Ana Sayfa 915 bin Türkiye Fotoğrafı
Dersimiz Türkçe
« önceki   123 ... 252627 ... 404142   sonraki »
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
medine karadag
6 yıl önce - Pts 14 Oca 2008, 17:45

ben de şunu belirtmek istiyorum "şey" sözcüğü her zaman ayrı yazılır.
hiçbir şey,her şey...

Onur BALCI

6 yıl önce - Sal 15 Oca 2008, 01:20

Alıntı:
Türkçe'de büyük harfle yapılan kısaltmaların arasına nokta koyulmaz.

Bu ifade doğru olmakla birlikte, kısaltmaların arasında bazı durumlarda nokta kullanılır. Bunun en belirleyici örneği, Türkiye Cumhuriyeti'nin kısaltması olan "T.C."dir.

Bununla ilgili bir alıntı:

Alıntı:
Büyük harflerle yapılan kısaltmalarda genellikle nokta kullanılmaz. Ancak askerî sözlerin kısaltılmalarında ve diğer bazı örneklerde nokta konulması gelenekleşmiştir: A. (Alay), H.A. (Harp Akademisi), H.O. (Harp Okulu), K.K.K. (Kara Kuvvetleri Komutanlığı); B.E. (Büyük Elçi), M.Ö. (Milâttan Önce), M.S. (Milâttan Sonra), P.K. (Posta Kutusu), T.C. (Türkiye Cumhuriyeti).

Birkaç kısaltma:

TBB Türkiye Barolar Birliği
TBMM Türkiye Büyük Millet Meclisi
T.C. Türkiye Cumhuriyeti
TCDD Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryolları
TCK Türkiye Cumhuriyeti Karayolları
TCK Türk Ceza Kanunu

İlk yaptığım alıntıda, "Türkçe'de" şeklinde bir yazım var. Bu yanlış yazılan bir yazımdır. Dil adları yapım ekleriyle oluşturuldukları ve yapım eklerinden sonra gelen ekler, kesme işaretiyle ayrılmayacağı için, "Türkçe'de" yazımı yanlıştır.

Kısacası, dil adlarından sonra gelen ekler ayrılmaz. Türkçede, İngilizcede vb.

medine karadag
6 yıl önce - Pts 28 Oca 2008, 22:12

arkadaşlar daha çok yeni yazdığım bir mesaja 'yazım yanlışları rahatsız edici' diye eksi puan verilmiş ve ben tekrar kontrol ettim nerede hata yaptığımı görmek için ama bulamadım çünkü yok.türkçe kurallarını bilmeden yorum yapmazsanız bu hepimiz için daha iyi olur diye düşünüyorum yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen! bunu şikayet amacıyla değil vurgulamak amacıyla söylüyorum, elinde bulunan yetkileri site kullanıcılarımız gerçek dışı iddialarla kullanırlarsa amacımızdan saparız diye düşünüyorum.

Ahmet Arif Hoca

6 yıl önce - Pts 28 Oca 2008, 22:39

Alıntı:
arkadaşlar daha çok yeni yazdığım bir mesaja 'yazım yanlışları rahatsız edici' diye eksi puan verilmiş ve ben tekrar kontrol ettim nerede hata yaptığımı görmek için ama bulamadım çünkü yok.türkçe kurallarını bilmeden yorum yapmazsanız bu hepimiz için daha iyi olur diye düşünüyorum yanlış bilgilendirme yapmayalım lütfen! bunu şikayet amacıyla değil vurgulamak amacıyla söylüyorum, elinde bulunan yetkileri site kullanıcılarımız gerçek dışı iddialarla kullanırlarsa amacımızdan saparız diye düşünüyorum

Bu mesajınız da aynı gerekçe ile eksi puan alabilir.Hatalarınızı bulmanız lazım.
Türkçede en önemli yazım kuralı, büyük harfle cümleye başlamaktır.
Sadece bu açıdan da olsa mesajlarınızı gözden geçirmenizi tavsiye ederim.
Puan şikayetinden önce.
Kolay gelsin.

En son Ahmet Arif Hoca tarafından Pts 28 Oca 2008, 22:54 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi

narses

6 yıl önce - Pts 28 Oca 2008, 22:52

***Türkçe'de

Özel isimlere gelen yapım eklerinden sonraki

çekim ekleri kesme işaretiyle ayrılmaz

ÇetinV

6 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 15:37
Sıfatların sıralaması

"Kızkulesi" başlığına yazdığım bir mesajımdaki cümlenin doğruluğundan emin olamadım. (http://wowturkey.com/forum/viewtopic.php?p=712873#712873)

Kirli bir sabit cam arkasından çekilmiş fotoğraf...
Sabit bir kirli cam arkasından çekilmiş fotoğraf...

Mesajımda ilk cümleyi kullandım. Yolladıktan sonra en doğrusu
Kirli, sabit bir cam... olmalıydı diye düşündüm, ve kelimeler anlamını yitirmeye başladı.

Sakin kafayla bir daha düşüneceğim, ama burada doğru cevabı görüp hazıra konmak beni çok sevindirir.

Onur BALCI

6 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 15:59

Özel mesajla belirtebilirdim; ama herkesin görmesini istedim.

En son düşündüğünüz, doğru aslında; fakat ben "Sabit, kirli bir cam..." ifadesinin daha doğru olduğunu düşünüyorum.

HAKAN©

6 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 16:38

Alıntı:
Kirli bir sabit cam arkasından çekilmiş fotoğraf...
Sabit bir kirli cam arkasından çekilmiş fotoğraf...

Her iki ifade de yanlış.
Çünkü; "sabit cam" diye bir tarif olmaz. Cümlenin doğru olabilmesi için, öncelikle "cam" tarifini düzgün yapmalıyız. Bu cam nerededir? Pencere'deki açılmayan cam mıdır? Yoksa binanın dış cephesindeki giydirme cephe kaplamasının camı mıdır? Yoksa bir uçağın-helikopterin camı mıdır?
Pencere camı ise; "Pencerelerin kirli camları arkasından.." doğru ifade olacaktır. "Pencerenin kirli camları arkasından.." demiş olsadık, sanki temiz olanı vardı da kirlisini tercih etmişiz gibi bir ifade ortaya çıkardı.
Cephe kaplamadaki cam ise: "Binanın kirli kaplama camı arkasından.." doğru ifade olacaktır.
Uçağın-helikopterin camı ise: "Uçağın-helikopterin kirli camı arkasından.." doğru ifade olacaktır.

Görüldüğü üzere, ifademizin karşı tarafca anlaşılabilmesi için mekan ve konum tarifini tam yapmak gerekir.

ÇetinV

6 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 17:57

"Sabit cam" ifadesinin yerine doğrusunu kullandıktan sonra ( teşekkür ediyorum),
Alıntı:
Cephe kaplamadaki cam ise: "Binanın kirli kaplama camı arkasından.." doğru ifade olacaktır.

Hakan Bey'in cümlesinde " kirli" sıfatı, benim yaptığım sıralamadaki gibi ( kaplama ) kelimesinden önce gelmiş. Sıfatların sıralaması konusunda hemfikiriz.

İki ya da üç sıfattan fazlasını peşpeşe kullanmıyoruz aslında. Sıfatları sıralarken ebat, renk, şekil, yaş, malzeme, fiyat, adet gibi konulara dikkat ederek uymamız gereken bir sıralama var mı?
Örneğin:

İki / metal / kırmızı / eski / büyük / ucuz / ağır
sıfatlarından herhangi ikisini " Dolap" kelimesi ile kullanırken sıralamayı nasıl yapmalıyız?
Kırmızı, büyük dolap-?
Büyük, kırmızı dolap-?

Yoksa, en genel özelliği, ya da vurgulamak istediğimiz sıfatı isimden önce mi kullanmalıyız?
Üç yaramaz çocuk
Yaramaz üç çocuk

Özelden yazışabiliriz, ama doğru cevabı burada paylaşırsak yararlı olacaktır.

Cem POYRAZ
6 yıl önce - Cmt 02 Şub 2008, 18:46

Üç yaramaz çocuk
Bu bir karma sıfat tamlamasıdır.

Yaramaz üç çocuk
"Yaramaz çocuk" sıfat tamlamasıdır ve birbirinden ayrılırsa anlatım bozukluğu oluşur. Bu yüzden doğru olan "üç yaramaz çocuk"tur.

[ - HAKAN© - Cmt 02 Şub 2008 17:40 ]

cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
Ana Sayfa -> HABERLER ve SOHBET