Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
İstanbul Yeşilköy
« önceki   123 ... 54555657   sonraki »

ANA SAYFA -> İSTANBUL
cevap yaz
sayfa 55
Misafir 1e1

6 ay önce - Çrş 21 Ksm 2018, 02:35

İstanbul da yaşayanların aşağıdaki yazılanları dikkate alması ve imkanları çerçevesinde şehrin kuzey kesimlerine, sağlam kayalık zeminler üzerine yapılmış az katlı yapılara yönelmesi. Lojistik açıdan ulaşım imkanlarının çok olduğu Kızılay Afet Merkezlerine yakın yerleri tercih etmeleri, depremden korunma, felaket anında kurtarılma, sağlık ve gıda imkanlarına hızla ulaşılması açısından çok önemlidir.

İstanbul’luların deprem riskini hatırlaması ve aklından hiç çıkartmaması gerekir. Yeni bir ev bile kiralarken veya satın alırken önce yerine, zeminine ve deprem yönetmeliklerine uygunluğuna bakılmalı, sonra diğer özellikleri dikkate alınmalıdır. Bir uzman bana bir kaç yıl önce bir ev alırken yanındaki binalara bile bakmalısın senin binan sağlamdır ama yanındaki değilse üstüne devrilme riski her zaman vardır demişti. Özellikle site özelliği taşımayan farklı ve sıkışık yapıların olduğu yerleri tercih etmemem gerektiği konusunda uyarmıştı.

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ

Büyük İstanbul Depremi yaklaşıyor, korkmalı ve tedbir almalıyız.

Yıldız Teknik Üniversitesi (YTÜ) Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan, korkutan bir açıklama geldi: "İstanbul'da 7.7, 7.5 şiddetlerinde bir depremi öngörebiliriz. Arkası tsunami" dedi. Prof. Dr. Ersoy, Marmara'daki "çifte deprem" potansiyeline de dikkat çekerek tehlikeye dikkat çekti ve depremden en çok etkilenecek 5 ilçeyi açıkladı.

14 Eylül 1509'da İstanbul, tarihinin en şiddetli depremini yaşadı. Küçük kıyamet (Kıyamet-i Suğra) denilen depremin ardından Marmara Denizi'nde tsunami meydana geldi. Boyları 10 metreye kadar yükselen dev dalgalar şehirde tufan yaşattı. Yer bilimciler depremi son yüzyılda Doğu Akdeniz'de görülen en büyük doğal afet olarak tanımlıyor.
YTÜ Doğa Bilimleri Araştırma Merkezi Başkanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy, 1509 depremini "İstanbul'un en sağlam merkezi kesiminde meydana gelen, şimdiki büyüklüğüyle yaklaşık 7.7 diyebileceğimiz, enerji olarak yaklaşık 3 tane Kocaeli depremi büyüklüğünde, çok büyük bir depremdi" şeklinde tarif etti.

'1509'daki deprem sonrası yaşanan tsunaminin surları aştığı söylenir'

Olası bir İstanbul depreminde tsunami dalgaları oluşacağını kaydeden Prof. Dr. Ersoy, "1509 depreminde tsunami de var. Surları aştığı söylenir. Marmara'nın tsunami tarihi de sabıkalı. 4 bin yıl içerisinde kayıtlarda 100'e yakın tsunami var. Yaptığımız kazılarda bunların izlerini bulduk. Kim, 'Marmara kıyılarında tsunami dalgaları olmaz' diyorsa, doğruyu söylemiyor. Bilimsel olarak yanlıştır. Marmara kıyılarında mutlaka tsunami dalgaları oluşabilir. Marmara'nın içerisinde bin metreyi aşkın 3 tane çukur var. Bu çukurların yamaçlarındaki çamurlar, depremlerde sallandıkları takdirde denizaltı heyelanlarıyla tsunamiler oluşabilir" diye konuştu.

Çifte deprem tehlikesi

Bölgede "çifte deprem" potansiyeli olduğunun da altını çizen Prof. Dr. Ersoy, "Marmara'da bir depremi konuşuyorsak tsunamiyi de birlikte anmamız gerekiyor. Çünkü tarihsel olarak bunlar hep birlikte gerçekleşmiş. Marmara'nın çifte deprem oluşturma özelliği de var. 1999 depreminde merkezleri Kocaeli ve Düzce olmak üzere 2 ayrı yerde 3 tane şiddeti 7'den büyük deprem meydana geldi. Bunun benzeri 1912 ve 1766 yıllarında da yaşandı" dedi.

'Tsunami dalgaları 5 dakika içerisinde gelebilir'

Prof. Dr. Ersoy, tsunaminin sinsi bir şekilde geliştiğine dikkat çekerek şunları kaydetti: "Tsunami dalgası o kadar sinsi ki bazen cepheden değil, 'kıyı boyu akıntıları' ile kıyıları süpürerek gelebilir. Hatta iç denizlerde dalgalar karşı kıyıya çarpıp 1 saat sonra dönebilir. Bu dalgalar 5 dakika içerisinde gelebilir. Uzak bölgelerde 20 dakikaya kadar çıkabilir ama her halükarda tsunamiden kaçış planları yapabiliriz. Deprem gibi değil. Kıyılarda, karaların içlerine doğru kaçmamız, yüksek yerlere çıkmamız gerekiyor. Sahildeysek, bir tekne içerisindeysek açık denize gitmemiz gerekiyor. Açık deniz, tsunami ve depremde en güvenilir yerdir. Çünkü deprem dalgaları suyun içerisinden geçmez. Tsunami dalgaları da açık denizde olmaz. Sadece kıyılarda olur. Açık denizler daha güvenlidir."

'7.7 büyüklüğünde deprem öngörebiliriz'

Olası depremin büyüklüğü hakkında ise Prof. Dr. Ersoy, "Bir grup araştırmacıya göre 30 yıl içinde yüzde 65 olasılıkla şiddeti 7'den büyük bir deprem olacak. Bunun 19 yılı geçti. Tehlikenin riski artıyor. Yarın da olabilir, 11 yıl sonra da. Tekrarlanma aralıkları genellikle tutar. Sürenin yaklaştığını buradan öngörebiliriz. Marmara için en kötü senaryo 1509 depreminin tekrarlanmasıdır. Yaklaşık 7.7, 7.5 şiddetlerinde bir depremi öngörebiliriz" yorumunu yaptı.

'5 ilçe depremden daha çok etkilenecek'

Özellikle Avrupa Yakası'nın sahil kesiminin zemin olarak daha tehlikeli olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ersoy, "Aksaray'dan Zeytinburnu'na, Bakırköy'e, Küçükçekmece'ye, Avcılar'a, Büyükçekmece'ye doğru giden sahil kesiminin zemini daha hassas. Dolayısıyla buradaki yapılar depremden daha çok etkilenecek. Bu bölgelerdeki kentsel dönüşümün hızına biraz daha ağırlık vermemiz gerekiyor. İnşaatlar ilçenin zeminine özel yapılmalı. Maalesef sağlam kayalar üzerinde bile inşaat yapmasını bilmiyoruz. Kadıköy'de yaptığınız bir binayı Avcılar'da yapamazsınız. Avcılar'da yaptığınız bir binayı Şişli'de yapamazsınız. Zemin özellikleri birbirinden farklı" dedi.

'Tablo vahim'

İstanbul'da 4 milyon konut olduğunu söyleyen Prof. Dr. Şükrü Ersoy şunları kaydetti: "Marmara Bölgesi'ndeki 11 ilde 25 milyon insan yaşıyor. 6 milyon konut var. Dolayısıyla tablo vahim. Geçmişte olduysa gelecekte de böyle bir deprem bizi karşılayabilir. Günümüzde de küçük depremler, gelecek depremlerin habercisi olarak karşımıza çıkmaktadır. Geçmiş depremleri sağlam zeminler üzerinde yaşadık. Gelecek depremleri çürük zeminler üzerinde karşılayacağız. 150 bin ile 300 bin arasında insanın ölmesi demek" diye konuştu.

Depremde en güvenilir yerler kuzey kesimler, alçak katlı ve sağlam binalar

Prof. Dr. Ersoy, vatandaşlara da görevler düştüğünü belirterek, "Vatandaşlar her şeyi devletten beklemek yerine apartmanlarında, mahallelerinde, sitelerinde örgütlenmeli. İstanbul'da her yıl büyük deprem tatbikatı yapılmalı. AFAD'ın, Kızılay'ın, karar vericilerin, kolluk kuvvetlerinin, arama kurtarma ekiplerinin ve herkesin olacağı deprem tatbikatını her yıl yapmamız gerekiyor. Kentsel dönüşümü iyi yaparsanız depreme karşı güçlü yapılar ortaya çıkarırız. Depremde en güvenli yerler, sağlam binaların içleridir. İnsanları sokaklarda daha büyük tehlikeler bekliyor. Binalarımızı sağlam yapmalı ve eşyalarımızı da sabitlemeliyiz. Bina elbette sağlanacak, sallansın diye inşa edilir. İyi bir mühendislik görmüş bina yıkılmaz’ diye konuştu.


sefer bayraktar

5 ay önce - Çrş 28 Ksm 2018, 19:16


(+)
Misafir 406

5 ay önce - Cum 30 Ksm 2018, 05:04

BÜYÜK İSTANBUL DEPREMİ HAKKINDA KRİTİK BİR GÖRÜŞ DAHA

Deprem uzmanı Prof. Dr. Ahmet Ercan, beklenen İstanbul depremiyle ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Kritik deprem uyarısı

Hürriyet Gazetesi'nde yer alan habere göre, geçtiğimiz günlerde Irak-İran sınırında meydana gelen 6.4 büyüklüğündeki depremin Türkiye'yi etkileme ihtimali bulunmadığını amadepremin Türkiye'de 17 Ağustos 1999 Gölcük, 12 Kasım 1999 Düzce ve 23 Ekim 2011 Van depremini yapan Kuzey Anadolu Fay Hattı'nda meydana geldiğini söyleyen Prof. Dr. Ercan, “ Kuzey Anadolu fay hattındaki kırılmalar doğudan batıya doğru ilerliyor. İstanbul Küçükçekmece'ye ulaştığında fay ilerleyemiyor. Çünkü burada İstanbul Boğazı'nın altında 2 kilometrelik bir magma yükselmesi var" açıklamasında bulundu.

En az üç deprem olacak

Olası İstanbul depremin tek olmayacağını söyleyen Prof. Dr. Ercan, “Beklenen İstanbul depremi, bir tane deprem olmayacak. İstanbul depremi en az 3 tane deprem olacak. Kuzey Marmara'da daha önce olan büyük depremlere baktığımızda bunların hepsinin ardışık bir şekilde olduğunu görüyoruz. Bu depremler meydana geldikten 3 yıl içinde gerçekleşmiş" dedi.

Sivriada 6.4, Tekirdağ Silivri arası 7.3

Kuzey Anadolu Fay Hattı'nın Küçükçekmece bölgesinden geçemediğini belirten Prof. Ercan, “Orayı kırmak için 6 milyar gigatonluk güç gerektiriyor. Fay hattı bu gücü biriktirdiği anda burayı kıracak. O zaman 'İstanbul depremi oldu' diyeceğiz. Küçükçekmece Sivriada'nın önünde 6,4 ile 6,7 arasında orta büyüklükte deprem olacak. Ancak Tekirdağ Marmara Ereğlisi ile Silivri arasında 7 ile 7.3 büyüklüğünde deprem olacak" şeklinde konuştu.

Yıkım en çok Avrupa Yakası'nda olacak

Depremin yıkım gücünün yapılaşmaya olan uzaklığı ve niteliğine bağlı olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Ercan, şu şekilde konuştu: “Yapı niteliğine baktığımız zaman depremden yüzde 35 oranında Anadolu yakası etkilenecek. Yüzde 65 yıkımını ise Avrupa yakası yaşayacak" dedi. Prof. Dr. Ercan İstanbul'da kentsel dönüşümün yapılamadığına dikkat çekerek, “Kentsel dönüşüm İstanbul'da tam anlamıyla uygulanamıyor. İstanbul'un kırsal kesimlerinde uygulanabiliyor. İstanbul'un en büyük sorunu ulaşım ve nüfus yoğunluğu."

15-20 bin kişi hayatını kaybeder

Prof. Dr. Ercan, “Çanlar 2033'ten sonra çalmaya başlar. 2033'e kadar deprem olacağını pek düşünmüyorum. En olası yıllar 2040 ile 2050 yılları arasındadır diye tahmin ediyorum. Ancak deprem şu an için olursa biraz önce saydığım yerlerde 'Küçükçekmece, Silivri, Marmara Ereğlisi' 15-20 bin kişiyi kaybedebiliriz. İstanbul'da 1 milyon 750 bin depreme dayanıksız konut olduğunu sanıyoruz. Milyonlarca kişi evsiz kalabilir" dedi. Prof. Dr. Ercan, tarihi yarımada bölgesinin olası İstanbul depreminde en fazla etkilenen bölgelerden biri olacağını söyleyerek, “Ayasofya Müzesi'nden Süleymaniye Camii'ne, Süleymaniye Camii'nden Azatlı Deresi'nin olduğu kesime kadar olan bölgenin altındaki depremden çok güçlü olarak etkilenecektir" açıklamasında bulundu.

Sahil kesimlerinde riskin yüksek olduğunu kaydeden Prof. Dr. Ahmet Ercan şehrin kuzey kesimlerinin ve az katlı yapıların çok daha güvenli olduğunu belirtti.muhammet3
5 ay önce - Cum 30 Ksm 2018, 18:58


(+)(+)

(+)

(+)


sefer bayraktar

5 ay önce - Çrş 05 Arl 2018, 23:19


(+)
sayfa 55
« önceki   123 ... 54555657   sonraki »
ANA SAYFA -> İSTANBUL