Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
Konya - Tarihi Okullar
« önceki   12

ANA SAYFA -> KONYA
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
sayfa 2
Yusuf Esengül

6 yıl önce - Pts 06 Şub 2012, 11:30

KARATAY LİSESİ

Şimdi İl Özel İdaresi Binası olarak kullanılan Konya Sanayi Mektebi, uzun zaman Karatay Lisesi olarak hizmet vermiştir. Alaaddin Bulvarında İplikçi Camii ile karşı karşıyadır ve Merkez Bankası ile bitişiktir.

frendly_555
6 yıl önce - Pts 06 Şub 2012, 11:33

haklısınız sanırım zira ben samanpazarında ki binasını eski sanıyodum halbuki sizin bahsettiğiniz merkez bankasının bulunduğu kayalıparktaki binayı diyorsunuz...

Yusuf Esengül

6 yıl önce - Pts 06 Şub 2012, 11:35

Evet Alaaddin Bulvarındakindeki tarihi binadan bahsediyorum. Bu bina çok büyük bir yangın geçirmiş.

Eskiden Konya Lisesi ile Karatay Lisesi tatlı bir rekabet halindelermiş.

hasan42

6 yıl önce - Cmt 11 Şub 2012, 20:09

KONYA LİSESİ

Osmanlı İmparatorluğu'nun son döneminde, Saffet Paşa tarafından Fransız eğitim sistemi esas alınarak oluşturulan “Maarif Nizamnamesi” 1869 tarihinde yayımlanmıştır. Bu nizamnameye göre ilköğretimi oluşturan İptidai Mektepleri ile bunu takip eden Rüştiyeler açılacak, Rüştiyeyi bitiren öğrenciler de lise seviyesindeki İdadi’lere devam edeceklerdi.

İşte bu nizamname gereği ilk idadi Yanya’da 1879 yılında açılmıştır. Konya İdadisi 1889 yılında, günümüzde yıkılmış olan eski bir binada açılmıştır. Bu binada sadece 3 yıl eğitim verildikten sonra şu anda Karma İlköğretim Okulu olan binaya taşınılmış ve bu binada 43 yıl eğitim verilmiştir.

Bu arada, Karma İlköğretim Okulu binası o zamana kadar hastane olarak kullanılmaktaydı.

Konya Lisesi 1934 yılında Öğretmen Okulu’na ait bugünkü binasına taşınmıştır. Bu bina 1921 yılında tamamlanmış olan neoklasik tarzı mimari anlayışı temsil eden zarif bir binadır. Mimarı Mimar Muzaffer Beydir. Mimar Muzaffer Bey o zamanlar bu okula yakın bir evde oturuyordu ve sağlık sorunları yüzünden bu binanın inşaatına kendisine ayrılmış özel bir araba ile hasta hasta gelip gidiyordu.

Bütün bu bilgileri derleyen Hasan Köroğlu Bey’i de burada anmak isterim.

Bu adreste tarihi binanın 360 derece dönen görüntüsü bulunuyor:
http://www.konya.bel.tr/360/gazi1_cube.html

(+)

ysinop

6 gün önce - Prş 08 Ksm 2018, 10:34

Sanayi mektebi

(+)

sayfa 2
cevap yaz
(üye olmadan da mesaj yazabilirsiniz)
ANA SAYFA -> KONYA