Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Avrupa baharı: 'Sarı Yelekliler' Avrupa'yı yakıp yıkıyor
« önceki   123 ... 222324 ... 373839   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 23

''Sarı Yelekliler''in amacı gerçekten pahalılığı protesto etmek mi ?
Evet, sadece akaryakıt zammı ile ilgili 7.2%  7.2%  [11]
Arkasında kimse yok, sadece vatandaşların eylemi, eylemler daha derinleşecek 21.6%  21.6%  [33]
Arkasında Abd ve yahudiler var, olaylar çok daha büyüyebilir 23.5%  23.5%  [36]
Biz ''Endişeliyiz'' demeye devam edelim, birbirlerini yesinler 47.7%  47.7%  [73]
Toplam Oy : 153

HAKAN UZN

1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 14:35

Alıntı:
SARI YELEKLİLER NE İSTİYOR?

Hayır, sadece benzin zammına protesto değil. Resimdeki protestocunun sırtında yazdığı gibi Fransızları uyanmaya çağırıyorlar.

İşte tercümesi, altta da orijinal metnin yayımlandığı bir link:

- Sıfır evsiz: ACİL.

- Gelir vergisi daha kademeli olsun.

- Asgari ücret net 1300 avro olsun. [Halihazırda net asgari ücret yaklaşık 1150 avro.]

- Köylerde ve şehir merkezlerinde küçük esnaf korunsun. (Şehir merkezlerinin etrafında küçük ölçekli ticareti yok eden dev alışveriş merkezi inşaatlarına son verilsin) + şehir merkezlerinde bedava otoparklar kurulsun.

- Konutlar için büyük bir ısı yalıtımı projesi (vatandaşa da tasarruf yaptıran bir ekoloji uygulaması).

- BÜYÜKLER (McDonalds, Google, Amazon, Carrefour) BÜYÜK vergi ödesin, küçükler (zanaatkârlar, küçük ve orta ölçekli işletmeler) küçük.

- Herkes için aynı sosyal güvenlik sistemi (zanaatkârlar ve bireysel girişimciler de dahil). Serbest çalışanlar için ayrı sosyal güvenliğe [Bağ-Kur benzeri] son verilsin.

- Emeklilik sistemi dayanışmacı ve sosyal kalsın. (Puanlı emeklilik hesabına hayır.)

- Akaryakıt zammına son.

- 1200 avronun altında emeklilik maaşı olmasın.

- Tüm seçilmişlerin maaşı ülkenin ortalama maaşıyla eşit olsun. Seyahat ve ulaşım harcamaları denetlensin, ancak zorunlu olanlar karşılansın. Yemek ve tatil kuponu hakları olsun.

- Tüm Fransızların maaşları, aynı zamanda emeklilik maaşları ve sosyal yardımlar enflasyona endekslensin.
Fransa sanayi muhafaza edilsin; üretimin ülke dışına kaydırılmasına son verilsin. Sanayimizi korumak uzmanlığımızı ve işlerimizi korumak demektir.

- Ülke dışı çalışanlar sistemine [AB üyesi ülke vatandaşlarının bir başka ülkede çalışmaya gönderilmesi (posted workers)] son verilsin. Fransa topraklarında çalışan bir kişinin aynı maaş düzenine ve haklara sahip olmaması kabul edilemez. Fransa sınırları içinde çalışma hakkı olan herkes Fransız vatandaşlarıyla eşit olmalı ve o kişinin işvereni Fransız işverenlerle aynı vergileri ödemeli.

- İş güvenliği hakkında: büyük şirketlerin sözleşmeli işçi çalıştırma hakkı sınırlandırılsın. Kadrolu çalışma hakkı istiyoruz.

- Rekabet ve İstihdam İçin Vergi Kredisi [CICE – Büyük şirketler için vergi indirimi] kaldırılsın. Buradan elde edilecek kaynak (elektrikle çalışan arabaların aksine gerçekten ekolojik olan) hidrojenle çalışan araba üretimi için Fransa sanayiine aktarılsın.

- Kemer sıkma politikalarına son. Hiçbir meşruiyeti olmayan borç faizlerinin ödemesi durdurulsun. Ödenmesi gereken borçlara kaynak olarak en fakir ve az varlıklı kesimin parasını almak yerine, 80 milyarlık vergi kaçakçılığının peşine düşülsün.

- Zorunlu göç hareketlerinin sebeplerine çözüm üretilsin.
Sığınmacılara iyi davranılsın. Onlara barınak, güvenlik, temel gıda ve çocuklarına eğitim sağlamak bizim sorumluluğumuz. Dünyanın birçok ülkesinde, sığınma talebine yanıt bekleyen kişiler için ağırlama kampları kurulması adına Birleşmiş Milletler’le işbirliği halinde çalışılsın.

- Sığınma talebi reddedilenler ülkelerine gönderilsin.

- Hakiki bir entegrasyon politikası uygulansın. Fransa’da yaşamak Fransız olmayı gerektirir (tamamlayana sertifika verilmek üzere Fransızca dil, Fransa tarihi ve vatandaşlık bilgisi dersleri verilsin).

- Azami ücret ayda 15 000 avro olsun.

- İşsizler için iş alanları açılsın.

- Engellilere verilen mali ödeme artırılsın.

- Kiralara sınırlama getirilsin. Daha çok sayıda makûl ücretli kiralık konut yapılsın (özellikle öğrenciler ve güvencesiz koşullarda çalışanlar için).

- Fransa’ya ait mülklerin (baraj, havalimanı vb.) satışa çıkarılması yasaklansın.

- Yargı, polis, jandarma ve orduya daha kapsamlı imkânlar sunulsun. Güvenlik güçlerine fazla mesai için ödeme yapılsın veya bunun karşılığı tatile çevrilebilsin.

- Ücretli otoyollardan toplanan paranın tamamı Fransa’da otoyol ve yolların yapımına, bakımına ve güvenliğine yatırılsın.

- Gaz ve elektrik ücretleri özelleştirmeler sonrasında artış gösterdi. Tekrar kamusallaştırılsın ve fiyatlar aşağı çekilsin.
Küçük yerleşimlerdeki demiryolu hatlarının, postane şubelerinin ve ilkokul ve anaokullarının kapatılmasına son verilsin.

- Yaşlı nüfusun hayat seviyesi yükseltilsin. Yaşlılar üzerinden para kazanılması yasaklansın. Gri altın [yaşlıların biriktirdiği para] devri kapandı. Gri refah çağı başlıyor.

- Anaokulundan lise sona kadar hiçbir sınıfta öğrenci sayısı 25’i geçmesin.

- Psikiyatrik desteğin yaygınlaşması için imkânlar sunulsun.

- Halk oylaması anayasaya girsin. Her bireyin yasa teklifini sunabileceği, bağımsız bir teşkilatın denetiminde kolay anlaşılır ve etkili bir site kurulsun. Eğer söz konusu yasa teklifi 700 binin üzerinde imza toplarsa, Meclis bunu tartışıp, düzeltip, tasarı haline getirerek tüm Fransızların katılacağı bir halk oylamasına sunmakla yükümlü olsun.

- Cumhurbaşkanlığı görev süresi yeniden 7 yıla çıkarılsın. [Cumhurbaşkanının görev süresi, milletvekili görev süresine tekabül etmesi ve bu sayede yasama ve yürütmenin farklı siyasi görüşler tarafından kutuplaşmasını engellemek gerekçesiyle 2000 yılında 7 yıldan 5 yıla indirilmişti.] (Cumhurbaşkanının seçiminden iki yıl sonra milletvekili seçimlerinin düzenlenmesi cumhurbaşkanının yürüttüğü siyasete bir memnuniyet veya memnuniyetsizlik mesajı verilmesini sağlıyordu. Bu da halkın sesini duyurmasına katkıda bulunuyordu.)

- Emeklilik yaşı 60 olsun. Fizikî zorluk içeren mesleklerde (inşaat işçiliği, mezbaha işçiliği gibi) çalışan herkes için ise 55 olarak belirlensin.

- 6 yaşındaki bir çocuk tek başına kendi bakımını üstlenemeyeceğinden, çocuklar 10 yaşına girene kadar geçerli olmak üzere çocuk bakımı için parasal destek sistemi geri getirilsin.

- Ticari malların dolaşımı demir yollarıyla sağlansın.

- Vergilerde stopaj sistemine son verilsin.

- Eski cumhurbaşkanlarına ömür boyu ödenek uygulamasına son verilsin.

- Banka kartıyla ödeme yapıldığında esnafa ek vergi uygulanmasın.

- Gemi yakıtlarına ve kerosene vergi getirilsin.

( Tercüme: Hakan Karacı)

https://www.scribd.com/document/394450377/Les-rev ...ets-jaunes


Bu olay Türkiye'de yaşandığı zaman batıl dünyası hakkımızda böyle yazmazlar. Türkiye'de ki basın da böyle yazmaz. Hükümet gitsin de ne şekil giderse gitsin zihniyeti var. Elbette protesto etmek demokrasi haktır. Tabi yakıp yıkmamak şartıyla.


ahmetsever
1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 19:41

Alıntı:
Fransız basınından flaş iddia: Darbe yapabilirler
Fransız basını 'Sarı Yelekliler’in Cumartesi günü gerçekleştirecekleri protestolarda darbe teşebbüsünde bulunabileceğini iddia etti

Fransız basını Cumhurbaşkanlığı yetkililerine dayandırdığı haberlerinde 'Sarı Yelekliler’in Cumartesi günü gerçekleştirecekleri protestolarda darbe teşebbüsünde bulunabileceğini iddia etti.

Haberlerde Cumhurbaşkanlığı yetkililerinin, eylemcilerin Elysee Sarayı’nı hedef alabileceğinden ve bunun bir darbe teşebbüsü oluşturmasından kaygı duyduğu belirtildi.

"AZILI EYLEMCİLER PARİS'İ YIKMAYA GELECEK"

Adı verilmeyen bir yetkilinin Fransız basınına , “Büyük bir şiddetten korkmamız için sebeplerimiz var, birkaç bin azılı eylemci Paris’i yıkmaya ve öldürmeye gelecek” şeklinde değerlendirmede bulunduğu öne sürüldü. Haberlerde ayrıca istihbarat sorumlularının Elysee Sarayı’nı uyardığı ve silahlı eylemcilerin parlamento üyelerine, hükümet temsilcilerine, Cumhurbaşkanlığına ve güvenlik güçlerine saldırmayı ve öldürmeyi planladığını söylediği ifadesine yer verildi.
https://www.haberturk.com/fransiz-basinindan-flas ...er-2250283

Fransa basınında darbe iddiası ortaya atılmış, böyle bir eylem karşısında hükümeti ayakta tutacak mekanizmaları yoksa, yıkılsın hükümet...


Yiğit3344
1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 19:44

Endişeliyiz desemMelih 333444
1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 19:49

Fransa hukumetini tum Turkiye olarak destekliyoruz.

nedimussoy

1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 19:51

Fransa polisi Paris'in en ünlü caddesi Champs-Elysees'deki mağazaları 'Sarı yelekliler'in cumartesi düzenleyeceği gösteriden dolayı kepenk indirmeye çağırdı.
Fransa Başbakanı protestolar için 65 bin polisin görev yapacağını belirtti.
Fransa'daki sol partiler meclise gensoru vereceğini duyururken Macron'a destek 18'lere geriledi.
Hürriyet

Cumartesi Fransa için kritik gün.


ahmetsever
1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 19:52

Alıntı:
Fransa polisi Paris'in en ünlü caddesi Champs-Elysees'deki mağazaları 'Sarı yelekliler'in cumartesi düzenleyeceği gösteriden dolayı kepenk indirmeye çağırdı.

Bizde zorla kepenk indirmeyi terör örgütleri yapıyor, polis kepenkleri açtırıyor, Fransa'da ise tam tersi durum oluyor Polis zorla kepenk kapattırıyorGüzel fatih

1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 19:55

Sarı yelekliler işe yaradı dizel fiyatı aşağıya çekildi ! Zamları askıya aldı hükümet ...
bugün dizeli daha ucuza doldurabildim depomu...


Yiğit3344
1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 20:04

Fransada mısın Güzel Fatih?

Misafir 5b0

1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 20:06

Bu olaylar Fransa Almanya Rusya Türkiye zirvesinden sonra başlamıştır sıra Almanyayada gelecek trump reis böyle istedi.

Furkan 1453
1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 20:15
Çatışmalarda bugün


Fransız polisi oldukça etkili.


sayfa 23
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 222324 ... 373839   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET