Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 5
Ahmed Akay

5 yıl önce - Pzr 22 Arl 2013, 22:10

Ashab-ı Kiramdan Süfyan ibni Uyeyne, Amr İbnu As ve Vehb İbni Huşeyre'nin (radıyallahu anhum)kabirleri bu camiinin içinde yer aldığı bilgiler tam olarak doğru değildir.
Önce hiçbirinin gerçek kabri burada değildir. Emeviler Dönemi'nde İstanbul'un fethine katılan ve esir düştükten sonra burada zindana atıldığı rivayet olunur ve bundan dolayı burada sadece makamları bulunuyor.
Ayrıca rivayete göre 714 yılında İstanbul'u almak için gelen Arap orduları burada 7 yıl kalmış, savaşta şehit edilenlerden bazıları da buraya defnedilmişti. Arap orduları Şam'a dönerken askerin önemli eşyalarından bazıları bu mahzene konulduğu için de kapısının üzerine kurşun dökmüştü. Caminin geçmişte 'kurşunlu mahzen' olarak adlandırılmasının da buradan kaynaklandığı sanılıyor.


(+)(+)(+)


Süfyan bin Üyeyne
Fıkıh ve hadîs alimidir. İsmi, Süfyân bin Uyeyne bin Meymûn el-Hilâli el-Kûfî. Künyesi Ebû Muhammed’tir. Hicri 107 (miladi 725)’de Şaban ayında Kufe’de doğdu. Hicri 198 (miladi 813)’de Mekke-i mükerremede vefat etti. Bundan dolayı ashab-ı kiramdan olması mümkün değildir. Bilindiği gibi Peygamberimiz (s.a.v.) hicri 10. yılda vefat etmiştir. Tebe-i tabiindendir (sahabeyi göreni görenlerden). İmâm-ı azam ve İmâm-ı Şafiî ile görüşmüştür. Hadîs ve tefsîr ilimlerinde kitapları vardır.


(+)


Amr İbnu As ve Vehb İbni Huşeyre'nin makamları
Amr İbnu As Hendek savaşından sonra Müslüman olmuştur, Mısırı fethetmiştir. Hz. Osman'ın şehit edildiği olaylardan sonra Muaviye bin Ebu Sufyan (r.a.)'nın yanında Hz. Ali'ye karşı gelmiştir. Hz. Ali (r.a.)'a yaptıklarından dolayı:"Ya Rabbi Senin rahmetin olmazsa halim nice olur?" diye sızlanırdı. Miladi 658 tarihinde tevbe istigfar ederek Mısırda vefat etmiştir.

Vehb bin Huşeyre hakkında fazla bilgi yoktur.


(+)


wedatben28

2 yıl önce - Cum 25 Ksm 2016, 15:08

Alıntı:

(+)


muratdoktor

2 yıl önce - Prş 12 Oca 2017, 14:00


(+)
Türkay Öksüz

5 ay önce - Sal 04 Arl 2018, 13:31


(Monokrom Uzun Pozlama)


Berktuğ
site denetçisi

1 ay önce - Sal 26 Mar 2019, 20:22


(+)
sayfa 5
ANA SAYFA -> İSTANBUL