Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Ereğli il olabilir mi?
« önceki   123 ... 47484950   sonraki »

ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 48

EREĞLİ İL OLABİLİR Mİ?
a.evet 40.0%  40.0%  [172]
b.hayır 46.3%  46.3%  [199]
c.zaman gösterecek 13.7%  13.7%  [59]
Toplam Oy : 430

emre yildiz
1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 16:41

Alıntı:
Bir kaç sene daha bekle bakalım.Türkiye de 30 büyükşehir haricinde 51 il var.Bu 51 il kaça düşüyor.Şuan yapılan çalışmalar sürekli basına yansıyor. Bütünşehir yasası muhtemelen bir sonra ki yerel seçimlere(mart 2024) yürürlüğe girecek.Aynı tartışmalar 2008 senesinde de yaşandı "beldeleri kapatamazlar vs " dendi.3.225 belediyeden 1398 e düşürüldü.İlçe den bozma küçük illerin statüsünü yakında göreceğiz.Dediğimin aksi olsaydı 2002 den beri bir dünya ilçe il statüsüne geçerdi.16 sene de hiçbir yer il yapılmadı. Cehalet bilgisizlik gibi lafları cümlede kullanıp kendince "toprakçılık" yapıyorsun.Benim mesajlarımı -anlayarak- okursan dediklerimin hiçbirinin doğrudan Konya/Ereğli ile ilgisinin olmadığını anlarsın.Türkiye de hemen her il de böyle il olma hevesinde ilçeler mevcut.Yapılacak olanı tekrar söyleyeyim; 50 il,600 civarı ilçe , belde belediyelerinin tamamının kapatıldığı bir mülki idare.O zaman dersin "Ereğli şöyle ereğli böyle il olması lazım.İl olması lazım yatırım olacak teşvik olacak vs vs vs"

Bizler 1950'lerden bu tarafa verilen sözlerin tutulmasını bekliyoruz zaten, sizler de Konya'nın tek bir merkezden tek bir büyükşehir belediyesi ile yönetilemeyeceğini göreceksiniz. Konya'nın en büyük yüzölçümüne sahip il olması dışında Konyalıya ve Ereğliliye hiçbir katkısı olmayan bir sistemi savunmakta ve korumakta inat ediyorsunuz. Akşehir-Konya-Ereğli aksında yolculuk yaptığınızda 4 saat boyunca tam 350 km civarında Konya topraklarında geziniyorsunuz, aynı mesafede Karadeniz'de 5-6 il, Marmara'da 3-4 il geçersiniz, dolayısıyla aynı yüzölçümündeki bir yere 4-5 Valilik ve Belediye hizmet verirken, Konya'da aynı yere bir Belediye ve Valilik hizmet veriyor. Konyalının suçu ne?

Malum şuanda Ankara-İzmir otoyolu gündemde ve bu yol Afyon'dan geçecek, Ereğli'nin hemen yanı başına da otoyol gelmiş durumda. Ancak, bu otoyolun Konya'ya uzatılması gündeme dahi gelmiyor. Ereğli ve Akşehir il olsaydı, Ereğli-Konya-Akşehir'den yani 3 ilden geçecek Ereğli-Afyon otoyolu gündeme gelir miydi gelmez miydi? Ben toprakçılık yapıyorsam bu bölge insanı için yapıyorum, işim gereği tüm ülkeyi dolaşan birisiyim, diğer şehirleri bildiğim gibi Emirgazi'nin yoksulluğunu, Hadim'in yalnızlığını, Yunak'ın garipliğini, Halkapınar'ın çaresizliği iyi biliyorum. Konya şehir merkezinden herşey toz pembe görünüyor olabilir, ama 31 ilçeden merkezdeki Meram, Karatay, Selçuklu, Konya'nın banliyösü konumundaki Çumra ve Ereğli dışında tüm ilçeler göç veriyor, yıldan yıla nüfus kaybediyor, yatırım gelmiyor. Emirgazi'nin köylerinin Diyarbakır'ın Şanlıurfa'nın köylerinden daha yoksul ve perişan olduğunu göremiyorsunuz. Ereğli daha sayamadığım birçok nedenden dolayı il olmalıdır, inşallah ta olacaktır, duyumlarımız o yöndedir. Yoksa hiçbir işe yaramayan belde belediyeleri kapatılması yerinde ve doğru bir karardır. Selametle...

Misafir 45e

1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 16:49

Alıntı:
Akşehir-Konya-Ereğli aksında yolculuk yaptığınızda 4 saat boyunca tam 350 km civarında Konya topraklarında geziniyorsunuz, aynı mesafede Karadeniz'de 5-6 il, Marmara'da 3-4 il geçersiniz

Geçenlerde Orhangazi civarında araç kullanırken bir arkadaşım aradı, telefonu kapattığımızda Kurtköy’de Kuzey Marmara Otoyolu’nun gişelerindeydim.

Bursa ilinde konuşmaya başladık, Yalova ve Kocaeli illerinden geçtik, İstanbul ilinde kapattık.

Konuşmamız da sanırım 40 dakika civarında sürmüştü.

mustafa 1903
1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 17:16
Araçta Telefon Kullanmak

Alıntı:
Geçenlerde Orhangazi civarında araç kullanırken bir arkadaşım aradı, telefonu kapattığımızda Kurtköy’de Kuzey Marmara Otoyolu’nun gişelerindeydim.

Bursa ilinde konuşmaya başladık, Yalova ve Kocaeli illerinden geçtik, İstanbul ilinde kapattık.

Konuşmamız da sanırım 40 dakika civarında sürmüştü.

Umarım kulaklık veya araç telefon sistemi kullanmışınızdır.

Misafir 7e7

1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 18:57

Emre yıldız isimli kardeşim.okuduğunu anlama problemin var belli.Bu son yazışım çünkü mesele kişiselleşiyor.Tekrar söylüyorum.Benim dediklerim Konya/Ereğli ile ilgili değil.Türkiye nin mülki idaresi yeniden yapılandırılacak.Bu yapılandırma mevcut olanları bölme değil, birleeştirme şeklinde olacağını söyleniyor.Ama sen hala -Ereğli milliyetçiliği- yapıp duygusal düşünüyorsun(yada arsaların değeri artsın diye!!) Bütünşehir kapmasında mevcut küçük şehirler birleştirilecek.Senin bu yaptığın toprakçılığı aynısını maraş/elbistan, aydın nazillililerde yapıyor.Neyse anlayabildiğin kadar.

Misafir 8eb

1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 19:55

"Ereğli daha sayamadığım birçok nedenden dolayı il olmalıdır, inşallah ta olacaktır, duyumlarımız o yöndedir."
ALINTI

Daha çok beklersiniz, daha çok durum alırsınız. Ereğli'den il olmaya öncelikli 70 tan ilçe sırada bekliyor. Bunun anlamı ise ekonomik krizde illere ve köy ile kasabalara tüm yatırımların 40 yıl durması, (Zaten ekonomik kiriz nedeniyle durdu) demektir.

Zaten köylü perişan, şehirlerin ulaşım sorunu perişen, çevreyolları, raylı sistem tramvay hatları projeleri, metro projeleri bekliyor, duble yollar, tüneller viyadükler, YHT ve HT hatları, kriz nedeniyle yapılamıyor, işsizlik almış başını gitmiş, bütün sorunlar yığılmışken bir de sizin tarlalarınızın arsa fiyatına 40-50'ye, iş yerlerinizin 5'e katlayarak satılması için daha çooooook beklersiniz. Ben deyim 100 yıl siz deyin 200 yıl.

Asıl Ereğli ve Akşehir'e hiçbir şey yapılmamalıdır. Bu ilçeler zaten gelişmiş. Bunlara hiçbir teşvik verilmemelidir. Teşvikler asıl Tuzlukçu, Yunak, Doğanhisar, Ilgın, Kadınhanı, Sarayönü, Taşkent, Hadim, Derbent,....vs. ilçelere verilmelidir.

Misafir 811

1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 20:04

Ereğli il olmalı Mersinin yaylalarından geçen yol doğrudan ereğliye bağlanmalı.

Yiğit3344
1 hafta önce - Prş 06 Arl 2018, 20:06

Konyalıları korku salmış

Karaman il olduysa Ereğli neden olmasın. Ben Ereğlinin il olmasını destekliyorum.

emre yildiz
1 hafta önce - Cum 07 Arl 2018, 10:11

Alıntı:
Emre yıldız isimli kardeşim.okuduğunu anlama problemin var belli.Bu son yazışım çünkü mesele kişiselleşiyor.Tekrar söylüyorum.Benim dediklerim Konya/Ereğli ile ilgili değil.Türkiye nin mülki idaresi yeniden yapılandırılacak.Bu yapılandırma mevcut olanları bölme değil, birleeştirme şeklinde olacağını söyleniyor.Ama sen hala -Ereğli milliyetçiliği- yapıp duygusal düşünüyorsun(yada arsaların değeri artsın diye!!) Bütünşehir kapmasında mevcut küçük şehirler birleştirilecek.Senin bu yaptığın toprakçılığı aynısını maraş/elbistan, aydın nazillililerde yapıyor.Neyse anlayabildiğin kadar.

Bu konunun başlığı "Konya-Ereğli il olabilir mi?", dolayısıyla mevzumuz Ereğli'nin il olup-olamayacağı hakkında, ben başlık dahilinde bildiklerimi ve düşüncelerimi yazıyorum, benim anlama problemi değil sizin başlığı ve içeriğini kavrayamama problemi var gibi...

Diğer taraftan, birkaç ilin birleştirileceği yönündeki iddialarınız ise rivayetten öteye gitmeyen bir durumdur, bunun siyasi maliyeti de çok olacaktır, herhangi bir partinin bunu göze alabileceğini zannetmem. Aksine, bütünşehir yasası kapsamında belde belediyelerinin kapatılacağı, ancak 100 il yapılacağı yönünde de duyumlar var. Bu kapsamda, Alanya, Ereğli, Bandırma, Fethiye gibi yerlerin il yapılması da gündemde deniliyor.

Ayrıca, Ereğli'mizde, şuanda 5.000 kapasiteli yeni cezaevi inşaatı devam ediyor, sırf personel için 300 lojman yapılıyor, bunun nüfus olarak getirisi en az 7-8 bin olacaktır. Diğer taraftan organize sanayinde 700 işçi çalıştırmaya hazırlanan yeni bir bisküvi fabrikası yeni hizmete alındı, işçi istihdamı giderek artıyor. Kapalı devre sulama sistemi projesi ağır aksak gitse de, bittiğinde Ereğli'nin sulanabilir arazisi ve tarımsal üretimi artacak. Ereğli Ovasında ki organize hayvan bölgesi projesi devam ediyor. Karaman-Ulukışla hızlı treni inşası devam ediyor, 3 yıl içinde hızlı tren Ereğli'ye gelecek vs vs.

Demem o dur ki, şuan merkez nüfusu 110.000, köyleri ile 150.000 olan Ereğli 5 yıllık süreçte 200.000 bandını aşacaktır, işte o zaman Ereğli'nin il olması daha fazla geciktirilemeyecektir...

Misafir 8eb

1 hafta önce - Cum 07 Arl 2018, 10:14

Ereğli, Niğde'ye bağlanmalıdır.

Misafir 2cc

1 hafta önce - Cum 07 Arl 2018, 10:15

Karaman ve Aksaray il olmasına rağmen, Ereğli, Akşehir, Beyşehir ve Seydişehir de il bile olsa Konya hinterlandının birer parçası olarak zaten eğer Konya’ya bir katkıları varsa bu katkıya devam edeceklerdir.

Eğer Karaman ve Aksaray il olabiliyorsa, Ereğli de olmalı.

Eğer Ereğli il olamıyorsa, Karaman ve Aksaray illeri de Konya ile birleştirilmeli.

Kırşehir, Nevşehir, Niğde ile Yozgat’ın bir bölümü ve hatta Sivas’ın bazı ilçeleri de Kayseri ile birleştirilmeli.

sayfa 48
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
« önceki   123 ... 47484950   sonraki »
ANA SAYFA -> HABERLER ve SOHBET