Ana Sayfa 1 milyon Türkiye fotoğrafı
sayfa 6
ugseurda
12 yıl önce - Prş 27 Arl 2007, 16:53

İhale plan onaysız yapılmaz araziyi başkası kullanamaz

ERHAN ÖZTÜRK -SABAH


F.Bahçe'nin, Kadıköy Belediyesi'ne spor alanı olarak verilen araziye alışveriş merkezi yapmasını masaya yatıran İmar Komisyonu, plan tadili onaylanmadan ihale olup olmayacağını tartışıyor..

Fenerbahçe Kulübü'nün Ataşehir'de daha imar planı onaylanmadan spor salonu ve alışveriş merkezi yapacağını duyurduğu 58 dönümlük araziyle ilgili olarak İstanbul Büyükşehir Belediyesi İmar Komisyonu çalışmalarını sürdürüyor. CHP'li üyelerin 'planı inceleyemedik' diyerek şerh koyması üzerine konuyu tekrar merceğe alan İmar Komisyonu'nun, birkaç konuyu incelediği öğrenildi. Kadıköy Belediyesi'nin Bursa ile İstanbul'da bir gazeteye verdiği ancak Fenerbahçe Kulübü ile F.Bahçe Kulüp Müdürü Serkan Acar'ın girdiği belirtilen ihalenin iptal edilmesi gerektiği tartışılan konuların başında geliyor. Edinilen bilgiye göre onaylanmamış plan tadilatı ihale edilemiyor. Ancak plan hâlâ İmar Komisyonu'nda ve Belediye Meclisi'nin onayı 2008'i bulacak.

BELEDİYENİN GELİR KAYBI
Bir diğer konu da Kadıköy Belediyesi'nin emsal artışı olursa gelir kaybına uğrayacağı, bunun da ihalenin iptal gerekçelerinden biri olabileceği kaydediliyor. Alınan bilgiler, belediyenin ihaleye 0.20 emsalle çıktığı yönünde... Bir başka deyişle 58 dönümlük araziye toprak üstünde yapılabilecek inşaat alanı (58 dönüm x 0,20 emsal) 11.6 dönüm. Emsalin 1'e yükseltilmesi yönünde talepler olduğu belirtiliyor. Bu durumda inşaat alanı 11.6 değil 58 dönüme çıkıyor. Yapılan açıklamalara göre Kadıköy Belediyesinin cirodan yüzde 1 pay alacak. Yetkililer, Kadıköy Belediyesi emsal artışından doğacak gelirden pay talep edebilmesine ilişkin ihale şartnamesine bir madde eklememişse ihalenin iptal edilmesi gerektiğine işaret ediyor.

FARKLI AMAÇLA KULLANILAMAZ
Konuyla ilgili kaynaklar, 1/5 bin ve 1/10 binlik planları hazırlayan TOKİ'nin rekreasyon alanı olarak Kadıköy Belediyesi'ne tahsis ettiği bu arazinin başka biri ve farklı bir amaçla kullanılamayacağına dikkat çekiyor. Plan tadilatının yasaya aykırı olduğunu söyleyen kaynaklar "Spor alanı amaç dışında kullanılamaz" diyor. Belediye Meclisi'nin konuyu 14-19 Ocak haftasında gündeme alacağı belirtiliyor.


Bülent
12 yıl önce - Pts 31 Arl 2007, 16:48

Resmî Gazetede çıkan ihale ilanı bu linkte:
http://rega.basbakanlik.gov.tr/ilanlar/eskiilanla ...-3.htm#A03ugseurda
12 yıl önce - Pts 31 Arl 2007, 16:58

'Belediye, Fener'in geliri artsın diye bizi kullanmak istiyor'

MENEKŞE ATASELİM -SABAH

F.Bahçe'ye ihale edilen arsanın ilk sahibi olan Emlak Konut'un Başkanvekili, Kadıköy Belediyesi'ni eleştirdi: Şimdi imarı değiştirmek, teklifi de bize yaptırmak istiyorlar. Aksi halde arsa gidebilir..

Fenerbahçe'ye hibe edildiği iddiaları ile tartışma yaratan İstanbul Ataşehir arazisini Kadıköy Belediyesi'ne spor alanı imarıyla terk eden Emlak Konut'tan dikkat çekici bir açıklama geldi. Başbakanlık Toplu Konut İdaresi'nin (TOKİ) iştiraki Emlak Konut Başkanvekili Vedat Demiröz, 58 dönümlük söz konusu arazinin, Ataşehir'deki toplu konut alanının imar planına göre spor alanı olarak ayrıldığını ve belediyeye terk edildiğini belirterek, "Daha sonra belediye bu araziyi Fenerbahçe'ye ihale etmiş. Şimdi de diyor ki 'arsayı Fener aldı, imarına ticareti de ekleyin'. İmar değişikliği için bizim teklif vermemizi yani bizi kullanmak istiyorlar. Bu yanlış" dedi.

DEĞERİNİ İKİ KAT ARTIRIR
Ataşehir'de yer alan toplu konut alanında yaklaşık 2.5 milyon metrekarelik bir arazide imar planı yapıldığını ve burada konutlara ayrılan yer dışında teknik altyapı, resmi kurum ve spor alanları bırakılarak gerekli kamu kuruluşlarına terk edildiğini ifade eden Demiröz, şöyle devam etti: "Şimdi, Kadıköy Belediyesi'ne terk edilen ve Fenerbahçe'ye ihale edilen bu arsanın spor alanı olarak kullanıma açık olan imar planının değiştirilmesi söz konusu. Yani gelir payının artması için üzerinde ticaret de yapılabilir hale getirilsin deniyor. Muhtemelen ocak ayında İstanbul Büyükşehir Belediyesi meclisinde görüşülecek. Ancak belediye bu imar değişikliği teklifini Emlak Konut'un yapmasını istiyor. Çünkü kendisi bu teklifi yaparsa arsa geri alınabilir. Yani, adamı Kadıköy Belediyesi öldürüyor, cenazeyi bize taşıtmak istiyorlar." Arazinin bugünkü değerinin 50-60 milyon YTL kadar olduğunu ifade eden Demiröz, imar değişikliği ile ticaret alanına izin verilirse, bu rakamın iki katına çıkacağına işaret etti. "O zaman 100 milyon YTL'yi geçen bir değerden söz edilebilir" diyen Demiröz, arazinin sağlayacağı gelirin de üzerine yapılabilecek alışveriş merkezi ile artacağını söyledi. Demiröz, "Arazinin imarı başlangıçta ticarete açık olsa, o zaman talibi de daha çok olurdu" diye konuştu.

YAPILAŞMAYI BOZAR
Bölgede spor alanı olarak ayrılan bir yerde alışveriş merkezi yapılmasının Ataşehir'deki yapılaşma rejimini de bozacağını ifade eden Demiröz, "Daha önce orası halk ve çevre için, yapılan imar planında spor alanı olarak planlanmış. Daha sonradan yeni kararla bunu bozmak pek de doğru değil. Hakkaniyetle bağdaşmaz" diye konuştu.

Yine Sabah'ta Seyrantepe kiyaslamasi:

DEMİRÖZ, Galatasaray'ın üst kullanım hakkına sahip olduğu Seyrantepe projesi ile yapılan karşılaştırmalar için şu açıklamaları yaptı: "Galatasaray'ın olayı ile kıyaslama yapmak yanlış. Bir defa Galatasaray'ın muktesabatı; hali hazırda bir konuşlanma durumu var. Seyrantepe'deki 385 bin metrekare arazi spor alanları yapmak üzere 49 yıllığına Galatasaray'a tahsisliydi. Oradan vazgeçip 120 bin metrekarelik tahsisi seçiyorlar; ayrıca Mecidiyeköy'deki 35 bin metrekare arsadan da vazgeçiyorlar. Bu bir anlaşma. Onlar zararda mı bilmem ama devlet kârda." Seyrantepe'de Sağlık Bakanlığı'na hastane yapılması için 160 bin, rezidans ve ticaret alanı için de TOKİ'ye 46 bin metrekare alan kaldığını anlatan Demiröz, "Seyrantepe, Gençlik Spor Genel Müdürlüğü'nün, Galatasaray'ın değil. Oradan TOKİ 100 milyon YTL'nin üzerinde para kazanacak. Ayrıca Mecidiyeköy'den de yine TOKİ ve GSGM'nin kasasına 250 bin YTL'den fazla para girecek. Toplam gelir 300 milyonu aşacak. Kazan-kazan işi bu" diye konuştu.


HİMMET YÜKSEL

12 yıl önce - Pts 31 Arl 2007, 17:07

Fenerbahçeye hayırlı olmasını temenni ediyorum, tesis konusunda fener açık ara önde, devamını bekliyoruz,

akin87
12 yıl önce - Cum 04 Oca 2008, 22:54(+)(+)http://www.ypuinsaat.com/ypmProjeler.htmlEn son akin87 tarafından Cum 04 Oca 2008, 23:14 tarihinde değiştirildi, toplamda 1 kere değiştirildi


Tarık Aydemir

12 yıl önce - Cum 04 Oca 2008, 23:04

Eğer resimdeki gibi bir salon yapılacaksa -ki ben inanıyorum yapılacak- gerçekten sanat eseri gibi bir salona kavuşacağız.
Bırakın spor müsabakalarını izlemeye gitmeyi sadece salonu görmek için bile bir çok kişi salona akın edecektir.


Taner80

12 yıl önce - Cmt 05 Oca 2008, 03:28

Muhtesem bir proje. Umarim biranönce projeye baslanir ve 2010 dünya basketbol sampiyonasina yetisir.

Murat Caner
12 yıl önce - Pzr 06 Oca 2008, 22:44

Biz gerçekten kent kurmayı, yapı yapmayı bilmiyoruz.

AVM yok ki imarda.

Saçma saçma işler.

Yapamadılar adam gibi spor salonu. AVM konduruyorlar bir de. Ataşehirdeki diğer AVM'ler ne olacak?


Abdullah Şentürk
12 yıl önce - Pzr 06 Oca 2008, 22:51

Eğer konu tesis yapma ise ve yapacak olan da Fenerbahçe ise üstteki resimdeki projesi yapılmış salonu yapar arkadaş.Çünkü tesisleşme konusunda Fenerbahçe'nin üzerine takım tanımam.gerçekten harika bir proje.

ugseurda
12 yıl önce - Cum 18 Oca 2008, 18:55

F.Bahçe´nin‚ Ataşehir´e yapmak istediği alışveriş merkezi ve basketbol sahasına izin çıkmadı.


"İmar Komisyonu‚ Fenerbahçe´nin alışveriş merkezi ve basketbol sahası yapmak istediği 58 dönüm araziyle ilgili 46.4 dönüm inşaat isteğini geri çevirdi ve 12 dönüme izin verdi..

Fenerbahçe Spor Kulübü´nün Ataşehir´de yapmayı planladığı alışveriş merkezi ve spor salonu‚ İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) İmar Komisyonu´ndan beklenen vizeyi alamadı. Önceki gün içinde finans merkezinin de olduğu Ataşehir planlarını görüşen İmar Komisyonu‚ Fenerbahçe´nin Kadıköy Belediyesi´nden aldığı 58 dönümlük araziye yapmayı düşündüğü kapalı spor salonu ve alışveriş merkezi için emsali 0.2 değil 0.8 belirlenmesi isteğini uygun görmedi. Böylece yerüstünde kalacak alan için 46.4 dönüm olabilecek inşaat alanı yerine 12 bin metrekare inşaat izni verdi. Önümüzdeki günlerde İBB meclisine gönderilecek planların onaylanması bekleniyor.

RAPOR MECLİS´E GELİYOR

Kadıköy Belediyesi´ne spor alanı yapılması için verilen‚ belediyenin de yaptığı ihale sonucu Fenerbahçe Spor Kulübü´ne tahsis ettiği 58 dönümlük arazi için İmar Komisyonu bu bölge için verilen 0.2 emsali (yapılabilecek inşaat alanı için kullanılan katsayı) değiştirmedi. Önceki gün Ataşehir Planları´nın görüşülmesi sırasında İmar Komisyonu Fenerbahçe´nin inşaat alanı için istediği 0.80 emsali kabul etmedi 0.20 emsal izni verdi. Bu durumda 58 dönüm arazi üzerine yerüstünde yapılabilecek inşaat alanı en fazla (58 dönüm x 0.2 emsal) 11.6 dönüm olabilecek. Eğer 0.8 emsal değeri kabul edilseydi‚ Fenerbahçe´nin yerüstünde yapabileceği inşaat alanı 46.4 dönüm olacaktı. Oysa Fenerbahçe‚ Kadıköy Belediyesi Fen İşleri Müdürlüğü´nde 4 Eylül 2007´de yapılan ihaleye tek katılımcı olarak katılıp ihaleyi kazandıktan sonra Yapı Proje Uygulama (YHU) firmasına çizdirdiği ve İBB´ye gönderdiği projelerde sadece alışveriş merkezinin 62 bin metrekare olacağını belirtmişti. YHU´nun yaptığı projeye göre‚ kapalı spor salonu için de 42 bin metrekare inşaat alanı gerekiyor. Ancak İmar Komisyonu´nun uygun gördüğü toplam inşaat alanı sadece 12 bin metrekare. İmar Komisyonu´nun raporu önümüzdeki birkaç gün içinde İBB Meclisi´nde görüşülecek.

TOKİ‚ FB´yi plana almadı

FİNANS merkezi olması hedeflenen Ataşehir´deki 2 milyon 776 metrekarelik araziyle ilgili planlamayı TOKİ (Toplu Konut İdaresi)‚ İBB´ye gönderdi. CHP´li imar komisyonu üyelerinin plana ´şerh´ koydurması üzerine TOKİ Fenerbahçe´ye verilen alanı plan dışında bırakarak belediyeye yeni bir plan sundu. TOKİ´nin verdiği planları karara bağlayan imar komisyonu‚ finans merkezinin emsalini 2.5‚ konut alanlarının ise 1.5-2 olarak belirledi.

Kiradan en az 202 milyon $

FENERBAHÇE´NİN hazırladığı projeksiyonda alışveriş merkezi kira gelirlerinden kulübün kasasına 17 yılda 202-230 milyon dolar arasında para girecek. İlk 8 yıl inşaatı üstlenecek firmadan 64-80 milyon dolar arasında‚ FB´nin işleteceği sonraki 6 yılda ise 138-150 milyon dolar gelir sağlanacak. Kadıköy Belediyesi´ne cirodan yüzde 1 gelir aktarılacağı açıklanmıştı. Spor alanı olarak belirlenen arazide FB‚ 42 bin metrekarelik kiralanabilir alan yapacaktı."

Beklenen karar...sayfa 6
ANA SAYFA -> İSTANBUL - Haberler ve Sohbet