Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Sal 11 Arl 2007, 11:00
İzmir'e Özel Hediyelik Eşya Yarışması


İzmir'e Özel Hediyelik Eşya Yarışması Başlıyor.
İzmir'e yaratıcılıkları ile bir katkı yapmak isteyen İzmirliler için güzel bir fırsat...


Alıntı:
İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, İzmir'in ekonomik gelişimi ve turizm açısından daha ileriye taşınması için yürüttüğü çalışmalara özel bir proje daha eklemiştir.

İzmir'in özgün niteliklerini, öne çıkan özelliklerini yansıtacak hediyelik eşyaların tasarlanmasını, hediyelik eşya üretimini teşvik ederek bu alanın sektöre dönüşmesinin önünü açmayı amaçlayan bir tasarım yarışması düzenlemiştir.


Girişimci Kadın Derneği ortaklığı ile düzenlenen yarışmaya sadece İzmir'den değil ülke genelinden daha önce ürünüyle başka bir yarışmaya katılmamış olma şartını taşıyan kişi, kurum ve kuruluşlar başvurabilecektir. Özellikle kadınların iş yaşamına ve üretime kazandırılması açısından tercih; kadın katılımcıların çokluğudur.

Yarışma için tasarlanacak ürünlerin İzmir'i simgelemesi ve İzmir'e özel bir tasarım olması gerekmektedir. Ayrıca, ürünlerde üretilebilir ve satılabilir, ekonomik bir değer yaratabilir olma nitelikleri de aranacaktır.

Organizasyonda katılımcılar arasından genel değerlendirme kriterlerine en uygun bulunarak birinci seçilen ürüne 3.000 YTL, ikinci seçilen ürüne 2.000 YTL, üçüncü seçilen ürüne ise 1.000 YTL para ödülü verilecektir.

Jüri tarafından ön elemeden geçen ürünler, bir hafta boyunca sergilenecek ve ziyaretçiler tarafından da ürünlere puan verilmesi istenecektir.

Başvurular; 26, 27, 28 Aralık 2007 tarihlerinde İESOB Halkla İlişkiler birimi tarafından kabul edilecektir. 18 Ocak 2008 tarihinde yapılacak ödül töreninde katılımcılar ödüllerini alacaklardır.

Yarışma sonrasında kurulacak atölyelerde, ödül alan ürünlerin üretimine başlanılacaktır. Bu atölyelerde, ödüllü ürünlerin sahipleri de istihdam edilecek ve esnaf kategorisinde ekonomik değer yaratmaları için kendilerine önemli bir fırsat tanınacaktır.

Başvuru Dosyaları

Başvurmak isteyen kişi/kuruluşlar, Başvuru Formunu doldurarak yarışmaya katılacaklardır. Başvuru formuna kişi/kuruluş gerekli görmesi halinde ek yapabilir. Ek'lerin toplamı 3 sayfayı geçmemelidir. Başvuru formunda verilen bilgi ve belgelerin her türlü sorumluluğu kişi/kuruluşa aittir. Başvuru Formu ve ekleri biri asıl olmak üzere 3 adet hazırlanarak İESOB Halkla İlişikler Birimine teslim edilecektir.

Başvuru Kriterleri

Başvuruda bulunan kişi ve kuruluşların ürünlerinin herhangi bir yarışmaya katılmamış olma şartı vardır. Yarışmaya başvuruda bulunanların aşağıda belirtilen diğer şartları da yerine getirmesi gereklidir.

1.Yarışma için tasarlanacak ürünlerin İzmir'i simgelemesi ve İzmir'e özel bir tasarım olması gerekmektedir.

2. Yarışmaya sunulacak ürünlerin üretilebilir ve satılabilir, ekonomik bir değer yaratabilir olma niteliği aranacaktır.

3.Yarışmaya katılacak ürünlerin özgün ve yeni tasarım olması gerekmektedir. Ödül almış olmasına rağmen, ürünün aynısının/benzerlerinin daha önceden ticari emtia olarak var olduğu saptanması halinde ödül, kişi/kuruluştan geri alınacaktır.

4.Başvuru kriterleri her yıl gelişen duruma göre değişebilir.

Başvuruların Değerlendirilmesi

Organizasyon için başvurular dört kademede incelemeye tabi tutularak değerlendirilecektir.

1.Ürünler jüri tarafından değerlendirmeye tabi tutulacak ve formata uygun olmayanlar elenecektir.

2.Formata uygun başvurular jüri tarafından teknik esaslar (maliyet, üretilebilirlik, satılabilirlik) çerçevesinde değerlendirilecek ve bir rapor hazırlanacaktır.

3.Ürünler kamuya açık bir alanda bir hafta süresince sergilenecek, ziyaretçiler tarafından doldurulacak anket formları aracılığı ile değerlendirilecektir.

4.Son olarak puanlama, organizasyon kurulu tarafından yapılacaktır. Puanlar, daha sonra Kurul Başkanı tarafından basın-yayın organları aracılığı ile kamuoyuna duyurulacaktır. Sergileme sonrasında ödül kazanamayan kişi/kuruluşlara bir değerlendirme raporu verilecektir.

http://www.iesob.org.tr/index.php?option=com_cont ...Itemid=117


H.İ.Murat ÇELİK
11 yıl önce - Çrş 09 Oca 2008, 12:33

İzmir'e Özel Hediyelik Eşya Yarışmasına Katılan Ürünler Sergiye Açılıyor.

İzmirliler olarak sizde seçime katkı da bulunabilirsiniz. Bunun için sergiyi ziyaret etmeniz yeterli.
Ayrıca bu güzel proje için İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Girişimci Kadın Derneği'ne
teşekkürlerimizi iletmeliyiz.


Alıntı:
Ön elemeyi geçen ürünler Alsancak'ta sergilenerek halk oylamasına sunulacak. İESOB Başkanı Mutlu, hediyelik eşya üretimini sektör haline getirmeyi hedeflediklerini belirterek, kazananlara hem para ödülü verileceğini hem de oluşturulacak atölyelerde istihdam edileceklerini bildirdi.

İzmir Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği ile Girişimci Kadın Derneği tarafından organize edilen İzmir'e Özel Hediyelik Eşya Yarışması''na katılan eserler arasından ön elemeyi geçenler, pazartesi günü sergilenmeye başlıyor.


Yarışmaya müracaat eden 235 ürün arasında yapılan değerlendirme neticesi sergilenmeye layık görülen 85 ürün, Konak Belediyesi Alsancak Kültür Merkezi Sergi Salonu'nda halkın beğenisine sunulacak. 12 Ocak'a kadar sürecek sergiyi gezen ziyaretçilerden de, ürünler için oylamaya katılmaları istenilecek.

Yarışmaya dereceye girecek eserlerin halk oylaması ile belirlenmesi, yarışmanın tarafsızlığı, kazanan eserlerin toplumun çoğunluğun beğenisini kazanması açısından önemli olacak.

Kazananlar istihdam edilecek...

Girişimci Kadın Derneği ile birlikte gerçekleştirilen yarışmanın büyük ilgi gördüğünü belirten İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Zekeriya Mutlu, ilk kez düzenlenmesine rağmen Ege Bölgesi'nin çeşitli illerinden yarışmaya önemli katılımlar olduğunu söyledi.

Hediyelik Eşya Yarışması ile kentin turizm ve ekonomik potansiyelini geliştirmeyi hedeflediklerini hatırlatan Mutlu, ‘Organizasyonumuzun asıl amacı, hediyelik eşya üretimini teşvik ederek, bu alanda bir sektör oluşturmak. Bu vesile ile de İzmir'e özgü nitelikleri öne çıkaran hediyelik eşyaların tasarlanması sağlandı. Yarışmaya gösterilen ilgiden çok memnun kaldık.

Yarışma sonrasında kurulacak atölyelerde, ödül alan ürünlerin üretimine başlanılacak. Bu atölyelerde, ödüllü ürünlerin sahipleri de istihdam edilecek ve esnaf kategorisinde ekonomik değer yaratmaları için kendilerine önemli bir fırsat tanınacaktır ‘ diye konuştu.

Ege Bölgesi'nden yoğun katılım...

İESOB ile Girişimci Kadın Derneği ortaklığı ile düzenlenen yarışmaya İzmir'in yanı sıra Manisa, Afyon, Uşak, Denizli ve Muğla illerinden 235 başvuru geldi. Seramik sanatçısı Bingül Başarır, DEÜ GSF Çini Bölümünden Yrd. Doç. Atilla Cengiz Kılıç, Doç Dr. Vedat Kaçar, Doç. Dr. Nuray Yılmaz, Halim Yazıcı, L. Yeşim Saygılı, Celal Erdem, Mehmet Gülaylar, Ebru Ergin Ünal, İlker Tek ve Emel Denizaslanı'ndan oluşan kurul tarafından sergilenmeye layık görülen 85 ürün seçildi.

Ziyaretçilerin de oylayacağı eserlerin dereceleri, sergi sonrası yine seçici kurulun kullanılan oyları değerlendirmesiyle belirlenecek. Birinci seçilen ürüne 3.000 YTL, ikinci seçilen ürüne 2.000 YTL, üçüncü seçilen ürüne ise 1.000 YTL para ödülü almaya hak kazanacak.

http://www.iesob.org.tr/index.php?option=com_cont ...Itemid=117


ANA SAYFA -> İZMİR - Haberler ve Sohbet