondan az da olsa yaklaştırılabiliyor. Her seferinde Dalgıçlar yazdığına karar verince İBB Şehir haritasında arattım ve Sarıyer Yenimahalle'de Dalgıçlar Sokak isimli bir sokak olduğunu gördüm. Google Haritalar uygulamasına gidip aynı sokağa baktığımda ismi "Bağlar Yolu" idi. İşin garip tarafı sokağın sağ tarafında google haritalarda da bağlar yolu sokağı tabelası var. sol tarafı Dalgıçlar olup sağ taraf bağlar yolu olarak mı devam ediyor bilmiyorum. İnstagram'daki dalgıçlar sokak tabelası haritalarda yok.

şimdi aynı yerin harita görüntülerinden direğin ve lambanın farklı açılardan fotoğraflarını vereyim.

görüntü 1
görüntü 2
görüntü 3

Bu direkte benzer armatür ve direklerde olmayan yaprak şeklinde ferforje süs ve sivri uçlu çıkıntı süslemeler de var. Armatür de çürüme oranı çok düşük şekilde epey sağlam duruyor.

Haritalardan aldığım ekran görüntülerini de ekliyorum.

sayfa 9
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet