Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
serdar ölmez
10 yıl önce - Pts 11 May 2009, 10:24
YENİ GELİŞME >:<


Alıntı:
AĞIR İŞLEYEN BÜROKRASİ VE YENİ DÜZENLEME TEKNOKENTİ VURDU

4 milyar dolarlık yatırımın geleceği tehlikeye giriyor

Geçen yıl çıkan Ar-Ge Yasası ile teknoparklara tanınan avantajların önemli bölümünün bölge dışındaki firmalara da verilmesi, Urla Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nin cazibesini yitirmesine neden oldu

SİNAN DOĞAN (HABER MERKEZİ)

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü'ndeki (İYTE) 2.1 milyon metrekarelik arazinin teknokent olarak Fransız CICOM firması ile Ege Genç İşadamları Derneği'nin (EGİAD)kurduğu şirkete devrinin gecikmesi ve geçen yıl çıkan Ar-Ge Yasası, Urla'da yaklaşık 4 milyar dolarlık yatırımla kurulacak dev teknokentin geleceğini tehlikeye soktu. Bakanlar Kurulu'nun arsa tahsis kararını vermemesi nedeniyle, bölgeye gelecek olan yabancı teknoloji şirketleri beklemeye geçti. Öte yandan Ar-Ge Yasası da Vestel'in Ar-Ge şirketi Cabot'u 64 bin metrekare alanda faaliyet gösteren mevcut teknoloji geliştirme bölgesinden kaçırdı.
Geçen yıl Mart ayında çıkan Ar-Ge Yasası ile teknoparklara tanınan avantajların önemli bölümünün bölge dışında Ar-Ge yapan firmalara tanınması, Urla Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ni vurdu.

TAHSİS BEKLİYOR
İzmir'i teknoloji kenti yapmak için harekete geçen EGİAD ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, dünyada 27 teknoloji geliştirme bölgesine sahip olan Fransız CICOM ile geçen yıl Eylül ayında anlaşma imzaladı. Avrupa'nın en büyük teknoloji üssü olan Fransa'daki Nice-Sophia Antipolis'in kurucusu CICOM'la kurulan ortak şirkette EGİAD yüzde 25, CICOM ise yüzde 75 hisseye sahip oldu. 2 milyon 183 bin metrekarelik arazide yaklaşık 4 milyar dolar yatırımla kurulacak olan teknoloji bölgesi, 20 bin kişiye istihdam sağlayacak. Ancak İYTE'nin sahibi olduğu arazinin yeni şirkete tahsisi için 8 aydır Bakanlar Kurulu kararı bekleniyor.

BEKLEMEYE GEÇTİLER
Arazinin tahsisinin gecikmesi, teknoloji şirketlerinin yatırımlarını beklemeye almasına yol açarken, bir darbe de Ar-Ge Yasası'ndan geldi. Geçen yıl Mart ayında çıkan Ar-Ge Yasası ile teknoparklara tanınan avantajların önemli bölümü, bölge dışında Ar-Ge yapan ve en az 50 Ar-Ge personeli çalıştıran firmalara da tanındı. Yasa üzerine Cabot İzmir, Urla Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ndeki tesislerini kapatıp Manisa Organize Sanayi Bölgesi'ne taşındı. 2004'den beri Urla'da 50 çalışanla faaliyet gösteren, Vestel, Philips CE, NXP, JVC, Panasonic, Hitachi gibi elektronik devlerine dijital televizyon ürünleri için yazılım üreten Cabot, yıl başında Manisa'ya taşındı. Cabot İzmir Yazılım ve Donanım Ticaret Sanayi A.Ş. Genel Müdür Yardımcısı Cem Sezer, "Ar-Ge'de 50 kişi çalıştıran firmalara avantajlar sağlayan yasa ve ekonomik kriz, taşınmamızda etkili oldu. İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi'ndeki en büyük şirket bizdik. Yasa ile teknoparkların getirileri dışarıya göre azaldı. Biz de Vestel'in yazılım yapan başka grupları ile beraber çalışmaya başladık" dedi.

SUİSTİMAL VAR
Netsis Genel Müdürü Murat Ihlamur, Urla'dan taşınıp taşınmamayı değerlendirmeye aldıklarını, birkaç ay içinde karar vereceklerini açıkladı. Ihlamur, "Yasa 50 kişilik Ar-Ge istihdamı yapan firmaları kapsıyor. Biz de çalışan sayısı olarak sınırdayız. Acaba Urla ofisimizi İzmir'e mi taşısak diye düşünüyoruz" diye konuştu. İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü Prof. Dr. Zafer İlken, Ar-Ge Teşvik Yasası'ndan dolayı bazı firmaların Ar-Ge personeli sayılamayacak çalışanlarını bu kategoride gösterdiğini öne sürdü. Yasaya göre 50'den fazla Ar-Ge personeli istihdam eden firmaların, faaliyet gösterdikleri bölgede ilgili teşviklerden yararlanabildiğini söyleyen İlken, "Avantajlardan yararlanmak için teknoloji geliştirme bölgelerinde bulunma zorunluluğu yok. Bu çerçevede Cabot firması da ilgili birimini kendi üretim bölgesine taşıdı. Bu yasa, bazı orta ölçekli firmaların aslında Ar-Ge personeli sayılamayacak kimi çalışanlarını bu kategoride göstererek, teknoparklara gelmemeleri sonucunu doğurabilir ve doğurmaktadır" dedi.

DEĞİŞTİRİLMELİ
EGİAD Başkanı Cemal Elmasoğlu, Ar-Ge Yasası'nın getirdiği mali avantajların gözden geçirilmesi gerektiğini, aksi takdirde teknokentin çalıştırılamayacağını söyledi. Elmasoğlu, "Hükümet ya bu yasayı gözden geçirmeli ya da teknoparklara yeni avantajlar sağlanmalı. Ar-Ge Yasası ile bölge dışındaki firmalara verilen mali avantajlar, sıkıntı yaratıyor. Bu konuda düzenlemeye ihtiyaç var" diye konuştu.

Urla'da bulunan teknoparkın avantajları neler?
* Bölge İYTE gibi bir enstitünün içinde yer alıyor.
* Firmalara İzmir'deki tüm üniversiteler destek veriyor.
* Laboratuvar ve kütüphane gibi altyapı birimleri hazır.
* Huzurlu bir çalışma ortamı yaratıldı.
* Öğretim elemanları bölgede şirket kurabiliyor.
* 10 yıl gelir ve kurumlar vergisi muafiyeti var.
* Sponsor bağışları vergi indirimine tabi.

Teknopark dışındaki firmalara da tanınan ayrıcalıklar neler?
* Ar-Ge birimlerinde 50 kişi çalıştıranlar yasadan yararlanıyor.
* Firmaların Ar-Ge harcamaları vergi dışı tutuluyor.
* Personelin gelir vergisinde yüzde 80 indirim var.
* Sektör ve faaliyet ayırımı yapılmıyor.
* İşveren sigorta primi payının yarısını 5 yıl ödemiyor.
* Yenilikçi girişimlere teminatsız 100 bin TL sermaye veriliyor.

Bölgede neler yer alacak?
Urla Teknokent'de elektronik, yazılım, iletişim, enerji, kimya, biyoteknoloji ve çevre sektörlerinde araştırma yapacak ve yazılım geliştirecek uluslararası firmalar faaliyet gösterecek. Teknokentte zeki ve girişimci gençlerin işlerini geliştirmesine yönelik kuluçkahaneler, yenilikçi iş merkezleri, spor ve eğlence merkezleri, otel ve restoranlar, hizmet ve ticaret merkezleri, uluslararası okul ve üniversiteler, kisişel bakım ve sağlık merkezleri ile yerleşim birimleri olacak.


İnsanın sabır sınırlarının zorlandığı bir yer bu ülke.... Bürokrasi kelimesinin kendisi gibi bürokratik işler de bize yabancı. Anlayamıyoruz..., ne zaman olayların farkına varıp harekete zamanında geçebileceğiz. Sabah sabah bu haber benim sinirlerimi bozdu.

Yeni Asır ın böyle bir haber ve yorumlar ile karşımıza çıkması da bir yönden sevindirici....


Mehmet Ali Ergüvenç
10 yıl önce - Pts 11 May 2009, 13:48

Serdar sağol haber için. izmir medyası bütün olaylarda olduğu gibi, bunda da tepkisiz. Olayların daha fazla üstüne gidilmeli. Ayda bir aynı haberi tekrar tekrar yapmakla olmuyor.

Mehmet Ali Ergüvenç
10 yıl önce - Çrş 13 May 2009, 20:02

Alıntı:

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüs alanı içerisinde bulunan Teknoloji Geliştirme Bölgesine yabancı bir şirketin (C.I.COM A.Ş.) yatırım yapmasına yönelik olarak görüşmeler Başbakanlık Yatırım ve Tanıtım Ajansı'nın bilgisi ve desteği çerçevesinde C.I.COM ile anılan bölgenin yönetici şirketi İZTEKGEB A.Ş. arasında sürdürülmekte olup, konunun kimi basın yayın organlarında yer aldığı gibi bürokratik engellemeler veya alınamayan Bakanlar Kurulu kararlarıyla hiçbir alakası bulunmamaktadır. Benzer haberler daha önce de kimi yayın organlarında çıkmış olup tarafımca gönderilen düzeltme yazıları yayınlanmamıştır.


Prof. Dr. Zafer İLKEN
İZTEKGEB A.Ş. Ynt. Kr. Bşk.
İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Rektörü

http://www.iyte.net/duyuru/13-rektorumuzden-iztek ...klama.html


Kafaları karıştıran açıklamabatuşener
10 yıl önce - Cmt 16 May 2009, 12:34

Alıntı:
Ünlü bilişim firmaları ve 4 milyar dolarlık yatırımı İzmir’e çekmeyi hedefleyen projede kriz aşılıyor

İzmir’i uluslararası bir teknoloji merkezi haline getirecek teknokent projesinde sorunlar aşılıyor. Sanayi ve Ticaret Bakanlığı, dev yatırımın hayata geçirileceği Urla’daki İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampusündeki 2.1 milyon metrekarelik arazinin yüklenici kuruluşlar olan Fransız CICOM ve Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) ortaklığına tahsis edilmesine ve bunun için Bakanlar Kurulu kararına gerek olmadığını açıkladı.

PRENSİP KARARI
Bu gelişmeden sonra arazinin sahibi olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Geliştirme Bölgesi Anonim Şirketi, 4 milyar dolarlık yatırımın İzmir’e gelmesi için CICOM- EGİAD ortaklığına sermaye artırımı yoluyla kapılarını açma ...

İKNA ÇABALARI
Genel kurulda CICOM ve EGİAD’ın, şirketin 20 ortağının tamamını ikna etmesi gerektiği kaydedildi.
İzmir Valisi Cahit Kıraç’ın özel olarak ilgilendiği ...

YEŞİL MİMARİ
İlk aşamada teknokentin inşa edileceği 2.1 milyon metrekarelik arazi üzerindeki mevcut binaların durumu ele alınacak. Dünyanın sayılı teknoloji merkezlerinden ...

DİKKAT ÇEKİYOR
İzmir’i uluslararası bir teknoloji merkezi haline getirecek dev yatırım dünyanın önde gelen bilişim firmaların da dikkatini çekiyor. Özellikle ...

“Bill Gates buraya ilk harcı koymaya gelecek”
EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu, CICOM’un sektördeki gücü ve tanınırlığın ünlü firmaları yatırım için harekete geçirdiğini ...

15-20 bin kişiye iş olanağı var
Dev projeyi hayata geçirecek Fransız CICOM firması, bugüne kadar Fransa’dan Hindistan’a, Fildişi Sahilleri’nden Tayvan’a kadar dünyanın farklı bölgelerinde 17 teknopark kurdu.
Teknokette önümüzdeki 15 yıllık süreçte 10 bini doğrudan Ar-Ge bölümünde olmak üzere 15-20 bin kişinin istihdam edilmesi hedefleniyor.


Tamamı : http://www.yeniasir.com.tr/haber_detay.php?hid=24732


Mehmet Ali Ergüvenç
9 yıl önce - Pzr 22 Ksm 2009, 14:57

Bugün okuduğum bir röportajla bu cicom işinin yalan olduğunu üzülerek öğrendim, sizlerle de paylaşıyorum:

http://www.iyte.net/haber/61-iyte-rektoru-prof-dr ...bolum.html

Alıntı:

- Üniversitemiz içerisinde yer alan İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi (İZTEKGEB)'ne yapılacak yatırımların durumu nedir, sürecin işlemesinde bir sorun var mı?

Fransız C.I.Com şirketiyle yaptığımız protokolün süresi 30 Ekim 2009 tarihinde doluyor. Bu tarihte protokolde belirtilen hususlara ilişkin olarak bize bir rapor sunacaklar. Bu rapor İzmir Teknoloji Geliştirme Bölgesi Yönetim Kurulu'nda tartışılacak ve kendilerine bir yanıt verilecektir. Ayrıca şunu da belirtmek isterim ki söz konusu şirket, yatırımcı değil aracı şirkettir. Yani yatırımı yapacak olan onlar değil, yatırımcıyı bulacak onlardı. Yapılan ön protokolde C.I.Com şirketi bütün yatırımı Türk devletinden bekliyor, ancak yatırımdan sonra kurulacak ortaklıkta, sadece “know how” karşılığında %90’lık hisse istiyor. Biz bu isteklerini hoş karşılamadık. Kasım ortası gibi sonuç netleşir, bunu da kamuoyuyla paylaşırız.


- Yabancı yatırımcı dışında devletin Teknopark için herhangi bir yatırım hedefi var mı?

Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın Teknoparklar için her yıl ayırdığı bir bütçesi vardır. Ancak Teknopark için ilk defa geçen sene kişisel çabalarımızla bütçe alabildik. Orada da o dönemdeki EBSO Başkanı Tamer Taşkın'ın desteğiyle Sanayi Bakanı'yla üç dakika ayaküstü konuştuğumuzda bir miktar para alabildik, onunla da yeni inşa ettiğimiz binanın borcunu kapattık.

Öncelikle ihtiyacın ve yatırımın belirlenmesi gerekiyor. Eğer devletimiz 3 milyar dolar yatırım yapabilecekse zaten yabancı yatırımcıya ihtiyacımız yok. Bizim bunu yapmaya insan gücümüz yeterlidir.

Geleceğe yönelik olarak da düşüncem şudur. Geçen salı İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı ile görüştüm. İZTEKGEB'e ayrılan alanda bizim belirlediğimiz parselasyona göre belediye yol, kanalizasyon gibi altyapı çalışmasını yapacak. O noktadan sonra da buranın tanıtımını da güzel yaptıktan sonra IBM de gelir, HP de gelir. Yabancıya ihtiyacımız kalmaz. Kötü durumda gibi görünsek de neredeyse onuncu büyük ekonomiye koşuyoruz. Aşağılık kompleksinden kurtulup bunu başarabiliriz.

Öte yandan bu C.I.Com konusunda %90'lık payın sadece “know how” karşılığı istenmesi açıkçası sabrımı taşırdı. İZTEKGEB genel kurulda, sanayi, ticaret odası ve diğer ortaklara sordum:

Ben bir Türk firması olarak desem ki Paris'te bu alanda sizin paranızla teknopark kuracağım, sadece “know how” karşılığında kazancın %90’nını alacağım. O zaman beni kovarlar mı kabul mu ederler. Biz niye aşağılık kompleksina kapılıyoruz, ne eksiliğimiz var aksine fazlamız var. C.I.Com Şirketin hazırladığı ön yapım projesini üniversitemizin şehir ve bölge planlama bölümüne incelettim. Aldığım yanıt şu old: "Proje içler acısı, birinci sınıf öğrencisini sınıfta bırakabilecek kadar kötü".
EnderYıldırım
9 yıl önce - Pts 05 Nis 2010, 10:30

Teknokent’te geri sayım
C.I.COM tarafındanverilen teklife uygun olarak hazırlanan taslak incelemek üzere Fransa’ya gönderildi. Oluşuma öncülük eden EGİAD Başkanı Elmasoğlu, en geçbir ay içinde imza atılmasını beklediklerinisöyledi


Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) ve İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) ortaklığıyla Urla’daki İYTE Teknoloji Geliştirme Bölgesi’nde toplam 2 milyon 184 bin metrekarelik arazide kurulması planlanan “Teknopark” için yapılan çalışmalarda son aşamaya gelindi. Farklı ülkelerde 27 teknoloji geliştirme bölgesine sahip olan, Avrupa’nın en büyük teknoloji üslerinden Fransa’nın Nice kentindeki Sophia Antipolis’in kurucusu C.I.COM tarafından verilen teklife uygun olarak hazırlanan taslak incelemek üzere bu kurumun yetkililerine sunuldu.
Oluşuma bugüne kadar öncülük eden Ege Genç İşadamları Derneği (EGİAD) Yönetim Kurulu Başkanı Cemal Elmasoğlu, çok uzun ve zorlu süreçler geçirdiklerini ancak kent için önemli ve gelecek açısından çarpıcı bir noktaya geldiklerini söyledi. Elmasoğlu, C.I.COM yetkililerinin itirazları olmaması durumunda bir ay içinde protokole imza atılabileceğini belirtti. Protokolün ardından kurulacak şirkette kendilerine yüzde 25’lik ortaklık sunulduğunu kaydeden EGİAD Yönetim Kurulu Başkanı, finans arayışlarının sürdüğünü ifade etti.
“İzmir’in başına talih kuşu konmuş olacak” diyen Cemal Elmasoğlu, şöyle konuştu: “Bu proje sadece EGİAD’a özel bir şey değil. Bu bir Türkiye projesi. Herkese açık. Bizim önceliğimiz İzmirli yatırımcılar. Ancak İzmirliler sahip çıkmazlarsa İstanbullar sahip çıkmak isteyecektir. Yüzde 25’lik payı bulamazsak, projeyi Türkiye’ye açarız. Mutlaka İzmir dışından ortaklar gelecektir.”

Milliyet Ege


EnderYıldırım
8 yıl önce - Sal 17 Ağu 2010, 18:51

"Teknopark projesine bir an önce başlamak istiyoruz"

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE) arazisi içinde kurulması planlanan teknoparkla ilgili, Fransız teknoloji bölgesi işletici şirketi CICOM'un Yönetim Kurulu Başkanvekili Cem Ateşler, projede son dönemece gelindiğini, rektörlüğü ikna ederek projeye bir an önce başlamak istediklerini belirtti. Ateşler, Ege Genç İşadamları Derneği Başkanı (EGİAD) Cemal Elmasoğlu ve İzmir Kalkınma Ajansı Genel Sekreteri Ergüder Can ile birlikte İzmir Valisi Cahit Kıraç'ı makamında ziyaret etti. Vali Kıraç, görüşme sonrası yaptığı açıklamada, İYTE ile CICOM arasında uzun bir süreden bu yana temasların sürdüğünü, projenin bir an önce olabilirliği varsa, tespitini yapmak üzere bugün taraflarla bir toplantı düzenleneceğini, görüşmelere katkı vermeyi umduklarını belirtti. Ziyaret sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Ateşler, bir teknoloji parkının kolay olmadığını, uzun bir süreci gerektirdiğini, İzmir'deki projeyle ilgili de yap- işlet- devret modeli üzerinde anlaşıldığını ifade etti.

Ateşler, 'Model üzerindeki görüşmeler belirli bir süre aldı. Ama artık son dönemece geldik. Biz de heyecanlıyız. Bir an önce başlamak istiyoruz. İlk defa yapılan bir proje olduğu için rektörlük de dikkatli. Aramızda bir anlaşmazlık yok'' dedi. Ateşler, bir gazetecinin ''İYTE Rektörlüğü'nün CICOM'un ortaya henüz bir proje koymaması nedeniyle çekinceleri olduğunu açıkladığını'' belirtmesi üzerine, ''Rektörlüğün kaygılarını giderebilecek bir öneriyle geliyoruz. Sayın rektör de en iyisini yapmak istiyor. Fakat uluslararası alanda sürecin nasıl yürüdüğünü anlatacağız. İkna etmeye çalışıyoruz. Bugün şu veya bu şekilde bir sonuç çıkacak. Sonuç çıkarsa hemen başlayacağız'' diye cevap verdi.

TEKNOLOJİ KENTİ KURMAK İÇİN ÇOK ELVERİŞLİ BİR YER

Dünyada yaşanan ekonomik krizin İzmir'de kurulacak teknokent için bir avantaj olduğuna dikkati çeken Ateşler, büyük yatırımcıların artık pahalı olan batı ülkelerinden daha ucuz ancak kaliteli beyin gücüne sahip okulların bulunduğu bölgelere geçmek istediğini söyledi. ''Bu akımı değerlendirmek için İzmir'deyiz'' diyen Ateşler, İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü kampüsünün teknoloji kenti kurmak için çok elverişli olduğunu ayrıca İzmir'in de iklim koşulları ve ekonomik yapısıyla önemli avantajlarının bulunduğunu kaydetti. Ateşler, CICOM olarak İzmir'de Fransa'daki Sophia Antipolis benzeri bir teknoloji kentini kurmak istediklerini sözlerini ekledi.

EGİAD Başkanı Elmasoğlu ise CICOM'un İzmir'de kuracağı teknokent ile ilgili tüm çalışmasını tamamladığını, İzmir'de Avrupa'da henüz olmayan ve çevreci yaklaşımıyla dikkat çeken bir modeli uygulayacağını ifade etti. Elmasoğlu, projeyle ilgili yap işlet devret modeli üzerinde bir kaç detayın bulunduğunu, bunların bugün içinde çözümü için Vali Kıraç liderliğinde bir araya gelineceğini belirterek, ''İnşallah halledeceğiz. Halledilmemesi konusunu düşünmek istemiyoruz. Etik ve prensip olarak bu akşam bir sonuca varmak istiyoruz'' dedi.

Yeni AsırMisafir 373

7 ay önce - Çrş 14 Ksm 2018, 11:37

Teknoparklardan 3,6 milyar dolarlık ihracat yapıldı.

https://www.star.com.tr/teknoloji/bakan-varank-te ...r-1405368/

Misafir 3a2

5 ay önce - Sal 01 Oca 2019, 16:23Misafir a93

5 ay önce - Cum 04 Oca 2019, 09:21

evet konyada nadir yapılabilecek aktivitelerden biri. güzel bir yapı. gidipte öyle boş boş gezmemek lazım . çocukları falan da götürmek gerekli. de kardeşim bunun izmir ile ne alakası var?sayfa 6
ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet